Jaki kolor gąbki do naczyń i ściereczki z mikrofibry do naczyń i okien?

gąbka do naczyń

Okazuje się, że kolor gąbki do naczyń i ściereczki z mikrofibry ma znaczenie podczas codziennych porządków. Jedne są twarde i z łatwością usuwają tłuszcz, przypalone resztki jedzenia czy inne trudne do usunięcia zabrudzenia. Nadają się też do czyszczenia trudnych powierzchni jak łazienka czy przedsionek.

Jednak szybciej rysują delikatne powierzchnie, dlatego trzeba uważać, podczas porządków. Inne są uniwersalne i można je stosować na prawie wszystkich powierzchniach, ale za to doczyszczenie nimi trudniejszych zabrudzeń jest bardziej pracochłonne. Są i takie, które producent przewidział wyłącznie do mycia delikatnego szkła jak kieliszki czy porcelana ręcznie malowana. Można nimi bezpiecznie usunąć zabrudzenia np. z mebli na wysoki połysk (ale tylko miękką ich stroną), czy też umyć bardzo delikatne przedmioty. Nie sprawdzają się jednak najlepiej przy cięższym zabrudzeniach. Podobnie jest ze ściereczkami z mikrofibry, które występują w podobnej kolorystyce jak gąbki, a ich przeznaczenie jest zbliżone. A jak jest z silikonową gąbką do naczyń, sami zobaczcie. Najwyraźniej producenci gąbek do naczyń uznali, że takie podstawy jak znaczenie kolorów gąbki każdy z nas wyssał z mlekiem matki i nie zamieszczają informacji, który kolor, do jakich zabrudzeń i powierzchni stosować. Jednak kiedy wypróbujemy każdy kolor na dokładnie tym samym zabrudzeniu, różnica jest widoczna. Podobnie sprawa wygląda ze ściereczkami z mikrofibry, te jednak w większości przypadków są opatrzone informacją, do czyszczenia takich powierzchni są przeznaczone. Tajemnicą pozostaje jeszcze nowość na rynku, czyli gąbka do naczyń z silikonu. Ją też przetestowaliśmy, poniżej znajdziecie podpowiedź, jaki kolor gąbki, do jakich zabrudzeń najlepiej się sprawdza, jaki kolor ściereczki z mikrofibry wybrać do poszczególnych powierzchni, oraz jak działa gąbka silikonowa i dlaczego warto ją stosować najczęściej podczas mycia naczyń i porządków.

Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń?

Okazuje się, że gąbkę do naczyń należy wymieniać maksymalnie co 5-7 dni, ponieważ resztki jedzenia i innych zabrudzeń, oraz pozostał w niej wilgoć to doskonała pożywka dla bakterii. Ponadto do każdej powierzchni należy stosować inną gąbkę, w przeciwnym razie będziemy przenosić bakterie ze zlewu i brudnych naczyń na blat lub stół kuchenny. To jednak nie wszystko, każdy kolor gąbki służy do czyszczenia innych zabrudzeń, a to oznacza, że w ciągu jednego dnia możemy potrzebować aż 3 - 4 gąbeczek, z których każdą należałoby wyrzucić po 5-7 zastosowaniach, a w przypadku kiedy dostaną się do jej struktury resztki jedzenia natychmiast. Oczywiście nie mają okresu przydatności, nie ma też obowiązku ich wyrzucać, jednak ze względu na higienę, warto przestrzegać zasady 5-7 dni dla gąbek, które udało na się wypłukać i jednorazowego ich stosowania w przypadku tych, którymi usuwamy resztki mąki, bułki tartej lub mięsa mielonego z naczyń, lub blatu kuchennego.

Jak często wymieniać gąbkę używaną do mycia łazienki?

