Co zrobić jak tuje brązowieją od środka? Dlaczego tuje brązowieją?

dlaczego tuje brązowieją

Tuje brązowieją w środku? To częsty przypadłość tuj wystarczy wykonać domową kurację dla tuj w trzech prostych krokach i szybką się zazielenią. Jeśli nie chcesz, żeby tuje usychały od środka, wykonaj domowe opryski odgrzybiające i bakteriobójcze. Potem nawieźć tuje domowym nawozem do iglaków, na koniec zadbaj, żeby ziemia, w której rosną nie obsychała. Zobacz trzy domowe sposoby na brązowiejące tuje od środka

Najpopularniejsze tuje to żywotnik zachodni, to właśnie ten gatunek najczęściej sadzimy w naszych ogrodach. Uchodzi za najodporniejszą tuję w naszym klimacie. Robimy z nich żywopłoty i piękne ogrodowe zagajniki. Nie straszny im mróz ani wiatr, a jednak bardzo często tuje brązowieją od środka. Jeśli nie zareagujemy od razu, ulegają zniszczeniu całe drzewka. Najczęściej przyczyna brązowienia tui jest błaha, dlatego nie czekaj, działaj od razu.

Tuja ogrodowa, czyli żywotnik zachodni jak go pielęgnować?

Żywotnik zachodni potocznie nazywany tują to bardzo popularne drzewko, które chętnie sadzimy wzdłuż płotów, zaciemniamy nim wybrane fragmenty działki, wydzielamy strefy na posesji. Żywotnik uchodzi na najodporniejszą odmianę tuj ogrodowych, ma piękne soczystozielone ubarwienie i szybko rośnie. Można go przycinać kilka razy do roku od wczesnej wiosny do późnej jesieni, kształtować i nadawać dowolne formy, lub pozwolić mu piąć się w górę. Zdarza się jednak, że żywotnik brązowieje od środka, a jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, zaczynają brązowieć mu całe gałęzie. Brązowa tuja w środku to nie koniec świata wystarczy zastosować kilka ogrodniczych trików i drzewko ponownie się zazieleni. Zacznijmy od tego, że tuja ogrodowa jak każda inna roślina lubi światło słoneczne, wilgotne podłoże i jak każdy iglak kwaśne podłoże. Jeśli zapewnimy naszemu żywotnikowi takie warunki, powinien mieć piękny zielony.

Dlaczego tuje brązowieją?

Tuje nie są wymagające w uprawie, wystarczy im zapewnić warunki opisane powyżej i nie powinny wymagać więcej uwagi, jeśli ich nie przycinamy, nie formujemy, są praktycznie bezobsługowe. Zdarza się jednak, że zaczynają brązowieć od środka, jeśli nie zareagujemy na czas, zaczynają na tujach brązowieć również całe gałązki, co nie dodaje im urody. Brązowiejące igły na iglaku to znak, że nasze drzewko choruje, a igły zasychają.

Przyczyn może być wiele, ale najczęściej powód jest błahy i można go szybko zlikwidować.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy korzenie nie są na wierzchu. Kiedy sadzimy tuje, są to najczęściej niewielkich rozmiarów sadzonki, ich korzenie są małe, więc nieświadomie sadzimy je za płytko. Tuje mają z natury rozłożyste, ale płytko osadzone korzenie, może się więc zdarzyć, że roślina posadzona zbyt płytko, kiedy urośnie, zacznie wypuszczać korzenie po ziemi. One zaczynają obsychać i to jest przyczyna brązowiejących igieł. Za suche podłoże, z racji płytko osadzonych korzeni, tuje potrzebują więcej wody niż inne rośliny. W upalne dni warto więc je podlewać, ale z umiarem, ponieważ nadmiar wilgoci też im nie służy.

Za mokre podłoże, jeśli tuja jest zbyt obficie podlewana, również zacznie brązowieć. Jej korzenie zaczną gnić a igły brązowieć. Zbyt gęste sadzenie roślin, jeśli posadzimy młode iglaki zbyt blisko siebie, kiedy urosną, ich boczne części nie będą miały dostępu do promieni słonecznych. Gałązki pozbawione światła słonecznego będą brązowieć i obumierać.

Dlaczego tuja brązowieje od środka?

Brązowienie tui od środka, czyli schnięcie igieł gałązek od wewnątrz nie powinno być powodem do niepokoju. Jest naturalny wręcz fizjologiczny proces, który wynika z tego, że wewnętrzne gałęzie tui nie mają dostępu do światła słonecznego. Tuja brązowieje od środka, ponieważ gęsto obrośnięte gałęzie zewnętrzne nie przepuszczają światła do tych rosnących w środku. Tuja brązowiejąca od środka nie powinna być powodem do zmartwień. A jeśli nie chcesz zaakceptować tego, że twoje iglaki są brązowe od środka, zastosuj ogrodniczy trik, który wyeliminuje ten problem.

Szkodniki i choroby, które powodują, że tuje brązowieją i żółkną

Jeśli wszystkie podane wyżej powody żółknięcia tui zostały wyeliminowane. A twoje iglaki przybierają brzydki żółty lub brązowy kolor drzewko, może mieć grzybicę, lub szkodnika, który je niszczy.

Grzybica tui, brązowienie tui spowodowane przez grzybicę jak rozpoznać?

Jeśli na gałązkach i łodygach tui pojawiły się brązowe pleśniowe plamy to znak, że iglaka zaatakowała grzybica. Zanim sięgniesz po chemiczne metody zwalczania grzybic, możesz spróbować ratować swoje drzewko jednym z domowych specyfików.

