Bezobsługowy ogród, czyli ogród, który nie wymaga pielęgnacji i pracy

łatwy ogród

Bezobsługowy ogród, taki który nie wymaga pielęgnacji ani żadnego nakładu pracy, ale cieszy oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak zrobić ogród, który nie wymaga pielęgnacji, nie jest ani czasochłonny, ani pracochłonny? Jakie rośliny są bezobsługowe i raz posadzone będą zdobić nasz ogród przez wiele lat? Zobacz jak zrobić bezobsługowy ogród, jakie rośliny wybrać, jak przygotować podłoże i jakich błędów należy unikać podczas zakładania takiego ogrodu.

Posiadanie pięknego ogrodu nie musi oznaczać ciężkiej pracy, brudzenia się w ziemi i ciągłego plewienia. Poniżej znajdziecie kilka patentów, dzięki którym wasz ogród będzie bezobsługowy. Oczywiście na początku musicie go dobrze zaplanować, począwszy od przygotowania gruntu, a skończywszy na wyborze samoobsługowych roślin. Zobaczcie jak założyć ogród, którego nie trzeba pielęgnować, pielić i brudzić się w ziemi, ale można podziwiać.

Piękny bezobsługowy ogród, czy można mieć ogród, którym nie trzeba się zajmować?

Czy można mieć ogród, który nie wymaga pielęgnacji? Tak można mieć ogród, który nie wymaga pielęgnacji. Nie wszystkie rośliny wymagają pielęgnacji, nie każdy ogród wymaga pielenia, przycinania i podlewania. Wystarczy wybrać bezobsługowe rośliny, zabezpieczyć podłoże przed rozsiewaniem się chwastów i parowaniem wody.

  • Zacznij od przygotowania podłoża, przekop miejsce na twój przyszły ogród, pozbądź się z ziemi korzeni i chwastów, które już wyrosły. Jeśli zrobisz to już na etapie zakładania ogrodu, zaoszczędzisz sporo czasu w przyszłości.
  • Zabezpiecz ogród przed wyrastanie chwastów i wysychaniem ziemi. Rozłóż agrowłókninę na całym terenie przeznaczonym na ogród. Uwaga, jeśli marzy Ci się ogród bez pielenie i podlewania, kup porządną czarną, grubą agrowłókniną, taką, jaką stosują ogrodnicy. Kupisz ją w szkółkach ogrodniczych, unikaj białej i zielonej, którą sezonowo można spotkać w marketach. Jasna i cienka agrowłóknina przepuszcza promienie słoneczne, więc nie spełni swojej funkcji. Kiedy wszystkie rośliny będą już na swoim miejscu, rozsyp na agrowłókninie kilku centymetrową warstwę kory, zrębków lub żwiru. W ten sposób osłonisz dodatkowo ziemię przed promieniami słonecznymi i wysychaniem, ograniczysz w 99% wyrastanie chwastów.
  • Pogrupuj rośliny, sadź obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu na ich ewentualne zasilanie.
  • Sadź rośliny zgodnie z ich wymaganiami, jedne lubią stanowiska słoneczne inne półcień a jeszcze inne zacienione miejsca. Ten etap to klucz do sukcesu! Jeśli posadzisz roślinność zgodnie z ich wymaganiami, nie będą potrzebować dodatkowego podlewania, nawożenia i zawsze będą wyglądać dobrze.
  • Zachowaj zalecany odstęp między roślinami, a te które się rozrastają na boki sadź w donicach i dopiero umieść je w ziemi. Dzięki temu trikowi unikniesz nadmiernego rozrastania się roślin i nieestetycznego unoszenia się agrowłókniny, a także zagłuszania jednej rośliny przez drugą.
  • Unikaj roślin wymagających, sprawdź które rośliny dobrze znoszą brak podlewania, są odporne na szkodniki i choroby.
  • Oddziel rabaty kwiatowe z każdej strony od trawnika, w sprzedaży dostępne są separatory z tworzywa sztucznego, które wkopujemy na 20 - 30 cm wzdłuż rabat kwiatowych, na powierzchni powinny wystawać około 10 cm. Możesz je obłożyć kamieniami lub zamaskować drewnianą palisadą. To bardzo ważny element bezobsługowego ogrodu, dzięki niemu unikniesz rozrastania się trawy między kwiatami, wchodzenia kwiatów na trawnik i rozsypywania się kory lub żwiru na trawę.
  • Zachowajlinie proste w ogrodzie to trik, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo pracy podczas koszenia trawy. Rabaty w kształcie fal i okręgów są bardzo pracochłonne podczas koszenia trawy, znacznie łatwiej jest przyjechać kosiarką w linii prostej niż obracanie jej wielokrotnie wokół rabat.
  • Etap planowania i przygotowania ogrodu bezobsługowego pozwala cieszyć się piękną roślinnością bez żadnego nakładu pracy. Pamiętaj dobrze zaplanowany i przygotowany ogród to mniej pracy i komplikacji w przyszłości!