Po każdorazowym czyszczeniu toalety bezwzględnie należy wyrzucić gąbkę i nie stosować jej ponownie. Łazienka to specyficzne pomieszczenie, które powinno być higieniczne i wolne od wszelki bakterii. Jednak ze względu na podwyższoną wilgotność, bytują w niej grzyby i pleśnie, a ciepła temperatura powietrza, oraz wspomniana wcześniej wilgotność sprzyjają rozwojowi bakterii. O ile gąbka, którą czyścimy umywalkę czy wannę, może być ponownie używana, ale nie dłużej niż przez 5 dni. To już, ta, którą czyścimy sedes i deskę klozetową, każdorazowo po zakończonym czyszczeniu powinna być wyrzucana. Bardzo ważne jest, żeby nie czyścić absolutnie żadnej powierzchni gąbką, którą wcześniej myliśmy muszlę klozetową, ponieważ w ten sposób przenosimy bakterie z sedesu na inne powierzchnie, co grozi zakażeniem bakteriami kałowymi jak, chociażby bakterią E. Coli. Zatem zawsze czyścimy sedes nową gąbką, zaczynając od umycia spłuczki, potem przechodzimy do czyszczenia zewnętrznej (górnej części deski klozetowej). W następnej kolejności myjemy sedes, ale tylko z zewnątrz (jego boki). Potem podnosimy deskę sedesową i myjemy ją od spodu (część dotykającą muszki), następnie fragment sedesu, na którym spoczywa deska i potem czyścimy go od środka. Po skończonej pracy gąbkę wyrzucamy, najlepiej zapakowaną w woreczek foliowy. Przypominamy, że bakterie, to żywe organizmy, które mają zdolność przemieszczania się, jeśli więc położymy gąbkę obok drugiej czystej i będą się one stykać, to ona również powinna trafić do kosza, podobnie jak każdy inny przedmiot, z którym gąbka po myciu sedesu miała kontakt.

Kolory gąbek do naczyń i ich zastosowanie. Kolor ma znaczenie

  • Zielona gąbka do naczyń jest przeznaczona do trudnych zabrudzeń. Jest ona najtwardsza ze wszystkich w zestawie. Łatwo usuwa się nią zaschnięty tłuszcz, zapalone garnki i patelnie oraz zaschnięte resztki jedzenia na talerzach i garnkach. Na zieloną gąbkę trzeba jednak uważać, ponieważ łatwo nią porysować delikatne powierzchnie, na których najlepiej jej nie stosować.
  • Czerwona gąbka jest najbardziej uniwersalna, wprawdzie trudniej nią wyczyścić zaschnięte zabrudzenia, ale nie rysuje czyszczonej powierzchni. Idealnie nadaje się mycia naczyń, takich jak talerze, sztućce, ale z garnkami może sobie nie poradzić.
  • Różowa gąbka do naczyń jest delikatniejsza od czerwonej, sprawdzi się do mycia naczyń na bieżąco. Jest idealna, kiedy masz nawyk mycia talerzy zaraz po zjedzeniu posiłku, zanim zaschną na nich resztki i sosy.
  • Gąbka pomarańczowa, nie w każdym zestawie ją znajdziemy, jest delikatna, ale bardzo dobrze usuwa brud z teflonowych naczyń. Jest dedykowana do mycia garnków i patelni z teflonową powłoką, nie uszkadza delikatnych teflonowych powierzchni.
  • Gąbka żółta jest delikatna, ale dobrze czyści transparentne cienkie szkło, które łatwo zarysować, Jest dedykowana do mycia kieliszków i szklanek z cienkiego transparentnego szkła. Sprawdzi się również do mycia delikatnej porcelany i szkła kolorowego malowanego lub z kolorową powłoką.
  • Niebieska gąbka do naczyń jest przeznaczona do najdelikatniejszej porcelany, ręcznie malowanej lub ze złotymi i srebrnymi dekorami, które łatwo schodzą. Możesz nią myć naczynia, których zaznaczył, że nie nadają się do mycia w zmywarce i należy je myć w delikatnych płynach. Doskonale sprawdzi się do czyszczenia kryształów, żyrandoli z kryształkami i kolorowymi szkiełkami.
  • Jaki kolor gąbki do mycia okien?

    Na mycie okien każdy z nas ma swój patent, jednak zawsze należy zacząć od umycia ram i oczyszczenia szyb z brudu. Przy obu czynnościach należy jednak uważać, żeby nie porysować plastikowych lub pokrytych okleiną ram oraz szyby.

  • Gąbka pomarańczowa, czyli ta do teflonu, nie porysuje ramy okiennej, ale łatwo nią zdejmiesz wszystkie zabrudzenia.
  • Żółtą gąbką myj natomiast szyby, nie porysuje ich i świetnie sobie poradzi z usunięciem wszystkich zabrudzeń.
  • Jaki kolor gąbki do mycia łazienki?

    Łazienka to specyficzne miejsce, z różnymi typami zabrudzeń, dlatego do jej mycia będziesz potrzebować aż czterech różnych gąbek.

