Dom dla rodziny 2+2, idealny metraż domu dla czteroosobowej rodziny.

doma dla rodziny 2+2

70, 80, 100, 120 a może 130 metrów kwadratowych potrzebujemy w domu dla rodziny 2+2? Praktyka pokazuje, że czteroosobowa rodzina może mieszkać już na 40 - 50 kwadratowych, co często zdarza się w domach z wielkiej płyty. Jednak decydując się na budowę lub kupno domu, nie warto szukać kompromisów na siłę. Jaki więc metraż powinien mieć dom dla rodziny z dwójką dzieci, na co należy zwrócić uwagę? Ile sypialni powinno znaleźć się w takim domu, ile łazienek i jaką powierzchnię powinna mieć przestrzeń wspólna? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule…

Dom dla rodziny 2+2 to dom do zadań specjalnych, dzieci lubią biegać, głośno bawić się i robią niemały bałagan. Przez pierwsze kilkanaście lat życia naszych pociech, bałagan powstaje w okamgnieniu, a znalezienie w nim ciszy graniczy z cudem. Z tego też powody już na etapie projektu warto zastanowić się nad układem pomieszczeń, w niewidzialny sposób oddzielić przestrzeń dziecięcą od dorosłej i dzienną od nocnej.

Dobry układ pomieszczeń ułatwi nam utrzymanie porządku w domu i codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalność i domowej logistyki ma ilość łazienek, co doceniamy, dopiero kiedy nasze pociechy będą już samodzielnie szykowały się do szkoły. Ilość sypialni oraz kuchnia, jej układ i kącik śniadaniowy. Jednym słowem im lepiej zaplanujesz swoją przestrzeń mieszkalną, tym łatwiejsze będzie twoje życie…

Po co nam taki metraż, blokach żyliśmy na 50 m2? Jaką powierzchnię powinien mieć dom dla rodziny 2+2?

Powierzchnia domu ma największy wpływ na koszt budowy i wykończenia, każde kolejne pomieszczenie rodzi dodatkowe koszty. Często zastanawiamy się, po co nam tak duży metraż, skoro w blokach mieszkaliśmy na 50 - 60 m2 i się mieściliśmy. Jednak z jakiegoś powodu postanowiliśmy wyprowadzić się z tych bloków, zamieszkać w domku, więc może jednak ta przestrzeń nie była dla nas tak komfortowa i wystarczająca. Kolejna kwestia, o której często zapominamy, to fakt, że mieszkając w blokowisku mamy wszędzie blisko, do szkoły, sklepów itp. W domku, który znajduje się peryferiach miasta, sam dojazd do szkoły, pracy czy na zakupy zajmuje więcej czasu. Z tego też powodu zakupy robimy na kilka dni, a rano albo musimy dużo wcześniej wstać, albo zbudować zawczasu dwie łazienki, żeby rozładować poranne zamieszanie. Budując dom, najczęściej budujemy swoje „miejsce na ziemi” na całe życie. Musimy więc myśleć przyszłościowo, dzieci, które w mieszkaniu w bloku dzieliły wspólną przestrzeń, niebawem będą chciały mieć swoje pokoje, my też zasługujemy na sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Przestrzeń dzienna, czyli salon za jakiś czas będzie musiał pomieścić już nie cztery osoby, ale najpierw znajomych naszych dzieci i naszych, a potem ich rodziny.

Mała kuchnia, która sprawdzała się, kiedy niepodzielnie królowała w niej pani domu, niebawem stanie się poligonem pierwszych kulinarnych eksperymentów, więc jej metraż też powinien być większy niż tej w blokach. Ciągi komunikacyjne w domu dla czteroosobowej rodziny powinny nie tylko zapewniać dostęp do każdego pomieszczenia, ale też być na tyle szerokie, żeby dom się nie „korkował”, kiedy o poranku opuszcza go cała rodzina, lub kiedy wracamy o jednej godzinie. To wszystko aspekty, na które nam umykają podczas budowy pierwszego domu.

