Pokój z aneksem kuchennym, czyli sposób na sypialnię w kawalerce
poniedziałek, 24 lipca 2023
Sypialnia w kawalerce to często niedoścignione marzenie wielu osób, które nie chcą lub nie mogą się przerodzić. Sposobem na samodzielną sypialnię w kawalerce jest pokój z aneksem kuchennym. Myślisz, że jedyny pokój, jaki masz w mieszkaniu, jest za mały na zmieszczenie w nim aneksu kuchennego? Zobacz, jak bardzo się mylisz. Zostań, z nami a pokażemy Ci jak urządzić sypialnię w kawalerce i pokój dziennym z aneksem na malutkim metrażu.
Nie sam metraż jest ważny, są mieszkania, a nawet domy o sporym metrażu, które są niefunkcjonalne, a ich mieszkańcy narzekają na brak miejsca. Są też malutkie mieszkania i domy, w których mimo małej powierzchni nie można narzekać na brak komfortu. Wszystko zależy od rozplanowania przestrzeni życiowej, podzielenia jej zgodnie z naszymi potrzebami i dobrej organizacji. Głównym problemem w każdej kawalerce jest brak miejsca do spania, mieszkając w jednopokojowym lokum, bardzo często nie dostrzegamy jego potencjału. Zupełnie jakby metraż definiował plan mieszkania i jego możliwości. Warto jednak spojrzeć na takie wnętrze kreatywnie i zastanowić się co tak naprawdę można zmienić, żeby poprawić jego funkcjonalność. Problem zaczyna się najczęściej, kiedy w kawalerce mieszka więcej niż jedna osoba. Wówczas domownicy są zmuszeni prowadzić jednakowy tryb życia, ponieważ sypialnia znajduje się w jednym pomieszczeniu. A gdyby tak wyczarować samodzielną sypialnię?
Brak funkcjonalności w kawalerce, najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji kawalerki
Kawalerka jak sama nazwa wskazuje to mieszkanie dedykowane dla singli, jednak wcześniej czy później single łączą się w pary, a wówczas dotychczasowa organizacja malutkiej kawalerki staje się niefunkcjonalna. I co wtedy? Wtedy albo musimy zmienić mieszkanie na większe, albo wycisnąć z posiadanego metrażu każdy centymetr i mądrze go zagospodarować. A jak to zrobić? Większość kawalerek w pokoju dziennym ma tak zwaną wnękę. Można w niej urządzić sypialnię, niektórzy oddzielają ją kotarami, roletami lub portfenetrami. Jednak nigdy nie daje ona wystarczająco dużo prywatności i nie pozwala na spokojny sen, kiedy druga osoba pracuje bądź ogląda telewizję. I tutaj pojawia się pytanie, jaki jest sens organizowania sypialni, która nigdy nie będzie do końca funkcjonalna i stanie się kością niezgody między domownikami. Nie ma żadnego, ponieważ sypialnia, która nie daje prywatności, upragnionej ciszy, kiedy śpimy, się nie sprawdzi. W zasadzie szkoda pieniędzy na urządzenie takiego wnętrza, które nie spełnia naszych oczekiwań. Zanim przystąpimy do remontu lub wykończenia takiego mieszkania, warto zastanowić się, dlaczego kawalerki są niefunkcjonalne. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ w mieszkaniu wymieszane i rozrzucone po całym metrażu są strefy dzienne, a nie ma w nim miejsca na strefę nocną. Ta ostatnia została rzucona w kąt pokoju dziennego i potraktowana, tak jakby odpoczynek był zupełnie nieistotną częścią naszego życia.
Jak poprawić funkcjonalność kawalerki? Nowy podział przestrzeni zmienia wszystko
Podział przestrzeni ze względu na jej przeznaczenie w kawalerkach pozostawia wiele do życzenia, to właśnie ze względu na brak miejsca do odpoczynku takie mieszkanie jest niefunkcjonalne i źle zorganizowanie. Znajdują się w niej aż dwie strefy dzienne, ale nie ma żadnej nocnej, a to oznacza, że mamy kuchnię, która w nocy staje się jedynym miejscem, z którego możemy korzystać, kiedy w pokoju dziennym śpi drugi domownik. Kuchnia w takim wnętrzu jest najmniej wykorzystaną powierzchnią podobnie jak korytarz. Przez korytarz przechodzimy, tylko żeby dostać się do kuchni, w której gotujemy, ale i tak najczęściej nie ma w niej miejsca na stół, więc jemy w pokoju dziennym. A gdzie śpimy? No właśnie, projektanci tych mikro mieszkań zupełnie zapomnieli, że ludzie potrzebują też miejsca do spania. A w kawalerce śpimy albo na rozkładanej sofie, albo na materacu układanym na podłodze tylko na noc a dzień ukrywanym za zasłoną lub za meblościanką. Kluczem do sukcesu jest ponowne zaprojektowanie przestrzeni i wprowadzenie podziału na część dzienną i nocną. Tylko wówczas wnętrze będzie prawdę funkcjonalne, a problem braku miejsca zniknie i nie będzie nam doskwierać chaos organizacyjny w mieszkaniu.
