Przestrzeń pod schodami, jak wykorzystać powierzchnię pod schodami?

niezagospodarowana przestrzeń pod schodami

Spiżarnia pod schodami, łazienka, a może szafa lub kanciapa na wszystkie szpargały. A wszystko zależy od metrażu, wysokości i usytuowania schodów. Jeśli znajdują się one w salonie, można pod nimi zamontować kominek. W kuchni spiżarnię lub schowek na zapasy, schody na korytarzu dają już wiele więcej możliwości zagospodarowania przestrzeni pod nimi. Zobacz, jak można wykorzystać przestrzeń pod schodami i jak poradzić sobie ze skośnym niskim sufitem.

Przestrzeń pod schodami to całkiem spora powierzchnia, którą szkoda marnować. Wprawdzie nie urządzimy w niej pokoju, ponieważ jest zbyt ciasna i najczęściej nie okna. Ale doskonale sprawdzi się jako domowy schowek o różnym przeznaczeniu. Zmieści się w niej zabudowa meblowa, mini garderoba, spiżarnia, a nawet mini łazienka. Wiadomo, nie będzie to duże pomieszczenie, a jego aranżacje będzie wymagał wieku kompromisów, ale druga łazienka w domu poprawia jego funkcjonalność i podnosi wartość nieruchomości. Niską przestrzeń pod schodami również możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu znajdują się schody. W najgorszym przypadku, jeśli sufit jest naprawdę niski, możemy w tym miejscu, urządzić tak zwaną „domową graciarnię”, ale koniecznie z drzwiami, żeby nie było widać przechowywanych w niej przedmiotów i bałaganu, który panuje w takich miejscach. Wszystko jest uzależnione od tego, jak usytuowane są schody. W zasadzie najważniejsze jest to, jak będą one skierowane i ile miejsca pod nimi pozostanie. I tę kwestię warto przemyśleć już na etapie projektowania domu. To, że pod schodami, jakie by one nie były, pozostaje puste miejsce, jest pewne. Zatem warto zadbać i pokombinować z układem pomieszczeń, żeby jak najwięcej tej powierzchni odzyskać i zagospodarować.

Zabudowa pod schodami.  Sześć pomysłów na wykorzystanie przestrzeni pod schodami

Zabudowa pod schodami to opcja doskonała do salonu lub jadalni, czyli pomieszczeń należących do strefy dziennej. W takim miejscu może znajdować się urocza komoda na serwety i obrusy (jeśli mowa o jadalni). W salonie natomiast możemy w tym miejscu urządzić domową bibliotekę, mini gabinet z biurkiem i regałem na dokumenty lub książki. Jeśli mowa o naprawdę małej powierzchni, można w tym miejscu urządzić kącik telewizyjny, lub zamontować kominek. Mimo że na pierwszy rzut oka, taka wnęka może się wydać mało atrakcyjna wręcz szpecąca pokój. Po jej zagospodarowaniu staje się jednym z dekoracyjnych elementów aranżacji. Zabudowa pod schodami na korytarzu to już nieskończenie wiele możliwości. Od klasycznego wieszaka, szafki na buty i siedziska we wnęce, przez szafę na wymiar i marzenie na każdej kobiety, czyli podświetlana szafa na buty, w której każda para ma swoje miejsce i widoczna. Przedpokój to również doskonałe miejsce na przechowywanie ręczników pościeli i ścierek kuchennych, więc jeśli już macie szafę na kurtki i buty, pod schodami można urządzić ogromną bieliźniarkę. W sypialni można wykorzystać ją na szafę pod zabudowę lub mini buduar z toaletką i niewielkim stolikiem kawowym. Wprawdzie brak okna może być kłopotliwy, ale podświetlane lusterko i kinkiet powinny w zupełności wystarczyć.

puste  miejsce pod schodami

Szafa pod schodami

Szafa pod schodami to doskonałe rozwiązanie na korytarzu lub w sypialni, a nawet w salonie, jeśli odpowiednio zaaranżujemy jej fronty. Jedna już na wstępie warto zauważyć, że nie będzie szafa przesuwna, lecz rozwierana, co wynika ze skośnego sufitu. W większości przypadków, jeśli schody prowadzą na kolejne piętro i nie skręcają na półpiętrze, sufit jest wystarczająco wysoko, żeby zamontować meble o wysokości od 140 do nawet 180 cm. Szafa z frontami zamontowanymi z tyłu schodów, będzie najbardziej funkcjonalna, ponieważ będzie głęboka i a jej drzwi będą na tyle wysokie, że będziemy mogli do niej wejść. W takiej szafie można na froncie zamontować drążek z wieszakami, a na tylnych i niższych ściankach (znajdujących się bliżej schodów) półki na sezonową odzież w pudełkach, choinkę, świecidełka i inne rzadko używane przedmioty. Tak usytuowana szafa będzie miała prostokątne drzwi i przy odrobinie szczęścia uda nam się nawet zamontować przesuwne. Jeśli jednak jedyną możliwością jest zamontowanie jej z boku schodów, to fronty będą miały kształt trójką, trapezu lub inny, odwzorowujący kształt schodów. Wówczas po wyższej stronie montujemy drążek na wieszaki, a z drugiej półki. Zagospodarowanie takiej szafy będzie wymagało odrobiny kreatywności, ale i tak będzie to dodatkowe miejsce do przechowywania. Również w tym wypadku można wykorzystać całą dostępną powierzchnię, ale pamiętajmy, że dostęp do najniższego jej punktu będzie utrudniony. Można ją wykonać w sypialni, na korytarzu, a nawet salonie, pewnie zastanawiacie się, jak będzie wyglądać szafa w pokoju dziennym. Uroczo i dodatkowo go powiększy, jeśli, jej drzwi zamiast z płyty meblowej zostaną wykonane z luster.

