Jak wyczyścić zmywarkę? Co zrobić, żeby ze zmywarki nie śmierdziało?

dlaczego śmierdzi ze zmywarki

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez zmywarki, jednak już niedługo po jej zakupie przychodzi moment, w którym zmywarka zaczyna nie domywać. Najpierw na talerzach i szklankach widać niewielkie smugi, potem wręcz drobinki jedzenia. Po otwarciu jej drzwiczek nawet zaraz po praniu bucha brzydki zapach. To znak, że zmywarka domaga się mycia, a dokładnie kompleksowego czyszczenia. Jeśli wyjmujesz ze zmywarki niedomyte naczynia, a jej wnętrze śmierdzi, zobacz jak skutecznie wyczyścić zmywarkę, mycie samego filtra nie wystarcza…

Większość z nas myśląc o czyszczeniu zmywarki myśli o czyszczeniu filtra, jednak nie on jeden jest powodem brzydkiego zapachu i niedomywania naczyń. W innych częściach zmywarki oprócz starego tłuszczu, resztek jedzenia znajdziesz pleśń, grzyba i zbite w ciemną śmierdzącą maź resztki jedzenia.

Jak uniknąć zabrudzenia zmywarki, jak wydłużyć żywotność zmywarki?

Jeśli chcesz, żeby twoja zmywarka działała bez zarzutu przez wiele lat, zacznij od wkładania do niej wstępnie oczyszczonych naczyń. Nie musisz ich płukać czy wstępnie myć, wystarczy, że za pomocą silikonowej szpatułki usuniesz z talerzy, misek i garnków resztki jedzenia. Nie obawiaj się tej czynności, tylko kup porządną (nie żałuj na nią pieniędzy) silikonową szpatułkę, którą bez problemu wymieciesz wszystkie resztki jedzenia z naczyń. Jeśli zainwestujesz w ten przedmiot, pozbycie się resztek nawet zaschniętego jedzenia nie jest trudne i trwa tylko kilkanaście sekund. Fusy z kawy i inne sypkie produkty również nie powinny się znaleźć w zmywarce, podobnie jak zaschnięte kawałki mięsa, warzyw i owoców.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Zmywarka nie domywa naczyń, bo jest brudna, w filtrze znajdują się resztki jedzenia, uszczelki, filtr i siatka odpływowa są oblepione w tłuszczu. Zabrakło w niej soli, którą należy uzupełnić, zaraz po zaświeceniu się kontrolki. Zdarza się również, że zmywarka nie domywa naczyń, kiedy wybierzemy zły program i np. bardzo zabrudzone, zaschnięte naczynia chcemy prać w krótkim ekologicznym programie. W tym ostatnim przypadku oszczędność może się okazać zgubna nie tylko dla naczyń, ale też samego urządzenia.

Mycie tłuszczu w niskiej temperaturze i na krótkim programie sprawi tylko częściowej jego spłukanie. W efekcie zmywarka zdejmie go z naczyń, ale nie rozpuści na tyle, żeby wydalić go z urządzenia i osiądzie on w jej wnętrzu. Z tego też powodu program prania naczyń należy dobierać do stopnia zabrudzenia naczyń. Zastanów się, w jakiej ilość wody należy myć tak brudne naczynia ręcznie i ile czasu potrzebowałbyś na ich ręczne umycie, potem dopiero dopasuj program.

Kiedy czyścić zmywarkę? Jak rozpoznać, że trzeba wyczyścić zmywarkę?

Najlepiej jest nie czekać na niemiłe oznaki, że zmywarka jest brudna i czyścić ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wówczas unikniesz pracochłonnego czyszczenia i nieprzyjemnego zapachu ze zmywarki. Brudną zmywarkę rozpoznasz po brzydkim zapachu po otworzeniu urządzenia, a także po niedomytych naczyniach.

Jeśli wyjmujesz ze zmywarki szklanki z zaciekami, a także talerze z zaciekami i resztkami jedzenia lub – co gorsza – naczynia są tłuste to prawdopodobnie ostatni moment na uratowanie zmywarki. Brzydki zapach ze zmywaki oznacza, że filtrze, pod siatką odpływową, a także pod uszczelkami, na korpusie zmywarki, a także na jej klapie zamykającej.

Jak wyczyścić zmywarkę? Jak często czyścić zmywarkę i jak to zrobić?

Zacznij od prania na programie do mycia bardzo brudnych naczyń lub garnków do gotowania. Nie umieszczaj żadnych naczyń w urządzeniu, a jedynie tabletkę, której używasz do mycia naczyń. Potem odczekaj, aż zmywarka ostygnie i wykonuj po kolei następujące czynności:

  • Wyjmij filtr, rozłóż go na tyle części, na ile jest to możliwe, pod bieżącą wodą opłucz go i umieść w miseczce z gorącą wodą i płynem do naczyń lub rozpuszczoną tabletką do mycia naczyń w zmywarce.
  • Teraz zdejmij siatkę odpływową, która znajduje się pod wyjętym przez Ciebie filtrem, wyjmij ją, zbierz ręcznikiem papierowym kożuch, który się pod nią znajduje. Siatkę umyj pod bieżącą wodą, jeśli trzeba, zastosuj płyn do naczyń, ale potem dokładnie wypłucz siatkę i wytrzyj i umieść na miejscu.
  • Uszczelki zdejmij lub odwiń i wyczyść najpierw ręcznikiem papierowym cały kożuch, który pod nimi się znajduje. Potem umyj uszczelki i powierzchnię pod nimi gąbką z płynem do naczyń.
  • Drzwiczki zmywarki na pierwszy rzut oka wyglądają na czyste, przyjrzyj im się na brzegach i wokół uszczelek, znajdziesz tam tłusty osad, pleśń i grzyb. Usuń wszystkie zanieczyszczenia ręcznikiem papierowym, potem umyj całą powierzchnię ciepłą wodą z płynem do naczyń.
  • Umieść czysty filtr w zmywarce.
  • Umieść w zmywarce tabletkę do mycia naczyń i ponownie włącz pustą zmywarkę, tym razem na jakiś krótki program. Po jego zakończeniu możesz uznać, że myjesz naczynia w czystym urządzeniu.
  • Nigdy nie myj zmywarki octem i sodą oczyszczoną!!! Dlaczego nie należy myć zmywarki octem ani sodą?

    Ocet i soda oczyszczona skracają żywotność uszczelek i plastiku. Wprawdzie bezkonkurencyjnie radzą sobie z tłuszczem i kamieniem, ale niszczą części zmywarki.

    Komentarze

    Mati123
    Taa mycie zmywarki octem pamiętam jak znajomy powiedział że to działa i nie niszczy nic,od przecztania tego artykułu będę wiedział jak to robić hahaha
    A$APkING
    Niestety myłem zmywarke octem! Po tym artykule okazało się że niszczyłem nieświadomie swoją nową zmyarke.Teraz wiem już jak ja czyścić i już nigdy nie popełnie tego błedu.
    Anka
    Ojej ten zapaszek z mojej zmywarki powala, fakt myłam filtr i na tym mycie kończyłam, może rzeczywiście nazbierało się wszystkiego pod uszczelkami i tą siatką odpływową. Mąż kupił jakiś zapach do zmywarki, ale dla mnie to tylko maskowanie tego smrodu