Sypialnia w stylu boho chic, czyli boho z ekskluzywnymi dodatkami w sypialni
poniedziałek, 20 marca 2023
Sypialnia w stylu boho chic to urocza aranżacja, która łączy elementy etniczne lub ludowe z zielenią roślinności oraz elegancją. Jest to aranżacja wprost idealna dla osób, które nie lubią oczywistych wnętrz, zachwyca je artystyczny nieład i chcą jednym wnętrzu połączyć kilka stylów, zestawiając pamiątki z wakacji, boho luz z nowoczesną funkcjonalnością i estetyką. Jeśli lubisz eklektyczne wnętrza, a jednocześnie nowoczesnych chłodny minimalizm nie przypadł Ci do gustu i nie możesz się odnaleźć w oczywistych, urządzonych sztampowo aranżacjach styl boho chic z pewnością Cię zachwyci.
Styl boho chic i jego korzenie
Zanim przejdziemy do charakterystyki stylu boho chic, warto poznać jego korzenie. Słowo chic oznacza elegancję, nazwa boho pochodzi od słowa bohema, czyli cyganeria. A mianem tym określano w latach 20 XX wieku artystów z Europy Środkowej, którzy tworzyli sztukę dla sztuki. Nie zależało im na wartościach doczesnych, dbali natomiast o swój rozwój duchowy. Zafascynowani dalekimi podróżami, orientalną i afrykańską kulturą, a także europejskim folklorem. Wschodzący artyści zaczęli aranżować swoje lokum, które najczęściej było też pracownią pamiątkami z podróży. W ten sposób powstał styl boho, który ewoluował w latach 70 XX, nabierając ostatecznego szlifu. Nurt ten rozwinął się i ewoluował za sprawą społeczności hippisowskiej, która ceniła sobie bliskość natury. Roślinność i naturalne tkaniny, które na stałe zagościły we wnętrzach boho i stały się znakiem rozpoznawczym tego stylu. Współczesne aranżacje w stylu boho są urządzone w barwach ziemi, przeważają w nich naturalne materiały jak drewno, wiklina, płótno i len. Główną ich dekoracją jest zieleń najlepiej naturalna pod postacią roślinności i etniczne bibeloty, słomiane kapelusze zawieszone na ścianie, figurki przedstawiające afrykańskie bóstwa, pióropusze itp.
Sypialnia boho chic, czyli jak połączyć dwa przeciwieństwa w jedno spójne wnętrze?
Styl boho chic to zestawienie elegancji z naturą, folklorem i etnicznymi dekoracjami, takie wnętrza można więc określić mianem eklektycznych, gdyż łączą różne style i wyposażenie z różnych epok. W tym wypadku oba style doskonale się uzupełniają i sprawiają, że aranżacja nabiera wyjątkowego charakteru, jest niepowtarzalna i niespotykana. Dzięki zestawieniu tych dwóch nurtów w jednym wnętrzu żaden z nich nie przytłacza pokoju, a sprawia, że pomieszczenie jest lekkie, spójne i daje poczucie luksusu na miarę naszych oczekiwań. Nie jest zbyt eleganckie i zbyt etnicznie, lecz w sam raz. W sypialni boho chic to Ty decydujesz, ile w niej będzie elementów boho a ile chic. Jeśli więc lubisz wnętrza bardzo eleganckie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wszystkie meble i sprzęty były w stylu glamour, a jedynie dodatki w stylu boho. I odwrotnie, jeśli twoje serce skradł styl boho, ale chcesz zachować nowoczesną funkcjonalność w swojej sypialni i dodać jej nutkę elegancji. Urządź ją w stylu cygańskim, a potem dodaj kilka elementów chic. Choć możesz mieć wątpliwości, czy takie zestawienie będzie pasowało do siebie, koniecznie sprawdź, jak piękne i spójne są eklektyczne wnętrza.
