Jak kosić trawę, żeby mieć piękny zielony trawnik? W którą stronę kosić?

w którą stronę kosić trawę

Piękny zielony trawnik, równo przystrzyżony to marzenie wielu osób. Jednak uzyskanie gęstego zielonego dywanu przed domem nie jest łatwe. Wiele osób w pielęgnując trawnik, nieświadomie mu szkodzi. Zobacz, na jaką wysokość przyciąć trawę, w którą stronę ją kosić, co zrobić, żeby wolniej rosła i kiedy nie wolno kosić trawy. A będziesz mieć trawnik jak marzenie...

 

Piękny zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu, wiele też mówi o jego właścicielach. Ale co właściwie należy zrobić, żeby mieć gęsty zielony dywan przed domem? Jak należy pielęgnować trawnik? Co zrobić, że trawa wolniej rosła i nie było w niej chwastów? Pytań na temat pielęgnacji trawników jest wiele, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na większość z nich.

Koszenie trawy, od czego zależy wygląd i jakość trawnika?

Czy systematyczne koszenie trawy jest gwarancją pięknego gęstego i soczyście zielonego trawnika? Nie zawsze! Okazuje się, że to w głównej mierze od sposobu koszenia, zależy jakość naszego trawnika. Ogrodnicy alarmują, że popełniamy szereg błędów podczas skracania trawy. Znaczenie ma nie tylko systematyczność, równie ważne jest długość trawy po koszeniu, a także to ile jednorazowo skracamy nasz trawnik. Zdarza nam się kosić niewłaściwą kosiarką, nawet w nieodpowiednim czasie. Chcesz mieć piękny trawnik, zobacz jak prawidłowo kosić trawę.

Kiedy po zimie zacząć kosić trawę?

Kiedy ostatnie nocne przymrozki ustąpią, a trawa osiągnie długość 8-10 cm. Wprawdzie od kilku lat w kwietniu i na początku maja nie występują już nocne przymrozki, ale powracają na Ogrodników i Zimną Zośkę. W tej sytuacji najlepiej jest skosić trawę w długi majowy weekend i potem dopiero po około 15 maja. Taka dwutygodniowa przerwa, wiąże się z koniecznością nadrobienia jednego koszenia, ale dzięki niej mrozki nie uszkodzą trawnika.

Na jaką wysokość przycinać trawę? Nigdy nie koś trawy krócej!!!

Na 5 cm wysokości koś trawę a unikniesz szybkiego jej wzrostu i będziesz kosić rzadziej. Trawa nie będzie wysychała, a jej źdźbła będą miały piękny soczyście zielony kolor. Jeśli zdarzyło Ci się wyhodować naprawdę długą trawę, nigdy nie koś krócej niż na ⅓ wysokości. Optymalnym rozwiązaniem jest skrócenie jej o połowę i ponowne koszenie po upływie kolejny kilku dni.

Jeśli radykalne skrócisz trawę, możesz być pewien, że straci piękny zielony kolor, jej źdźbła zaczną blednąć, a następnie brązowieć. Na trawniku pojawią się trawnikowe pasożyty takie jak wszelkiego rodzaju chwasty i trudny do pokonania mech. Ale to nie koniec twoich kłopotów, bardzo krótkie strzyżenie trawnika powoduje, że trawa będzie szybciej rosła i częściej będzie trzeba ją kosić.

Jak prawidłowo kosić trawę? Długość trawy a pory roku

Długość trawy dostosowujemy do pory roku i temperatur na zewnątrz. I to jest pierwsza i najważniejsza zasada.

  • Od kwietnia do maja trawę kosimy na 40 mm, czyli na dwa palce Zasad dwóch palców zapewnia piękny zielony kolor, brak chwastów na trawniku i brak mrowisk.
  • Od czerwca do sierpnia trawę kosimy na 50-60 cm, czyli na trzy palce. Zasad trzech palców zapewnia odpowiednią wilgotność gleby, soczysty kolor trawnika oraz brak mrowisk, które są budowane w suchej ziemi między krótkimi źdźbłami trawy.
  • Od września do października trawę kosimy na 40 mm, czyli na dwa palce, zdarza się, że w listopadzie, kiedy nadal mamy plusowe temperatury, zabieg koszenia trawy trzeba powtórzyć, wówczas nadal stosujemy zasadę dwóch palców.
  • Jak często kosić trawnik?

