Budynek gospodarczy bez pozwolenia 2023. Czy można postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie?
czwartek, 09 listopada 2023
Budynek gospodarczy o powierzchni 150 m2 można budować bez pozwolenia, nawet bez zgłoszenia. W myśl przepisów budowlanych, które obowiązują od 03-06-2023 większość budowli gospodarczych możemy postawić bez pozwolenia, a także bez zgłoszenia. Jaka jest definicja budynku gospodarczego, na jaki budynek gospodarczy musisz mieć pozwolenia na budowę, na jaki wystarczy zgłoszenie, a kiedy możesz uniknąć wszelkich formalności.
Znowelizowane prawo budowlane wprowadza szereg uproszczeń w kwestii wznoszenia budynków gospodarczych. O zmianę prawa starali się głównie rolnicy, ale zmiana ustawy o prawie budowlanym zawiera uproszczone procedury dotyczące budowy wszystkich budynków gospodarczych. Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, która weszła w życia 3 czerwca 2023 budynki gospodarcze o powierzchni nieprzekraczające 150 m2, można budować z pominięciem wszelkich procedur. Dobrą wiadomością jest fakt, że ustawodawca nie doprecyzował, że uproszczenia dotyczy tylko budownictwa rolnego, a to oznacza, że każdy może postawić budynek o przeznaczeniu gospodarczym bez pozwolenia, jeśli jego powierzchni nie przekracza wspomnianych już 150 m2.
Budynek gospodarczy bez pozwolenia 2023, kiedy wymagane jest zgłoszenie?
W myśl obowiązujących przepisów Dz.U. 2023 poz. 967 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z dnia 09-05-2023, a także ustawy transporcie kolejowym zdejmuje z rolników obowiązek z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a nawet zgłaszania budowy jednokondygnacyjnych budowli gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji. Powierzchnia budowli nie może przekraczać 150 m2, rozpiętości 6 m i wysokości 7 m, a jej obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce. Ustawodawca jednak nie zamieścił zapisu, że inwestorem musi być rolnik, a jedynie posiadacz ziemi, bez podania jej areału. Ponadto budynek wzniesiony bez pozwolenia ma mieć przeznaczenie rolne, ale również nie zostało sprecyzowane jaki rodzaj rolnych plonów można w nim przechowywać, produkować itp. A to oznacza, że każdy posiadacz ziemi, który nie jest rolnikiem i ma choć jedno drzewo owocowe, krzew pomidora lub porzeczki zasadzone na tej, lub innej działce, taki budynek może wznieść.
Kiedy można postawić budynek gospodarczy bez pozwolenia?
Powstała przy nowelizacji prawa rolnego i transportu kolejowego luka prawna rodzi wiele możliwości dla osób, niebędących rolnikami. Jednak prawnicy ostrzegają, że uproszczenie prawa, a nawet jego doprecyzowanie nie oznacza, że można bezkarnie postawić budynki gospodarcze z pominięciem wszelkich procedur. Najczęściej, kiedy pojawia się luka prawna w przepisach, pojawiają się też kontrole u inwestorów. Jeśli więc podczas takiej kontroli nie udowodnimy, że nasza budowla ma charakter rolny, to zostanie ona uznana za samowolę budowlaną. Inspektor nadzoru budowlanego w najlepszym wypadku nałoży na nas karę finansową, ale może też nakazać rozbiórkę budowli.
Zgodnie z nowym prawem budowlanym bez pozwolenia na budowę, a jedynie na zgłoszenie można postawić większy budynek gospodarczy o powierzchni do 300 m2, o rozpiętości 7 m i takiej też wysokości. Obszar oddziaływania budowli musi w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany i musi być związany z produkcją rolną.
Budynek gospodarczy definicja, czym jest budynek gospodarczy?
Definicję budynku gospodarczego znajdziemy w § 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 oraz w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Te przepisu jednoznacznie regulują, czym dokładnie jest budynek gospodarczy. Zgodnie z interpretacją tych przepisów budynkiem gospodarczym jest budowla, która jest przeznaczona do przechowywania płodów rolnych, narzędzi, sprzętu oraz wykonywania niezawodowego prac warsztatowych, napraw, konserwacji narzędzi i sprzętów, służących mieszkańcom budynku lub budynków mieszkalnych oraz ich otoczenia.
Budowa silosu bez pozwolenia, czy można zbudować silos bez pozwolenia?
Celem nowelizacji ustawy była uproszczona budowa silosów, zaś sama ustawa została potocznie nazywana ustawą zbożową. Głównym celem ustawy było uproszczenie procedur i zmniejszenie kosztów budowy silosów, a także uproszczona procedura pozyskiwania środków na takie budowle. W myśl znowelizowanych przepisów można postawić silos do przechowywania materiałów sypkich o pojemności nieprzekraczającej 250 m3 i wysokości do 15m.
Budynek gospodarczy bez projektu i bez pozwolenia, ale z dokumentacją techniczną
Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 03-06-2023 zwalnia inwestorów wznoszących budynki gospodarcze o przeznaczeniu rolnym z konieczność uzyskania pozwolenia na budowę i wykonania projektu. Ustawodawca nakłada jednak obowiązek przedstawienia dokumentacji technicznej zawierającej:
Komentarze