Sypialnia w salonie. Jak zrobić sypialnie w salonie, inspiracje?

sypialnia w salonie łóżko czy materac

Sypialnia w salonie wydaje się nieco szalonym pomysłem. Jednak w kawalerce lub mieszkaniu o bardzo małej powierzchni często jest to jedyne rozwiązanie. Do wyboru mamy sprytne łóżka sypialniane, które w dzień zamieniają się w szafę lub gustowne wkomponowanie łóżka do aranżacji salonu.

W mieszkaniach, w których metraż nie pozwala na urządzenie sypialni w oddzielnym pomieszczeniu, gospodarze przez lata śpią na nie wygodnych sofach rozkładanych, co często wiąże się z przestawianiem mebli rano i wieczorem. Alternatywą dla tego jakże niewygodnego rozwiązania jest sypialnia w salonie, czyli wkomponowanie łóżka z materacem, w aranżację salonu. Na dużej powierzchni taki zabieg nie będzie trudny. Ale jak urządzić sypialnię w małym salonie lub salonie z aneksem kuchennym?

Sypialnia w salonie, jak zrobić wygodną sypialnię w salonie?

Gustownie, z pomysłem i przede wszystkim komfortowo, na aranżację sypialni wcale nie potrzeba na dużo miejsca. Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest łóżko i w zasadzie w sypialni w salonie wystarczy nam tylko ten jeden element wyposażenia. Jeśli nie ma miejsca na podłodze na ustawienie stolika nocnego na lampę, można go zamontować na ścianie. Pamiętaj, że sypialnię ceni się nie tylko za wygodne łóżko, równie ważny spokój i zaciszne miejsce do wypoczynku i prywatność. Nie ustawiaj zatem łóżka lub materaca w miejscu, które jest widoczne z sofy lub kącika jadalnianego. Doskonałym pomysłem jest usytuowanie sypialni w takim miejscu salonu, które będzie niewidoczne dla osób, korzystających ze strefy dziennej np. za sofą, we wnęce, za meblościanką lub parawanem, który wydzieli umowną granicę między sypialnią a salonem. Inną możliwością jest zbudowanie niewielkiej, ażurowej ścianki działowej, takiej, która sprawi, że z części dziennej nie będzie widać łóżka. Natomiast będąc w swojej mikro sypialni, nie będziesz widzieć salonu lub aneksu kuchennego. Nawet taki umowny podział na strefy, sprawi, że w salonie nie będzie panował aranżacyjny chaos, a sypialnia stanie się upragnioną oazą spokoju. Wiele osób przez lata śpi na niewygodnych rozkładanych sofach, obawiając się, że urządzenie w salonie sypialni sprawi, że będzie on ciasny i mniej komfortowy. Tymczasem na urządzenie pokoju dziennego potrzebujemy tylko tyle miejsce, ile zajmuje sofa, niewielki stolik kawowy i szafka medialna. W sypialni natomiast wystarczy, zmieścić łóżko by była funkcjonalna. Strefa do przechowywania w takim wielofunkcyjny pokoju może znajdować się zarówno w części do spania, jak i tej reprezentacyjnej.

sypialnia w salonie pomysły

Sypialnia w salonie - jak wydzielić strefy w salonie z sypialnią?

Wielofunkcyjne pomieszczenia mogą być komfortowe i piękne, ale pod warunkiem, że podzielimy je na umowne strefy. W ten sposób nie tylko zachowamy funkcjonalność każdego z nich, ale też sprawimy, że takie wnętrze będzie po prostu piękne. Zatem zastanówmy się, w jakim miejscu możemy urządzić w naszym salonie sypialnię, by ten stracił jak najmniej na swojej funkcjonalności i nadal pozostał pokojem reprezentacyjnym. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet w malutkiej sypialni powinno znajdować się wygodne łóżko. Kolejna kwestia to sposób, w jaki wydzielimy strefy, idealnym rozwiązaniem jest postawienie ścianki działowej. Jednak aranżują sypialnię w blokach często mamy do dyspozycji naprawdę niewielką powierzchnię i dodatkowa ściana sprawi, że uzyskamy dwa klaustrofobiczne i niewygodne pomieszczenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad umownym podziałem na strefy a do wyboru mamy:

  • ustawienie łóżka lub materaca za kanapą, wówczas oglądając telewizję lub przyjmując gości, nikt nie patrzy na łóżko, ponieważ wszyscy mają go za plecami.
  • Oddzielenie łóżka komodą, najlepiej taką, która ma długość łóżka. Komodę możemy stawić plecami do salonu i okleić tapetą, zamiast placówki zamontować lustro lub szkło lacobel. Inną możliwości jest ustawienie komody, która od strony salonu będzie miała gustowne drzwiczki, a w naszej sypialni będą to otwarte półki na książki.
  • Odseparowani sypialni od salonu meblościanką, takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie 100% prywatności w sypialni, a łóżko będzie niewidoczne w salonie.
  • Oddzielenie łóżka od salonu szafą, tym bardziej że w mieszkaniach, w których z braku miejsca urządzamy sypialnie w salonie, najczęściej szafa znajduje się właśnie w salonie. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem jest ustawienie szafy „plecami” do salonu. Wówczas sypialnia zyska strefę do przechowywania , a w salonie nie będzie zbędnym mebli. Na małej powierzchni najlepiej sprawdzi się szafa z przesuwnymi drzwiami, która może stać tuż przy łóżku. Na tylnej części szafy warto zamontować duże lustro, które optycznie powiększa strefę dzienną. Jeśli szafa będzie sięgać aż sufitu trzeba się liczyć z faktem, że prawdopodobnie stracimy dostęp do światła dziennego, ale w sypialni to najmniejszy problem.
  • Parawan, jeśli granica na sypialnię w salonie ma naprawdę niewiele miejsca, doskonałym rozwiązaniem na wydzielenie stref będzie parawan, który zapewni w sypialni, choć odrobinę intymności.
  • Portfenetr wewnętrzny, czyli ściana składająca się z okien sięgających od sufitu do podłogi, to kolejna propozycja, która doskonale sprawdzi się w salonie z sypialnią z nowoczesną aranżacją.
  • Sypialnię w salonie w kawalerce, możemy urządzić we wnęce i oddzielić część dzienną od wypoczynkowej kotarą.
  • Sypialnia w salonie, czyli łóżko zamykane w szafie, to rozwiązanie znane nam z dawnych meblościanek. Kiedyś były modne półkotapczany, a dzisiaj coraz większą popularność zdobywają duże małżeńskie łoża na dzień zamykane w szafie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nocą salon zamienia się w komfortową sypialnię z wygodnym dużym łóżkiem i dwoma stolikami nocnymi. A po przebudzeniu całą „sypialnię” zamykamy w szafie z gustownymi frontami.
  • Sypialnia w salonie jako część całej aranżacji. Jeśli nie chcesz podzielić i tak niewielkiej przestrzeni. Dopasuj łóżko do aranżacji salonu, znajdź takie z modnym tapicerowanym i koniecznie pikowanym zagłówkiem. Zadbaj, żeby kolorystyką wtapiało się w aranżację salonu, ustaw tuż przy łóżku designerską lampę nocą i podkreśl koniecznie funkcjonalność swojego salonu. Nie obawiaj się ustawienia stolika nocnego, który powinien być utrzymany w stylu całego salonu. Na ścianach lub ścianie, na której stoi łóżko przyklej piękną fototapetę, a kanapę postaw tyłem lub bokiem do łóżka. Koniecznie na pościelonym łóżku ułóż ozdobne poduszki w kolorach, które występują w aranżacji salonu. A jeśli chcesz mieć poczucie prywatność podczas snu o oddzielić się od strefy dziennej, zamontuj nad łóżkiem piękny baldachim. Jeśli masz jeszcze trochę miejsca obok łóżka, możesz ustawić gustowną toaletkę lub sekretarzyk, tworząc w salonie urocze miejsce wypoczynku, którego pozazdrości Ci niejedna osoba.