    Dołek na wodę, niepodlewanie bezobsługowego ogrodu

    Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać wodę deszczową oraz tą, którą podlewasz rośliny, wykonaj w wokół nich 3-4 cm dołki o średnicy dwa jej górnej części. Wówczas woda deszczowa oraz ta z podlewania będzie się gromadzić wokół roślin, a nie rozpływać po pustej ziemi tam, gdzie nic nie rośnie.

    Rośliny do bezobsługowego ogrodu. Jakie rośliny nie wymagają pielęgnacji?

    Rośliny do bezobsługowego ogrodu wybieramy starannie. Należy sprawdzić, jakie mają wymagania, jak szybko rosną i na jakim stanowisku należy je posadzić. Istnieje wiele gatunków krzewów i kwiatów, które nie wymagają absolutnie żadnej pielęgnacji, ale tylko pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiedni dostęp do słońca i odpowiednią glebę.

    łatwe rośliny

    Hosty i żurawki do bezobsługowego ogrodu

    Hosty i żurawki to bezobsługowe rośliny, które lubią półcień i lekko nasłonecznione stanowiska. Raz posadzone, nie wymagają od nas absolutnie żadnej pracy. Jednak uwaga te rośliny sadzimy w donicy, która ograniczy nadmierne ich rozrastanie się na boki. Średnica donicy powinna być kilkakrotnie większa niż średnica doniczki, w której kupiliśmy sadzonkę.

  • Funkia to iście bezobsługowa roślina, nie wymaga absolutnie żadnej pielęgnacji ani podlewania. Jedyne co musisz zrobić od obciąć późną jesienią wszystkie uschnięte liście. A wczesną wiosną, zanim pomyślisz o spędzaniu czasu w ogrodzie, funkia będzie już wschodzić. Jest dostępna w kilkunastu gatunkach.
  • Żurawka lubi wilgotne podłoże, ale w ogrodach, w których gleba jest pokryta agrowłókniną i grubą warstwą kory lub żwiru, nie wymagają podlewania.
  • Byliny do bezobsługowego ogrodu

    Byliny sadzimy raz i cieszymy się nimi przez długie lata. Nie wymagają żadnej pielęgnacji i doskonale radzą sobie w każdej glebie. Jeśli nie chcesz w przyszłości ich przesadzać i rozdzielać. Posadź wszystkie byliny i rośliny cebulowe w dedykowanych koszyczkach, wówczas nie będą się rozrastały na boki. Potem koszyczki z nimi zakopujemy w ziemi i mamy pewność, że za dwa lub trzy lata nie trzeba będzie rozcinać agrowłókniny, wykopywać ich i dzielić.

  • Lilia to prawdziwa dekoracja każdego ogrodu, od wiosny do jesieni ma zielone pędy, a w sezonie letnim wypuszcza piękne kwiaty. Nie wymaga żadnej pielęgnacji, obcinamy ją na zimę, a latem znowu wschodzi. W zależności od odmiany mają kwiaty różnej wielkości i wielu kolorach. Najpiękniej prezentują się żółte, pomarańczowe i białe, które pięknie kontrastują z korą i trawą.
  • Liliowce mają podobne kwiaty do lilii, ale wypuszczają je od maja do późnej jesieni i prawie przez cały rok są zielone. Liliowce wyglądają jak długie masywne trawy o zielonym zabarwieniu, z których wyrastają kwitnące pędy.
  • Jeżówka to kolejna bylina, którą najlepiej jest umieścić przed sadzeniem w koszu, chyba że marzy nam się babciny ogród, w którym to kwiaty decydują, jak bardzo chcą się rozrosnąć. Ma piękne sielskie kwiaty, z płatkami opuszczonym na dół, dostępna jest w wielu kolorach.
  • Tawułka (astilbe), czyli azjatycka bylina krzewiasta, która przez większość roku aż do pierwszych przymrozków ma gałązki pokryta drobnymi listeczkami w kolorze od jasnożółtego po ciemnozielony, a nawet fioletowy w zależności od odmiany. Latem wypuszcza piękne pióropusze o różnym zabarwieniu w zależności od gatunku. Można ją przycinać, formować wczesną wiosną lub pozwolić jej przybrać naturalny kształt. Nie wymaga podlewania ani nawożenia.
  • Jaskier (Ranunculus) to roślina, ma urocze kwiaty o różnym zabarwieniu, dorasta w 3- 40 cm. W bezobsługowym ogrodzie sadzimy go do gruntu w koszyczku.
  • Krzewy do bezobsługowego ogrodu

    Istnieje całe mnóstwo krzewów, które są odporne szkodniki i choroby, raz posadzone cieszą oko przez wiele lat. Kiedyś jednym z nich był bukszpan, ale ze względu na ćmę azjatycką, nie sprawdzi się w bezobsługowym ogrodzie.

