Czarny zlew granitowy, jaki wybrać, jak dbać o czarny granitowy zlewozmywak?

czarny granitowy zlew pielęgnacja

Czarny jednokomorowy zlew bez ociekacza lub z niewielką przestrzenią do suszenia naczyń to jeden z kuchennych trendów, który skradł nasze serca już na początku roku. Bardzo efektowny, praktyczny i po prostu piękny. Zamontowany na czarnym blacie jest prawie niewidoczny i z bliska sprawia, że kuchnia zyskuje na elegancji i staje się nowoczesna.

Zobacz jaki czarny zlew wybrać, co zrobić, żeby granicie nie pojawiły się białe smugi z kamienia. Jak uchronić go przed zaciekami i przebarwieniami z kawy, herbaty i czerwonego wina. Czarne zlewozmywaki wdarły się do naszych kuchni, skradły serca i sprawiają, że wygląda ona ekskluzywnie, elegancko i nowocześnie. O ile jeszcze dwie trzy dekady temu nikt w naszym kraju nie próbował nawet wyobrazić sobie takie rozwiązania. Obecnie czerń króluje w kuchniach i coraz częściej wygrywa z białą emalią i stalą nierdzewną. Kochamy ją za wyjątkowy efekt wizualny i powiew luksusu, jaki wprowadza do kuchennych wnętrz.

Jak wybrać zlew kuchenny?

Zanim przejdziemy do kolorystyki, warto zastanowić się, jakie potrzeby ma spełniać zlew w naszej kuchni. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, w domach, w których jest zmywarka, będzie służył jedynie do umycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych. A także do płukania naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce. Zatem nie będziesz potrzebować dużego dwu lub trzykomorowego z obszernym ociekaczem. A jeśli tak to nie musisz się martwić o kamień czy zacieki z brudnych naczyń. Oczywiście to prawda, ale pod warunkiem, że wszyscy domownicy mają nawyk władania talerzy kubków i sztućców od razu do zmywarki. W zupełności wystarczy też ten jednokomorowy bez ociekacza lub z naprawdę niewielkim. z kolei w domach bez zmywarki, bezapelacyjnie potrzebne będzie dwie komory plus ociekacz, jednokomorowy plus ociekacz, albo suszarka do naczyń w szafce nad strefą mycia. W tym drugim przypadku warto pójść na kompromis i wybrać stal nierdzewną lub popularną niegdyś emalię. Dlaczego? Bo są znacznie łatwiej do utrzymania w czystości. Można do ich mycia stosować silniejszą chemię i nie wymagają żadnej impregnacji. Co przy tak częstym korzystaniu ze zlewu byłoby irytujące i męczące. Wybór sanitariatów do strefy mycia naczyń powinien być nie tylko uwarunkowany potrzebami, ale też możliwościami pomieszczenia. Jeśli mamy do dyspozycji blat, którego długość nie przekracza metra lub wynosi niewiele więcej. Warto zastanowić się, czy chcemy większość tej powierzchni przeznaczyć na umywalkę kuchenną. Tym bardziej że tuż obok niej powinna się znaleźć płyta do gotowania. W małych ciasnych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na dużą lub chociażby wystarczającą strefę roboczą, warto znaleźć miejsce na zmywarkę. Ta o szerokości 45 cm jest pojemna i spokojnie wystarczy dla 4-osobowej rodziny. Zajmuje nie więcej miejsca niż wąska szafka i pozwala zaoszczędzić powierzchnię blatu. Jeśli martwicie się miejsce do przechowywania, górne szafki można zamontować aż pod sufit, dzięki czemu strata jednej wąskiej szafki dolnej, nie zrobi różnicy. Natomiast dodatkowe kilkadziesiąt cm blatu kuchennego zrobi ogromną różnicę i poprawia funkcjonalność pomieszczenia.

Czarny zlewozmywak czy to dobry wybór?

Wybór zlewozmywaka, jego rozmiaru, kształtu, koloru i materiału, z jakiego jest wykonany to kluczowa kwestia dla funkcjonalności kuchni. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Jakie funkcje powinien on spełniać oraz jaką powierzchnią blatu kuchennego dysponujesz. Teoria jest ważna, ale w praktyce bardzo często okazuje się, że jesteśmy zmuszeni do kompromisów, wynikających z możliwości powierzchniowych naszego pomieszczenia. Jednak kształt i rozmiar to jedno. Kolejna kwestia to kolor, który w nowoczesnej kuchni, lub tej, którą chcemy optycznie powiększyć, powinien być w kolorze blatu roboczego. Materiał, z którego jest wykonany to nie tylko sprawa estetyki, ale też funkcjonalności i łatwości w utrzymaniu w czystości. Zatem zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie czarnego granitowego zlewozmywaka, zobacz, jakie ma on cechy i jak wygląda jego codzienna pielęgnacja.

Czarny zlew z granitu, do jakiej aranżacji pasuje?

