Jak urzadzić funkcjonalną garderobę w przedpokoju, sypialni i na poddaszu ?

Garderoba-na-poddaszu

Garderoba to pomieszczenie lub mebel, który służy do przechowywania odzieży, obuwia, bielizny pościelowej i rozwiązuje problem przechowywania w całym domu. To dzięki niej możemy zrezygnować z dużych szaf i komód w innych pomieszczeniach. W idealnym scenariuszu każda z sypialni powinna posiadać niewielką wnękę na garderobę.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest jednak przestronna garderoba dla wszystkich domowników. Jednak tylko w niewielu domach jest możliwość wygospodarowania odrębnego pomieszczenia na garderobę. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest montaż szafy, która będzie pełnić tę funkcję.

Gdzie urządzić rodzinną garderobę? Szukamy miejsca na funkcjonalną garderobę

Garderoba tak naprawdę może powstać każdym pomieszczeniu, którego metraż na to pozwala. Zacznij więc od przeanalizowania możliwości swojego domu lub mieszkania. Jeśli masz w jednym z pokoi niewykorzystaną wnękę, sprawdź, czy jej metraż nie będzie wystarczający na montaż szafy lub budowę samodzielnej garderoby. W obu przypadkach wystarczy naprawdę niewielka przestrzeń, która po zabudowaniu półkami i montażu drążków ułatwi przechowywanie w domu. W nowoczesnych domach może to być ogromny salon, z którego można uszczknąć niewielką powierzchnię i wydzielić skromną, ale funkcjonalną garderobę. W bloku może to być przedpokój lub pokój dzienny. W domkach jednorodzinnych doskonałym rozwiązaniem jest garderoba na poddaszu. Jeśli ze względu na skosy i masz niewykorzystaną przestrzeń lub całe pomieszczenie, możesz zrobić w nim garderobę. A w mieszkaniach i domkach, w których są dwie łazienki, warto zastanowić się nad zamianą jednej z nich w garderobę. Przedsionek i piwnica to kolejne pomieszczenia, w których może znajdować się garderoba, ale tylko pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednią ich wentylację i ogrzewanie. Podwyższona wilgotność powietrza sprawia, że ubrania będą miały nieprzyjemny zapach. Nie obawiaj się, nie musisz nie od razu dzielić pomieszczenia na pół. Zobacz jakie minimalne wymiary powinna mieć funkcjonalna garderoba, a przekonasz się, że też możesz ją mieć.

