Dom szkieletowy 35m2. Czy warto budować całoroczny dom szkieletowy 35m2?

dim szkieletowy właściwości, projekt, koszt budowy porady

Dom szkieletowy 35m2 całoroczny to kusząca perspektywa dla osób, które nie dysponują dużym budżetem i nie chcą mieszkać w kawalerce. Jeśli więc posiadasz nawet niewielką działkę dom szkieletowy 35m2, parterowy lub z użytkowym poddaszem możesz zbudować bardzo niskim nakładem finansowym bez pozwolenia na budowę. Sprawdź, jak zbudować dom letniskowy lub całoroczny 35m2 bez pozwolenia i jaki projekt domu 35m2 wybrać.

Całoroczny dom szkieletowy lub letniskowy 35m2 to budynek, który można wznieść bez formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ponadto koszt wybudowania domu tak małym z metrażem jest bardzo niski, nawet jeśli mowa o domu szkieletowym całorocznym z użytkowym poddaszem lub loftową antresolą. Jeśli więc dysponujesz budżetem pozwalającym na kupno kawalerki, ale nie chcesz mieszkać w bloku dom szkieletowy 35m2, jest doskonałym rozwiązaniem. Sprawdź, jaki projekt domu szkieletowego 35m2 pozwala uzyskać największą przestrzeń mieszkalną, jak zbudować dom szkieletowy i jaka jest cena projektu i koszt wybudowania domu szkieletowego 35m2.

Czym jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy jest domem prefabrykowanym, czyli takim, którego szkielet pozostaje poza placem budowy. Ponadto dom szkieletowy jest budynkiem stawianym na tak zwanych oszczędnym fundamentach oraz domem, którego budowę można prowadzić zimą. W praktyce dom szkieletowy kupujemy u producenta domów prefabrykowanych na podstawie projektu, który można kupić w firmie, która wykonuje szkielety domów. Dom szkieletowy można wznosić o każdej porze roku nawet jesienią i zimą.

Dom szkieletowy - projekt i co dalej?

W przypadku domów szkieletowych 35m2 część producentów oferuje gotowe projekty wraz z kompletnym szkieletem i dokładną instrukcją budowy domu. W takich firmach można zamówić nie tylko projekt domu letniskowego, ale też całoroczny dom z użytkowym poddaszem, piętrem lub antresolą. Wiele firm ma w ofercie tylko projekt domu szkieletowego 35m2, więc po zakupie projektu trzeba poszukać firmy, która wykona szkielet. Inną możliwością jest dom szkieletowy murowany, w tym wypadku kupujemy projekt domu + dokładną instrukcję jak zbudować dom krok po kroku.

dom szkieletowy z metalowym szkieletem

Projekt domu szkieletowego 35m2 - cena

Ceny projektów domów szkieletowych 35m2 zaczynają się od 350 zł do nawet kilku tysięcy, wszystko zależy od tego, jaki projekt wybierzemy oraz od naszych wymagań. Najczęściej projekt domu szkieletowego zawiera również instrukcję jak połączyć poszczególne elementy i jakich materiałów do budowy domu użyć. Ceny projektów domów szkieletowych są bardzo różne, dlatego warto sprawdzić kilka lub kilkanaście ofert przed wyborem. Wybierając projekt domu szkieletowego o tak małej powierzchni, jak 35m2 warto również poczytać opinie o tym projekcie, z których dowiemy się, czy domek jest funkcjonalny oraz, czy podczas budowy nie wystąpiły jakieś komplikacje.

Rodzaje domów szkieletowych

Domy szkieletowe są od lat bardzo popularne w USA, Niemczech, w Szwecji czy Norwegii i Kanadzie. Projekty, sposób wykonania szkieletu, jak i jego wypełnienie różnią się w poszczególnych krajach, dlatego też obecnie rozróżniamy kilka typów domów szkieletowych, a każdy z nich można zastosować do budowy domu szkieletowego 35m2. Najpopularniejsze rodzaje domów szkieletowych to:

 • norweski
 • szwedzki
 • niemiecki
 • kanadyjski
 • amerykański

Polacy, budując całoroczny dom szkieletowy, najczęściej wybierają typ niemiecki, ponieważ ten rodzaj domu szkieletowego jest najsolidniejszy i najbardziej praktyczny. Funkcjonalność w przypadku domu o powierzchni 35m2 ma kluczowe znaczenie, gdyż tak niewielka przestrzeń powinna być bardzo dobrze zorganizowana.