  • Zielona do sedesu. Sedes myjemy gąbką zieloną, która bez problemu poradzi sobie z osadem i kamieniem. Nie rozpuści się i nie zacznie kruszyć pod wpływem chemii do jego czyszczenia.
  • Niebieska do armatury łazienkowej, nią możesz bezpiecznie myć baterię, słuchawkę prysznicową, a także chromowane dodatki w łazience.
  • Pomarańczowa do wanny
  • Pomarańczowa gąbka. Do czyszczenia umywalki i wanny zawsze używaj gąbki pomarańczowej, która doskonale radzi sobie z osadami, ale nie rysuje akrylowych powierzchni. Jeśli masz starego typu emaliowaną wannę, możesz ją czyścić zieloną gąbką, ale inna niż ta do klozetu.
  • Niebieska do szkła łazienkowego. Lustro i szklany parawan prysznicowy zawsze czyścimy niebieską najdelikatniejszą z gąbek, zakamienioną kabinę prysznicową pomarańczową gąbką.
  • ścierka z mikrofibry kolory

    Kolory ściereczek z mikrofibry

    Podobnie jak w przypadku gąbek kolory ściereczek z mikrofibry oznaczają ich przeznaczenie. Jeśli zastosujesz kolor dedykowany do danej powierzchni skończysz sprzątanie zanim się obejrzysz. Zobacz, który kolor, do czego służy.

  • Czerwona ściereczka z mikrofibry jest dedykowana do powierzchni wymagających, możesz nią czyścić zaschnięte zabrudzenia, bez obawy, że powierzchnia zostanie porysowana. Doskonale sprawdzi się do sprzątania łazienki. Pamiętajmy jednak, żeby używać kilku ściereczek i oznaczyć która, do czego służy, inną myjemy umywalkę i wanną, inną meble łazienkowe a jeszcze inną sedes. Każdą z nich po każdorazowym użyciu pierzemy.
  • Zielona ściereczka z mikrofibry jest przeznaczona do czyszczenia mebli drewnianych i tych z płyty MDF.
  • Niebieska ściereczka jest przeznaczona do mycia okien, luster i innych szklanych powierzchni. W kuchni możesz ja używać do mycia naczyń, szklanej płyty do gotowania, a także do panela szklanego nad blatem kuchennym.
  • Żółta ściereczka z mikrofibry służy do dezynfekcji oraz polerowania np. czystych okien, innych szklanych powierzchni, a także do szkła użytkowego takiego jak szklanki kieliszki.
  • Jak często wymieniać ściereczkę z mikrofibry?

    Ściereczki z mikrofibry pierzemy (temperatura zgodnie z zaleceniami producenta) po każdym użyciu, ale dobrą wiadomością jest to, że można je prać nawet do 500 razy. A to oznacza, że posłużą nam dłużej niż gąbki do mycia naczyń. Pod względem wytrzymałości i higieny można je porównać z silikonową gąbką do naczyń. A co o niej wiemy? Poza tym, że jest ona bardziej higieniczna niż gąbka i ściereczka, ponieważ na silikonie nie mnożą się bakterie i łatwiej jest go zdezynfekować i wyczyścić.

    Silikonowa gąbka do naczyń właściwości i zastosowanie

    Jest mega tania, można ją kupić już od 2,50 zł do 10 zł. Nie przyjmuje zapachów, nie mnożą się na niej bakterie, nie przeniesiesz ich z jednego naczynia na drugie podczas mycia. Łatwo ją wypłukać, możesz ją myć pod gorącą wodą, a nawet w zmywarce. Jest miękka i można ją dezynfekować środkami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Nie rysuje powierzchni i łatwo usuwa się nią brud, jest elastyczna więc łatwo dotrzesz nią w każdy zakamarek, dodatkowo radzi sobie z zaschniętą mąką i przypalonymi garnkami. Przetestowaliśmy kilka jej kolorów i nie zauważyliśmy różnicy. Za to w sprzedaży są jej różne rodzaje, różnią się kształtem twardością i rozmiarem. I to prawdopodobnie te cechy decydują o jej zastosowaniu. My pod lupę wzięliśmy tą najbardziej popularną, czyli płaska okrągłą z silikonowym jeżem dłuższym po jednej stronie i krótszym po drugiej. Dobrą wiadomością jest to, że po około 4 miesiącach intensywnego użytkowania wygląda jak nowa.

    Co można myć silikonową gąbką do naczyń? Czy silikonowa gąbka jest antybakteryjna?

    Naczynia, przezroczyste szkło, lustra, zlewozmywak, umywalkę i armaturę. A także meble i inne powierzchnie nie rysuje ich i doskonale radzi sobie z tłuszczem oraz trudnymi zabrudzeniami. Wprawdzie nie tworzy piany charakterystycznej dla klasycznych gąbek, ale sprawdza się nawet na trudnych powierzchniach. Czy się przyjmie i zastąpi tradycyjne gąbki? Czas pokaże, jednak biorąc pod uwagę to, że ma właściwości antybakteryjne oraz jej trwałość i cenę, zdecydowanie jest najbardziej budżetowym rozwiązaniem.

    Komentarze