Drewniane skrzynki na kwiaty, pokazujemy jak zrobić drewniane donice

jak zrobić drewnianą skrzynkę na kwiaty

Drewniane donice na kwiaty ogrodowe, na balkon lub taras możesz zrobić ze skrzynek po owocach. Odzyskaj deseczki, z których jest zrobiona skrzynka. Potem narysuj swoją skrzynkę na kartce, ustal wymiary długość x szerokość x wysokość. Jedyne czego potrzebujesz to drewniana skrzynka, piłka do drewna lub wyrzynarka, papier ścierny, kilka gwoździ, młotek, impregnat, farba do drewna.

Drewniane skrzynki na kwiaty to piękna i bardzo modna dekoracja ogrodu. Możesz je wykonać ze skrzynek po owocach lub deseczek zakupionych w markecie budowlanym, lub sklepie z artykułami drewnianymi. Pierwsza opcja wymaga nieco więcej pracy, ale rozmontowując taką skrzynkę, możesz zaobserwować, jak jest zbudowana i potem wykorzystać te triki podczas budowania własnej skrzynki. Nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności, ale jedynie podstawowe narzędzia, kilka godzin wolnego czasu.

Jeśli chcesz, żeby twoje skrzynki przetrwały więcej niż jeden lub dwa sezony, lepiej nie sadzić roślin bezpośrednio do nich. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wstawienie do nich plastikowych skrzynek ogrodowych.

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na kwiaty

Przygotuj skrzynkę po owocach, sprawdź, czy wszystkie deski są całe, za pomocą młotka odczep wszystkie deski. Zastanów się jakiej głębokości będzie twoja drewniana donica. Dotnij deseczki na odpowiedni wymiar. I jeszcze dwie deseczki pomocnicze, które utrzymają twoje dno w takim układzie, jaki chcesz mieć w swojej drewnianej skrzynce na kwiaty.

Jak zrobić prostokątną drewnianą skrzynkę na kwiaty

 1. Ułóż trzy deski, które będą dnem
 2. Między deski na dni wstaw węższym bokiem dwie dodatkowe dystansowe deseczki, dzięki nim zachowasz równy odstęp między deskami na dnie.
 3. Dołóż deski boczne, czyli te, do których będziesz montować dno.
 4. Przystaw dłuższe boczne deski, teraz masz już podstawę skrzynki na kwiaty.
 5. Zepnij całość paskiem, jeśli nie masz profesjonalnego pasa, możesz wykorzystać pasek od spodni.
 6. Zmierz obie przekątne, obie powinny mieć ten sam wymiar, wówczas będziesz mieć pewność, że skrzynka nie jest skoszona i jest idealnym prostokątem W narożniki wstaw deski narożne (pionowe, które wyznaczają wysokość skrzynki i stabilizują konstrukcję).
 7. Przybij boczne deski do narożnikowych, po trzy gwoździe na każdy narożnik.
 8. Przybij deski, które są dnem do bocznych desek, zastosuj po cztery gwoździe na każdy narożnik, pamiętaj, żeby nie przytwierdzać deseczek pomocniczych, tych, dzięki którym uzyskaliśmy równy dystans między deskami na dnie.
 9. Wyjmij deski dystansowe z dna.
 10. Przybij kolejne deski boczne, jeśli wysokość twojej skrzynki to dwie deski plus + przerwa między nimi, to wystarczy, że równo ułożyć deski względem deseczek w narożnikach. Jeśli ma mieć wysokość trzech deseczek, musisz zrobić sobie dystansy z tych samych elementów, które zostały wyjęte z dna.
 11. Brawo twoja drewniana skrzynka na kwiaty jest gotowa!

Jak zabezpieczyć przed wilgocią drewniane skrzynki na kwiaty?

Impregnacja w przypadku drewnianych skrzynek na kwiaty jest bardzo ważna, ponieważ donica będzie miała kontakt z wodą z podlewania, ponadto musi odporna na różne warunki atmosferyczne. Dlatego, nawet jeśli zamierzasz ją pomalować farbą do drewna, warto najpierw zastosować impregnat do drewna. Ja pomalowałam swoje skrzynki tylko impregnatem o kolorze TIK. Impregnację wykonujemy w następujący sposób:

 1. Oczyść skrzynkę z pyłu z docinania.
 2. Wygładź wszystkie drzazgi i zadry za pomocą papieru ściernego lub szlifierki.
 3. Jeśli szlifujesz papierem ściernym, owiń go na prostokątnej krótkiej deseczce, wówczas czyszczona powierzchnia pozostanie idealnie równa. Taką kostkę do szlifowania możesz również kupić w większość sklepów malarskich albo wykonać samodzielnie.
 4. Bardzo ważne jest, żeby do szlifowania stosować drobny papier ścierny, wówczas uzyskasz naprawdę gładką powierzchnię.
 5. Ponownie oczyść skrzynkę z pyłu.
 6. Skrzynkę ustaw na stole lub dwóch deskach wspartych na taborecie.
 7. Połóż skrzynkę do góry dnem i znacznym od pomalowania dna oraz brzegów deseczek, których nie będziesz wiedzieć, kiedy postawisz skrzynkę na dnie.
 8. Odczekaj około kwadransa, aż impregnat przeschnie.
 9. Postaw skrzynkę na dnie, czyli w takiej pozycji, w jakiej będzie stała.
 10. Zacznij, od pomalowania, a właściwie solidnego nasączenia desek narożnych.
 11. Nabierz większą ilość produktu niż podczas malowania dna, nanieś ją na wierzchołek deseczek narożnych, pozwól, żeby uciekał między deski boczne a narożne.
 12. Widoczne zacieki rozcieraj na bieżąco, kiedy wyschną nic już z nimi nie zrobisz.
 13. Pomaluj deski na dnie, nie żałując produktu, ponieważ to one będą miały kontakt z wodą.
 14. Pomaluj dokładnie deski narożne.
 15. Pomaluj deski boczne od środka. Pomaluj deski boczne od zewnątrz.
 16. Odstaw skrzynkę do wyschnięcia.
 17. Nałóż kolejną warstwę impregnatu, jeśli nie chcesz, żeby miała ciemniejszy kolor niż ten po nałożeniu pierwszej warstwy, drugą warstwę nałóż tylko od środka i na narożniki, oraz na dnie od zewnętrznej strony.

Jak wykonać drewniane skrzynki na kwiaty na nogach?

Wykonaj drewniane skrzynki dokładnie tak jak w naszej instrukcji powyżej. Następnie dotnij dwie deseczki o szerokości spodu skrzynki i zamocuj jest do dna, tak jak zdjęciach. Pamiętaj, że nóż też powinny być solidnie zaimpregnowane.

Drewnine skrzynki na kwiaty to nic trudnego

Jak widzicie zrobienie drewnianych skrzynek na kwiaty nie jest trudne. Skrzynki ze zdjęcia były zbijane gwoździarką, ale dokładnie taki sam efekt możecie uzyskać za pomocą młotka, czyli narzędzia, które każdy posiada w domu.

Komentarze