Miodownica cyprysikowata i misecznik tujowiec

To dwa najczęściej spotykane szkodniki, które atakują rozwój grzybicy na tujach i prowadzą do całkowitego ich zniszczenia. Szkodniki te można zwalczyć domowymi metodami, a jeśli te zawiodą, warto sięgnąć po środki owadobójcze.

Triki ogrodnika na brązowiejące tuje

Brązowiejące tuje nie wyglądają ładnie, a zmiana koloru igieł oznacza najczęściej stan chorobowy rośliny, który nieleczony doprowadza do jej całkowitego schnięcia. W zależności od przyczyny musisz zastosować inny sposób na odratowanie iglaków. Zobacz, jak to robią ogrodnicy.

Co zrobić jak tuje za płytko osadzone korzenie i brązowieje?

Starych drzew się nie przesadza, ale jeśli nie masz możliwości podsypania ziemi (Około 20 cm) pod tuje, lub będzie to psuć aranżację ogrodu wykop tuję, uważając, żeby nie uszkodzić korzeni, powiększ dołek i umieść się ją w nim. Potem zasyp staranie korzenie ziemią najlepiej kwaśną do iglaków i podlej, ale z umiarem (tuj nie sadzimy do błota) i pokryj ziemię grubą warstwą kory. Jeśli drzewo jest zbyt duże, żeby je przesadzić, wykonaj ściółkowanie, rozsyp kilkucentymetrową warstwę kory lub zrębków na korzeniach, w ten sposób osłonisz je od słońca, nie będą obsychały, a tuja odzyska zdrowy zielony kolor.

Co zrobić jak tuja brązowieje od środka?

Czesanie tui to doskonały i sprawdzony sposób ogrodników na brązowienie gałęzi od środka. Każdej wiosny i jesieni warto wykonać czesanie tui, nie używamy wprawdzie do tego grzebienia, ale pazurki ogrodnicze doskonale sprawdzą się w tej roli. Chodzi o to, żeby zrzucić z gałęzi uschnięte igły. W ten sposób zapewnimy dostęp do światła gałązką znajdującym się najbliżej pnia. Kolejna możliwość to prześwietlanie tui, czyli systematyczny przycinanie zewnętrznych gałęzi, co pozwala na dotarcie promieni słonecznych do środkowych gałęzi. Takie zabiegi wykonują ogrodnicy, którzy sprzedają duże tuje i zależy im, żeby drzewka prezentowały się pięknie z każdej strony.

Trik ogrodnika, żeby nie brązowiały gałęzie

Jeśli tuje brązowieją z powodu grzybicy, wykonaj oprysk z czosnku, a następnie podlewaj drzewko naparem z kurkumy. Zgnieć główkę czosnku, zalej ją 2 litrami gorącej wody i przykryj. Odstaw do wystygnięcia. Zimny napar przelej do ogrodowego spryskiwacza lub butelki ze spryskiwaczem i solidnie spryskaj całego iglaka. Oprysk powtórzyć po 7 dniach. Czosnek ma działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze, a jego zapach odstrasza większość szkodników.

Dodatkowo możesz wykonać napar do podlewania z kurkumy, która działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Opakowanie kurkumy w proszku, zalej 2 litrami gorącej wody. Poczekaj, aż wystygnie, potem szklankę kurkumowego naparu wlej do 1 litra wody i podlej tuję. Uwaga na dłonie i ubrania, kurkuma silny barwnik.

Co zrobić jak tuja złapała misecznika?

Jeśli na tui zauważyłeś miseczkowate tarczki, to znak, że zaatakował ją misecznik, możesz spróbować domowych oprysków z octu spirytusowego i piołunu. Zagotuj dwie saszetki piołunu lub 15 gałązek w dwóch litrach wody, garnek przykryj i pozostaw do wystygnięcia. Następnie dodaj do wywaru 3 łyżki octu spirytusowego, zimną miksturę przelej do spryskiwacza i obficie spryskaj tuję. Zabieg wykonuj wieczorem lub w pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Oprysk powtarzaj co 5 dni, gorzki smak piołunu sprawi, że larwy nie będą chciały jeść tui. Oprysk powtarzać co 5 dni, dodatkowo na gałązkach możesz rozłożyć lep na owady, a na który będą się łapać larwy.

Jak pozbyć miodownika cyprysika?

Jeśli twoją tuję pokrywa lepka wydzielina to znak, że zagnieździł się w niej miodownik cyprysik. Pozbędziesz się go opryskami z mydła potasowego i czosnku. Możesz zastosować również zwykłe mydło w kostce, zetrzyj je tarce, potem wymieszaj z 5 rozgniecionymi żabkami czosnku. Całość zalej ciepłą wodą, wymieszaj, pozostaw do ostygnięcia, a następnie spryskaj obficie tuję. Zabieg powtórz za 3 i 7 dni. Po tym czasie miodownik cyprysik powinien zdechnąć. Naturalnym wrogiem cyprysika jest biedronka polska.

Jak pielęgnować tuje, żeby nie zbrązowiały?
  • Nie usuwaj spod tui opadniętych igieł, tylko zamiatać je pod drzewko
  • Pod tują rozsyp kilkucentymetrową warstwę kory
  • Nie wylewaj fusów z kawy, zbierak je do wiaderka do naczynia i każdego wieczora mieszaj z wodą, następnie podlewaj nimi tuje.
  • Nie przelewaj iglaków, lubią mieć wilgotno, ale nie mokro
  • Komentarze