Jak zrobić zagłówek tapicerowany? Wezgłowie tapicerowane krok po kroku
poniedziałek, 27 czerwca 2022
Tapicerowany zagłówek do łóżka to jeden z największych sypialnianych trendów. Pikowane tapicerowane wezgłowie sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i ekskluzywne. Czy wiesz, że taki zagłówek, a nawet tapicerowany panel na ścianę możesz wykonać samodzielnie? Zobacz, naszą instrukcję jak zrobić zagłówek tapicerowany krok po kroku i czego dokładnie będziesz potrzebować do jego wykonania.
Pikowane zagłówki i ozdobne panele ścienne robią prawdziwą furorę i nic dziwnego, ponieważ łóżka z takim wezgłowiem, wyglądają niezwykle elegancko i ekskluzywnie, a dodatkowo są bardzo komfortowe. Miękkie elegancki sprawia, że cała aranżacja nabiera wyjątkowego ekskluzywnego charakteru. Największą popularnością cieszą się welurowe i grubo pikowane panele. Marząc o takim rozwiązaniu, nie musisz od razu wymieniać łóżka, wystarczy obić dotychczasowe wezgłowie, lub przykleić na ścianę miękki panel.
Kiedy warto zrobić tapicerowany zagłówek do łóżka?
Jeśli twoje łóżko jest nadal niezniszczone i komfortowe, a Ty chcesz jedynie odświeżyć wystrój sypialni, idealnym rozwiązaniem jest wymiana zagłówka na tapicerowany lub montaż takich paneli na ścianę. Możesz kupić gotowy produkt lub w wolnym czasie wykonać go samodzielnie. Pierwsze rozwiązanie będzie droższe i bardziej pracochłonne, ale jego plusem jest możliwość idealnego dopasowania poszewek na dekoracyjnych poduszkach, zasłon i innych tekstyliów w sypialni. Mimo że zadanie to może wydać się, jest dziecinnie proste i nie wymaga dużego nakładu czasu ani pracy. Takie wezgłowie będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli twoje łóżko stoi przy ścianie zewnętrznej, która zimą jest chłodna, lub jeśli w twoim domu są cienkie ściany, a Ty chcesz zyskać odrobinę prywatności. Pikowana ściana to doskonała izolacja akustyczna. Kiedy chcesz ocieplić wnętrze nadać mu wyjątkowego charakteru i sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej klimatyczne i przytulne. Ponadto jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią czytać w łóżku i potrzebują miękkiego oparcia.
Zagłówek tapicerowany czy panele tapicerowane co wybrać?
Są to dwa różne rozwiązania, choć wyglądają podobnie ich wykonanie, montaż i funkcjonalność też będą różne. Każde z nich ma zwolenników i przeciwników. Wezgłowie z pikowaną tapicerką daje możliwość przestawienia łóżka na dowolną ścianę w dowolnej chwili, ponieważ jest on integralną częścią łoża, będzie „wędrował” razem z nim. Panele są natomiast przytwierdzone do ściany, więc przemeblowanie lub przeniesienie sypialni do innego pomieszczenia będzie się wiązało z koniecznością oderwania paneli i przytwierdzeniu ich w innym pomieszczeniu. Pod tym względem wezgłowie sprawdza się zdecydowanie lepiej. Jeśli jednak zależy Wam na „ociepleniu” ściany lub jej wygłuszeniu lepiej sprawdzą się panele.
Rodzaje pikowania
Wykonując pikowane wezgłowie lub panel, już na początku naszej pracy musimy podjąć decyzję, jaki rodzaj pikowania wybieramy. Do wyboru mamy trzy różne możliwości: pik z guzikami to klasyczny tradycyjny sposób pakowania mebli tapicerowanych. Polega on na przeprowadzeniu guzików z prawej strony panela na lewą, w ten sposób powstaje estetyczne wgłębienie w tapicerce. Pikowanie przez przeszycie, to również skuteczny, ale bardziej pracochłonny sposób na wykonanie piku. W tym wypadku łączymy tkaninę z gąbką lub pianką tapicerska i wykonujemy przeszycia w kształcie piku, jaki chcemy uzyskać. Takie pikowanie będzie wymagało wykorzystania maszyny do szycia i niestety nie na każdej uda nam się przepikować piankę tapicerską. W tym wypadku wygodniejsza do obróbki będzie gruba gąbka. Tapicerowanie małych elementów, w kształcie piku, jaki chcemy uzyskać i wklejanie ich do dużej płyty lub sklejki. Najbardziej pracochłonny sposób, ale też niewymagający użycia żadnych specjalistycznych narzędzi.
