Stare meble w nowoczesnych wnętrzach, jak odmienić meble z babcinego strychu?
piątek, 19 lipca 2024
Urocze babcine komody, szafy, kanapy, fotele i łóżka to prawdziwa gratka dla miłośników stylowych wnętrz, w których coraz częściej obok loftowych surowych sprzętów pojawiają się urocze znaleziska z babcinego strychu i pchlich targów. Jednak jeśli myślicie, że wystarczy je odmalować, jesteście w błędzie.
Prawdziwą funkcjonalność zyskają, dopiero kiedy dodacie do nich odrobinę nowoczesnej ergonomii. Każdy miłośnik starych mebli wie, że nieocenioną pomocą jest dobry sklep z akcesoriami meblowymi, taki w którym znajdziecie zawiasy, uchwyty, prowadnice do szuflad, a nawet nowe nogi w stylu retro. Zobaczcie jak sprawić, żeby stare meble zachowały swój urok, ale stały się równie funkcjonalne, jak nowoczesne.
Wiele osób mimo zamiłowania do starych przedmiotów, sentymentu do rodzinnych pamiątek, obawia się ich stosowania w nowoczesnych wnętrzach ze względu na ich małą funkcjonalność. Stare zardzewiałe zawiasy, uchwyty, które nie przetrwały próby czasu lub zwyczajnie nie pasują do naszego wnętrza, lub wizji o nim, jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania i szuflady bez prowadnic, które nie chcą z nami współpracować. Oczywiście możemy pomalować na wybrany kolor taki meble, wstawić go do nowoczesnego wnętrza i traktować jako nieużytkowy eksponat. Inną możliwością jest wymiana tych elementów, które stanowią o jego funkcjonalności, dzięki którym babcina komoda będzie równie funkcjonalna, jak te z sieciówki lub zrobiona na zamówienie, ale znacznie ładniejsza. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, dostęp do uroczych starych mebli, zostań z nami, a dowiesz się co zrobić, żeby korzystanie z nich było łatwe i przyjemne.
Stylowa stara komoda na fikuśnych nogach, jak ją odnowić?
Wiele osób zakres prac ogranicza tylko do jej pomalowania, a to duży błąd. Nawet najpiękniejszy mebel, jeśli nie będzie funkcjonalny wcześniej lub później zacznie nas irytować. Zanim przystąpisz do jej odnawiania pod względem wizualnym, sprawdź, czy wszystko w niej działa. Czy wszystkie jej elementy pracują, jak należy. Stare meble nawet zachowane w bardzo dobrym stanie, były produkowane na miarę możliwości swojej epoki. A to oznacza, że trzeba zrobić ich gruntownych przegląd i je usprawnić. Antyczna komoda z szufladami, prawdopodobnie ma drewniane „prowadnice” i szuflady wysuwają się z trudem lub wypadają, jeśli prowadnice zostały nadgryzione przez korniki. W pierwszej kolejności należy je wymienić, jest to bardzo łatwa czynność, pod warunkiem, że masz wiertarkę i odrobinę cierpliwości. Stare prowadnice, prawdopodobnie zostały przykręcone lub przytwierdzone gwoździkami, musisz je zdemontować. Potem zmierzyć długość starych prowadnic i kupić nowoczesny dokładnie takiej samej długości. Uwaga nie zaopatrujemy się w takie akcesoria w marketach budowlanych, profesjonalny sklep z akcesoriami meblowymi będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Kupisz w nim markowe produkty, tak z których korzystają producenci mebli, czyli takie, które będą służyły bez zarzutu przez wiele lat. Nowoczesne prowadnice do szuflad mają zabezpieczenie przed wypadaniem, dzięki nim płynnie i praktycznie bezszelestnie wysuniesz nawet wypełnioną po brzegi szufladę. Mocowane są na wkręty, więc będziesz potrzebować wkrętarki lub wkrętaka i odrobinę więcej czasu niż w pierwszym przypadku. Zawiasy. Jeśli odnawiasz komodę z drzwiczkami, dokładnie sprawdź zawiasy, prawdopodobnie one również nie przetrwały próby czasu. Mogą być zardzewiałe lub powykrzywiane, szczególnie jeśli remontujesz mebel z okresu PRL-u. Zdemontuj zawiasy i zamów nowe i nowoczesne, pamiętając, żeby pasował otwór wywiercony (okrągłe zagłębienie) w drzwiczkach i skrzyni komody. Jeśli były one, montowane na płaskiej płycie bez dodatkowych wgłębień tym, lepiej dla Ciebie łatwiej znajdziesz zamiennik. Do nowoczesnych zawiasów dokup jeszcze stopery, czyli hamulce, dzięki którym drzwiczki będą się zamykały powoli i nie będą trzaskać. Tak przygotowaną komodę możesz dopiero zmatowić i pomalować. Zanim jednak przystąpisz do malowania, pamiętaj o dokładnym zmatowieniu i odtłuszczeniu całego mebla. Komodę zawsze malujemy otwartą. Bardzo ważne jest, żeby zdjąć uchwyty i nie zamykać szuflad i frontów, kiedy farba zaschnie, nie otworzysz ich.
