Przedpokój w bloku. Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Przedpokój inspiracje

przedpokoj-w-blokach-domokreatywni

Zastanawiasz się jak urządzić przedpokój w bloku? Jakich mebli i dodatków nie powinno w nim zabraknąć? Nurtuje Cię pytanie, jak na tak małej powierzchni zmieścić to wszystko? Zobacz, czego nie powinno zabraknąć w twoim przedpokoju w domu z wielkiej płyty i dlaczego to właśnie on decyduje o funkcjonalności całego mieszkania. Mieszkasz w bloku, nie możesz sobie pozwolić na marnowanie tego pomieszczenia, nawet nie wiesz, jak duży ma ono potencjał. Zostań z nami, a dowiesz się jak go wykorzystać.

Korytarz w bloku to bardzo problematyczne wnętrze, z jednej strony ograniczeniem jest metraż a z drugiej konieczność wyboru między, choć minimalną przestrzenią i funkcjonalnością. Najczęściej oba te aspekty można pogodzić pod warunkiem, że spojrzysz na to pomieszczenie nieco innym okiem. Jeśli trochę pokombinujesz, pewnie zmieścisz w nim szafę, siedzisko szafkę na buty, czyli wszystkie elementy, których nie powinno zabraknąć w tym wnętrzu. Teraz zastanów się, jak możesz sprawić, żeby był widny i wydawał się przestronny. Zobacz jak aranżacje i porady jak urządzić piękny i praktyczny przedpokój w domu z wielkiej płyty.

Mały przedpokój w bloku, inspiracje na piękne i praktyczne wnętrze

Większość osób planujących remont korytarza w bloku z góry zakłada, że nic się na nim nie zmieści, że jest zbyt ciasny i ciemny, żeby mógł być piękny. Ale czy na pewno? Zobacz, ile miejsca zajmuje wieszak na kurtki i szafka na buty. A to dopiero część powierzchni, jaką masz do zagospodarowania. Zacznij do wyniesienia wszystkich mebli, ubrań i obuwia. Zobacz, przestrzeni właśnie odzyskałam, ale to nie wszystko, jeśli graniczy on z pokojem lub innym pomieszczeniem, masz jeszcze do dyspozycji część ściany działowej. Sprawdź, jak jest gruba, ile z jej głębokości możesz „pożyczyć na szafę wnękową”. I okazuje się, że już mamy miejsce na szafę. To jeszcze nie wszystko, wszystkie zaułki i winkle i zakamarki to idealna powierzchnia na szafę na kurtki i szafkę na buty. Kiedy zaplanowałeś już meble, okazuje się, że przedpokój zrobił się ciasny. Taki problem to nie problem, tym bardziej że mowa o wnętrzu, które zawsze było ciasne.

A gdyby tak powiększyć korytarz optycznie ?

A gdyby tak powiesić na ścianie duże lustro, a fronty szafy na przeciwległej ścianie były lustrzane? Pomyśl, jak przestronny i jasny będzie twój przedpokój. Warto jeszcze podświetlić te lustra, dodać oświetlenie centralne i kinkiety po obu stronach lustra ściennego? W ten sposób uzyskasz piękne widne wnętrze, dzięki zwierciadłom na przeciwległych ścianach pomieszczenia stanie się wielowymiarowe i jasne i zachwycające. Jednak to nie koniec, w takim wnętrzu warto zadbać o każdy szczegół, lustrzane odbicia będą miały swój urok pod warunkiem, że zobaczymy w nich coś pięknego. A zatem do dzieła, ściany możemy pokryć tynkiem strukturalnym, pomalować farbą z brokatem lub przykleić modną, ale stylową tapetę. A co z podłogą? Też powinna być piękna i wyglądać ekskluzywnie, nie zapomnijmy o tym, że musi ona być łatwa do utrzymania w czystości. Ostatni punkt to oświetlenie, które nie może być zwyczajne w tak niezwyczajnym wnętrzu, a zatem należy je dopasować do stylu, w jakim wykończysz ściany i nie żałować źródeł światła im będzie ich więcej, tym lepszy efekt uzyskasz. To nieprawda, że na małym metrażu wystarczy tylko jedna lampa sufitowa. W ten sposób tworzą się ciemne i zacienione zakamarki, które optycznie kradną cudem uzyskaną przestrzeń, a tego przecież nie chcemy.