Co jest potrzebne do zrobienia tapicerowanego zagłówka?
Jakiej grubości piankę tapicerską wybrać?
Grubość pianki będzie miała wpływ na to, jak gruby i głęboki będzie pik, a obrazowo sprawę ujmując, jak głęboko możemy obsadzić guziki. Jednym słowem na grubszej piance, pikowanie jest bardziej wielowymiarowe i bardziej eleganckie. Cienka pianka jest łatwiejsza w obróbce, ale też efekt wizualny mniej spektakularny. Minimalna grubość pianki to 10 cm, a maksymalna to już zależy od waszych upodobań i od tego jaki efekt chcecie uzyskać.
Z jakiej tkaniny zrobić tapicerowany zagłówek do łóżka?
Pierwsza i najważniejsza kwestia to dobór odpowiedniej tkaniny, która bezwzględnie powinna być tkaniną obiciową. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tylko takie materiały są odporne na ścieranie, mechacenie i rozciąganie. O ile w przypadku zagłówka pierwsza kwestia ma drugorzędne znaczenie, to już jej supełkowanie i rozciąganie, będzie mieć wpływ na to, jak nasze wezgłowie będzie wyglądać. Pamiętajmy, że do pikowania tkaniny powinna być mocno naciągnięta, w przeciwnym razie pik nie będzie wyglądał estetycznie. W wersji z pikiem najlepiej prezentują się materiały welurowe, czyli pięknym aksamitnym wykończeniem, jednak warto zaznaczyć, na nich będzie widoczny każdy kurz czy włos.
Ile tkaniny będę potrzebować na zagłówek? Jak obliczyć ilość materiału na wezgłowie?
Najpierw mierzymy wysokość i szerokość naszej płyty, do niej dodajemy zapas. Pod uwagę trzeba wziąć grubość pianki lub gąbki oraz po 10 cm na założenie pod spód sklejki. Zatem do powierzchni sklejki dodajemy po 10 cm na długość i szerokość plus tyle ile grubości ma gąbka. Jeśli więc kupiliśmy o grubości 15 cm, dodajemy ten wymiar do wysokości i do szerokości np. 150 cm + 10 cm + 15 cm = 175 cm wysokości 200 cm + 10 cm + 15 cm = 225 cm szerokość Jaki wymiar pianki tapicerskiej kupić? Obliczając wymiar pianki, należy do wymiaru płyty dodać z każdej strony po 5 - 10 cm. Im grubsza pianki, tym więcej potrzeba będzie na zakładkę, gdyż jej zagięcie będzie trudniejsze. Bardzo ważne jest, żeby nałożyć piankę na brzegu płyty i dobrze przytwierdzić do jej spodu, w przeciwnym razie krawędzie naszego panela będą ostre i w tym miejscu może się przecierać tkaniny. Wyjątkiem jest panel montowany od ściany do ściany, czyli taki który wejdzie nam na wcisk. Wówczas mamy dwie możliwości, pozostawić ostre krawędzie, które zabezpieczamy szarą taśmą lub izolacją, tak żeby nie przetarły się w ich miejscu materiał. Ta opcja sprawi, że idealnie wpisujemy panek między ściany, ale będzie to dobre wyjście, tylko w przypadku ścian, które idealnie trzymają pion. W pomieszczeniach, w których ściany „uciekają” lepiej jest założyć piankę pod spód, z niewielkim zapasem, który dopasuje się do nierównych narożników ścian. Wówczas płytę docinamy 1- 2 cm węższą, a luki wypełni pianka, znajdująca się na jej brzegach.
Jak zrobić zagłówek do łóżka?
Zagłówek do łóżka lub tapicerowany panel na ścianę możemy zrobić na kilka sposobów, wszystko zależy od waszych umiejętności czasu, jakim dysponujecie i zaplecza narzędziowego. Warto dopasować sposób, który sprawi Wam najmniej problemów i będzie najbliższy efektowi, jaki chcecie uzyskać.
