Czarna łazienka, czyli pomysł na stylowe wnętrze w ciemnym kolorze

czarne ściany w łazience

Czarna łazienka kusi elegancją, wyszukaną prostotą i wyjątkowym klimatem, jaki wprowadzamy do wnętrza tym kolorem. Jednak czy zawsze jest dobrym pomysłem? Czy kolor czarny lepiej jest wprowadzić pod postacią płytek, czy też farby łazienkowej? Jaka ceramika i armatura pasuje do czarnej łazienki? Zobacz najpiękniejsze czarne łazienki.

Czarna łazienka kwintesencja stylu czy sposób na uniknięcie bałaganu i częstego sprzątania? Zdania są podzielone, ale jedno jest pewne, czerń w takim wnętrzu sprawia, że staje się ono wyjątkowo eleganckie i piękne. I wcale nie trzeba mieć ogromnego metrażu do dyspozycji, tak mocny kolor zawsze się obroni i sprawi, że spojrzymy na łazienkę zupełnie innym okiem.

Fakty i mity o czarnych łazienkach

O łazienkach w czerni powstało wiele mitów, począwszy od tych zupełnie niedorzecznych jak np.złośliwe komentarze, że w czarnej łazience nie widać brudu. Po obawy, że jej utrzymanie w czystości jest prawie niemożliwe. A jaka jest prawda? Wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyje do jej wykończenia, jakiej jakości ceramika i armatura zostanie zamontowana i wreszcie jakimi metodami i jak często ją sprzątamy. Wprawdzie na czarnych powierzchniach bardziej widać osad z kamienia, ale nie widać za to innych osadów. A zatem wszystko zależy od częstotliwości jej sprzątania oraz stosowanych środków i sposobów na pozbycie się zabrudzeń. W nowoczesnych wnętrzach nieocenionym pomocnikiem są urządzenia parowe, którymi wyczyścimy absolutnie każde zabrudzenia i osady. Ponadto na rynku jest całe mnóstwo środków czyszczących, które stosujemy w łazience. Dlatego większość mitów o czarnych łazienkach jest trochę na wyrost i nie warto się nimi sugerować.

Czarna łazienka, co wybrać czarne płytki czy czarną farbę wodoodporną?

To bardzo ważna decyzja, ponieważ od niej w znacznym stopniu będzie zależeć nakład naszej pracy podczas sprzątania. Dlaczego? Czarne płytki choć urocze, są bardzo pracochłonne, widać na nich każdą kroplę wody i mokry zaciek. I pod tym względem nie różnią się od tych w innych kolorach, ale na czerni wszystkie zacieki są bardziej widocznie i to jest prawdą. Zdecydowanie bardziej praktycznie i czarne farby, których nie musimy myć, ponieważ nie widać na nich absolutnie żadnych zacieków. Farbą nie płowieje, nie powstają na jej powierzchni żadne zacieki, plamy, a jeśli jakaś się pojawi, bez problemu pozbędziemy się jej wilgotną ściereczką. Z tego też powodu są one mniej pracochłonne, ponadto duża gładka powierzchnia bez fug w kolorze czarnym wygląda ekskluzywnie i nowocześnie. Wybierając farbę do łazienki, warto jednak pamiętać, że powinna ona być zmywalna, odporna szorowania i chronić ścianę przed wilgocią. Do wyboru mamy farby matowe, satynowe i w połysku, ale w tym wypadku najlepiej sprawdzi się ta w macie, sprawi, że pomieszczenie stanie się odrobinę tajemnicze, bardzo luksusowe i będzie doskonałą bazą dla luster, oświetlenie i innych elementów wyposażenia.

Czarna armatura i ceramika łazienkowa czy to dobry pomysł?

Jeśli mowa o łazience z czarnymi ścianami, czarna ceramika łazienkowa nie będzie dobrze się prezentować. Czerń jest piękna i elegancka, ale najlepiej wygląda zestawiona z kontrastami. Wówczas to nabiera jeszcze większej elegancji, staje ekskluzywna wprost królewska. A nie ma drugiego tak bardzo kontrastującego z nią kolor, jak biel. Zatem do takiej łazienki wybieramy białą, aczkolwiek nowoczesną umywalkę, sedes i wanną. Wówczas jedna barwa będzie podbijać drugą, sprawiając, że obie będą się prezentować pięknie. Armatura w kolorze to już zupełnie inna sprawa, to dzięki niej unikniemy nadmiaru dodatków w takim wnętrzu. Jeśli zleje się ona kolorystycznie ze ścianami, a nasze wnętrze będą definiować smukłe powtarzalne formy, unikniemy nieładu i chaosu, które w takim wnętrzu nie są wskazane. Zatem czarna armatura sprawdzi się doskonale, sprawi, że aranżacja nabierze niebywałej prostej elegancji i będzie jeszcze bardziej luksusowa.

