Co to jest patio ogrodowe? Aranżacja patio w ogrodzie, inspiracje

patio w ogrodzie jakie meble

Patio ogrodowe ma długą historię, w przedwojennych dworach i pałacach często było obudowane krużgankami. Współczesne patio jest niczym przedsmak ogrodu i zaproszenie do zielonej części posesji. Patio nie przylega do ściany budynku, prowadzi do niego przestronny taras lub weranda na tyłach domu. W budowlach z przestronnym tarasem i dużym ogrodem do patia przechodzimy utwardzoną ścieżką ogrodową lub modnym mostkiem.

Nowoczesne patia bardzo często są pokryte modnym ażurowym zadaszeniem, dużym eleganckim ogrodowym pawilonem lub ogromnym parasolem, który osłania patio od słońca, czyniąc je bardziej funkcjonalnym. Jak twierdzą złośliwi, patio to jest część ogrodu, w której nie zmoczymy stóp i po której można chodzić na boso. W dawnych dworach i bogatych śródziemnomorskich domach w sezonie letnim domownicy jedzą śniadanie i piją kawę na patio. Sprawdź, jak zaaranżować patio ogrodowe i czego nie powinno na nim zabraknąć.

Co to jest patio ogrodowe?

Patio ogrodowe to jest utwardzona, ale nie zabudowana i nieprzytwierdzona do ścian budynku zewnętrzna, reprezentacyjna część ogrodu, do której przechodzimy z tarasu, a która prowadzi do ogrodu. Patio ogrodowe najczęściej jest urządzone na tyłach lub z boku domu, czyli w zacisznym miejscu i jak najbardziej prywatnej części ogrodu. Jest to jeden z najmodniejszych elementów współczesnych domów jednorodzinnych. Jako część zewnętrza domu jest swego rodzaju zaproszeniem do ogrodu i przedsmakiem zielonej aranżacji. Pięknie urządzone i zadbane wiosną i latem staje się ulubioną częścią domu i ogrodu. Patio ogrodowe jest charakterystycznym elementem architektury śródziemnomorskiej.

Jak wygląda nowoczesne patio ogrodowe?

Nowoczesne patio ogrodowe to minimalistyczny, dopracowany w najdrobniejszym szczególe element zabudowy ogrodowej. Do współczesnego patio prowadzi równie pięknie zagospodarowany taras. Na dużych posesjach patio jest oddalone od tarasu, ale połączone z nim ścieżką lub nawet modnym minimalistycznym mostkiem. Coraz częściej nowoczesne patia są częściowo lub w całości zadaszone, jednak uwaga taki dach nie chroni przed deszczem a jedynie przed słońcem i wiatrem. W nowoczesnych zabudowach ogrodowych coraz częściej można spotkać modne ażurowe poziome pergole lub żaluzje pełniące funkcję zadaszenia. Ponadto patio ogrodowe można osłonić od słońca pawilonem ogrodowym lub dużym parasolem.

Czym różni się patio ogrodowe od tarasu i altany?

Patio ogrodowe nie przylega bezpośrednio do budynku jak taras i w przeciwieństwie do altany jest z nim połączone. Nie posiada ścian ani barierek, więc utwardzona przestrzeń nie jest ograniczona i z każdej strony patio możemy zejść na trawnik. Patio ogrodowe jest utwardzoną częścią ogrodu, do której prowadzi ścieżka lub taras, dzięki czemu możemy do niego chodzić w domowych kapciach lub na boso.

Miejskie patio ogrodowe - jak wygląda patio ogrodowe w miejskiej dżungli?

Patio ogrodowe miejskie jest bardziej zabudowane, co bezpośrednio wynika z uwarunkowań architektonicznych zabudowy miejskiej. Takie patio bardzo często powstaje w zastępstwie ogrodu, jest obudowane z obu stron parkanem lub murowaną ścianą, oddzielającą je od sąsiadującego patia. Do takiego patio najczęściej wychodzimy bezpośrednio z domu przez drzwi tarasowe i jest to jedyna prywatna przestrzeń zewnętrzna domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej w miejskiej dżungli. Z tego też powodu patio miejskiej jest często otoczone zielonymi ścianami osłaniającymi murowane ogrodzenia. Ponadto taką przestrzeń zdobią duże donice z minimalistycznym roślinami np. bukszpany i miniatury iglaków, które czynią tę przestrzeń bardziej ogrodową.

patio-w-zabudowie-szeregowej

Patio ogrodowe jaka podłoga?

Patio jest konstrukcją stałą i całoroczną, dlatego też wszystkie użyte do jego aranżacji materiały, powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Kompozytowa deska podłogowa, płytki ceramiczne mrozoodporne, naturalny kamień, beton i kostka brukowa to materiały, które najlepiej sprawdzą się na podłodze w patio ogrodowym. Podłoga w patio nie może być przypadkowa, zarówno materiał wzór, jak i kolor powinny być dobrane do aranżacji tarasu i samego patio. Obecnie najmodniejszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem na podłogę w patio jest deska kompozytowa i betonowa deska, która doskonale imituje naturalne drewno. Modny szlifowany beton oraz szare duże zewnętrzne płytki podłogowe w wersji antypoślizgowej są kolejnym chętnie wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Niektórzy decydują się również na kostkę brukową i płyty chodnikowe, które mają raczej charakter techniczny i są mniej przyjemne dla stopy. A patio to przecież przedłużenie tarasu, więc można po nim chodzić boso.

Patio z zadaszeniem - jakie zadaszenie wybrać na patio?