Tapicerowanie zagłówka I sposób.
- Zaczynamy od docięcia płyty na odpowiedni wymiar lub odkręcenia wezgłowia, jeśli obijamy istniejący już element. W drugim przypadku należy pamiętać, o wykonaniu otwór na śruby mocujące do łóżka również w piance i tkaninie.
- Rozłożenie guzików, czyli ustalamy wzór naszego piku. W tym celu należy fizycznie na płycie rozłożyć guziki, w odległości 15-20 cm, w zależności od tego, jak gęsty ma być wzór.
- Guziki układamy po linijce na skos lub prosto. W ten sposób uzyskamy pikowanie w kształcie rombu. A ten może być mniej lub bardziej wydłużony. W pierwszym przypadku wybrzuszenie będzie większe w drugim bardziej płaskie.
- Miejsca, w których będą guziki, zaznaczamy ołówkiem i nawiercamy otwory, przez które przeprowadzimy igłę lub szydło Docinamy na wymiar piankę. W tym celu układamy ją na równiej zabezpieczonej np. kartonem powierzchni, kładziemy na niej płytę, podtrzymujemy, żeby się nie przesunęła i odrysowujemy ołówkiem płytę.
- Do obrysu dodajemy po 5 cm, to będzie zapas, który wykorzystamy, żeby założyć piankę na brzegi i przytwierdzić do płyty od spodu. Klejem tapicerskim pokrywamy całą płytę i układamy na niej piankę.
- Dociskamy (możemy czymś przygnieść) na czas schnięcia kleju. Następnie na podłodze rozkładamy tkaninę i układamy na niej płytę z pianką (piankową stroną do podłogi).
- Zakładamy tkaninę do wierzchu płyty (do jej pleców), tak żeby mieć około 10 cm zapasu na przytwierdzenie do spodniej strony panela.
- Odcinamy nadmiar tkaniny Mocujemy pierwszy narożnik tkaniny, jednocześnie pilnując, żeby na drugim jej narożniku nadal pozostała wystarczająca ilość materiału. W tym, celu szpilkami łapiemy tkaninę na przeciwległym brzegu.
- Przybijamy takerem pierwszy narożnik, następnie wykonujemy dokładnie tę samą czynność na narożniku po przekątnej.
- Przytwierdzamy jeden bok na całej długości Stawiamy na nim panel i mocno naciągamy tkaninę, następnie przybijamy drugi bok. Czynność powtarzamy na dwóch kolejnych bokach.
- Obrabiamy narożniki, może się okazać, że wcześniej tkaninę, którą wcześniej przyczepiliście po rogach, będzie trzeba jeszcze odczepić. Narożniki obrabiamy przez schowanie jej nadmiaru pod spód trójkąta, który powinien powstać na rogach. Wspomniany trójką przybijamy zszywaczem.
- Gorącą igłą lub cienkim śrubokrętem (można rozgrzać nad gazem) przebijamy piankę i tkaninę (w ten sposób pianka nie będzie się kruszyć, a tkanina strzępić) w miejscu dziurek na guziki.
- Przez wywiercony otwór przewlekamy gorącą igłę.
- Na każdy guzik nawlekamy sznurek, po 30 cm i zawiązujemy go dobrze wokół pętelki.
- Przeciągamy, mocno naciągamy i przebijamy lakierem do płyty, czynność powtarzamy, aż przymocujemy wszystkie guziki. Pikowany zagłówek do łóżka lub panel na ścianę jest gotowy.
Jak zrobić tapicerowane panele na ścianę z przeszyciami?
Panele tapicerowane lub zagłówek Sposób II.
- Pikowanie polegające na przeszyciu wzoru będzie, wymagać, umiejętności szycia na maszynie. Warto zaznaczyć, że zwykła maszyna może nie sobie rady z tym zadaniem.
- Piankę i tkaninę docinamy według wzoru podanego powyżej.
- Teraz za pomocą szpilek mocujemy tkaninę na piance, pamiętając, że z każdego boku powinna zostać tkanina na zakładkę.
