Drewniany dom całoroczny, jak urządzić dom z drewna, jaka podłoga i co na ściany w drewnianym domu

jak wykończyć salon w całorocznym domu z drewna

Drewniany dom całoroczny możesz urządzić w stylu rustykalnym nawiązującym do tradycji drewnianego budownictwa lub nowoczesnym, minimalistycznym z nutką loftowej surowości. Drewno na ścianach wysokie sufity i modna antresola sprawiają, że w domu panuje niepowtarzalny klimat. Zobaczcie, jak można urządzić całoroczny dom z drewna. Najpiękniejsze aranżacje drewnianych domów...

Domy z drewna z roku na rok są coraz bardziej popularne, zaczynamy doceniać ich walory estetyczne, ale i wyjątkowy klimat, jaki spotykamy w ich wnętrzu. Inwestorzy zwracają również uwagę na czas i koszt budowy, który jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku domów murowanych. Ponadto drewno jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym. Latem nie nagrzewają się od słońca, a zimą w mniejszym stopniu wychładzają. W domach z drewna nie słychać hałasu z zewnątrz, a w ich wnętrzu. To cechy, dzięki którym drewniane domy są coraz popularniejsze. Jednak jest kilka kwestii, które sprawiają, że część osób wybiera tradycyjne murowane budownictwo, jedną z nich jest aranżacja drewnianego domu Nie każdy lubi sielskie i rustykalne klimaty. Zobaczcie jak nowocześnie urządzić drewniany dom całoroczny.

Jak wykończyć domek z drewna?

Nowocześnie, rustykalne, klasycznie, po skandynawsku lub w stylu boho, wszystko zależy od waszych upodobań estetycznych. W tym artykule przedstawiamy uroczą nowoczesną i minimalistyczną aranżację całorocznego domu z drewna. Sami zobaczcie, że drewniane ściany nie wymuszają na nas sielskiego wnętrza, może ono wyglądać dokładnie tak, jak je sobie wymarzycie.

Co na ściany w drewnianym domu?

Na ściany w drewnianym domu możesz położyć: płyty gipsowe i farba, kamień dekoracyjny, cegła, kafle, wielkoformatowe płyty ze spieków kwarcowych, tapety i fototapety. Jednym słowem wszystko, o czym tylko marzysz. Ściany w każdym z pomieszczeń mogą wykończone w inny sposób, a materiały możesz dowolnie łączyć. Drewniany dom nie determinuje jego wykończenia, popatrz na stare drewniane domy, w których łazienki i kuchnie są wykładane kafelkami, a w pokojach spotykamy ściany pomalowane farbą lub pokryte tapetami. Pytanie tylko, czy warto zasłaniać drewno na ścianach w stu procentach, czy może lepiej pozostawić, choć symboliczny fragment.

podłoga w salonie w całorocznym domku z drewna

Co na podłogę w drewnianym domu całorocznym?

Na podłodze w drewnianym domu sprawdzą się dokładnie takie same materiały ja w murowanym. Płytki w łazience i kuchni, naturalna deska w reszcie domu, choć jeśli wolicie kamień lub panele PCV, lub laminowane nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie ten materiał pokrywa podłogi. Warto jednak zaznaczyć, że panele laminowane i PCV, jeśli się na nie zdecydujecie, powinny być najwyższej jakości, żeby nie wyglądały przy drewnie jak tani jego zamiennik.

Jak urządzić salon w całorocznym domu z drewna? Aranżacja salonu w drewnianym domu całorocznym

Elegancko i spójnie z resztą strefy dziennej, pokój gościnny to pomieszczenie, w którym wysoki drewniany sufit będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli twój salon jest częścią dużej otwartej przestrzeni dziennej, to właśnie wysoki sufit będzie go wizualnie oddzielał od części kuchennej. Do salonu wstaw meble w takim stylu, w jakim lubisz, nie sugeruj się materiałem, z jakiego powstał twój dom.

Przedstawiona powyżej aranżacja salonu, to przykład nowoczesnego minimalizmu zestawionego z naturalnym drewnem na ścianach i suficie. Efekt sami widzicie, wnętrze wygląda lekko i nowocześnie. Prostokątny dywan w kolorach ziemi z nowoczesnym geometrycznym wzorem wyznacza strefę relaksu. Znalazł się w niej duży wygodny nowoczesny narożnik, stolik kawowy, stylowy okrągły fotel na drewnianych nóżkach, biała szafka RTV, kwietnik i drugi niewielki stolik. Eleganckie zasłony na narożnym oknie tarasowym podkreślają rep reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Duże okna doskonale doświetlają wnętrze z drewnianymi ścianami i sufitem oraz podłogą w kolorze drewna. Lekkości tej aranżacji dodaje ażurowa półka, która jednocześnie pełni funkcję ścianki działowej z przedpokojem. W dalszej części tego pomieszczenia znajduje się otwarta jadalnia usytuowana w wykuszu oraz kuchnia otwarta na salon. Część jadalniana podobnie jak strefa wypoczynku dodatkowo jest podkreślona geometrycznym dywanem, tym razem w odcieniach czerni i bieli, które współgrają z białą tapicerką krzeseł i ich czarnymi nogami. Ponadto każdą ze stref otwartej przestrzeni dziennej wyznaczają okna, to dzięki nim wnętrze w kolorze drewna i dużą ilością czarnych elementów nie jest ciemne.