  • Garderoba w sypialni to optymalne rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że przechowujemy w niej tylko odzież właścicieli sypialni. Ta rodzinna powinna natomiast być urządzona w samodzielnym pomieszczeniu. W przeciwnym uczynimy z naszej sypialni jedne z głównych ciągów komunikacyjnych. Garderoba w każdej sypialni to idealne rozwiązanie, na które mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Najczęściej jest to szafa na zamówienie, która zastępuje garderobę z prawdziwego zdarzenia.
  • Garderoba na korytarzu to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy w niej przechowywać odzież, pościel i ręczniki dla całej rodziny.
  • Garderoba w salonie rzadko spotykane rozwiązanie, ale niekoniecznie skazane na porażkę. Wystarczy odpowiednio ją ukryć lub zaaranżować i nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, że w pokoju dziennym urządziliśmy garderobę. Pierwsza możliwość to wydzielenie jej ściankami działowymi, a więc nieznaczne zmniejszenie pokoju dziennego. Kolejna to szafa na wymiar, ale na całej ścianie z lustrzanymi frontami, za którymi ukrywa się garderoba. Wstawianie typowej szafy do pokoju dziennego to rozwiązanie stosowane kiedyś w polskich domach i niekoniecznie trafione. Duża szafa przytłacza pomieszczenie, a jego charakter staje się niejasny, dlatego zawsze należy ją dobrze zamaskować.
  • Szafa w jadalni to pomysł podobny do poprzedniego i wymaga podobnej kreatywności. Jednak jadalnia to pomieszczenie, które ma duży potencja w tej kwestii, najczęściej stoi w nim tylko stół i ewentualnie komoda z obrusami lub niewielki kredens z zastawą obiadową. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wydzielenie jej ściankami G-K i zrobienie wejścia z korytarza. Jeśli nie chcecie stawiania dodatkowych ścianek, warto ukryć naszą garderobę za lustrzanymi frontami.
  • Garderoba w łazience to kolejna możliwość, szczególnie jeśli w waszym domu lub mieszkaniu są dwie łazienki, a zapotrzebowanie na to pomieszczenie jest mniejsze, niż pierwotnie sądziliśmy. Wówczas możemy zrezygnować z jednej łazienki na rzecz garderoby, ale wiercenie kołków na półki na płytkach może być trudne, dlatego warto zastanowić nad tym, krokiem.
  • Garderoba na przedsionku to kolejna możliwość, wprawdzie konieczna będzie bardzo dobra wentylacja i montaż ogrzewania w wiatrołapie. Jednak jeśli jest on odpowiedniej wielkości, to warto zainwestować w jego przystosowanie do montażu przestronnej szafy. W tym wypadku najczęściej inwestorzy wybierają właśnie garderobę w szafie, ponieważ przedsionki rzadko są na tyle duże, żeby wydzielić z nich samodzielne pomieszczenie.
  • Garderoba pod schodami, wprawdzie w pierwszej chwili pomysł ten wydaje się szalony. Jednak po dłuższym zastanowieniu lepsza taka garderoba niż żadna. Ponadto pełnej wysokości potrzebujemy tylko do wieszania długich sukienek i płaszczy. Pozostała odzież możemy wieszać już na skosach, a w na skośnej ścianie można zamontować półki. Dobry projekt zamieni przestrzeń pod schodami funkcjonalną garderobę.
  • Garderoba na poddaszu, będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy na strychu niewykorzystane pomieszczenie, lub jest on nieużytkowy. Wówczas wystarczy montaż półek i drążków, żeby poddasze zamienić w ogromną garderobę. Minusem tego rozwiązania będzie konieczność chodzenia na wyższą kondygnację po ubrania. Jeśli jednak będzie w takiej garderobie lustro ii siedzisko, a także toaletka z kosmetykami, to rozładujemy w ten sposób poranne zamieszanie w łazience i na korytarzu.
  • Garderoba w piwnicy to rozwiązanie podobne do omówionego powyżej. Jednak w tym wypadku koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią wentylację i porządne ogrzewanie, żeby ograniczyć wilgoć.
  • Garderoba w kuchni brzmi wręcz nieziemsko, ale jest to rozwiązanie stosowane w dużych przestronnych kuchniach, w których nie można narzekać na brak szafek i miejscem do przechowywania. Właściwe drzwi do garderoby znajdują się na korytarzu, ale miejsce zapożyczamy z kuchni. Garderoba w kuchni wymaga montażu aż par frontów, pierwsze z nich są fałszywe i nie otwierają się, drugie właściwe są na korytarzu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zamontować szafę garderobę na korytarzu, nie tracą ani centymetra z jego metrażu.
  • buty w garderobie

    Jakie wymiary powinna mieć samodzielna garderoba?

    Jeśli pomyślisz o garderobie już na etapie projektowania domu, optymalnym rozwiązaniem będzie taka o wymiarach 6 - 8 m2. Jeśli jednak zapotrzebowanie na nią dostrzegłam dopiero po wybudowaniu domu lub dom pochodzi z rynku wtórnego wówczas ma ona mniejszą powierzchnię, którą uzyskujemy z innego pomieszczenia. Najmniejsza funkcjonalna garderoba powinna mieć 3m2 powierzchni, tyle w teorii, a w praktyce szerokość (przejście) 70 cm. Tyle wystarczy, żeby wygodnie wyjąć z półki ubranie lub zdjąć z wieszaka i ponownie je odłożyć. Do wspomnianych 70 cm dochodzi szerokość półek, które powinny mięć około 50-60 cm i szerokość wieszaka od 40 do 50 cm. A zatem garderoba może mieć szerokość 130 cm szerokości i być wygodna w użytkowaniu. Im szersze pomieszczenie, tym więcej półek i drążków na wieszaki zmieścimy. Jednak nawet garderoba o wymiarach 150 × 130 pomieści całe mnóstwo ubrać. Wyobraź sobie półki na szerokości 75 cm od podłogi aż pod sufit. A obok nich dwa drążki na wieszaki, jeden pod sufitem a drugi na powie wysokości ściany. Dodatkowo na podłodze możesz postawić komodę na kółkach na bieliznę lub inne drobne przedmioty. Jeśli więc w pomieszczeniu stoi szafa, zmierz jej głębokość, która najczęściej wynosi od 50 do 80 cm, dodaj kolejne 50 cm i to właśnie będzie powierzchnia twojej garderoby. Sprawdź, ile zyskasz miejsca do przechowywania i porównaj ze startą tych 50 cm z powierzchni pomieszczenia. Dodatkowo ścianę, która zostanie, możesz ozdobić lutrami, wtedy nawet nie zauważysz, że straciłaś na metrażu. Jakie minimalne wymiary powinna mieć funkcjonalna szafa garderoba? Około 2 metrów lub więcej szerokości i od 50 do 80 cm głębokości. Na takiej powierzchni można zmieścić większość odzieży.

