Co odstrasza kleszcze? Sposoby na kleszcza

skuteczne sposoby na kleszcze

Sprawdź co skutecznie odstrasza kleszcze, a co przyciąga je jak magnes do człowieka. Czy wiesz, że stosując proste domowe sposoby, możesz nie tylko uniknąć ukąszenia, ale uchronić się przed boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu i innych groźnymi chorobami przenoszonymi przez te pasożyty? Podpowiadamy co zrobić, żeby stać się niewidocznym dla tych pajęczaków i uniknąć ukąszenia.

Ukąszenie kleszcza może mieć groźne dla zdrowia skutki, a ich aktywność i populacja w ostatnich latach drastycznie wzrosła. Naukowcy alarmują, że aż ⅓ kleszczy żyjących w Polsce może być nosicielem groźnych dla ludzkiego zdrowia chorób. A to oznacza, że sama umiejętność ich usuwania z ciała już nie wystarcza. Sprawdź, co przyciąga kleszcze, co je odstrasza i jak uniknąć ukąszenia.

Co odstrasza kleszcze?

Kleszcze odstrasza, Lawenda, Mięta pieprzowa, Szałwia, Rozmaryn, Melisa lekarska, Geranium, Tymianek, Eukaliptus, Sok z cytryny to rośliny, których aromatu nie lubią owady. Równie skutecznie zmieniają nasz zapach witamina B i czosnek. Ponadto odstraszają je ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz.

Jak nie dać się ugryźć kleszczowi, sprawdź co przyciąga kleszcze

Jak wykazały badania, prowadzone na przestrzeni lat kleszcze przyciąga do ludzi i zwierząt naturalne promieniowanie elektromagnetyczne. Jest ono wytwarzane przez każdy organizm żywy i to właśnie ono sprawia, że zostajemy rozpoznani jako potencjalny żywiciel. Niestety podobne promieniowanie o częstotliwości 900 MHz i fale EMF emitują telefony komórkowe, smartwatche i urządzenia GPS. O ile promienie i fale emitowane przez ludzi i zwierzęta pozwalają na rozpoznanie ofiary, to są one znacznie słabsze niż te, które wytwarzają nasze telefony i smartwatche. Jak podkreślają naukowcy, zwiększona aktywność kleszczy na przestrzeni ostatnich kilku lat, jest bezpośrednio związana z ilością urządzeń elektronicznych, które zawsze mamy przy sobie. Reasumując, fale elektromagnetyczne 900 MHz działają jak magnes na kleszcze. Im więcej urządzeń elektronicznych zabierzesz ze sobą na spacer, tym szybciej zostaniesz rozpoznany jako potencjalna ofiara. Ponadto przyciąga je zapach naszego ciała, czyli potu, im większą woń emituje twój organizm, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz rozpoznany przez tego pajęczaka jako potencjalny posiłek.

Dźwięki, które odstraszają kleszcze

Kleszcze są głuche i nie słyszą dźwięków, na które reaguje ludzkie ucho, ale są bardzo czułe na ultradźwięki. Te o częstotliwości 40 kHz, które są obojętne dla ludzi i zwierząt domowych, mają zgubny wpływ na pajęczaki. Ultradźwięki o tej częstotliwości powodują dezorientację i zakłócają identyfikację ofiary. Podobno nawet osobnik, który już znalazł swoją ofiarę i wędruje po jej ciele narażony na emisję dźwięków o częstotliwości 40 kHz (na skutek zablokowania narządu Hellera, który znajduje się na przedniej nodze pajęczaka), nie jest w stanie przebić skóry. Obecnie coraz większą popularnością cieszą urządzenia kieszonkowe emitujące ultradźwięki odstraszające pasożyta. Czy są one skuteczne, czas pokaże, ale naukowcy upatrują właśnie w ultradźwiękach przełomu w ochronie przed tymi pasożytami owadami?

Jak chronić się przed kleszczami?

Chcesz się uchronić przed ukąszeniem, poznaj zwyczaje pasożyta. Kleszcze są najbardziej aktywne o poranku i późnym wieczorem. Są to pajęczaki, więc chętniej wybierają miejsca wilgotne, deszczową pogodę i zroszoną trawę. Wczesną wiosną, kiedy temperatura w nocy nie jest niższa niż 2-3 stopnie na minusie budzą się i wygłodniałe po całej zimie są naprawdę agresywne. To wtedy są najbardziej groźne dla człowieka, ponieważ najaktywniej szukają żywiciela. Znacznie częściej występują one w gęstych zaroślach niż na krótko przystrzyżonej trawie. Największe ich skupiska występują na pograniczu lasów iglastych i liściastych, a także w mniejszych iglakach takich jak tuje. Chcesz się uchronić przed ukąszeniem? Unikaj gęstych zarośli, zawsze spacerując ścieżkami i często koś trawę w ogrodzie. Wybierasz się na spacer do lasu? Pozostaw telefon i smartwatch w domu, spryskaj się jednym z domowych olejków, które odstraszają te pajęczaki.

Skutecznie domowe preparaty odstraszające kleszcze

Wśród domowych sposobów na kleszcze najskuteczniejsze są te na bazie olejku cytrynowego i z jednego z wymienionych ziół. Np. Sok ma bardzo intensywny zapach, który doskonale maskuje woń naszego ciała, a połączony z ziołami odstraszającymi tego pasożyta sprawia, że stajemy się mało atrakcyjnym żywiciele lub nie zostajemy w ogóle rozpoznani jako posiłek dla pajęczaków. Najskuteczniejszą metodą na uniknięcie ukąszenia jest stanie się niewidocznym dla owada.

Jak zrobić domowy olejek odstraszający kleszcze?