aranżacja otwartej kuchni w całorocznym domu z drewna

Jak urządzić aneks kuchenny w drewnianym domku całorocznym? Aranżacja aneksu kuchennego w domu z drewna

Aneks kuchenny rządzi się swoimi prawami, co w pomieszczeniu z drewnianymi ścianami może się wydawać problematyczne. Mamy do wyboru kilka możliwości pokrycie ściany nad zlewem i płytą do gotowania kafelkami, panelem szklanym lub z płyty meblowej albo zabezpieczenie drewna lakierem, co niestety nie będzie prezentować się najlepiej. W ten sposób zabezpieczymy drewno przed plamami z tłuszczu i wilgocią. Na przedstawionej aranżacji dekorator zaproponował inne wyjście. Jest nim wyspa kuchenna, w której zamontowano zlewozmywak i płytę do gotowania, w ten sposób odsunięto od ścian na bezpieczną odległość najbardziej problematyczne sprzęty w drewnianej kuchni. Ponadto w aneksie znalazły się dolne szafki pod ścianą w kolorze czarny mat, czyli dokładnie takim samym jak kolor wyspy. Drewnopodobny blat kuchenny nawiązuje natomiast do koloru ścian i podłogi. Czarne nowoczesne metalowe hokery sprawiają, że wyspa i część kuchenna wygląda lekko i minimalistycznie. Nad wyspą kuchenną został również zamontowany nowoczesny czarny okap w kształcie walca nawiązujący stylem i kolorystyką do loftowych lamp sufitowych, które oświetlają część jadalnianą i kuchenną.

korytarz w drewnianym domu aranżacja

Korytarz w całorocznym domu z drewna. Aranżacja korytarza w domu z drewna

Korytarz w drewnianym domu nie może być wąski i zamknięty, ponieważ ciemny a przez to będzie się wydawał ponury i ciasny. Na przedstawionej aranżacji jest on oddzielony od strefy dziennej ażurową półką, która pełni również funkcję ścianki działowej. Szerokie wejście z przedpokoju do salonu wykorzystano na obszerną szafę, z lustrzanymi frontami i korpusem w kolorze czarnego matu. Całość wygląda bardzo spójnie, a ogromne lustra sprawiają, że strefa dzienna wydaje się jeszcze większa. Na korytarzu znalazło się miejsce na wąską komodę i okrągłe lustro, które łagodzi geometryczny kształt ażurowych schodów prowadzących na antresolę. Nieprzemyślanym elementem okazały się drzwi balkonowe prowadzące do ogrodu, które zostały zabudowane schodami. Jednak inwestorzy zdecydowali się na korzystanie z jednego wejścia na taras jest wystarczające. Dzięki temu kompromisowi mogli zamontować schody na przedpokoju, nie tracąc przestrzeni w strefie dziennej. Natomiast surowy wzór schodów widoczny po odsłonięciu rolety, jest zapowiedzią nowoczesnej aranżacji w klasycznym drewnianym domu.

Wiatrołap w domu z drewna jak go urządzić. Aranżacja przedsionka w domu z drewna

Wiatrołap w drewnianym domu może być zamknięty lub jak na przedstawionej aranżacji częściowo otwarty i pełnić funkcję ciągu komunikacyjnego z innymi gospodarczymi częściami domu. Znajdują się w nim drzwi do garażu, do pralni oraz wejście na dach ze składanymi schodami. Każdy z tych elementów sprawił, że dom jest jeszcze bardziej funkcjonalny a dostępny metraż wykorzystany w maksymalny sposób.

schody w drewnianym domu

Jak urządzić funkcjonalną antresolę w całorocznym domu z drewna? Aranżacja antresoli w domu z drewna

O funkcjonalności antresoli w domu świadczy prywatność, jaką możemy sobie zapewnić w pomieszczeniach na pół kondygnacji. Na przedstawionej aranżacji antresola widoczna z części dziennej pełni jedynie element symboliczny. Jest korytarz z dekoracyjną barierką, prowadzący do sypialni, które w tym projekcie są zamknięte, dzięki czemu zapewniają prywatność. Korytarz na antresoli można jeszcze zagospodarować, jednak inwestorzy postawili na surowy minimalizm. Klatka schodowa prowadząca na antresolę jest na tyle dynamiczna, poprzez kształt i wzór schodów, że nie wprowadzono na niej żadnych elementów dekoracyjnych.

Oświetlenie w całorocznym domu z drewna

Oświetlenie w domu całorocznym z drewna powinna rekompensować ciepły kolor drewnianych ścian. Zatem montujemy go dużo, w każdym pomieszczeniu powinno być więcej niż jedno światło sufitowe. I dopiero jako uzupełnienie lamp sufitowych możemy powiesić kinkiety i lampy podłogowe. W domach z ograniczonym dostępem do światła dziennego warto zawiesić kilka luster, które będą potęgować blask światła, wówczas nawet przy drewnianych ścianach nie będzie w domu ciemno.

Komentarze