- Teraz Za Pomocą linijki i mydełka krawieckiego rysujemy linie i lub inny wzór, po który, będziemy szyć. Dla ułatwienia pracy można szpilkami przytwierdzić tkaninę wzdłuż narysowanego wzoru. Wówczas będzie ona dobrze naciągnięta i nie będzie nam się przesuwać podczas szycia. Bardzo ważne jest dobre rozłożenie materiału na gąbce, tak żeby nie powstały niej zagniecenia i fałdy.
- Pikowanie należy wykonywać prostym ściegiem, pamiętając, że bardzo gęsty jest trudny do wyprucia na wypadek, gdyby się konieczna była poprawka. Ponadto drobny ścieg może przeciąć piankę lub tkaninę.
- Przepikowaną tapicerkę rozkładamy na podłodze, prawą stroną do podłogi.
- Płytę smarujemy klejem tapicerskim. Na tkaninie równo układamy płytę, pamiętając, że z każdej strony powinien być zapas takiej samej długości.
- Dla lepszego sklejenia obu elementów dociskamy płytę na całej długości ciężkim przedmiotem.
- Na rogach mocujemy tapicerkę, zawsze pracując na narożnikach po przekątnej. Przytwierdzamy do płyty kolejno wszystkie boki za pomocą takera.
- Panel jest gotowy, mocujemy go na ścianie klejem montażowym, a następnie podpieramy go na kolejne 6-8 godzin, nawet jeśli producent nie zamieścił na kleju takiej informacji, należy mieć na uwadze fakt, że jest to duży i ciężki element, który przyklejamy w pozycji pionowej.
Jak zrobić panel z tapicerowanych kwadratów?
Sposób III
Pikowany panel tapicerowany z kwadratów lub prostokątów możemy wykonać, przygotowując kwadraty o wymiarach 30 x 30 cm, lub prostokąty 30 x 20 cm. Warto wcześniej wymierzyć ścianę, następnie jej wysokość i szerokość podzielić przez bok kwadratu lub prostokąta. W ten sposób uzyskamy ilość elementów, które nam się zmieszczą na ścianie.
- Wymiar pianki obliczamy poprzez dodanie do powierzchni ściany (200 cm x 210 cm), ilości elementów pomnożonych przez 3 cm. Jeśli nasz panel będzie się składał z 10 elementów po 20 cm każdy na szerokość i 7 elementów po 30 cm to do wymiaru pianki dodajemy. To Wymiary tkaniny obliczamy poprzez dodanie do powierzchni ściany ⅓ jej powierzchni. Ten sposób jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ale generuje duże zużycie materiału tapicerskiego. Zatem jeśli chcemy umieścić nasz panel na ścianie o wymiarach 200 x 210 cm, to potrzebować będziemy: 2 m x 2,10 m = 4,2 m: 3 = 1,4 m 4,2m+1,4 m = 5,88 m tkaniny. 200 cm + 30 cm szerokość (3 cm x 10 elementów) 210 cm + 21 cm na wysokość (3 cm x 7 elementów).
- Następnie płytę należy dociąć na elementy wybranego kształtu i rozmiaru.
- Na podłodze należy rozłożyć piankę i na niej jedne obok drugiego równo poukładać nasze elementy, w odległości 2 cm.
- Całość przygniatamy ciężkim przedmiotem.
- Potem ostrym nożykiem wycinamy wszystkie elementy.
- Następnie na podłodze rozkładamy tkaninę i układamy na niej w odległości co 5 cm wszystkie elementy.
- Ostrym nożykiem odcinamy tkaninę, zostawiając zapas około 2,5 z każdej strony.
- Mocno naciągamy tkaninę z każdej strony i jej przytwierdzanie zaczynamy od dwóch narożników znajdujących się po przekątnej. W ten sposób obijamy każdy element.
- Montaż na ścianie wykonujemy, zaczynając od narożnika, jeśli panel montujemy dalej od roku ściany, warto narysować na niej prostą linię, którą będziemy się posiłkować.
Każdy panel smarujemy klejem tuż przed przytwierdzeniem do ściany i pokrywamy tapicerowanym elementami wybrany fragment ściany. Najtańszy i najłatwiejszy, a także najmniej pracochłonny jest I sposób na zrobienie zagłówka lub tapicerowanego panelu na ścianę.