Schowek pod schodami

To rozwiązanie, dla tych którzy dysponują tylko niewielką powierzchnią, która powstała pod schodami, ale nie wyższymi niż do półpiętra. Połowa kondygnacji jest zdecydowanie za niska, żeby na jej powierzchni zmieścić szafę, dlatego jednym z pomysłów jest zorganizowania tam schowka. Można w nim zamontować półki lub przechowywać w nim przedmioty w pudełkach. Wprawdzie nie będzie on równie funkcjonalny ja szafa, ale nadal to dodatkowe miejsce na takie przedmioty jak odkurzacz, dworowe zabawki naszych pociech. Jeśli natomiast takim miejscem dysponujemy w pokoju dziennym, salonie, jadalni czy sypialni, doskonałym pomysłem będzie zamontowanie w nim kominka. Nie tylko uatrakcyjni schody, ale też pozwoli nam wykorzystać i uatrakcyjnić pustą powierzchnię.

Spiżarnia pod schodami

Spiżarnia pod schodami to propozycja, dla tych którzy wejście na piętro mają przez kuchnię lub w bliskim jej sąsiedztwie. Wówczas każdą ścianę wnęki obudowujemy półkami, a całość zamykamy frontami meblowymi pod kolor i wzór zabudowy kuchennej lub tej na korytarzu. Warto zaplanować taką spiżarnię na etapie projektowania instalacji wodnej i cieplnej, ponieważ w spiżarni powinno być chłodno. A zatem żadną z jej ścian nie powinny być poprowadzone rury z ciepła wodą, a tym bardziej te od ogrzewania. Ponadto najlepiej, jeśli nie będzie w niej okna, a jeśli już zostało ono zamontowane, koniecznie trzeba w nim zamontować roletę zaciemniającą i odbijającą światło.

garderoba-pod-schodami

Łazienka pod schodami

Łazienka we wnęce pod schodami to doskonałe rozwiązanie, ale pod warunkiem, że będzie ona dodatkową tak zwaną gościnną. Nie będzie wówczas kłopotliwa jej niewielka powierzchnia, ale pod warunkiem, że uda nam się w niej zmieścić WC i choćby niewielką umywalkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w domach, w których partner jest strefą dzienną, a piętro jest zarezerwowane na sypialnie. Wówczas nasi goście nie będą musieli zaglądać do prywatnej części domu. Najczęściej, żeby ją wygospodarować, trzeba zapożyczyć niewielka część korytarza lub innego pomieszczenia. Wynika to z faktu, że w każdej nawet niewielkiej łazience musimy mieć możliwość obrócenia się wygodnego mycia rąk, bez obijania sobie łokci. Najczęściej jest to ślepa i niska toaleta, dlatego najlepiej prezentuje się z dużą ilością oświetlenia i przynajmniej jednym lustrem, a także płytkami na wysoki połysk.

Pralnia pod schodami

Pralnie nie musi być duża, w zasadzie wystarczy, że zmieści w niej pralka, elektryczna suszarka na pranie, a także kosz na pranie. Jeśli dysponujemy odpowiednio wysoką wnęką, wówczas na pralce ustawiamy suszarkę i obok kosz na pranie. Takie ustawienie sprzętów pozwala zrobienie pralni na powierzchni 1 m2. Inną możliwością jest ustawienie suszarki obok pralki, wówczas będziemy potrzebować około już nieco większej przestrzeni około 1,5 m2. W takim układzie kosze na pranie i chemię przechowujemy nad pralką i suszarką. W obu przypadkach całość zamykamy frontami meblowymi, które na pierwszy rzut oka pomieszczenie to wygląda jak szafa i nie szpeci przedpokoju.

Kominek pod schodami

Kominek pod schodami to rozwiązanie, które najbardziej atrakcyjne będzie w salonie, jadalni lub sypialni. Któż z nas nie marzy o wieczorze spędzonym w pobliżu paleniska, które rozświetla i ociepla całe pomieszczenie. Niestety w wielu domach nie ma na niego miejsca, więc pozostaje on tylko w sferze marzeń. Jednak jeśli w jednym z wymienionych pokoi znajdują się schody, a pod nimi jest niewykorzystana przestrzeń, będzie ona idealnym miejscem na kominek.

Jeśli jesteście na etapie projektowania domu, w którym znajdą się schody, warto przemyśleć ich usytuowanie, oraz rozmiar. Czasem przesunięcie ich o kilka lub kilkanaście cm, może zmienić układ i funkcjonalność całego pomieszczenia. Projektując schody, warto zastanowić się, nad pomieszczeniem, na które zabrakło w domu miejsca i pomyśleć, się czy istnieje możliwość zamontowania takiej klatki schodowej, pod którą je wygospodarujemy.