Co zrobić jak skrzypią panele podłogowe? Sposoby na skrzypienie podłogi

sposób na skrzypiące panele podłogowe

Skrzypiąca podłoga to bardzo irytujący problem, który można w łatwy sposób zlikwidować. Jednak zanim zaczniemy szukać patentu na skrzypiącą podłogę, warto sprawdzić, dlaczego występuje skrzypienie i dopiero wybrać sposób. Sprawdź, dlaczego twoja podłoga wydaje ten irytujący dźwięk podczas chodzenia po niej i jak pozbyć się tego problemu.

Drewniane panele podłogowe to bardzo ekskluzywne i ponadczasowe rozwiązanie, podobnie jak aminowe, które są znacznie tańsze, ale po mistrzowsku imitują drewno. Pasują one prawie do każdego wnętrza, są bardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć niż laminowane. Są łatwe do utrzymania w czystości i łatwe w montażu. Zdarza się jednak, że nasza wymarzona podłoga zaczyna skrzypieć, dźwięk ten z biegiem czasu staje się bardziej intensywny i irytujący. Wówczas część osób zaczyna zastanawiać się nad wymianą podłogi, a pozostali myślą, że są skazani na skrzypienie przez kolejne kilkanaście lat. Nic bardziej mylnego ani nie musisz wymieniać podłogi, ani też przyzwyczajać się do tego dźwięku. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym panele przestanie skrzypieć. Jednak zanim wybierzesz rozwiązanie tego problemu, warto sprawdzić, jaka jest jego przyczyna. A tych może być kilka, od bardzo prozaicznych po poważniejsze problemy, którym rozwiązanie jest bardziej skomplikowane.

Dlaczego panele podłogowe zaczęły skrzypieć?

Skrzypienie podłogi może się pojawić po wielu latach jej użytkowania, od razu po jej montażu lub po kilku dniach czy miesiącach. I problem ten wcale nie dotyczy starych domów, a może się pojawić w nowo wybudowanym budynku. Przyczyny mogą być różne od prozaicznych po błędy podczas układania podłogi. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: Montaż na nieprawidłowo przygotowanym podłożu. Po pierwsze powinno ono być idealnie równe, nawet jeśli mowa o niewielkim odchyleniu od poziomu lub drobnych zagłębieniach. To jest jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu drewnianej podłogi. Wprawdzie, kiedy ją kładziemy na nierównej wylewce, wydaje się stabilna, ale kiedy zostanie obciążona podczas chodzenia, zacznie się uginać i minimalnie opuszczać, gdy postawimy na niej stopę, a kiedy ją przemieścimy podnosić, a deski o siebie ocierać, co słyszymy jak skrzypienie.

Dlaczego skrzypi podłoga

 • Źle wykonana dylatacja, czyli coś, co wiele osób uważa za perfekcyjnie zrobioną podłogę, do czasu aż ta zacznie skrzypieć. Drewno to materiał, który pracuje, zwiększa swoją objętość pod wpływem wilgoci i zmniejsza, kiedy powietrze w pomieszczeniu robi się suche. Jeśli więc zostaną one ułożone w taki sposób, by idealnie przylegały do ścian, nie będą mogły bezszelestnie pracować. Będą się nieznacznie wyginać i potem powracać do pierwotnego rozmiaru, co będziemy słyszeć jako skrzypienie i strzelanie i to niekoniecznie w czasie kiedy po podłodze chodzimy. Dźwięki te mogą być słyszalne np. w nocy. Montując drewno na podłodze należy, zostawić dylatacje, czyli szczeliny między podłogą a ścianami umożliwiające swobodną pracę tego materiału. W podobny sposób postępujemy podczas montażu paneli laminowanych, które również nie powinny dotykać do ścian, bo podobnie jak drewno nieznacznie puchną pod wpływem wilgoci. Nie obawiaj się, że dylatacja zeszpeci twoją aranżację, potem i tak po zamontowaniu listew przypodłogowych będą one niewidoczne.
 • Montaż niezgodny z instrukcją producenta, niektóre drewniane i laminowane panele montujemy na klej i rezygnacja z niego może powodować ich pływanie i ocieranie się o ściany.
 • Niewłaściwy podkład, są i takie podłogi drewniane, które układamy bezklejowo na dedykowany podkład. Jeśli nie spełnia on wymagań producenta, jest wykony z innego materiału niż zalecany, jest zbyt niski lub za wysoki, panele mogą na nim pracować, ocierać się o niego lub o siebie nawzajem.
 • Brak aklimatyzacji, laminowanej i drewnianej podłogi przed jej ułożeniem to kolejna kwestia, o której wiele osób zapomina. Jak już wspomnieliśmy, są to materiały, które pracują i zwiększają swoją objętość pod wpływem wilgoci i kurczą się, kiedy schnie. Z tego też powodu, zanim zaczniemy układać taką podłogę, należy pozostawić ją w pomieszczeniu, w którym będzie ona montowana na 48h przed planowanym rozpoczęciem pracy. Jest to czas, kiedy osiągnie ona objętość zgodną z wilgotnością panującą w pomieszczeniu. W przeciwnym razie może się okazać, że położona podłoga po dwóch dobach „urośnie” i stracimy dylatacje, lub skurczy się i szczeliny między podłogą a ścianami będą zbyt duże, czasem wręcz niemożliwe do zamaskowania.
 • Wilgoć, nie można też zapominać, że jedną z przyczyn nieprzyjemnego skrzypienia podłogi może być również wzrost wilgotności. Panele są wykonane z materiałów drewnopodobnych, które pod wpływem kontaktu z wodą zwiększają swoją objętość. Sprawia to, że podłoga może miejscami odrywać się od podłoża czy wybrzuszać, co z kolei może doprowadzić do uciążliwego skrzypienia w trakcie jej użytkowania.
 • Wilgotność i grzyb w pomieszczeniu, jeśli jest wysoka, sprawi, że zarówno te drewniane, jak i laminowane zwiększą swoją objętość, stracą dylatację i będą trzeć o ściany. Mogą też spuchnąć, wypaczyć się co również spowoduje skrzypienie i trzaski na podczas chodzenia. A kiedy wilgoć się zmniejszy np. w sezonie zimowych, będą schły i kurczy się, proces ten też nie należy do bezszelestny. Wilgotne podłoże jest znacznie większym problemem, jeśli ułożymy na nim panele, jest prawie pewne, że będą one pracować, jednak to nie koniec naszych problemów. Para wodna zmieniająca się w wodę, a także przeciekająca woda np. z okna balkonowego spowoduje, że zebrana woda zacznie śmierdzieć. Wtedy jedyne co możemy zrobić to zdjąć podłogę, umyć i osuszyć podłoże i spróbować osuszyć drewno lub laminat, ale muszą być ułożone na prostym podłożu, żeby się wyprostowały i nie wypaczyły bardziej.
 • Słaba jakość podłogi, czyli panele drugiego gatunku lub kupione na wyprzedaży mogą mieć wady fabryczne, niedoróbki itp. Jeśli nie będzie jeden do drugiego idealnie pasował, również mogą pracować, co spowoduje skrzypienie.
 • Sposoby na skrzypiące panele podłogowe