przedpokój w blokach

Szafa na przedpokoju, czyli rodzinna garderoba w przedpokoju w blokach

Mały przedpokój w blokach z garderobą wydaje się rzeczą nierealną, ale czy na pewno? Jaką głębokość ma twoja szafka na buty? A ile odstaje od ściany wieszak wypełniony kurtkami i czy jest taka pora roku, kiedy jest pusty? No właśnie, jeśli zmieściłeś te dwa meble, z powodzeniem zmieści się również porządna garderoba w szafie wnękowej. A plusem tego rozwiązania będzie fakt, że cały ten bałagan będzie się znajdował w jej wnętrzu, a w pomieszczeniu zapanuje porządek. Standardowa głębokość szafy wnękowej to 55-60 cm, ale w sprzedaży są również wieszaki o szerokości 40 cm, do tego musisz dodać około 5 cm na grubość ubrań na nich zawieszonych. Bez względu na to, czy twoja ściana ma 120, (a najczęściej jest to około 200 cm) długości czy mniej, szafa od podłogi do sufitu pozwoli zmieścić nie tylko okrycia wierzchnie i wszystkie buty, ale też część odzieży, ręczniki i pościel. Kluczem do sukcesu jest jej zagospodarowanie, ruchome pułki, których wysokość będzie można regulować w zależności od potrzeby, miejsce na mopa, deskę do prasowania, chemię domową. Nieoceniony okaże się drążek na ubrania na dwóch poziomach i mniejsze półki na buty rzadziej używane. Zanim zaakceptujesz projekt, zastanów się, co tak naprawdę chcesz w niej przechowywać oprócz odzieży. Dobrze zorganizowana garderoba na przedpokoju to inwestycja w aranżację reszty pomieszczeń. Dzięki niej możesz zrezygnować z szafy w pokoju dziennym czy dodatkowej szafki na chemię w łazience, czyli pomieszczeniach, w których każdy cm powierzchni użytkowej jest na wagę złota i decyduje o komforcie użytkowania.

Wykorzystajmy powierzchnię po sufitem, magia nowoczesnych pawlaczy

Nawet na niewielkim metrażu można upchnąć dwie szafy, jedną szeroką pełniącą funkcję rodzinnej garderoby i drugą mniejszą na kurtki i obuwie. Koniecznie obie powinny mieć lustrzane fronty, wtedy nawet ciasta wnętrze tak zwany przedpokój klitka będzie wyglądał na przestronny. A jeśli to jeszcze za mało, zastanów się, jak często spoglądasz na sufit w tej części domu? No właśnie robisz to podczas wymiany żarówki, mycia żyrandola i malowania. Kiedyś w blokowych przedpokojach montowano pawlacze, czyli szafki podsufitowe, były głębokie i pojemne. W nowoczesnych aranżacjach powracamy do nich, w końcu sufit to piąta i zupełnie niewykorzystana ściana. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych materiałów wykończeniowych, może on być dodatkową dekoracją, Zamontowany nad lustrem stworzy z siedziskiem piękny mebel na korytarz. Wyobraź sobie szafkę podsufitową a szerokość lustra i siedziska (nawet jeśli jest wąskie), zamontuj pod nim listwę Led oświetlającą lusterko i siedzisko. Z perspektywy osoby stojącej na podłodze będzie wyglądać on jak dekoracyjna część siedziska. W rzeczywistości zmieścisz w nim wszystko, co dotychczas było upychać po kątach.

Jakiej szerokości powinien być funkcjonalny korytarz w bloku?

Aranżacja przedpokoju w blokach to prawdziwa wojna funkcjonalności, estetyki i ergonomii. Jednak z praktycznego punktu widzenia, przedpokój może być wąski. Komfort jego użytkowania wymaga zaledwie 90 cm odległości między ścianami. A to oznacza, że każdy centymetr ponadto możemy wykorzystać na przechowywanie. Taka odległość wystarczy do jednoczesnego korzystania z niego przez dwie osoby. A jeśli jest na nim siedzisko, liczbę użytkowników możesz jeszcze pomnożyć przez 2. Biorąc pod uwagę, jak mało czasu w nim spędzamy w ciągu dnia, taka szerokość podłogi będzie wystarczająca. Wiele osób obawia się zabudowania go szafami, że będzie wyglądał na zagracony, jednak jest to bardzo mylny tok myślenia, ponieważ nawet ciasne pomieszczenie, w którym panuje porządek, wszystkie przedmioty są pochowane do szaf, wygląda na większy, niż ten z bałwanem kurtek na wieszaku i stertą butów pod nogami. To właśnie bałagan i ogólny chaos sprawiają, że wydaje się on mały.