Praktycznie do każdej, choć największą popularnością cieszy się w kuchniach w stylu glamour, nowoczesnych, loftowych i minimalistycznych. Jest on dostępny w całej gamie rozmiarów, wzorów i kształtów. Nie sama jednak aranżacja ma znaczenie, a jej kolorystyka, ponieważ najpiękniej komponuje się w monochromatycznych zabudowach utrzymanych w odcieniach czerni, grafitu i szarości. Równie dobry efekt osiągniemy, montując go do białej zabudowy na wysoki połysk, Ten niewielki element wyposażenia w stosunku do całej zabudowy może ją zupełnie odmienić. A nic tak nie podkreśla głębi i elegancji czerni, szczególnie jeśli mowa o naturalnym kamieniu jak mocny kontrast. Dlatego zestawiony z bielą na wysoki połysk podnosi standard całego pomieszczenia, sprawia, że staje się ono jeszcze bardziej ekskluzywne i eleganckie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować go do czerwonych lub modnych niebieskich szafek kuchennych. Wówczas warto dopasować jego wykończenie (mat lub połysk) do wykończenie płyt meblowej. Zestawiony z naturalnym drewnem sprawi, że wnętrze, jak i cała zabudowa kuchenna będzie wyglądać porządnie, drogo, ale też funkcjonalnie. Zamontowany na czarnym blacie bez względu na kolor szafek zawsze prezentuje się doskonale i optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli nie tylko mają z nim kontrastować, koniecznie wybierz taki nablatowy, którego obramowanie, a jeśli jest z ociekaczem, wówczas będzie on elegancko spoczywać na jasnym blacie. Każde inne rozwiązanie jest mało estetyczne i lepiej go unikać. Nie polecamy natomiast montować czarnego podwieszanego zlewu granitowego na innym niż czarny blat. W takim zestawieniu będzie on wyglądał jak czarna dziura, a jeśli dodatkowo zdarzy się, że znajdą się w nim brudne naczynia, to efekt wizualny będzie naprawdę opłakany.

czarny granitowy zlew do jakiej kuchni pasuje

Na co zwrócić uwagę kupując granitowy blat?

Na jego wykończenie, matowy, choć bardziej przypomina naturalny kamień i w zasadzie nikt nie może mieć wątpliwości, że to granit jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości. Do frontów kuchennych na wysoki połysk w kolorze głębokiej czerni lepiej będzie się prezentował ten w połysku i jak najciemniejszy kolorem. Natomiast ten nakrapiany lub matowy do zabudowy w jaśniejszym kolorze i czarnego blatu. Ponadto kupując taki zlew, warto zwrócić uwagę na ilość wyciętych w nim otworów, ponieważ w warunkach domowych może dojść do pęknięcia garnitur podczas nawiercania lub robienia otworu otwornicą. A zatem jeśli chcesz zamontować na nim dozownik do płynu do naczyń, a także baterię, będziesz potrzebować dwóch otworów, a czasem jeszcze dodatkowego do obsługi korka zamykającego dopływ. Grubość i jakość wykończenia brzegów, wprawdzie granitu nie można zarysować, czy przedziurawić, ale jest podatny na pękanie. Może więc się stłuc lub obsypać. Ciężar zlewu, ponieważ do jego montażu konieczny jest porządny blat, który utrzyma taką wagę, a ta będzie większa, jeśli napełnisz go naczyniami lub wodą. Kolor i deseń, bardzo często zdarza się, że w sklepowym oświetleniu wygląda on na gładki i bardzo ciemny, a kiedy zobaczysz go w domu, lub w świetle dziennym okazuje się nakrapiany i bardziej grafitowy niż czarny.

Jaka bateria do granitowego zlewu w kolorze czarnym

Czarna, czarna srebrna, lub czarno złota, koniecznie z elastyczną wylewką, ponieważ ten rodzaj zlewów jest najczęściej kwadratowy lub prostokątny, a w przypadku tych jednokomorowych bardzo głęboki. I jest bardzo ważne, żeby go dokładnie spłukiwać w każdym narożniku, w przeciwnym razie może się Do zabarwić, odbarwić, lub zakamienić. Bez takiej baterii jego czyszczenie i codzienna obsługa będą bardzo trudne. Do wyboru mamy te montowane na ścianie i na granitowym brzegu. To ostatnie rozwiązanie jest znacznie lepsze, ponieważ będzie się chlapać woda, nawet kiedy zrobisz za mocny strumień i nie będzie trzeba po każdym myciu rąk wycierać całego zlewozmywaka. Ponadto im dłuższa jest wlewka, tym większą będziesz mieć kontrolę nad kroplami wody, które na czarnym zlewie mogą zamienić się w kamienny osad. Jeśli ma być montowana razem z bardzo głęboką kuchenną umywalką, zastanów się, czy nie lepsza będzie taka z wyciąganą wylewką, wówczas pozbędziesz się każdego zabrudzenia w kilka sekund. Nie polecamy natomiast wyboru kranu ze sztywnym ramieniem, a także długą, ale nieregulowaną i nieelastyczną wylewką. Decyzja o montażu granitowego blatu niesie za sobą konsekwencje, a jedną z nich jest ograniczony wybór baterii, na jedną z tych, które ułatwią nam jego czyszczenie.