Zadaszenie patio może być stałe lub ruchome sezonowe. W pierwszym przypadku polecamy modne drewniane i stalowe ażurowe stelaże przypominające poziomą pergolę lub poziomą żaluzję. Inną możliwością jest stała konstrukcja, na której montujemy tkaniny zatrzymujące promienie UV. Wśród sezonowych zadaszeń na patio znajdziemy ogromne okrągłe i kwadratowe parasole ogrodowe, modne żagle, czyli trójkątne zadaszenia z płótna żeglarskiego, oraz gustowne pawilony ogrodowe. Patio można również zadaszyć żywymi kłączami, które godnie zastępują zadaszenie z tkanin. W ostatnim przypadku warto pamiętać, że stelaż powinien zostać wykonany z materiału odpornego na wilgoć i mróz. Patio z zadaszeniem z poliwęglanu to również bardzo modne rozwiązanie, na pierwszy rzut oka wygląda jak drewniane lub metalowe ażurowe zadaszenie, jednak pusta przestrzeń jest wypełniona przezroczystym poliwęglanowym tworzywem. Teoretycznie takie zadaszenie patio powinno przetrwać wiatr mróz, grad i nawet bardzo silne promienie słoneczne. W praktyce zdarza się, że poliwęglanowe zadaszenie zostaje zniszczone przez większy gard.

Patio ogrodowe - jakie meble na patio wybrać ?

 • Meble z techno rattanu. Meble na patio to nic innego jak meble ogrodowe. Od kilku sezonów zdecydowanym faworytem wśród mebli na taras, do ogrodu i na patio są komfortowe i odporne na różne warunki atmosferyczne meble z techno rattanu. Meble z technicznego rattanu idealnie wpisują się do nowoczesnych minimalistycznych projektów domu i współczesnych ogrodów. Na przestronnym patio doskonale sprawdzi się duży komfortowy narożnik ogrodowy z techno rattanu, a także fotele, leżaki i stolik lub stoliki kawowe. Kupując meble z technicznego rattanu, pamiętaj, że wodoodporne poduszki można kupić w różnych kolorach i wzorach, które uczynią aranżację patio bardziej komfortową i „domową”.
 • Meble wiklinowe. Równie pięknie, jak meble techno rattanowe prezentują się na patio meble wiklinowe. Jednak uwaga ten materiał jest mniej odporny na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Ciepły kolor wikliny i wielobarwne poduszki ogrodowe będą doskonale komponować się z roślinnością w ogrodzie. Komfortowe wiklinowe fotele z miękkimi poduchami i okrągły stolik ze szklanym blatem, sprawią, że patio będzie eleganckie, odrobinę romantyczne i piękne.
 • Meble z palet na patio. Patio z betonową lub kamienną podłogą ocieplą meble z palet, które nawiązują do nowoczesnego stylu eko i minimalistycznego i można je wykonać samodzielnie. Do takich mebli można również dodać donice ze skrzynek po owocach, które ustawimy na tarasie.
 • Plastikowe meble na patio, powoli odchodzą do lamusa, czas tandetnych rozkładanych krzeseł turystycznych oraz plastiku w ogrodzie, na balkonie czy na patio już przeminął. Oczywiście, jeśli posiadacie takie meble i chcecie je wstawić na patio, wystarczy tylko dodać kolorowe lub jednobarwne poduszki ozdobne, które przykryją niemodny już plastik.

 • Meble w stylu francuskim na patio, to pięknie ażurowe białe zgrabne krzesła i niewielki okrągły stolik na trzech fikuśnych nogach. Te urocze meble doskonale pasują do patio prowadzącego do ogrodu w stylu francuskim. Na patio z metalowymi meblami w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć donic z lawendą i innymi ziołami, które pięknie pachną i odstraszają komary.
 • Grill na patio

  Jeśli na patio masz wystarczająco miejsca, możesz na nim umieścić duży porządny grill ogrodowy. Patio jest zdecydowanie lepszym miejscem na grilla niż taras, ponieważ jest bardziej oddalone od domu, ponadto grill stabilniej stoi na równym utwardzonym podłożu niż na trawie.

  Ogrzewacz na patio

  Ogrzewacz lub promiennik na patio. Jeśli uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, zainwestuj w ogrzewacz lub promiennik na patio. Jest to urządzenie, dzięki któremu patio staje się funkcjonalne nawet późną jesienią i wczesną wiosną. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które bez problemu ogrzeje niewielką powierzchnię patio. Obecnie nas rynku dostępne są ogrzewacze zewnętrzne różnych rozmiarów i o różnej mocy.

  Jakie oświetlenie na patio?

  Oświetlenie na patio może być zasilane energią elektryczną lub solarną. W sprzedaży dostępne są gustowne mini latarenki, które można ustawić wokół patio, a także cała gama lamp solarnych. Naszym faworytem jest oświetlenie solarne, czyli takie, które jest zasilane promieniami słońca. Do patio z meblami z palet doskonale sprawdzą się duże kule o średnicy od 30 do 50 cm, które można ustawić na narożnikach patio. Do aranżacji patio w stylu prowansalskim wybierz gustowne romantyczne niewielkie solarne lampy przypominające stare lampy naftowe. Patio z meblami wiklinowymi doskonale oświetli sznur solarnych żarówek oraz kilka małych stojących lampionów, które sprawią, że wiklinowe patio po zmroku stanie się sielski i nieco tajemnicze. Natomiast nowoczesną minimalistyczną aranżację patio z meblami z techno rattanu można oświetlić masywnymi kwadratowymi i prostokątnymi lampami solarnymi, które będą pięknie się komponować z geometrycznymi meblami i bryłą nowoczesnego domu.

  Komentarze