Przedpokój w blokach z siedziskiem, siedzisko ze schowkiem

Siedzisko na przedpokoju to element wyposażenia, który ma bardzo duży wpływ na funkcjonalność. Pozwala nawet w niewielkim wnętrzu nie odczuwać ciasnoty, gdyż podczas zakładania butów nie obijamy się o innych domowników i ściany. Do tego dochodzi jeszcze aspekt estetyczny, piękne pikowane siedzisko sprawia, że wnętrze wygląda ekskluzywnie, a jeśli jest ono w kontrastującym kolorze, przyciąga spojrzenia i kieruje nasz wzrok na miękki wygodny mebel, co od razu nam się kojarzy z komfortem i funkcjonalnością. Warto wygospodarować na nie miejsce nad szafką na buty i tuż obok lustra wówczas stworzyć iluzję długiego siedziska, a tym samy długiego korytarza.

Meble na przedpokój w blokach, czyli funkcjonalne meble szyte na miarę

Przedpokój w blokach rządzi się swoimi prawami i dopasowanie do niego gotowych mebli z sieciówki, a nawet ekskluzywnego salonu meblowego jest trudne. Na tak małej powierzchni podczas aranżacji walczymy o każdy centymetr. Gotowe meble choćby były najpiękniejsze i najdroższe mają jedną podstawową wadę, nie można ich dopasować do pomieszczenia, a na metrażu, jaki mają blokowe korytarze, utrata nawet jednego centymetra jest niedopuszczalna. Jest to jedno z tych pomieszczeń, w którym funkcjonalność powinna iść w parze z designem, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą meble na wymiar. Czego nie powinno zabraknąć w tym pomieszczeniu?

  • Szafa Przede wszystkim szafy na kurtki, ale też takiej, która będzie naszą garderobą. To dzięki niej w innych pomieszczeniach będziemy mogli zrezygnować z szafy w pokoju dziennym
  • Szafka na buty, dzięki której unikniemy butów pod nogami i bałaganu z nimi związanego.
  • Komoda na przedpokój. Na długich przedpokojach pod lustrem bardzo często pojawia się komoda, w której znajdują się wszystkie czapki, szaliki, rękawiczki i parasole. Pomysł jest dobry, ale pod warunkiem, że nie będziemy na nią odkładać torebek kluczy i innych przedmiotów. Wówczas, zamiast dekorować nasz dom, stanie się jego zmorą.
  • Wieszak na przedpokoju to mebel, który zajmuje znacznie więcej miejsca niż szafa, kiedy wypełnimy go kurtkami. Wprowadza niepotrzebny chaos i wrażenie bałaganu, przez co optycznie zmniejsza to wnętrze. Jest to jeden z elementów wyposażenia na przedpokój, któremu mówimy zdecydowane NIE!!!.
  • Ściany na przedpokoju

    Ściany powinny być zaaranżowane z równą starannością, jak meble, ponieważ tak małe pomieszczenie nie może być nijakie. Możemy je pomalować (koniecznie farbą zmywalną) na biało lub w jednym z mocnych kontrastujących z meblami kolorze, ale w tym drugim przypadku koniecznie musimy pamiętać o porządnym oświetleniu, które rozświetli ściany. Kolejna propozycja to tapeta, na przedpokoju lepiej sprawdzi się ta z duży i prostym wzorem jak pasy czy duże kwiaty niż ta z drobnym deseniem. Bardzo ważne jest, żeby była zmywalna i odporna wilgoć. Inną możliwością jest tynk dekoracyjny, ten jednak zabierze nam jakiś centymetr do ⅕ z powierzchni, więc warto to przemyśleć.

    Podłoga na przedpokoju w blokach

    Podłoga na przedpokoju w blokach powinna być odporna wilgoć, wprawdzie większość wody i błota gubimy na klatce schodowej, ale obuwie zostawiamy w domu. Doskonale sprawdzą się kafelki, panele PCV lub wykładzina zmywalna. Kolorystyka powinna być dopasowana do reszty aranżacji, ale warto pamiętać, że jasna podłoga będzie optycznie powiększyć wnętrze. Kolejna kwestia to fugi na podłodze, w małym wnętrzu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą płytki bez fugowe, ponieważ wizualnie zwiększą powierzchnię, Po drugie będą one łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Pod drzwiami zarówno na klatce schodowej, jak i wewnątrz domu warto położyć wycieraczkę, najlepiej designerską i koniecznie dopasowaną do aranżacji.