Jaki blat pasuje do granitowego czarnego zlewozmywaka kuchennego

Każdy pod warunkiem, że zastosujemy się do złotej zasady, która mówi, że nie łączymy ze sobą drobnych motywów i deseni. Zatem jeśli w kuchni jest nakrapiany, cętkowany lub wielobarwny blat roboczy, zlew powinien być gładki. Do drewnianego lub drewnopodobnego blatu lepiej wygląda ten w macie niż w połysku. Natomiast czarnego z fakturowanym wykończeniem lepiej będzie wyglądać czarny nakrapiany granit. Do frontów i blatu na wysoki połysk z takim też wykończeniem wybieramy zlewozmywak.

Jak dbać i czyścić czarny zlew z granitu

Podstawą pielęgnacji granitowego zlewu jest jego systematyczna impregnacja. W prawdzie kupując go w sklepie ma on warstwę zabezpieczającą. Ale uwaga surowy granit chłonie płyny jak gąbka, jest wrażliwy na działanie wszystkich kwasów w ty owocowych i tych pochodzenia warzywnego. Ponadto bardzo szybko się przebarwia, jeśli w jego strukturę przedostanie się kolorowa ciecz. Dlatego za każdym razem, kiedy coś wlewamy do niego, należy spłukać pozostałości cieczy ciepłą wodą, a jeśli zajdzie taka potrzeba wodą z płynem do naczyń. Z czystego i pustego zlewu szybko odparuje czysta woda, a jej pozostałości w narożnikach można dodatkowo wytrzeć do sucha. Jeśli pozostawisz spieniony płyn, zaschnie i będzie widoczny jako biała plama, ale bez obaw szybko się jej pozbędziesz miękką szmatką i letnią wodą. Nie polecamy natomiast stosowania silnych środków czyszczących, ponieważ granit nie jest odporny na większość substancji chemicznych i można zniszczyć zlewozmywak lub jego warstwę ochronną. Nigdy też nie szorujemy go druciakami ani ostrą stroną gąbki, ponieważ uszkodzona powłoka impregnująca kamień może zostać zdarta. Do mycia takiego zlewu zawsze i bezwzględnie stosujemy miękkiej szmatki i takie też ściereczki do osuszania. Jeśli chcesz uniknąć osadu z kamienia i innych cieczy, raz w tygodniu po dokładnym umyciu i osuszeniu całej jego powierzchni zaimpregnuj go olejem jadalnym. Na miękką szmatkę lub ręcznik papierowy zaaplikuj 1 łyżkę oleju jadalnego, następnie wcieraj go na całej powierzchni zlewu, również na części która leży na blacie. Mimo że taki zabieg budzi w wielu osobach zdziwienie, kiedy raz spróbują, wykonują go systematycznie, Olej bardzo szybko się wchłania w kamień i nie pozostawia tłustego filmu, a każda ciecz bardzo szybko spływa i odparowuje jego powierzchni. Stanowi również doskonałą ochronę przed przebarwieniami i osadami. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku spłukiwania kolorowych napojów, mleka czy też soków owocowych. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli nie będą w nim zalegały brudne naczynia, zabarwiona woda, fusy z kawy i herbaty, a także resztki z obiadu będzie on wyglądał długo jak nowy i zachwycał elegancją.

czarny zlew z granitu

Tego nigdy nie rób z granitowym zlewem

  • Nie szoruj go druciakiem, ostrą szczoteczką i nie skrob nożem
  • Nie czyść kwaskiem cytrynowym
  • Nie czyść octem jabłkowym ani spirytusowym
  • Nie nakładaj papki z sody oczyszczonej
  • Nie czyść coca colą ani innymi tego typu napojami
  • Nie stosuj żrącej chemii do odkamieniania innych rodzajów zlewów, ani żadnych wybielaczy
  • Wady i zalety granitowych zlewów

    Niekwestionowaną zaletą tego zlewu są jego walory estetyczne oraz odporność na zarysowania, oraz łatwe utrzymanie w czystości przy regularnej impregnacji i spłukiwaniu zanieczyszczeń. Ponadto granit jest odporny na wysokie temperatury, więc taki zlew też, pod warunkiem, że jest to prawdziwy granit. Cena, która staje się coraz bardziej przystępna wraz z rosnącą popularnością tych zlewów. Wada jest waga i konieczność montażu na profesjonalnym blacie kuchennym, a w przypadku zlewu podwieszanego montażu dodatkowych wsporników. Konieczność systematycznej impregnacji oraz mała odporność na kwasy owocowe i te z warzyw.