Jak zamówić projekt domu szkieletowego 35 m2?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiadającego nam projektu, kolejnym dostosowanie go do naszych potrzeb. Nie chodzi tu o wprowadzenie zmian w układzie czy wielkości pomieszczeń, choć w niektórych przypadkach za dopłatą jest to możliwe. Jak podkreślają eksperci, konstrukcja, jak i sam dom szkieletowy 35m2 jest dosyć lekki, dlatego w niektórych miejscach wymaga dodatkowego wzmocnienia. W kuchni w miejscu szafek, w pokojach w miejscu ciężkim mebli i w łazience w miejscu wanny lub prysznica. Z tego też powodu już na etapie projektu bryły domu, należy ostatecznie określić układ pomieszczeń i rozmieszczenie w nich mebli i sprzętów. Wówczas architekt we wskazanych miejscach na projekcie umieści specjalne wzmocnienia, dzięki którym nawet naprawdę ciężkie elementy wyposażenia nie zagrożą konstrukcji domu.

Z Jakich materiałów powstaje szkielet domu 35m2?

Drewno lub metal to materiały, z których powstaje 90% domów szkieletowych o powierzchni 35m2. Zdarzają się również domy szkieletowe, które są wznoszone na podstawie autorskich projektów, wówczas ich szkielety mogą powstać z innych materiałów. Jeśli jednak chcemy budować dom na podstawie gotowego projektu, który można kupić za przysłowiowe grosze do wyboru mamy metal i drewno. Najpopularniejsze są drewniane szkielety, które większość fachowców chwali za szybki proces montażu samego szkieletu, jak i wypełnienia ścian. Zwolennicy trwałych materiałów i industrialnych domów chwalą sobie natomiast szkielety ze stali. W obu przypadkach budowla, jest stabilna i trwała i może być szkieletem zarówno domu letniskowego, jak i całorocznego.

Ile jest powierzchni użytkowej w domu szkieletowym 35m2?

Nawet 70m2 powierzchni użytkowej można uzyskać, stawiając dom szkieletowy 35m2. Zastanawiacie się jak to możliwe? Otóż dom ma 35m2 obwodu na ziemi, czyli na parterze. Coraz częściej na rynku można spotkać projekty domów szkieletowych 35m2 (powierzchnia parteru) z użytkowym poddaszem lub dużą antresolą. W ten sposób można w domu 35m2 uzyskać aż 70m2 powierzchni użytkowej. Taki dom szkieletowy może więc być domem całorocznym dla rodziny, w którym można wygospodarować na poddaszu dwa średniej wielkości lub trzy małe pokoje, salon, kuchnię i łazienkę na parterze. Przestrzeń do zagospodarowanie nie jest duża, ale i tak większa od tej, którą za cenę domu szkieletowego 35m2 (70m2 powierzchni użytkowej) otrzymamy, kupując mieszkanie w bloku lub apartamencie.

aranżacja poddasza w domu szkieletowym 35m2

Jak powstaje dom szkieletowy 35 m2?

Szybko powstaje dom szkieletowy 35m2, niektórzy twierdzą nawet, że za szybko. Jeśli wszystkie prace będą odpowiednio zsynchronizowane taki dom można postawić w 8 - 10 tygodni. Etapy powstawania domu szkieletowego 35m2:

 1. Zakup projektu
 2. Wylanie fundamentów lub płyty fundamentowej, która jest wystarczająca w przypadku domu szkieletowego 35m2 z prefabrykatów.
 3. Zamówienie szkieletu, jeśli mowa o domu z prefabrykatów szkielet może być dostarczony na budowę w elementach lub cały. Dowieziony szkielet montujemy, następnie należy wykonać stropy. W przypadku domu z prefabrykatów strop powstaje z drewna, a to oznacza, że strop nie musi schnąć jak w przypadku betonowego.
 4. Wykonanie więźby dachowej, która powstaje z gotowych wiązarów, ten etap również jest uproszczony i trwa znacznie krócej niż podczas budowy tradycyjnego domu.
 5. Kolejny etap to wypełnienie ścian
 6. Ocieplenie
 7. Wykończenie elewacji
 8. Wykończenie wnętrza

Jak wygląda szkielet prefabrykowany?