  Niestety nie wszystkie są szybkie, łatwe i tanie, co jest bezpośrednio związane z tym, jak poważny problem wystąpił. Wśród metod, które pozwolą nam zapomnieć o skrzypiącej podłodze, są te zupełnie prozaiczne jak położenie na niej grubego dywanu lub wykładziny. Inne będą od nas wymagać sprytu i dużo cierpliwości, a jeszcze inne smykałki do majsterkowania i sprawnego posługiwania się narzędziami. Zobacz jak rozwiązać problem skrzypiącej podłogi.

  Skuteczne sposoby na skrzypiącą podłogę

 • Amortyzacja i wygłuszenie za pomocą dywany lub wykładziny dywanowej. To sposób, który po pierwsze pozwala amortyzować nacisk na panele, a po drugie wygłuszy podłoże. Jest to jednak prowizoryczne rozwiązanie, które dodatkowo zakrywa podłogę, zbiera kurz i roztocza i optycznie zmniejsza pomieszczenie. Zmniejszenie naprężenia warstwy podłogowej to kolejny sposób, polegający na rezygnacji z niektórych sprzętów w pomieszczeniu. Jeśli odciążymy naprężone drewno lub laminat sprawimy, że będzie on mniej prężył i kiedy będziemy stąpać po podłodze nie będzie ona wydawać irytujących dźwięków.
 • Olejowanie paneli drewnianych a dokładnie szczelin między nimi, będzie skuteczne, jeśli przyczyną nieprzyjemnych hałasów jest ocieranie się poszczególnych elementów podłogi o siebie. Do tego celu wykorzystujemy olej silikonowy, który tworzy poślizg szczelinach, ale nie wydostaje się na powierzchnię podłogi.
 • Klej wiórowy, czyli dedykowany klej do paneli drewnianych, który mieszamy z wiórami drzewnymi i uzupełniamy nim szpary. On z kolei spowoduje, że tarcie zniknie i nasz problem również. Klejone deski będą nieruchome i przestanie skrzypieć. Jednak uwaga taka metoda będzie skuteczna tylko wówczas gdy mamy odpowiednią dylatację. Przeciwnym razie problem powróci, kiedy wilgotność w pomieszczeniu wzrośnie i wówczas bez demontażu listew podłogowych i wyrzynarki się nie obejdzie.
 • Zrobienie dylatacji to już większy zakres prac, który wymaga zastosowania narzędzi. W tym wypadku konieczne będzie odcięcie około 0,5 cm podłogi przy każdej ścianie. W tym celu demontujemy listwy, potem każdy panel przylegający do ścian i obcinamy go. W przypadku tych laminowanych można spróbować zrobić to bez demontażu. W pierwszej kolejności rysujemy linię, po której będziemy ciąć, potem przykładamy do linii poziomicę, lub równą deskę i za pomocą noża stolarskiego odcinamy panel.
 • Talk to kolejna skuteczny sposób wystarczy go wsypać w szczeliny, można do tego celu użyć szpatułki lub kupić w aptece dużą strzykawkę do płukania uchu i nią aplikować go w szczeliny między deskami. Potem delikatnie ostukujemy panele dookoła tak, żeby talk wsypał się między podłoże a naszą podłogę. Ten sposób pozwoli nam zniwelować drobne nierówności wylewki. Ale nie ma co się oszukiwać, jeśli wylewka była dziurawa lub bardzo nierówna, może on nie zadziałać. Ponadto wprawdzie niweluje on drobne nierówności podłoża, ale podczas chodzenia może się wydostawać, efektem czego będzie biały osad na podłodze i meblach.
 • Komentarze

  Goska
  Mam właśnie ten problem na korytarzu pojawił się po kilku latach przy panelach laminowanych i i mąż mówi że może podkład się skruszył mnie się wydaje to Mało prawdopodobne bo to była pianka taką pod panele i nie tania. Co o tym myślicie?
  Basia
  Mam ten problem w pokoju dzieci podłoga skrzypi jakby się uginała, panele układała ekipa ze sklepu ale nie wiem czy to podlega gwarancji czy zagonic meza i wypróbować jeden z waszych sposobów