Jak urządzić sypialnię w stylu boho chic?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest decyzja, czy ma to być wnętrze z przewagą boho, czy z przewagą chic. Innym rozwiązaniem jest wyważenie obu nurtów, jednak w tym wypadku warto zachować umiar, żeby nie zapanował w sypialni chaos artystyczny, w którym trudno będzie o relaks i odpoczynek. Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast stworzenie jasnej bazy w spokojnych barwach ziemi, charakterystycznej dla wnętrz boho, oraz podłogi utrzymanej w podobnym klimacie. I tutaj należy podjąć decyzję, czy zależy nam na eleganckich, ale jednocześnie funkcjonalnych meblach i dodatkach w stylu chic, czy odwrotnie. W praktyce lepszym rozwiązaniem będą meble z drewna lub płyty niż te z wikliny czy rattanu. A jeśli zależy nam na mocnym akcencie boho, możemy zastanowić się nad masywnym drewnianym łóżkiem kontynentalnym lub tym z wiklinowym wezgłowiem. Stoliki nocne mogą być utrzymane w podobnym stylu jak szafa (nowoczesne i praktyczne) lub w stylu boho. Miłośnicy takich wnętrz nie wyobrażają sobie pomieszczenia bez roślinności, a tą możemy wprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wstawienie do pomieszczenia naturalnych kwiatów i krzewów. Innym, który jest szczególnie doceniany we wnętrzach z przewagą chic pod postacią tapety, fototapety lub tekstyliów z florystycznym motywem. Kolejnym elementem wystroju, który wpływa na charakter pomieszczenia, jest dywan. A ten może być w wykonany ze sznurka w barwach ziemi lub jego imitacji. Z afro motywem, nawiązującym do folkloru lub, mocnych etnicznych barwach charakterystycznych dla kultury afro, meksykańskiej lub cygańskiej. We wnętrzu z chic z elementami boho, podłoga powinna być miękka i puszysta, lub wręcz odwrotnie chłodna i połyskująca. W końcu w takiej aranżacji rządzi elegancja a roślinność i etniczne detale są akcentami, które ją udomawiają, ocieplają i sprawiają, że staje się ona bardziej przytulna.
Ściany w sypialni w stylu boho chic
Aranżacja ścian w stylu boho chic bywa kłopotliwa, o ile zestawienie mebli i dodatków z różnych epok i w różnym stylu najczęściej wygląda spójnie i naturalnie. To już zestawienie dwóch przeciwstawnych nurtów na ścianach jednego pomieszczenia wymaga głębszego zastanowienia i mnóstwa wyobraźni. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie lub wykończenie ścian w jednym z tych stylów i dekoracja ich w drugim. Jeśli więc pomalujecie je na jeden z kolorów ziemi, zawieście na nich obrazy i zdjęcia w luksusowych ramkach. Doskonałym pomysłem jest też zestawienie ekskluzywnej płaskorzeźby z takimi ścianami. Jeśli natomiast wyłożyliście je tynkiem strukturalnym imitującym naturalny kamień lub są one pokryte elegancką tapetą albo w modnej barwie butelkowej zieli podbitej białymi listwami przypodłogowymi i sztukaterią. Ociepli je naturalna roślinność, makramy, rodzima ludowa makatka, lub ta z kołem mandala czy wreszcie koronki i makatki z haftem kaszubskim. Ponadto doskonałą dekoracją takiej ściany będą słomiane kapelusze czy wreszcie duże kolorowe pióra. Do eleganckich ścian i mebli warto dodać jedne mocny akcent boho np. lampę, ratanowy fotel wiszący lub poduszki nawiązujące do stylu, jaki upodobała sobie cyganeria.
Jakie meble do sypialni w styl boho chic?
Boho lub chic alb jedne i drugie, w eklektycznych wnętrzach taki miszmasz jest dozwolony i sprawia, że stają się one bardziej urokliwe i mają niepowtarzalny charakter. Jednak uwaga, urządzając nawet swoją własną sypialnię, należy myśleć jak dekorator wnętrz. Pod lupę bierzemy więc nie tylko wartości wizualne, równie ważna jest funkcjonalność i komfort użytkowania. Zanim więc ostatecznie zdecydujemy o wyborze konkretnego mebla, warto zastanowić się nad jego funkcjonalnością. Nawet najpiękniejsza szafa nie będzie nas cieszyć, jeśli nie zmieścimy w niej swoich ubrań, podobnie z łóżkiem może być piękne, ale czy będzie ono wygodne. Zatem wybór zawsze powinien być podyktowany kilkoma aspektami:
Jaka szafa do sypialni boho chic?