Szkielet prefabrykowany może być pusty lub przyjechać praktycznie wykończony. Część producentów oferuje szkielety domów, które przyjeżdżają na budowę wraz z oknami, wypełnieniem i ociepleniem ścian, a także innymi elementami, Oczywiście za taki szkielet trzeba zapłacić więcej, ale na budowie pozostaje mniej prac do wykonania. Czy warto zamawiać szkielet z oknami i ociepleniem? Wszystko zależy od tego, ile czasu ma trwać budowa, czy chcemy zatrudniać fachowców lub osoby do pomocy, czy też planujemy jak najwięcej prac wykonać samodzielnie. Jeśli nastawiamy się na szybką budowę, taki szkielet z prawie gotowymi ścianami i zamontowanymi otworami znacznie ogranicza zakres prac do wykonania na budowie i czas potrzeby na wykończenie domu.

Elewacja domów szkieletowych 35m2 - jak wykończyć elewację małego domu szkieletowego?

Elewacja domów szkieletowych 35m2 może być wykończoną licówką, a więc obita deską elewacyjną naturalną lub kompozytową. Kolejna możliwość to klasyczny tynk lub nowoczesna elewacja ze stali nierdzewnej i szkła. W przypadku tak małego domu wybierając okładzinę elewacji, należy wziąć pod uwagę, że ciemne kolory wizualnie zmniejszają i tak niewielką bryłę budynku. Jasna elewacja natomiast sprawi, że dom będzie się wydawał większy i bardziej proporcjonalny. Warto pamiętać, że w przypadku domów szkieletowych 35m2 z poddaszem lub piętrem z zewnątrz dom wydaje się mały i wysoki. Ale dzięki odpowiednio dobranej elewacji można optycznie zmienić kształt bryły budynku i przywrócić mu odpowiednie proporcje.

nowoczesny projekt domu szkieletowego 35m2 z basenem

Dom szkieletowy cena. Ile kosztuje budowa domu szkieletowego 35m2

Cena domu szkieletowego jest naprawdę niska w porównaniu do cen mieszkań czy domów murowanych. Koszt budowy domu szkieletowego 35m2 z użytkowym poddaszem, łącznie z wykończeniem wnętrza i wypłatą dla fachowców powinien się zamknąć w 120 tys. zł. Jeśli jednak masz smykałkę do majsterkowania, postępując zgodnie z instrukcją, postawisz samodzielnie taki dom za 60 - 70 tys. zł. Ceny domów szkieletowych 35 m2 różnią się oczywiście w zależności od materiałów, z których powstaje szkielet domu i sposobu wykończenia.

Użytkowe poddasze czy loftowa antresola?

Stawiając dom szkieletowy 35m2, chcąc powiększyć powierzchnię użytkową, można zaadaptować poddasze lub na piętrze zrobić loftową antresolę. W zależności od projektu można uzyskać funkcjonalną przestrzeń na górze. Jeśli potrzebujesz pokoi dla dzieci, na użytkowym poddaszu można wygospodarować miejsce na dwa pokoje ze skosami dla dzieci. W domu z mniej spadzistym dachem zmieści się również mikro sypialnią dla rodziców. Na użytkowym poddaszu w domu szkieletowym 35m2 do dyspozycji mamy od 30 do 20 m2. Pokoje nie będą więc duże, ale nie mniejsze niż mały pokój w blokach. A przy odrobinie kreatywności można wygospodarować fajną przestrzeń użytkową na takim metrażu. Antresola sprawdzi się natomiast w domu, w którym przestrzeń dzienna jest urządzona na parterze, a w salonie marzy nam się wysoki sufit. Wówczas na części poddasza może powstać przestronna sypialnia na antresoli. Jednak takie rozwiązanie jest dedykowane dla rodzin bezdzietnych lub singli, którzy nie chcą mieszkać w miejskiej dżungli.

