Lastryko znowu w trendach! Sprawdź, czym jest lastryko terazzo
środa, 06 marca 2024
Lastryko nazywane też Terazzo to obecnie najbardziej pożądany materiał wykończeniowy w ostatnich latach. Lastryko w wersji klasycznej to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu industrialnym, a nowych odsłonach pasuje dosłownie do każdej aranżacji. Jego zaletą jest możliwość koloru i średnicy kruszywa oraz barwnika stosowanego do betonu. Kiedyś stosowany głównie na nagrobkach i klatkach schodowych w domach z betonowej płyty, dzisiaj wkracza na salony i to w wielki stylu. Zobaczcie, czy dokładnie jest lastryko i jak stosować je w aranżacji wnętrz.
Lastryko to materiał wykończeniowy, który na przestrzeni lat powraca jak bumerang. Już od średniowiecza raz jest jednym z materiałów. Potem owiany złą sławą znika na kolejne dziesięciolecia, a nawet stulecia, żeby ponownie powrócić w wielkim stylu. Zobaczcie, jak wygląda współczesne lastryko i dlaczego ponownie pokochali je dekoratorzy wnętrz.
Czym jest lastryko? Jak powstaje terazzo?
Lastryko jest sztucznym kamieniem wytwarzanym z cementu, kruszywa np. żużla, marmuru, bazaltu, granitu lub innego rozdrobnionego kamienia, pigmentów, które nadają terazzo odpowiedni kolor oraz wody. Wszystkie składniki się miesza i pozostawia do zastygnięcia. Następnie twarda płyta jest szlifowana, w ten sposób uzyskujemy chropowate fakturowa terazzo, to gładkie i lśniące powstaje poprzez wypełnienie ubytków i wygładzenie powierzchni. Mieszanka tych kilku składników pozwala uzyskać materiał twardy prawie jak naturalny kamień i równie efektowny. Odporny na warunki atmosferyczny, wilgoć, parowanie, większość uszkodzeń mechanicznych, oraz wysokie temperatury. Dużą zaletą tego materiału jest możliwość naprawienia uszkodzeń, poprzez wypełnienie ubytków cementem (barwiony, lub w naturalnym kolorze) a w przypadku większych ubytków mieszanką cementu z kruszywem.
Historia lastryko
Po raz pierwszy zastosowano je starożytności, jednak czasy świetności tego materiału przypadają na XIV wieku, kiedy to w Wenecji zaczęto układać podłogi z marmurowych resztek, niewielkich okruchów skalnych, przypominających wielkością dzisiejszy grys. Potem jego popularność wygasła w naturalny sposób aż do początków XX wieku, kiedy to zaczęto wykonywać w Europie lastrykowe posadzki. Były one alternatywą dla drogich kamiennych podłóg w pałacach i ówczesnych obiektach użyteczności publicznej. Wkrótce wojna przerwała lastrykowe szaleństwo, o którym ponownie usłyszeliśmy w latach 60 i 80 ubiegłego stulecia, kiedy to najpierw opanowała Europę, również Polskę moda na terazzo. Stosowano je w budynkach użyteczności publicznej, na klatkach schodowych w blokowiskach, szkołach, urzędach, teatrach itp. Równolegle lastryko stało się bardzo modnym materiałem nagrobkowym. Wkrótce zostało owiane złą sławą, w Polsce przez lata kojarzyło się głównie z cmentarnym krajobrazem i klatkami schodowymi na starych blokowiskach. Obecnie przeżywa swój renesans i wkracza na salony, ale zupełnie nowej odsłonie.
Z cmentarzy i klatek schodowych prosto na salony, czyli renesans lastryka
Obecnie terazzo przeżywa swój renesans, projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po nie w aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdza się jako materiał na blaty meblowe, podłogę, a nawet jako okładzina ścian i kominków. Nowoczesne lastryko może mieć dosłownie każdy kolor i wzór, a to oznacza, że łatwo jest go dopasować dosłownie do każdego wnętrza, jest tańsze o niż naturalny kamień, ale ma bardzo zbliżone właściwości. Łatwe do utrzymania w czystości i odporne na większość czynników zewnętrznych coraz częściej zastępuje laminowane blaty oraz te na stołach i ławach. Doskonale sprawdza się jako okładzina ścian w salonie, kuchni, łazience i na klatce schodowe czy w przedpokoju. Obecnie występuje w pod postacią wielkoformatowych płyt oraz niewielkich płytek, których układanie jest podobne do układania kafelków. Można je fugować lub przyklejać w taki sposób, żeby płyty tworzyły dużą jednolitą powierzchnię.
Jak czyścić i konserwować lastryko
Odkurzanie, odkurzanie i jeszcze raz odkurzanie i zamiatanie to najlepsza metoda czyszczenia i konserwacji tego materiału. Jednak nie oszukujmy się, w naszych domach często pojawiają się inne zabrudzenia niż kurz czy piasek. Jednak większość z nich można usunąć środkami czyszczącymi na bazie alkoholu, który można stosować do czyszczenia blatów i podłóg, a także podłóg. Kiedyś lastryko czyszczono tłustymi pasatami, a następnie polerowano, jednak metoda ta obecnie jest uważana za nieskuteczną, ponieważ do tłustej powierzchni szybciej przyklejają się wszelkie zabrudzenia, a nawet utrwalają te nie do końca usunięte podczas czyszczenia. Ponadto powierzchnia po takiej paście jest śliska i zwyczajnie niebezpieczna.