Meble w sypialni boho chic mogą być eleganckie albo boho, możemy też połączyć oba style i to jest rozwiązanie, które pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości tego pomieszczenia. Stylowe szafy w stylu mają żaluzjowe fronty lub są masywne, głębokie i w żaden sposób nie pasują do współczesnej odzieży. Oba wybory będziemy przeklinać do czasu ich wymiany. Szafa z frontami żaluzjowymi jest bardzo pracochłonna, przez szczeliny w drzwiach przedostaje się do niej kurz. Takie fronty powstały z myślą o tropikalnych wnętrzach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza i szafa wraz z jej zawartością musi oddychać, w przeciwnym razie jest zawilgotniała i brzydko pachnie. Stara masywna szafa, znacznie głębsza od współczesnych z wysokimi półkami drążkiem na wieszaki. Kiedy powstawał ten mebel, stroje wyglądały inaczej, były to obszerne suknie zajmujące wiele miejsca. Na początku wieku nawet bielizna była znacznie większa niż obecnie, a ludzie mieli znacznie mniej ubrań. W rezultacie ten ogromny mebel nie pomieści naszej garderoby, pozostanie w nim mnóstwo niewykorzystanego miejsca i zwyczajnie się nie sprawdzi Szafa na wymiar lub z sieciówki. W tym wypadku warto postawić na funkcjonalność w wydaniu chic, czyli elegancką szafę na wymiar, lub nawet z popularnej sieciówki, ale dopasowaną do współczesnych potrzeb. Taką, w której półki mają szerokość i wysokość dopasowaną do naszych potrzeb, w której znajdują się szuflady na bieliznę i drążek na dwóch poziomach.
Jakie stoliki nocne do sypialni boho chic?
Stoliki nocne, to kolejny element wystroju sypialni, który w dużym stopniu decyduje o funkcjonalności sypialni. Jeśli chcesz na nim postawić lampki nocne, szklankę wody czy poranną kawę, którą w wolne od pracy dni pijesz w łóżku, powinny mieć tak blat, żeby ustawione na nich przedmioty były stabilne. Do takich nie będą należały te wykonane z wikliny czy rattanu. Wprawdzie w sprzedaży jest mnóstwo rattanowych stolików ze szklanymi blatami, jednak szkło jest zimne i łatwo można je uszkodzić. Bezpieczne, stabilny i co bardzo ważne łatwe do utrzymania w czystości. W tym wypadku również polecamy postawić na elegancką funkcjonalność i drewniane lub z mdf szafki nocne. Do wyboru mamy te współczesne oraz całe mnóstwo antyków, które możemy pozostawić w naturalnym kolorze politurowane, fornirowane, drewniane lub przez nas odnowione. Ponadto w sprzedaży jest całe mnóstwo stylizowanych mebli, które bez problemu dopasujemy do aranżowanego wnętrza. Inną możliwością jest dopasowanie ich do szafy.
Jakie łóżko do sypialni boho chic?
Wygodne, komfortowe w stylu hobo lub chic, w zależności od waszych upodobań. Doskonałym pomysłem będzie eleganckie masywne drewniane łoże kontynentalne, które dodatkowo ozdobimy baldachimem z białego woalu lub płótna. Idealnie wpisuje się w styl boho, jest komfortowe w użytkowaniu i łatwo można je zestawić z elegancką szafą i stolikami nocnymi. Rattanowe lub z wikliny będzie równie wygodne, ale bardziej pracochłonne, ponieważ w plecionym zagłówku będzie zbierał się kurz. Wiklinowe z florystycznym tapicerowanym zagłówkiem, piękne eleganckie, ale też należy wziąć pod uwagę kwestię utrzymania go w czystości. Tapicerowane wezgłowie zbiera kurz i jest siedliskiem roztoczy.
Jakie tekstylia do sypialni w stylu boho chic?
Tekstylia w takiej sypialni powinny być wszechobecne i w zasadzie im jest ich więcej, tym lepiej.