    Garderoba szafa zamiast oddzielnego pomieszczenia, jak zaprojektować funkcjonalną garderobę?

    Garderoba szafa to rozwiązane najpopularniejsze w polskich domach i mieszkaniach. Nie jest to wprawdzie samodzielne pomieszczenie z lustrem i siedziskiem, ale dobrze zaprojektowana będzie równie funkcjonalna. Projektując garderobę, zacznij od określenia jej funkcji i swoich potrzeb. Zapisz na jednej kartce, to co przechowujesz w szafie, a na drugiej przedmioty, które chcesz przechowywać w garderobie.

    Co przechowujemy w garderobie

  • Ubrania
  • Bielizna
  • Bielizna pościelowa
  • Ręczniki
  • Odzież sezonową (kurtki, płaszcze)
  • Buty na każdy sen
  • Zapasowe kołdry koce i poduszki
  • Torebki
  • Walizki i torby podróżne.
  • Co można przechowywać w garderobie?

  • Chemię domową (na oddzielnej półce w jej części gospodarczej)
  • Żelazko deskę do prasowania
  • Wiaderko, miedniczkę,
  • Maszyna do szycia, lub inny sprzęt, z którego rzadko korzystasz
  • Suszarkę na pranie (złożona zajmuje dosłownie kilka centymetrów szerokości szafy).
  • Pudełko z dokumentami
  • Włóczkę i przybory krawieckie
  • Jakiej wysokości półki w garderobie

    Wbrew pozorom nawet w niewielkiej szafie garderobie zmieścimy te wszystkie przedmioty, ale tylko pod warunkiem, że dobrze ją zaprojektujemy. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie każdego centymetra. Każda półka powinna mieć taką wysokość (plus 1 cm) jak przedmioty, które na niej przechowujemy. Półki na ubrania powinny być nie wyższe niż 35 - 45 cm, więcej złożonych ubrań na jednej półce nie położymy, ponieważ będą się przewracać. Szerokość półek powinna być taka jak szerokość przechowywanych na niej przedmiotów. Do ich szerokości dodajemy 1 cm, który pozwoli nam na ich swobodne wkładanie i wyjmowanie z szafy. Szuflady w takiej szafie, tak, ale tylko tyle, ile potrzebujemy na przedmioty, których w inny sposób nie da się przechować. Pod sufitem doskonale sprawdzi do przechowywania przedmiotów rzadko używanych. W garderobie oprócz odzieży i bielizny przechowywać możemy również zapasową chemię lub tą, z której korzystamy, jeśli w łazience nie ma na nią miejsca. Zatem płyny do prania i płukania, też mogą się w niej znaleźć. Nie musisz od razu poświęcać na nie całej szerokiej półki. Jeśli twoim domu zawsze jest jeden płyn, którego używasz i drugi w zapasie, półka powinna mieć dokładnie taką szerokość jak dwa płyny i normalną głębokość, dzięki czemu zmieścisz na niej odrobinę więcej chemii, ale nie zmarnujesz cennej przestrzeni. Jeśli chcesz przechowywać inne nietypowe przedmioty jak deska do prasowania i żelazko. Zmierz niezbędną Ci powierzchnię na deskę i poproś stolarza o wykonania odrębnej przegrody na deskę oraz niewielkiej półki na żelazko. Im więcej przegródek i personalizowanych półek w twojej garderobie się zmieści, tym bardziej praktyczna będzie twoja szafa. Nie słuchaj tłumaczenia, że nikt takich półek nie robi, ponieważ. Co jak co, ale garderoba powinna być maksymalnie spersonalizowana, tylko wówczas wykorzystasz ją w maksymalny sposób.

    garderoba na butySzuflady w garderobie czy warto je montować?