Idealny metraż domu dla rodziny 2+2 to od 70 metrów kwadratowych w górę. Optymalnie będzie to od 80 do 120 metrów, na których zmieścisz 3 sypialnie, salon, kuchnię, dwie łazienki, szeroki korytarz i może uda Ci się wygospodarować miejsce na dodatkowy niewielki pokoik, który będzie pełnił funkcję gabinetu i gościnnej sypialni.

Ile sypialni potrzebuje 4-osobowa rodzina, czyli ile zbudować sypialni w domu dla rodziny 2+2?

Podobni pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi na sprzedaż a trzeci dla siebie dlaczego? Bo dopiero przy trzecim domu metodą prób i błędów jesteśmy w stanie wyeliminować i poprawić wady poprzednich domów. Jak to mówią Polak mądry po szkodzie, a ilość sypialni często jest kością niezgody między inwestorami. Wiadomo dodatkowy pokój to dodatkowy koszt, jednak jest to decyzja, która zaprocentuje w przyszłości, kiedy będziemy potrzebować miejsca do pracy, pokoju na dodatkową szafę, lub kiedy ktoś zostanie u nas na noc, lub przyjedzie w dłuższe odwiedziny.

Zatem w domu dla czteroosobowej rodziny potrzebujemy aż 4 sypialni. Jedną dużą dla gospodarzy, po jednej dla każdego z dzieci i jedną dodatkową, która na co dzień będzie pokojem do pracy, rodzinną garderobą z ogromną szafą i dużym lustrem i łóżkiem. Może to być łóżko sypialniane lub sofa rozkładana. Pokój gościnny ułatwi nam życie, kiedy nasi goście będą chcieli zostać na noc.

Ile łazienek w domu dla rodziny 2+2?

Duża rodzinna łazienka, nawet tak a wanną i prysznicem, nie rozładuje porannego i wieczornego zamieszania, kiedy wszyscy domownicy spieszą się o poranku lub kiedy każdy chce brać prysznic w jednym czasie. Chcesz uniknąć kłótni o poranku i wieczorem? Zbuduj dwie łazienki, w jednej powinna być wanna i prysznic, w drugiej wystarczy sam prysznic. Jedna powinna być usytuowana w strefie nocnej blisko sypialni, druga w strefie dziennej, bliżej salonu.

Optymalnym rozwiązaniem jest łazienka dla każdej z trzech sypialni, czyli pokoi, z których korzystamy każdego dnia i jednak niewielka łazienka z prysznicem w strefie dziennej, z której będziemy, korzystać będąc w kuchni i salonie, a także osoby, które ulokujemy w pokoju gościnnym. W domu piętrowym budowa drugiej łazienki to już prawdziwe must have, w przeciwnym razie albo w dzień będziemy biegać do łazienki na górę, albo w nocy schodzić do łazienki na dół.

Do piętrowy czy parterowy dla rodziny 2+2?

Oczywiście wszystko zależy od preferencji wizualnych inwestorów i ich indywidualnych potrzeb. Z praktycznego punktu widzenia, wszystko zależy, na jakim etapie życia jesteście. Jeśli jest to dom dla rodzin z dwójką małych kilkuletnich dzieci, zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten parterowy, ponieważ nie będziemy musieli biegać za dziećmi po schodach i obawiać się, że spadną z nich. W domu, w którym mają zamieszkać pociechy, nieco starsze umieszczenie ich pokoi sprawi, że w salonie „w dorosłej przestrzeni” będzie panowało mniejsze zamieszanie. Optymalnym rozwiązaniem będzie budowa domu z użytkowym poddaszem, które wykończymy i zamieszkamy, kiedy schody przestaną być zagrożeniem dla naszych dzieci.

Dom dla rodziny 2+2 z otwartą przestrzenią dzienną

Otwarta kuchnia jest bardzo modna i dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Osoba gotująca ma cały czas kontakt z gośćmi przebywającymi w salonie. Jednak warto zadbać o wizualne odseparowanie jej od pokoju dziennego. Wysoki barek, podwyższona wyspa kuchenna lub mini ścianka działowa zasłaniająca zlew i tę część blatu, na której pracujemy sprawi, że będzie widać ewentualnego bałaganu, który w domu z dwójką dzieci jest nieunikniony.

Komentarze