Sypialnia w salonie z aneksem kuchennym

Sypialnia w salonie z aneksem kuchennym to kolejna propozycja, która u wielu osób wywołuje zdziwienie. Tymczasem, wbrew pozorom w takim salonie najłatwiej jest urządzić sypialnię. Zarówno aranżacja salonu, jak i zabudowa kuchenna będą odwracać uwagę od łóżka. W tym wypadku sypialnię w salonie możemy umieścić za imitacją szafek kuchennych, czyli nieotwieranymi frontami lub skrócić odrobinę całą przestrzeń dzienną. Kolejna propozycja to sypialnia w salonie z aneksem kuchennym ukryta w dużej szafie kuchennej. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni nam prywatność w sypialni, ale też sprawi, że kuchnia będzie wyglądała ekskluzywnie. Urządzając sypialnię w salonie z aneksem kuchennym, koniecznie zainwestuj w dobry pochłaniacz, dzięki któremu twoja pościel nie będzie pachnieć oparami z gotowania. Zadbaj również o dobrą wentylację całego pomieszczenia, w którym ze względu na połączenie różnych stref będą się unosić i mieszać różne zapachy, które w nocy mogą nam przeszkadzać.

Sypialnia w salonie łóżko czy materac?

Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz, na większej lub zupełnie otwartej przestrzeni lepiej sprawdzi się łóżko. W małej oddzielone ścianką lub szafą sypialni w salonie lepiej sprawdzi się sam materac, który pozwoli na montaż szafek podwieszanych na ścianie, w ten sposób uzyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Natomiast w sypialni, która została zaaranżowana na otwartej przestrzeni dziennej, doskonale sprawdzi się stylowe tapicerowane łóżko, takie, które będzie współgrać kolorystyką i style meblami „dziennymi”. Idealnym rozwiązaniem jest również w sypialni w salonie bez ścianek działowych i przepierzeń okrągłe łóżko, które wygląda bardzo uroczo i lekko jednocześnie. Łóżko w sypialni urządzonej w salonie powinno być komfortowe, ale też proporcjonalne do rozmiarów całej salonu. W sprzedaży dostępne są łóżka o wymiarach 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm i 120x200, a także znacznie większe 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200. W tym wypadku najważniejsze jest, żeby łóżko nie było największym elementem całej aranżacji i nie przytłoczyło salonu.

Sypialnia w salonie w bloku

Sypialnia w salonie w bloku, nawet jeśli mowa o dwu lub trzypokojowym mieszkaniu, to coraz bardziej aktualny temat. Aranżacja sypialni w salonie w bloku jest zdecydowanie bardzo trudnym zadaniem. Po pierwsze dlatego, że najczęściej salon w bloku nie jest duży, ale nawet na niewielkiej przestrzeni można wygospodarować miejsce na mikro sypialnię. Nasza propozycja to sypialnia w salonie zamykana w szafie, czyli wyżej wspomniane rozwiązanie. Inną możliwością jest wydzielenie w jednym z narożników salonu ścianką z płyty MDF z wklejonymi lustrami dwóch ścianek działowych, które pozwolą na ukrycie łóżka. Lustra po stronie salonu będą optycznie powiększać przestrzeń, a sypiania będzie oddzielona od domowego zgiełku.

Wady i zalety sypialni w salonie

Z pewnością osoby, które już zdecydowały się na takie rozwiązanie, nie mają wątpliwości, że zamiana rozkładanej sofy na wygony materac lub łóżko z prawdziwego zdarzenia była warta utraty części salonu.

Do zalet tego rozwiązania należą:

  • Komfort podczas snu, łóżka i materace, które są przeznaczone do spania, wykonuje się z innych materiałów, niż meble do pokoju dziennego.
  • Spanie na komfortowym materacu sprzyja wypoczynkowi
  • Sypialnia to pomieszczenie, które kojarzy nam się ze snem i wypoczynkiem, dlatego łatwiej szybciej zasypia się w sypialni.
  • Oddzielna sypialnia to więcej prywatności
  • Wydzielenie nawet niewielkiej sypialni podnosi cenę i standard mieszkania.

Do wad sypialni w salonie zaliczamy:

  • Zmniejszenie salonu i utrata części przestrzeni dziennej
  • Konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań, które często są droższe
  • Mały metraż sypialni, a to oznacza mniejsze łóżko do spania.
  • Częściowa tylko prywatność, szczególnie jeśli mowa o sypialniach, które zostały oddzielone tylko umowną komodą, lub znajdują się za plecami kanapy, czy szklaną ścianą.
  • Konieczność zastosowania kompaktowych rozwiązań.

Komentarze