Różnorodność tekstur i kolorów
Boho i bohi chic to jedne z niewielu nurtów w aranżacji wnętrz, w których bezkarnie możecie łączyć rożnorodne tekstury. Począwszy od gładkiego niczym tafla szkła lakieru, przez porowate drewno, rattan, wiklinę, naturalną cegłę, beton, wełnę sznurek, płótno, len, woal, welur i futerkowe poduszki i dywany. W tym wypadku im więcej faktur tym lepiej. A jeszcze lepiej, jeśli zestawiacie je z wieloma barwami oraz całym mnóstwem roślinności. W ten sposób powstanie kontrolowany artystyczny nieład, który tak ukochała cyganeria. W takim wnętrzu można łączyć ekskluzywne tkaniny z surowymi o grubym splocie. Masywne meble z florystyczną nowoczesną fototapetą. Naturalną roślinność z tą malowaną na ścianie lub na tapecie. W zasadzie każda ze ścian może mieć inną teksturę i kolor, choć w przypadku sypialni należy wybierać barwy ziemi, biele i szarości, czyli takie, które sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi. Bardzo wskazana jest zieleń, a tej w stylu boho nigdy za wiele.
Oświetlenie w stylu boho i boho chic
Oświetlenie w sypialni w stylu boho-chic jest równie ważne, jak tkaniny, dlatego też powinny się w niej znaleźć przynajmniej trzy różne źródła światła. Pierwsze główne, sufitowe, takie, które zapewni dobre oświetlenie potrzebne podczas dobierania garderoby czy też porządków. Lampa sufitowa powinna być utrzymana w stylu chic, będzie spajać wszystkie jego elementy. Wysoka stojąca podłogowa, najlepiej taka, która będzie kontrastować z oświetleniem głównym. Może to być metalowa, masywna i odrobinę surowa loftowa lub lama z dużym metalowym kloszem. Całość warto uzupełnić lampionami lub uroczymi ozdobnymi żarówkami na sznurze imitującym jutowy. Inną możliwością są lampy oliwne lub naftowe, do których można wstawić podgrzewacz do herbaty. Tak różne oświetlenie w jednym wnętrzu podkreśli jego eklektyzm i sprawi, że każdy kolejny element jego wystroju będzie do nich pasował.
Rośliny w sypialni boho chic
Roślinność w tym stylu jest bardzo ważna, dlatego nawet na niewielkiej powierzchni nie powinno jej zabraknąć. Nawet jeśli nie masz już miejsca na podłodze, możesz zawiesić je pod sufitem albo na ścianach. Przyjęło się, że w aranżacji boho chic minimum to trzy żywe rośliny, Pojedyncza zginęłaby na tle różnorodnych form, wielu tkaniny i barw, a kompozycje kwiatowe powinny zawierać parzystą ilość rośli, a więc trzy to absolutne minimum. Jeśli to dla ciebie za mało, bo marzy Ci się prawdziwa dżungla, doskonałym pomysłem jest ustawienie lub zawieszenie tylko trzech sztuk pod pustą ścianą. A tą dekorujemy fototapetą z motywem przedstawiający nasze ulubione roślinki. Najlepiej, jeśli będzie ona przestrzenna, wówczas stworzymy prawdziwą dżunglę, nawet w malutkiej sypialni.
Dodatki w stylu boho chic
Dodatki w tym stylu wybierany z dwóch różnych grup. Te nawiązujące do dalekich egzotycznych podróży oraz takie, które sprawią, że wnętrze nabierze elegancji. Ze względu na eklektycznych charakter pomieszczenia możemy łączyć współczesne dekoracje z tymi z pchlego targu i znalezionymi na strychu. Jeśli wnętrze będzie połączeniem elegancki z naszym rodzimym folklorem, ozdób możemy poszukać w cepelii lub u lokalnych rzemieślników kultywujących tradycję danego regionu. Część z nich możemy też wykonać samodzielnie jak makramy, łapacze snów czy ramki na zdjęcia. Czasem wystarczy je tylko wystylizować, przemalować coś dokleić czy jak w przypadku ramek na zdjęcia i fotografie dodać pas partu nawiązujące do stylu chic lub boho.
Komentarze