Olejek odstraszający kleszcze możesz wykonać samodzielnie w kilkanaście minut, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych domowych preparatów.

Domowy olejek na kleszcze z lawendy

Wlej do garnka około 500 ml wody, dodaj 4 gałązki suszonej lawendy, 2 gałązki suszonej mięty pieprzowej (lub innej rośliny z listy powyżej), dodaj suszony rozmaryn i całość zagotuj. Zdejmij wywar z ognia i trzymaj pod przykryciem do całkowitego ostygnięcia. Potem dodaj 10 - 20 kropli soku z cytryny (może być wyciśnięty z cytryny lub gotowy ze sklepu ze zdrową żywnością). Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Przed wyjściem na spacer spryskaj obficie całe ubranie i włosy domowym olejkiem, a unikniesz groźnego ukąszenia.

Domowy olejek na kleszcze z Geranium

Do butelki z atomizerem wlej około 300 ml wody mineralnej niegazowanej, dodaj 8 kropli olejku z geranium, 5 kropli olejku o zapachu eukaliptusa i 4 krople olejku cytrynowego. Wszystko dokładnie wymieszaj i olejek odstraszający pasożyta jest gotowy. Stosuj go zawsze przed spacerem i wypoczynkiem w miejscach, w których mogą występować te groźne dla zdrowia pajęczaki

Witamina B i czosnek odstraszają kleszcze

Witamina B zmienia zapach naszego ciała, na taki którego nie lubią owady w tym również kleszcze. Z tego powodu wiele osób już wczesną wiosną zaczyna przyjmować ten preparat. Jednak witamina znajduje się również w niektórych produktach. I tak systematyczne spożywanie orzechów, kaszy, fasoli, wątróbki i szpinaku sprawia, że nasz pot ma bardzo specyficzny i nielubiany przez kleszcze i inne owady zapach. Ponadto systematyczne spożywanie czosnku również sprawia, że nasza skóra i pot zmieniają zapach, na taki, który odstrasza pajęczaki, komary i muchy. Niestety w obu przypadkach woń potu może być również nieprzyjemna dla naszego otoczenia, a nawet nas samych.

Jaki kolor ubrań chroni przed kleszczami?

Kleszcze są ślepe, więc dla kleszcza nie ma znaczenia jakiej barwy ubrania ma na sobie żywiciel. Jednak na jasnej odzieży szybciej zauważysz każdego, nawet najmniejszego owada, zanim ten Cię ugryzie. Na czarnej szarej lub brązowej odzieży, większość owadów jest niewidoczna, a dostrzeżenie malutkiego kilkumilimetrowego pajęczaka jest prawie niemożliwe.

Chcesz uniknąć ukąszenia kleszcza, noś obcisłe spodnie i czapkę na spacerze

Obcisłe spodnie i buty za kostkę skutecznie utrudniają kleszczowi znalezienie miejsca żerowania. Jeśli masz na sobie spodnie wpuszczone w buty, a bluzkę wpuszczoną w spodnie, do tego szczelnie osłonisz szyję a na głowę włożysz czapkę z daszkiem, pod którą ukryjesz wszystkie włosy. Przedostanie się pod ubranie lub między włosy będzie dla kleszcza wyjątkowo trudne. Dodatkowo całe ubranie łącznie z czapką obficie spryskaj jednym z domowych olejków odstraszających pasożyta, a staniesz się bardzo mało atrakcyjna dla kleszcza i masz duże szanse uniknąć ukąszenia. Zaraz po spacerze wejdź do wanny i dopiero tam zdejmij całe ubranie. Starannie wytrzep je i od razu wypierz. Następnie weź dobrze ciepły prysznic i dokładnie obejrzyj swoje ciało. Pamiętaj, że nienajedzony kleszcz może być wielkości łebka od szpilki, jest mały płaski i przypomina niegroźnego robaczka. Duży brzuch zyskuje, dopiero kiedy jest już najedzony, wtedy też jest najbardziej groźny dla człowieka. Podczas nieumiejętnego usuwania go, może on zwymiotować, wówczas najczęściej dochodzi do zakażenia boreliozą i innymi groźnymi dla człowieka chorobami.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą bakterie boreliozy, anaplazmozy, babeszjozy i riketsjozy, a także zakażą wirusem wywołującym u ludzi kleszczowe zapalenie mózgu. Większość z tych chorób w początkowej fazie jest trudna, do rozpoznania więc leczenie większość osób zaczyna, dopiero kiedy są one w zaawansowane i trudne lub wręcz niemożliwe do wyleczenia. Dlatego profilaktyka jest tak ważna, zdaniem lekarzy najważniejsze jest więc niedopuszczenie do ukąszenia.

Czy ukąszenie kleszcza boli?

Nie, ukąszenie kleszcza nie boli i większość z nas zauważa go, dopiero kiedy pasożyt jest już najedzony i wygląda jak duża sinobrązowa kulka, której nie można odczepić. Kleszcz, kiedy znajdzie swoją ofiarę, przez kilka a czasem nawet kilkanaście godzin szuka idealnego miejsca na swój posiłek. Wybierając najczęściej miejsca ciepłe i wilgotne z ograniczoną ekspozycją na światło, czyli pachwiny, pachy, kark, okolice pod biustem. W chwili ukąszenia kleszcze wpuszcza pod skórę substancję przeciwbólową i przeciwzapalną. A to oznacza, że może on spokojnie żerować, ponieważ jego obecność nie wywołuje żadnego dyskomfortu, bólu czy świądu dla ofiary. Dlatego zawsze i bezwzględnie po każdym spacerze w lesie, po łące czy nawet miejskich zaroślach jest ważna dokładna kontrola całego ciała i zmiana odzieży.

Komentarze