    Szuflady to kolejna kwestia, która spędza sen z powiek, kiedy planujesz swoją garderobę. Jeśli masz w sypialni komodę lub komody, możesz zrezygnować z szuflad w szafie. Jeśli jednak nie masz miejsca do przechowywania bielizny, będą one konieczne. Każda szuflada to dodatkowy koszt od 100 zł w górę. Inną możliwością są wysuwane kosze zamiast szuflad, ale one też będą dodatkowym wydatkiem. Wiele osób rezygnuje z szuflad na rzecz organizerów na bieliznę, ale korzystanie z nich jest bardziej pracochłonne niż z szuflad. Jeśli więc potrzebujecie miejsca do przechowywania bielizny i innych drobnych przedmiotów, których nie można przechowywać na półkach, nie żałujcie na szuflady w garderobie.

    Drążek w garderobie, na ilu poziomach go zamontować i jak długi powinien być?

    Drążek w szafie na wymiar to kolejna kwestia, która rodzi wiele pytań. Jego długość powinna być uzależniona od ilości ubrań, jakie chcemy na nim zawiesić. Jeśli szafa ma wysokość ponad dwóch metrów, warto zamontować dwa drążki, jeden prawie pod sufitem i drugi około 110 cm od dna szafy. Jednak uwaga, jest jeszcze jeden haczyk w tym rozwiązaniu, drążki na dwóch poziomach są praktyczne tylko do wieszania bluzek, koszul i marynarek. Tak czy tak potrzebny będzie jeszcze jeden drążek na płaszcze i długie sukienki. Najczęściej ten ostatni nie musi być długi i taki o szerokości 60 cm powinien być wystarczający. Pozostałe drążki powinny mieć minimalną długość 120 cm, wówczas otrzymamy na 240 cm drążka, na którym zawiesimy większość ubrań. Jeśli jest taka możliwość, warto zrobić bardzo głęboką i szeroką półkę na odzież sezonową, którą przechowujemy w workach próżniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Zimą nie korzystamy ze strojów kąpielowych, krótkich spodenek i letnich sukienek, latem nie chodzimy w zimowych kurtkach czapkach i szalikach. Podział odzieży na sezony ułatwia utrzymanie porządku w garderobie i ułatwia korzystanie z niej. Dzięki takiemu rozwiązaniu na półkach nie ma ścisku, a Ty nie przeszukujesz zbędnej odzieży, w poszukiwaniu ulubionej bluzki czy sukienki.

    Garderoba na buty, jak rozwiązać problem dużej ilości obuwia w domu?

    W dobrze zaprojektowanej garderobie powinno znaleźć się również miejsce na obuwie. Chociaż w tym wypadku głosy są podzielone, ponieważ nawet na umytych i wyczyszczonych butach mogą postać bakterie przyniesione z zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem jest montaż dwóch półek tuż nad podłogą o wysokości organizera na buty. Są półprzezroczyste lub przeźroczyste pudełka na jedną, lub dwie pary butów, które nie zajmują więcej miejsca niż same buty. Taki sposób przechowywania obuwia nie tylko jest higieniczny, ale bardzo oszczędny, jeśli chodzi o przestrzeń w szafie. Na półce o głębokości 55 cm zmieszczą się dwa lub trzy rzędy pudełek i jeszcze kilka na szerokość i wysokość od dwóch do trzech. Jeśli pudełka będą dobrze opisane, to bez problemu znajdziemy schowane w nich buty, a półki na obuwie pozostaną higieniczne podobnie jak pozostałe przedmioty.

    Komentarze