  • Dwa razy w tygodniu koś trawnik, jeśli chcesz mieć piękny gęsty zielony dywan przed domem. W przypadku gatunków traw wolnorosnących możemy trawę kosić raz w tygodniu.
  • Aby utrzymać trawnik w idealnym stanie, najlepiej kosić go dwa razy w tygodniu.
  • Nie dopuszczaj do zakwitnięcia trawy albo pożegnaj się z pięknym trawnikiem!!!
  • Nigdy, ale to nigdy nie dopuszczaj do zakwitnięcia trawy! Po okresie kwitnienia trawa będzie odpoczywać i niestety możemy się pożegnać z soczystą zielenią trawnika, i gęstym dywanem. Jeśli zdarzy Ci się ominąć jedno koszenie, skróć źdźbła nie więcej niż o ⅓ i koszenie powtórz po 2-3 dniach.
  • Nigdy, ale nigdy nie obcinaj krócej niż o ⅓ długości trawy. To najkrótsza droga do uschnięcia trawnika.Kiedy nie wolno kosić trawy?

    W deszczu, po deszczu, po podlewaniu i kiedy jest rosa, nie wolno kosić trawnika. Koszenie mokrej trawy niszczy jej włókna. Nawet jeśli masz spalinową kosiarkę, nie koś trawy w deszczu, kiedy źdźbła są mokre. Nie należy też robić tego na trawniku, na którym jest rosa, oraz zaraz po polowaniu. Złota zasada mówi: Najpierw koś, potem podlewaj.

    Jaką kosiarką kosić trawę?

    Dopasowaną do warunków terenu, na którym będziesz kosić. Rodzaj kosiarki nie absolutnie żadnego wpływu na jakość trawnika. Na Pytanie, jaką kosiarką kosić trawę, odpowiedź jest tylko jedna OSTRĄ. Noże kosiarki powinny być regularnie ostrzone, wówczas będą strzegły źdźbła trawy, a nie szarpały je. Poszarpana, koszona nieostrą kosiarką trawa, przybiera brązowy kolor, ponieważ jej źdźbła są poszarpane, uszkodzone i trawnik zaczyna chorować.

    W którą stronę kosić trawę? Kierunek koszenia trawy ma znaczenie

    Jeśli chcesz mieć piękny jednobarwny trawnik, zawsze koś trawę w jednym kierunku, poruszając się w linii prostej. Koszenie zaczynamy od krawędzi trawnika i poruszamy się w jednym kierunki po linii prostej. Potem wracamy kosiarką po skoszonym już pasie. Kolejny zaczynamy dokładnie tak jak pierwszy. Pamiętaj, żeby na ostatnim pasie wrócić kosiarką do jego początku. Jeśli chcesz mieć trawnik w dwukolorowe pasy, koś trawę w dwóch różnych kierunkach. Pierwszy pas koś od krawędzi trawnika, a na drugim wracaj do początkowej krawędzi. Jednym słowem pierwszy pas kosimy do przodu, a drugi do tyłu, czyli „z włosem i pod włos”.

    Jeśli chcesz uniknąć nieskoszonych źdźbeł trawy, rób zakładkę na szerokość jednego koła podczas koszenia. W praktyce wygląda to tak, że po skoszeniu pierwszego pasa, najeżdżamy na niego jednym kołem kosiarki i kosimy trawę, potem przy kolejnym znowu kosimy na zakładkę o szerokości jednego koła.

    Co zrobić, żeby nie kosić trawy często? Jak przyhamować wzrost trawy?

    Podczas pielęgnacji trawnika nie trudno o błędne koło podczas koszenia trawy. Zasada jest taka, że im krócej trawę kosimy, tym szybciej ona odrasta. Dlatego, jeśli nie chcesz kosić trawy częściej niż dwa razy w tygodniu przypadku ozdobnych trawników. I nie częściej niż raz na dwa tygodnie łąkowych trawników, pozostaw źdźbła trawy na minimalną wysokość 5 centymetrów. Jednorazowo nie skracaj trawnika o więcej niż rekomendowana przez ogrodników ½ jej wysokości. Początkowo możesz uznać, że takie koszenie syzyfowa praca. Jednak już po kilku strzyżeniach trawnika zobaczysz różnicę, trawa zacznie wolniej rosnąć.

    Czy warto kosić trawę bez kosza?

    Nie warto kosić trawy bez kosza, ponieważ potem musisz ją zrobić z trawnika. Skoszona trawa pozostawiona na trawniku przyczynia się do powstawania filcu. Filc z kolei jest idealnym środowiskiem do rozwoju mchu. Nie koś trawy bez kosza, jeśli chcesz mieć ładny zielony, gęsty trawnik bez chwastów i mchu.

    Koszenie trawy, złote zasady
  • Nigdy nie skracaj trawy więcej niż na ⅓ jej wysokości;
  • Długość źdźbeł trawy dopasuj do pory roku;
  • Stosuj zasadę dwóch i trzech palców;
  • Nie koś mokrej trawy;
  • Nie koś trawy, kiedy w nocy występują jeszcze przygruntowe przymrozki;
  • Zawsze koś trawę ostrą kosiarką;
  • Koś trawę nie częściej i nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a wolno rosnące gatunki trwa koś raz w tygodniu;
  • Nigdy nie zostawiaj skoszonej trawy na trawniku.
  • Komentarze