Oświetlenie do czarnej łazienki

Oświetlenie w czarnej łazience jest bardzo ważne jak nie najważniejsze, sama w sobie czerń jest smutna i może tworzyć efekt czarnej dziury. Ale odpowiednio podświetlona ożywa, staje się ekskluzywna, odrobinę tajemnicza i intrygująca. Dlatego w takiej łazience konieczne jest zamontowanie kilku źródeł światła. Sufitowe centralne to podstawa to ono sprawia, że wnętrze nie będzie ciemne i ponure. Ale to nie koniec, oświetlenie wokół lustra to kolejna bardzo ważna kwestia, po pierwsze ze względu na funkcjonalność, po drugie każdy podświetlony element na czarnej ścianie, od razu staje się jej dekoracją, sprawia, że jest się ona piękniejsze. Oświetlenie podłogi lub ścian w połowie ich wysokości to kolejny sposób na rozświetlenie ciemnej aranżacji, ale też na wprowadzenie w niej wyjątkowego klimatu. Z takiego oświetlenie możesz np. skorzystać podczas relaksującej kąpieli, kiedy po całym dniu potrzebujesz odrobiny wytchnienia w pięknym otoczeniu. Oświetlenie poszczególnych stref to absolutna konieczność, pamiętajmy, że czerń to bardzo radykalny i zaborczy kolor, który nie wybacza prowizorek i rozwiązań na skróty. Zatem jeśli chcesz w jakiejś strefie mieć widno, to musisz w niej zamontować dodatkowe światło. Jednocześnie nie musisz się obawiać, że po włączeniu całego łazienkowego oświetlenia będzie w niej zbyt widno, ponieważ czerń pochłonie część tego światła.

Lustra w czarnej łazience

Lustra w czarnej łazience to prawdziwy sprzymierzeniec całego wnętrza na tle czarnych ścian wyglądają niczym biżuteria, dlatego im ich więcej, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że powinny być dobrze podświetlone. Co nie oznacza, że każde z nich musi mieć dodatkowe źródło światła, w końcu to lustra, a więc będą odbijać oświetlenie już istniejące. Cała sztuka polega na prawidłowym ich usytuowanie. Co więcej, odpowiednie rozmieszczenie luster lub montaż jednego, ale naprawdę dużego, to sposób na ograniczenie ilości punktów oświetleniowych. Złota zasada dekoratorów wnętrz głosi: Wieszasz lustro, sprawdź, co się w nim odbija! I jej należy się zawsze trzymać, aranżując taką łazienkę.

Dodatki do czarnej łazienki

Proste eleganckie, maksymalnie w dwóch kolorach. I tutaj bardzo ważna jest konsekwencja, jeśli wybieramy srebro, to należy konsekwentnie się go trzymać, podobnie ze złotem. Doskonałym zrównoważeniem czerni jest biel, która udomawia głęboka czerń, a także słomkowy odcień brązu, który w najbliższych latach będzie bardzo modny. A jeśli zależy wam na efekcie wyszukanej nowoczesnej elegancji, warto dodać jeszcze odrobinę morskiej zieleni, która w zestawieniu z matową czernią staje się bardzo ekskluzywna i takim też czyni pomieszczenie, w którym się pojawi.

czarna łazienka

Czarne ściany w małej łazience

Obalamy mity, czerń w małej łazience jest strzałem w dziesiątkę! Od razu ciasne wnętrze staje się większe jak to możliwe? Pamiętasz, jak na lekcjach plastyki malowałeś dal? No właśnie elementy najdalej położone były coraz ciemniejsze, aż przechodziły w czerń. Tak właśnie dzieje się w pomieszczeniach z czarnymi ścianami, wizualnie się oddalają, a więc tworzą iluzję większego wnętrza. Jest jednak pewien haczyk, stanie się tak tylko wówczas, kiedy będą one rozświetlone i pełne blasku. Nie oznacza to, że musisz wybrać czarne płytki, ale w połysku czy zdecydować się na połyskującą farbę. Oświetlenie, oświetlenie i jeszcze raz oświetlenie, ponadto w takich miejscach jak kabina prysznicowa, ściana przy wannie czy umywalce możesz pokryć ścianę czarną, ale połyskującą lub mieniącą się mozaiką, one podbiją efekt rozświetlenia i wnętrze stanie się nie tylko luksusowe, ale wprost magiczne. W małej łazience zastosuj kilka faktur, mat, połysk i satynę, ale w tym samym kolorze, wówczas będą się one uzupełniać i działają w taki sposób na nasze zmysły, że nie nikt nie będzie w stanie stwierdzić czy łazienka jest mała i ciasna, czy też przestronna. Ilość subtelnych jednobarwnych bodźców sprawi, że jedyne co będziemy w stanie o niej powiedzieć to, to że jest piękna.

Czy czarna łazienka jest trudna do utrzymania w czystości?

Nie bardziej niż biała i w każdym innym kolorze. Jeśli obawiasz się osad z kamienia w czarnej łazience, zwróć uwagę na fakt, że występuje on w każdej łazience. Na białej powierzchni jest żółtawy, na beżowej i brązowej szary, a na czarnej będzie biały. Na ścianie pomalowanej farbą bardzo rzadko widać zacieki i łatwo się ich pozbyć. Na płytkach będzie widoczny, ale wystarczy zwykły odkamieniacz w spray lub para wodna, żeby się go pozbyć. Natomiast czarna armatura ma specjalną powłokę, dzięki której kamień w mniejszym stopniu się osadza i nie wnika w jej strukturę. Najgorszym miejsce są fugi, więc warto je od razu, kiedy wyschną zaimpregnować lub systematycznie czyścić.

Komentarze

Ania
Chciałam zrobić sobie ciemne płytki w łazience ale koleżanka która już ma mi odradziła i powiedziała ze przydało by się mieć do takiej łazienki sprzątaczkę na etacie
Ola
Wystarczy trochę chęci i i codziennej dbałości o szczegóły ,a utrzymać czystość i szykowny wygląd nie stanowi jakiegoś większego problemu.
Magda
Zrobiłam sobie łazienkę z czarnymi płytkami i fakt wyglada bardzo elegancko ale ciężko utrzymać czystość każdy nawet najmniejszy osad z kamieni rzuca się w oczy.
Anula
Takie piękne a mnie wciąż brakuje odwagi na czarną aranżacje łazienki może kiedyś się skuszę. Tylko nie wiem czy farba to dobry pomysł trochę się boję zacieków i plam.