W jakiej kolejności odnawiać meble?
Wykonaj gruntowny przegląd mebli, sprawdź które elementy są do wymiany. Prowadnice do skrzyni przed malowaniem, ponieważ potem możesz podrapać, obić ją. Do szuflad przykręcają zawsze po malowaniu;
Urocza babcina komoda jak przywrócić jej dawną świetność?
Ciężkie brązowe, mahoniowe lub w odcieniu naturalnego drewna meble nie nie zawsze pasują do naszego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich rezygnować. Pomysłów na ich metamorfozę jest nieskończenie wiele. Kiedy już przygotujesz meble, zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać, do wyboru masz całą paletę barw, okleiny, tapety i szablony. Jeśli odnawiasz zabytkową serwantkę, zastanów się nad oklejeniem jej wnętrza uroczą, kontrastującą z meblem tapetą. Na jej tle porcelana będzie pięknie prezentować. Komody i szafkę RTV, a także noce stoliki możesz ozdobić szablonem z uroczym kwiatowym motywem lub nieregularnym obramowaniem. Jeśli chcesz stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, pomaluj meblem na głębinowy niebieski lub butelkową zieleń i za pomocą złotej farby dodaj coś w rodzaju złotawego nalotu na brzegach. Efekt taki uzyskać wcierając odrobinę złotej farby za pomocą ściereczki w wyschniętą już farbę zieloną lub granatową. Dodatkowo centralna część frontów możesz udekorować ciekawą tapetą lub okleiną. Mogą to być kwiaty, imitacja czarno białej gazety lub portrety znanych osób np. Marylin Monroe, Elvisa Presleya itp.
Uchwyty meblowe niczym biżuteria, czyli jakie uchwyty do zabytkowej komody wybrać?
Antyczne meble były wykonywane z dbałością o każdy szczegół, tak też i Ty powinieneś traktować meble, którym dajesz nowe życie. Pomaluj je, zwracając uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Zwieńczeniem twojej pracy będą uchwyty, nawet jeśli te autentyczne są nadal w dobrym stanie, zastanów się, czy nie warto ich wymienić na inne. W sklepach z akcesoriami meblowymi jest całe mnóstwo uroczych retro uchwytów, a także takich, które podkreśla wyjątkowy charakter mebla. Do wyboru mamy metalowe, kryształowe, a także porcelanowe, które sprawią, że każdy meble stanie się naprawdę wyjątkowy.
Jak ze starych mebli zrobić meble dziecięce?
Meble dziecięce takie dla niemowlaka i przedszkolaka to wydatek dosłownie na chwilę, to co się podoba cztero czy pięciolatki nie będzie się już podobać siedmiolatkowi, który będzie chciał meble dla ucznia. Z tego też powodu nie warto kupować nowych mebli niemowlęco — przedszkolnych. Naprawdę dużą oszczędnością będzie pomalowanie starej komody, szafy regału z półkami na biało lub dwa wybrane pastelowe kolory. Kiedy wymienimy uchwyty na dziecięce, zwykłe meble, które lata świetności mają już dawno za sobą, zamienią się w piękny zestaw do pokoju dziecięcego. Czy wiesz, że pierwsze meble twojego dziecka, choć będą spełnieniem marzeń malucha po nadaniu im wymarzonego przez dziecko kolory, każdego dnia będą one poddawane licznym próbom? Po mniej więcej 2-4 latach użytkowania będą podrapane, poobijane, oklejone całym mnóstwem naklejek i pomalowane kredkami i mazakami. Dzieci na swój własny sposób szanują meble i w zupełnie wyjątkowy sposób tylko dla nich zrozumiały sposób traktują swój pokój. Nie warto im tego zabraniać, ponieważ to w ten sposób poznają świat i oswajają swoją życiową przestrzeń. Jeśli więc dysponujesz jakimikolwiek meblami, wystarczy je przemalować, dodać dziecięce uchwyty i już wymarzony pokój kilkulatka jest umeblowany. Nie musisz wstawiać do niego całego regału, wystarczy szafa na ubrania, półka na książki i zabawki oraz stolik do malowania, oraz krzesełko. Zanim przystąpisz do odnawiania mebli, znajdź dobry sklep z akcesoriami meblowymi. Pamiętaj, im porządniejsze akcesoria meblowe kupisz, tym bardziej funkcjonalne będą twoje stare nowe meble.