Dom szkieletowy całoroczny a termoizolacja

W Polsce pokutuje twierdzenie, że domy szkieletowe nie nadają się na polski klimat, co nie do końca jest prawdą. Zamawiając taki dom, otrzymujemy pusty szkielet lub z wypełnieniem, które zamawiamy. Współczesne domy szkieletowe całoroczne produkowane na polski rynek mają podobne właściwości termoizolacyjne jak tradycyjne murowane budynki. Producenci najczęściej zapewniają, że termoizolacja w takich domach jest wystarczająca do nawet - 30C. Domek szkieletowy 35 m2 można więc ogrzewać prądem lub kominkiem, a przy tak małej powierzchni koszt ogrzewania będzie naprawdę niewielki.

Czy dom szkieletowy 35m2 można postawić bez pozwolenia?

Dom szkieletowy 35m2 nawet z użytkowym poddaszem, czyli przy całkowitym metrażu 70m2 można postawić bez pozwolenia na budowę. Taki dom budujemy na zgłoszenie, co oznacza, że jeśli budowa nie koliduje z planem zagospodarowania przestrzennego na danym terenie, a sąsiedzi nie zgłaszają sprzeciwu, czyli w czasie określonym przez ustawodawcę terminie nie otrzymamy sprzeciwu, budowę można rozpoczynać. Warto zauważyć, że budując każdy dom na zgłoszenie, nie można w czasie budowy nanosić poprawek do projektu. W praktyce oznacza, to, że nawet najmniejsza zmiana w projekcie wiąże się koniecznością wstrzymania prac i złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.

drewniany dom szkieletowy 35m2 z użytkowym poddaszem

Czy można rozbudować dom szkieletowy 35m2?

Dom szkieletowy 35m2 można jeszcze powiększyć o poddasze garażu, dysponując działką o powierzchni 500 m2, obok domu można postawić garaż z użytkowym poddaszem i połączyć je z poddaszem domu. W przypadku domów szkieletowych 35m2 możliwości jest wiele, tym bardziej że bez pozwolenia można zbudować dom o powierzchni 70m2. A metraż nie każdego pomieszczenia jest liczony w 100%. Tylko powierzchnia pomieszczenia o wysokości powyżej 220 cm jest liczona w 100%. W przypadku pomieszczeń niższych od 140 cm do 220 cm jest metraż liczony jako 50% powierzchni. Zatem pokój 15 m2 o wysokości 200 cm, w świetle prawa będzie miał powierzchnię 7,5 m2. W ten sposób przy odrobinie kreatywności można uzyskać dodatkową przestrzeń np. do przechowywania czy na sypialnie dla dzieci.

Wady i zalety domów szkieletowych 35m2

W przypadku domów szkieletowych 35m2 to, co dla jednych jest zaletą dla innych wadą. Pierwsza kwestia to czas budowy, krótki czas zaledwie kilku lub kilkunastu tygodni potrzebny na wzniesienie takiego domu, jest zaletą dla osób, którym zależy na czasie. Wadą będzie, jeśli w tak krótkim czasie nie ma możliwości zgromadzenia takiej kwoty i budowę trzeba odłożyć na późniejszy termin. Cena domu szkieletowego 35m2 jest niekwestionowaną zaletą, budowa i wykończenie domu z poddaszem, czyli za powierzchnię około 70m2 zapłacimy od 60 tys. do maksymalnie 120 - 140 tys. zł. Co oznacza, że własny domek z balkonem i działką i można mieć w cenie niewielkiego mieszkania w blokach lub jednego pokoju w apartamentowcu w dużym mieście. Niski koszt ogrzewania to również zaleta, niewielka powierzchnia jest bardzo łatwa do ogrzania i najczęściej wystarcza kominek z płaszczem wodnym lub ogrzewanie elektryczne, które w przypadku domów szkieletowych jest naprawdę budżetowym rozwiązaniem. Budowa bez pozwolenia to możliwość uniknięcia skomplikowanej procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wadą jest mały metraż domu, ale i tak powierzchnia użytkowa najczęściej jest większa niż w mieszkaniu w blokach.

Komentarze