Sypialnia na poddaszu. Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Inspiracje

jak urządzić sypialnię ze skosami

Sypialnia na poddaszu może być równie piękna i funkcjonalna jak ta urządzona w pomieszczeniu bez skosów. Aranżacja sypialni na poddaszu nie będzie łatwa, ale przy odrobinie chęci i zastosowaniu kilku sztuczek dekoratorskich, stanie się komfortowym i pięknym pomieszczeniem. Sprawdź, jak urządzić sypialnię na poddaszu i na co warto zwrócić uwagę podczas jej aranżacji.

Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do łatwych, jednak takie pomieszczenie ma swój urok i może być równie komfortowe i funkcjonalne jak sypialnia na parterze czy piętrze bez skosów. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aranżując sypialnię na poddaszu i jak kreatywnie wykorzystać skosy.

Adaptacja poddasza na sypialnię - czyli komfortowa sypialnia na poddaszu, od czego zacząć?

Zacznij od sprawdzenia stanu technicznego pomieszczenia. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dobra wentylacja pomieszczenia i prawidłowo wykonana izolacja termiczna. Jeśli poddasze nie jest ocieplone, zimą w sypialni będzie chłodno a latem bardzo gorąco. Warto zatem zacząć od wykonania izolacji termicznej, upewnienia się, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia ilość światła dziennego. Sypialnia to pomieszczenie, w którym głównie śpimy, dlatego światło dzienne może mieć drugorzędne znaczenie dla inwestorów. Jednak warto pamiętać, że przebudzenie się w ponurym pokoju, może zepsuć nam cały dzień. Zastanawiasz się jak urządzić piękną i funkcjonalną sypialnię na poddaszu? Zacznij od przeanalizowania metrażu poddasza. Sprawdź, jaką powierzchnią dysponujesz, następnie sprawdź jaką powierzchnią pełnej wysokości dysponujesz. Następnie ile miejsca jest pod skosami i pod którym z nich można ustawić łóżko, toaletkę lub szafę, oraz jaką część pomieszczenia stanowią skosy całkowite, czyli takie gdzie sufit pod kątem łączy się z podłogą. Kolejny krok to elementy konstrukcyjne, belki i filary, których na poddaszu nie brakuje. Zastanów się, czy możesz uczynić z nich atuty. Belki sufitowe można pomalować na kontrastujący kolor, sufit natomiast na biało lub pomiędzy belkami przykleić modną przestrzenną fototapetę. Filary to doskonałe miejsce na półki i półeczki, a także na ramki na zdjęcia.

aranżacja sypialni ze skosami, gdzie postawić łóżko

Jaki kolor ścian i sufitu w sypialni na poddaszu?

Kolor ścian podobnie jak i sufitu w sypialni na poddaszu nie musi być jednolity. Jeśli mowa o małym ciasny i słabo oświetlonym poddaszu, warto postawić na jasne barwy jak biel, popiel oraz wszystkie pastelowe kolory. Kolor ścian w sypialni urządzonej na poddaszu ma bardzo duże znaczenie. Szczególnie jeśli mowa o pomieszczeniu z licznymi skosami, filarami i belkami sufitowymi, które za pomocą barw można, optycznie “wtopić” w otoczenie lub wyeksponować, czyniąc z nich autu. Skosy i belki, które chcemy ukryć, malujemy na kolor ścian, a te, które chcemy wyeksponować na kontrastującą barwę. Sufit w najniższym miejscu również malujemy na kolor ścian, a w wyższych na kolor, który wybraliśmy na cały sufit. Kreatywne podejście w doborze kolorów i umiejętne ich użycie pozwala na „zbudowanie” poddasza od nowa. Tworzenie iluzji podczas aranżacji poddasza jest największym sprzymierzeńcem dekoratora, szczególnie jeśli mowa o trudnym pomieszczeniu z licznymi elementami konstrukcyjnymi w pomieszczeniu. Wybierając kolory ścian, warto pamiętać, że sypialnię na poddaszu można podzielić na kilka stref, dzięki którym będzie bardziej funkcjonalna. A strefy te można wydzielić za pomocą barw. W strefie wypoczynku, czyli w miejscu, w którym jest ustawione łóżko, warto postawić na spokojne stonowane barwy ziemi, np. beż, popielaty, spokojna rozbielona zieleń lub modny w ostatni czasie kolor taupe, czyli ciepły beż wpadający w popiel, z nutką czerwieni. W strefie do przechowywania, czyli tej, w której ustawimy szafę na ubrania, doskonale sprawdzą się kolory energetyczne, takie, dzięki którym powitasz dzień w dobrym nastroju i z dużą dawką pozytywnej energii. Kolory ścian, które doskonale sprawdzą się w sypialni na poddaszu w strefie do przechowywania to większość pasteli, a wśród nich bananowy żółty, brzoskwiniowy czy dodający energii bardzo modny kolor cynober, czyli barwa znana nam pod nazwą chińskiej czerwieni. Oczywiście do tak odważnych ścian warto wybrać meble w stonowanych kolorach. W strefie piękności, czyli w miejscu, w którym stanie toaletka, doskonale sprawdzą się białe ściany z lawendowymi dodatkami. Kolor fioletowy poprawia kreatywność, a tej nie powinno zabraknąć żadnej kobiecie podczas porannej toalety i wykonywania makijażu.

Tapeta w sypialni na poddaszu, czy tapeta pasuje do sypialni na poddaszu?

