Przyciągają szerszenie jak magnes! Rośliny, które wabią szerszenie

co przyciąga szerszenie

Szerszenie pojawiają się już wczesną wiosną, z daleka słychać głośne brzęczenie tego niebezpiecznego owada.Zastanawiacie się dlaczego na jednych podwórkach nie ma szerszeni w ogóle a na innych nie można się od nich opędzić? Niektóre rośliny wabią szerszenie, sadząc je zachęcamy, wręcz zapraszamy te owady żeby nas odwiedzały. Nie bez powodu wybierają one nasz ogród, spotkasz je w miejscach, w których mają smaczne pożywienie. Zobacz jakie rośliny przyciągają szerszenie…

Szerszeń jest jednym z największych i najbardziej niebezpiecznych owadów, dlatego większość z nas unika spotkania z nim. Zdarza się, że “schodzimy” im z drogi i staramy się ich nie drażnić.

Szerszeń jak każdy owad, bytuje tam, gdzie ma łatwy dostęp do smacznego pożywienia, zatem sadząc rośliny, które im smakują, zapraszamy szerszenie. A te zachęcone ucztą jaką dla nich przygotowaliśmy zakładają gniazda na naszej posesji. Gniazdo szerszeni w domu, na strychu, w piwnicy, garażu czy komórce jest bardzo niebezpieczne. Żyją w nim setki a nawet tysiące szerszeni, które są wyjątkowo agresywnie kiedy ktoś zbliża się do ich gniazda. Atakują również kiedy zbliżasz, zrywasz gałązki lub podcinasz ich ulubioną roślinę. Jeśli nie chcesz mieć szerszeni na podwórku, zrezygnuj z roślin, które są ich przysmakiem.

Wabią szerszenie. Nie sadź ich w ogrodzie

Słodki zapach, który unosi się na kilka metrów wokół rośliny a przeniesiony razem z wiatrem może zwabić owady znajdujące się kilkanaście metrów od naszego ogrodu. Słodki nektar tej rośliny jak magnes przyciąga szerszenie z całej okolicy. Podobnie jak ludzie również te ogromne i niebezpieczne owady uwielbiają zapach lilaka potocznie nazywanego bzem. Zajadają się jego słodkim lepkim nektarem. Kiedy siedzą na bzie lepiej się do nich nie zbliżać, będą bronić miejsca, w którym znalazły pożywienie. Jeśli macie więcej niż jeden krzew lilaka na podwórzu, możecie być pewni, że wkrótce szerszenie budują na nim gniazdo.

Niektóre drzewka owocowe również wabią szerszenie należą do nich grusze i jabłonie oraz śliwki, spośród śliwek szczególnie upodobały sobie odmianę renkloda ulena. Nie tylko podgryzają owoce, ale też za pomocą żujek wypijają sok z gałązek i je niszczą. Jeden szerszeń nie powoduje spustoszenia w sadzie czy ogrodzie ale kilkadziesiąt już tak.

Gdzie szerszenie zakładają gniazda? Jak sprawdzić czy szerszeń ma gniazdo na naszym podwórku?

Owady zakładają gniazda jak najbliżej źródła pożywienia, dlatego jeśli nasz na swojej posesji lilak, jabłoń, gruszę lub renklodę jest prawie pewne, że w pobliżu znajduje się ich gniazdo, a jeśli nie wkrótce się zostanie zbudowane. Jeśli chcesz sprawdzić czy na posesji nie masz gniazda szerszeni, wstań wcześnie rano, pomiędzy 5 a 6 rano szerszenie wybierają się na śniadanie. Sprawdź z której strony przylatują, obejdź wszystkie budynki i obserwuj czy nie wylatują z którego z nich. Szerszenie lubią zakładać gniazda na strychu, pod dachem na krokwiach, w ścianach szczytowych domu. Pod sufitem w narożnikach w komórkach i garażach, a jeśli nie znajdą tam dogodnego miejsca nie pogardzą też piwnicą.

Drugim sposobem na sprawdzenie czy szerszenie nie zagnieździły się na naszej posesji jest ich obserwacja kiedy zanosi się na deszcz lub na burzę. Owady będą uciekały do swoich gniazd, wówczas wystarczy tylko obserwować gdzie udają się z miejsca żerowania (z lilaka, jabłoni, gruszy lub śliwki).

Co zrobić, żeby szerszenie nie wpadały do domu? Co odstrasza szerszenie?

W ogrodzie w miejscu gdzie lubisz spędzać wolny czas, posadź rośliny, które odstraszają szerszenie. Należą lawenda, bazylia, tymianek, czosnek, bratki, pelargonia, piołun, nagietek i aksamitka. Są to rośliny, których woń odstrasza szerszenie, jeśli będą rosły wokół altany z pewnością, żaden z nich się do niej nie zbliży.

Jeśli nie chcesz żeby szerszenie wpadały przez otwarte okna do domu, na parapecie zewnętrznym postaw skrzynki z ozdobną bazylią i piołunem i pelargoniami na wewnętrznym parapecie załóż mini plantację, lawendy, tymianku, czosnku. Taki miks odstraszających roślin powinien być skuteczny. Jednak kiedy zbliża się burza lub ulewa, szerszenie szukają schronienia w panice, mogą pokonać swoją niechęć do tych roślin i wpaść do domu. Dlatego jeśli masz na posesji rośliny, które wabią szerszenie, koniecznie, załóż w okna moskitiery. Nie muszą to być drogie, robione na wymiar, wystarczy zwykła siatka w okno, którą kupisz za kilka lub kilkanaście złotych w większości marketów budowlanych.

Co zrobić z gniazdem szerszeni?

Znalazłeś gniazdo szerszeni na swojej posesji? Pamiętaj, że to wyjątkowo groźne owady, które jak na ironię są pod ochroną.

Najłatwiej pozbędziesz się takiego gniazda późno w nocy, kiedy wszystkie szerszenie są w gnieździe i śpią. Do tego celu służy specjalna gaśnica, zamrażająca owady, nie podamy tutaj dokładnych wskazówek jak to zrobić, ponieważ każdy producent ganić podaje szczegółowe zalecenia i środki bezpieczeństwa. To do nich należy się bezwzględnie zastosować, ponieważ szerszenie to bardzo niebezpieczne owady i niezastosowanie się do instrukcji może skończyć się w najlepszym wypadku bolesnym ukąszeniem a w najgorszym śmiercią, kiedy zaatakuje nas więcej niż jeden szerszeń. Inną możliwością jest wezwanie profesjonalnej firmy, kiedyś można było zadzwonić po straż pożarną, jednak od kilku lat nie przyjeżdża już do usuwania gniazd szerszeni z prywatnych posesji.

Co zrobić żeby za rok nie mieć kolejnego gniazda szerszeni?

Przestać je wabić, to jedyny sposób na to, żeby za rok nie mieć nowego gniazda szerszeni na posesji. Pozbądź się lilaka z ogrodu, wokół drzewek posadź zioła odstraszające szerszenie i ustaw lub powieś przy drzewach donice, do których wsyp mieloną kawę, podpalaj ją dwa trzy razy dziennie w czerwcu. Zapach palonej kawy jest gorzki, więc szerszenie nie będą przylatywać do drzewek owocowych. Po kilkunastu takich takich zabiegach okopcone kawą gałązki będą niesmaczne dla szerszeni. Aromat palonej kawy nie ma natomiast wpływu na smak owoców.

Komentarze