Co zamiast bukszpanów w ogrodzie? Co posadzić po bukszpanie?

czym zastąpić bukszpany

Zastanawiasz się co posadzić zamiast bukszpanów w ogrodzie? Czym zastąpić zjedzone przez ćmę azjatycką rośliny? Odpowiedź jest bardzo prosta, większość z Was ma tę roślinę w ogrodzie, ale nie docenia jej potencjału. Zobacz, jaki krzew można sadzić jak żywopłot i dowolnie kształtować w stylowe kule, stożki i co tylko wyobraźnia Ci podpowie.

Bukszpany zyskały sporą popularność kilkanaście lat temu. Sadziliśmy je w ogrodach ze względu szybki wzrost i możliwość uzyskania każdego kształtu z tej rośliny. Każdy, kto ma lub miał krzewy bukszpanowe, wie, że nie trzeba mieć żadnych specjalnych zdolności, żeby wyczarować z nich prawdziwe cudeńka w ogrodzie.

Niestety plaga żarłocznej ćmy azjatyckiej, z którą pierwszy raz mierzyliśmy się kilka lat temu i powtarza się co sezon. Skutecznie zdziesiątkowała bukszpany w naszych ogrodach. A walka jest niestety bardzo nierówna, kapryśna nieprzewidywalna pogoda nie ułatwia nam zwalczania tego szkodnika. Szybka i bardzo ciepła wiosna, ciepła późna jesień sprawiają, że termin składania jaj przez tego szkodnika i wylęg żarłocznych gąsienic coraz trudniej jest przewidzieć i mu przeciwdziałać.

Dlaczego bukszpany są już niemodne? Dlaczego już nie chcemy bukszpanów? Czy to koniec ery bukszpanowej w Polsce?

Większość najpiękniejszych bukszpanów, nad którymi ogrodnicy pracowali latami, została już zjedzona, młode rośliny najczęściej nie mają nawet szansy urosnąć, ponieważ kilka razy do roku są niszczone. Nawet jeśli uda nam się je uratować, to nie mamy gwarancji, że za kilka miesięcy nie zostaną zjedzone. Walka i przeciwdziałanie ćmie bukszpanowej jest bardzo czasochłonne i kosztowne.

Kolejnym aspektem, o którym coraz częściej słyszymy to ciemna strona bukszpanów, które są roślinami silnie trującymi. Dłuższy kontakt skóry z ich liśćmi, łodygami, a w szczególności sokiem może wywołać wysypkę, duszności, a nawet zawroty głowy. Zjedzenie tej rośliny przez człowieka lub zwierzęta domowe może skończyć się wizytą w szpitalu.

Te wszystkie czynniki sprawiły, że popularne jeszcze do niedawna bukszpany przestały być modne, a ogrodnicy coraz częściej szukają roślin, którymi można je zastąpić.

trzmielina zamiast bukszpana

Czym zastąpić bukszpany w ogrodzie?

Bukszpany najczęściej sadziliśmy jako żywopłot lub w starannie zaprojektowanych ogrodach, które zdobiły starannie przycięte krzewy bukszpanowe o różnych kształtach. To właśnie możliwość łatwego kształtowania tych roślin przysporzyła im tak dużą popularność. Jednak obgryzione, usychające, nawet jeśli uda nam się je uratować, nie zdobią, lecz szpecą nasze ogrody.

Piękne zimozielone rośliny zdobiły nasze ogrody przez cały rok, jednak od kilku sezonów kojarzą nam się głównie z nierówną walką ze szkodnikiem. Z tego też powodu, wiele osób zastanawia się czym zastąpić bukszpany, jakie rośliny posadzić w ich miejscu i zapomnieć raz na zawsze o inwazji ćmy azjatyckiej.

Co, zamiast bukszpanów posadzić? Roślina, którą wybrałam zamiast bukszpanów

Trzmielina Fortunea lub Emerald Gold to roślina, którą wybrałam zamiast bukszpanów. Nie gubi liści na zimę, jesienią pięknie się przebarwia. Jest tania, szybko rośnie, można jej nadać dowolny kształt i co najważniejsze doskonale sprawdza się jako żywopłot i miniaturowe piękne kule, stożki, kwadraty i każdy inny kształt.

Iglaki to kolejne rośliny, z których można wyczarować dosłownie wszystko. Tuje, miniaturowe cisy i zimozielone odmiany berberysów. Są to rośliny, które nieprzycinane dorastają od 150 cm do nawet 2 metrów. Jednak systematycznie przycinane mogą z powodzeniem zastąpić miniaturowe bukszpany. Minusem to, że wszystkie wymienione powyżej rośliny są kłujące, więc ich przycinanie może być bolesne.

W przypadku tuj mamy znacznie więcej możliwości, ponieważ możne je nie tylko przycinać, ale też wiązać dla uzyskania określonego kształtu. Większość tuj bardzo szybko przyjmuje raz nadany im kształt, ale mimo to trzeba je systematycznie przycinać, w zależności od potrzeby nawet kilka razy do roku. Ja przycinam tuje tuż po ostatnich przymrozkach i kilka tygodni przez pierwszymi jesiennymi przymrozkami oraz kilka razy w sezonie letnim. Oczywiście generalne strzyżenie wykonuje się najczęściej na wiosnę, a latem tylko kosmetyczne poprawki, aby uzyskać idealny kształt.

godny następca bukszpana

Sadzenie roślin w miejscu po zjedzonym bukszpanie, kiedy można posadzić roślinę po bukszpanie z ćmą?

Ćma azjatycka ma duże zdolności adaptacyjne, o czym możecie przeczytać w innym naszym artykule. Dlatego najbezpieczniej będzie pozostawić puste miejsce po bukszpanie na kolejne trzy miesiące (wtedy wylęgnie się z jaj kolejne pokolenie ćmy) lub po wykopaniu bukszpanu, spryskanie ziemi w promieniu 2 metrów jedną z mikstur, które opisaliśmy w artykule o ćmie. Odczekanie około 14 dni, wybranie ziemi po bukszpanie (w promieniu 1 m) i uzupełnienie nową, wolną od tego szkodnika.

Bezpiecznie można posadzić trzmielinę i berberys, których nie lubi ćma, ale z iglakami lepiej poczekać, Zdarzały się przypadki, że szkodnik przenosił się na tuje z braku pożywienia.

Pożegnanie z bukszpanami w ogrodzie

Pożegnanie z bukszpanami w ogrodzie dla wielu osób może być bolesne, tym bardziej że pielęgnacja ich była czasochłonna i dawała dużo satysfakcji. Jednak walka ze szkodnikiem większości osób odebrała i przyjemność i satysfakcję. Dlatego moim zdaniem przyszedł czas na pożegnanie z bukszpanami i tym samym ćmą azjatycką.

Komentarze