Tapeta i fototapeta w sypialni na poddaszu to doskonały pomysł. Jeśli nie lubicie wielobarwnych pomieszczeń, właśnie za pomocą nowoczesnej przestrzennej tapety i fototapety możecie zmienić kształt sypialni na poddaszu. Geometryczna, przestrzenna i 3D fototapeta i tapeta to rozwiązanie, dzięki któremu można optycznie podnieść niski sufit, oddalić ściany i zupełnie zmienić kształt sypialni na poddaszu. W sypialni ze skosami i jednym tylko oknem sufitowym, można przykleić fototapetę z oknem, która sprawi, że skosy zostaną zagospodarowane, a pomieszczenie będzie wydawało się słoneczne w każdą pogodę.

mała funkcjonalna sypialnia na poddaszu

Jakie meble do sypialni na poddaszu?

Meble na wymiar do sypialni na poddaszu to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu można dopasować szafę, komody czy łóżko do warunków technicznych pomieszczenia. Szafa na wymiar w sypialni poddaszu może zostać zamontowana pod skosem, dzięki czemu zaoszczędzimy przestrzeń z pełnowymiarowym sufitem na łóżko lub toaletkę. Ponadto w miejscach bardzo niskich skosów, sięgających podłogi można zamontować dodatkowe schowki, na zapasową pościel czy koce. Kreatywne podejście do strefy przechowywania umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni w sypialni urządzonej na poddaszu. O ile wybierając projekt zabudowy meblowej do sypialni ze skosami kompromisy, są na wagę na złota, to już w przypadku wyboru łóżka nie warto ich szukać. Jest to przecież najważniejszy mebel w całej sypialni i powinien być komfortowy i piękny. Jeśli jest, choć cień szansy na wstawienie dużego wygodnego łoża do sypialni, warto na jego rzecz zrezygnować z kolejnej szafy czy komody. Wstawanie wąskiego lub bardzo niskiego łóżka to decyzja, której większość inwestorów żałuję bardzo długo. Szafy i szafki można zamontować w razie potrzeby również na korytarzu a w ostateczności w salonie, a łóżka już tam nie wstawimy. Jeśli więc ze względu na rozmiar łóżka w sypialni na poddaszu, nie zmieszczą się klasyczne komody czy szafki nocne, zawsze można je zastąpić niewielkimi podwieszanymi stolikami nocnymi lub szafkami wiszący. Aranżując sypialnię na poddaszu, z pewnością znajdziemy mnóstwo, niewykorzystanych zakamarków pod skosami, które można wykorzystać na zabudowę meblową. Takie niekonwencjonalne schowki to doskonały pomysł na praktyczne wykorzystanie powierzchni pod skosami.

Jak urządzić piękną i funkcjonalną sypialnię na poddaszu? Rozmieszczenie mebli i sprzętów w sypialni na poddaszu.

Sprawdź, czy pod jednym ze skosów, zmieści się wygodne łóżko. Wybierz, taki skos, który pozwoli Ci na swobodne siedzenie na łóżku, oraz swobodny dostęp do łóżka z obu stron. Jeśli ze względu na układ pokoju na poddaszu nie możesz ustawić łóżko pod skosem to nie koniec świata. Łóżko w sypialni ze skosami może zająć miejsce z sufitem pełnej wysokości, wówczas szafa na wymiar bez problemu zmieści się pod skosami. Bardzo niskie skosy na poddaszu można wykorzystać na dodatkowe schowki lub wygodne siedzisko do czytania. W sypialni na strychu, w której nie można ustawić łóżka pod żadną ze ścian, doskonale sprawdzi się modne łóżko okrągłe, które najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia lub strefy wypoczynkowej. Jako że jest to główny meble w sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie takie rozwiązanie wybrać.

jaka podłoga w sypialni na poddaszu

Jaka podłoga w sypialni na poddaszu? Jaką podłogę wybrać do sypialni na poddaszu

Podłoga na poddaszu powinna być jednolita, dzięki czemu pomieszczenie podzielone na strefy i rozdzielone licznymi filarami i belkami będzie spójne. Jeśli mowa o dużym poddaszu, w strefie wypoczynku można położyć miękki dywanik przy łóżku. Na małym metrażu lepiej sprawdzi się miękka i przyjemna dla stóp wykładzina na całej podłodze, deska podłogowa lub panele laminowane. Poddasze to pomieszczenie, w którym są zamontowane okna sufitowe, istnieje więc ryzyko efektu tunelu (efekt tunelu powstaje, kiedy światło z okna wpada prostym pasem i nie rozchodzi się na boki). Z tego też powodu podłoga powinna być jasna, wówczas w miejscach mniej oświetlonych, nadal będzie miała przyjemną barwę, a pomieszczenie nie będzie ciemne.

Jakie tekstylia do sypialni na poddaszu

Tekstylia w sypialni odgrywają bardzo ważną rolę, szczególnie jeśli mowa o dużym poddaszu, które za pomocą tekstyliów można ocieplić i „udomowić”. Zasłony w sypialni na poddaszu to trudny temat, ponieważ na oknach dachowych najczęściej są zastępowane przez rolety i żaluzje. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z zasłon. Piękne eleganckie kotary w kolorach pasujących do aranżacji można zawiesić na ścianie za łóżkiem, a także na pustej ścianie, na której możemy przykleić fototapetę z pięknym krajobrazem, a całość udekorować firankami i zasłonami tworząc iluzję prawdziwego okna. W sypialni na poddaszu nie powinno również zabraknąć dekoracyjnych poduszek i uroczego ciepłego pledu. Aranżując sypialnie warto pamiętać, że tekstylia są jednym z tych elementów wystroju, który tworzy nastrój we wnętrzu.

Aranżacja sypialni na poddaszu jest trudna, ale nie niemożliwa do wykonania. Pomysłowe rozmieszczenie sprzętów i kilka sztuczek dekoratorskich sprawią, że sypialnia na poddaszu będzie urocza, funkcjonalna i komfortowa.

Komentarze