  • Trzmielina to krzew, który nie tylko nie wymaga naszej uwagi, ale też nie zrzuca liści na zimę. Jest to bardzo łatwy w uprawie krzew, który rośnie praktycznie w każdych warunkach. Z tego też powodu szukajcie trzmieliny z jednej gałązki (powinna mieć malutki pień jak drzewo), sadzimy ją w donicy, którą umieszczamy w ziemi, w przeciwnym razie rozrośnie się po całym ogrodzie.
  • Berberys najlepiej wybrać odmianę, która rośnie na kształt kuli, wówczas będzie się pięknie prezentować. Niektóre odmiany nie zrzucają liści na zimę.
  • Różanecznik, czyli popularny rododendron, kiedyś uchodził za wymagającą roślinę, w rzeczywistości wymaga jedynie, kwaśnego podłoża, a to zapewnisz mu, rozsypując korę w ogrodzie.
  • Iglaki do bezobsługowego ogrodu

    Iglaki to rośliny bezobsługowe dostępne są wariantach mini i pełnowymiarowych. Pamięta jednak, że dorosłe są znacznie większe i szersze niż kwiaty i krzewy. Dlatego zawsze sadź je w odstępach zalecanych przez producenta. Za kilka lat, kiedy podrosną, pięknie wypełnią przestrzeń w ogrodzie.

    Miskanty do bezobsługowego ogrodu

    Większość traw ozdobnych nie wymaga naszej ingerencji, możesz jej sadzić bezpośrednio do gruntu lub w donie i dopiero do gruntu. W ten sposób unikniesz ich nadmiernego rozrastania się.

    Podlewanie bezobsługowego ogrodu, czyli bezobsługowe podlewanie ogrodu

    Podlewać czy nie podlewać? Nie, jeśli co kilka dni pada deszcz, w ogrodzie jest rozłożona agrowłóknina a niej kora lub żwir. Jednak w bardzo upalne lata, kiedy deszcz pada rzadko, warto podlewać rośliny. Nie trzeba robić tego dwa razy dziennie ani wylewać całego mnóstwa wody. Wystarczy wieczorem (wówczas woda wolniej paruje) delikatnie je podlać.

    Jeśli masz już dokładnie zaplanowany ogród, nie będziesz już nic sadzić i przesadzać, rozłóż węża w ogrodzie, tak żeby był nie dalej niż 2,3 cm od łodyg roślin. Wykonaj w nim otwór o średnicy 2-3 mm przy każdej roślinie, zakryj wylot wody, który jest na końcu węża. Odkręć wodę na 2/4 jej mocy dosłownie tak, żeby woda się sączy przez wykonane otwory. Korą zamaskuj węża ogrodowego na rabacie, a trawniku wykonaj rowek na głębokość węża plus 1 cm. Zasyp ziemią, trawa sama go obrośnie. Pamiętaj jednak żeby wodę odkręcać na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, gdyby kapała przez cały czas rośliny, miałyby za mokro. Na zimę koniecznie zakręć wodę w kranie ogrodowym i wypuść wodę z węża.

    Rośliny jednoroczne do bezobsługowego ogrodu. Jak je mieć i nie sadzić co roku?

    Rośliny jednoroczne są bardzo atrakcyjne, jednak są one sezonowe i nie nadają się do ogrodu z pokryciem na gruncie. Ponadto nie każdy lubi je sadzić i plewić. Jeśli nie masz czasu lub nie lubisz brudzić się w ziemi, kup rośliny jednoroczne, umieść donicę z nimi w osłonce i postaw na rabacie. Jeśli masz chwilę czasu, możesz wykonać kompozycję kwiatową w donicy o większej średnicy. Posadzić w niej dalię, usterkę lub szałwię, a kompozycję uzupełnić smagliczką, która pięknie będzie kontrastować z kwiatami. Pamiętaj jednak, że rośliny jednoroczne wymagają systematycznego podlewania, szczególnie jeśli rosną w donicach.

    Nasza porada: Kiedy przesadzasz roślinę z doniczki, w której została kupiona, zawsze ale to zawsze, roztrzep (rozluźnij) korzenie. Ostrożnie obsypuj ziemię, ale nad workiem foliowym. W ten sposób sprawdzisz, czy nie ma w korzeniach i w ziemi żadnego szkodnika. Zakopanie go w ziemi pokrytej agrowłókniną i korą, oznaczałoby zdejmowanie pokrycia i szukanie szkodnika, kótry szybko zacząłby podjadać również inne rośliny.

    Komentarze