Nowy lepszy podział powierzchni w kawalerce. Poprawa funkcjonalności kawalerki zaczyna się od…
W kawalerkach brakuje prywatności, rozdzielenia przestrzeni dziennej dostępnej dla domowników i ich gości, oraz nocnej, gwarantującej prywatność i spokój, nawet kiedy w mieszkaniu druga osoba pracuje lub przyjmuje gości. Czy naprawdę na tak małej powierzchni potrzebne są aż dwie, a nawet trzy łącznie z korytarzem strefy dzienne? Reorganizację takiego mieszkania zacznij od połączenia stref dziennych w jedną i wygospodarowania miejsca na nocną i bardziej prywatną. Kuchnia, w której nie możemy zjeść obiadu, bo jest zbyt ciasna, nie musi odrębnym pomieszczenie, ponieważ tylko połowicznie spełnia swoją funkcję. A zatem jeśli nie jemy w niej, nie biesiadujemy, a każdy przyrządzony posiłek i tak niesiemy do pokoju, żeby go zjeść. Znacznie wygodniej będzie urządzić pokój z aneksem kuchennym, a jeśli jest on naprawdę mały, może warto połączyć go z przedpokojem. W końcu prowadzi on tylko do pokoju łazienki i pomieszczania, w którym była kuchnia. A zatem czy warto tracić na niego powierzchnię, same ścianki działowe zabierają kilkadziesiąt centymetrów a w skrajnych przypadkach nawet około 1 m powierzchni mieszkalnej. Przy tak małym metrażu to spora strata. Połączenie stref dziennych oznacza, że pomieszczenie, w którym była kuchnia możemy wykorzystać na urządzenie malutkiej sypialni. A to oznacza, że rezygnacja z korytarza nie będzie nas krępować, ponieważ drzwi wejściowe w kawalerkach najczęściej są usytuowane na wprost pokoju. A ten po nowym podziale mieszkania będzie pokojem dziennym z aneksem. W sypialni zachowamy prywatność, ale zyskamy dodatkowy metraż po rezygnacji z samodzielnego korytarza.
Aneks w pokoju dziennym gdzie go urządzić?
Optymalnym miejscem jest wnęka charakterystyczna dla pokoi w kawalerkach. Możesz w nim zamontować szafki pod sufit, oddzielić go stołem na 2,4, 6 osób w zależności od metrażu pokoju. Pozostała aranżacja pokoju może pozostać bez zmian, z tą tylko różnicą, że kanapa nie musi być już rozkładana, a to oznacza, że możesz wybrać naprawdę designerkie mele wypoczynkowe. Po wyburzeniu ścianek działowych z przedpokojem uzyskasz dodatkową przestrzeń, nie warto jej marnować, ponieważ w mikro sypialni z pewnością nie zmieścisz garderoby i pochówków na inne przedmioty. Funkcję domowego schowka w może w kawalerce pełnić korytarz, a właściwie miejsce, w którym się znajdował. Zamontuj tam, tak dużo jak zmieścisz szaf wnękowych, koniecznie z lustrzanymi frontami, które rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń. Mogą one „wchodzić również do salonu, ponieważ teraz twój jedyny dotychczas pokój stał się salonem z aneksem kuchennym. A jeśli masz już salon, zastanów się nad jego ponowną aranżacją.
Miejsce do przechowywania w kawalerce, czyli sprytne schowki w pokoju z aneksem
Pokój z aneksem to jedno, ale przechowywanie w kawalerce zawsze jest sporym wyzwaniem, część schowków możemy zrobić w pokoju dziennym. Rezygnacja z typowej meblościanki pozwala na montaż niewidzialnych schowków np. na ściance medialne. Wysokie pod sufit szafy na wymiar z lustrzanymi lub na wysoki połysk frontami, nie zagracą ani nie zmniejszą optycznie wnętrza, ale sprawią, że stanie się ono bardziej funkcjonalne. Dwie szafy piękna stylowa komoda i tv zawieszony na ścianie, czyli dokładnie tyle mebli ile jest Ci w tym pokoju potrzebne. Dawny korytarz obuduj lustrzanymi szafami, w których zmieścisz wszystkie swoje ubrania i inne przedmioty. Pamiętaj, że tak małej powierzchni każdy przedmiot pozostawiony na widoku tworzy bałagan i optycznie zmniejsza wnętrze. Pamiętajcie, że przy małym metrażu, nie można sobie pozwolić nawet na wizualną stratą powierzchni. Lustra w tak małym wnętrzu sprawią, że będzie się ono wydawało znacznie większe i przestronne, szkoda jednak marnować ścian na wieszanie samych luster, jeśli można pod nimi ukryć dodatkowe schowki. Nie muszą one być głębokie i zajmować dużo miejsca, ale na każdej półce można coś schować, ograniczając w ten sposób ilość przedmiotów pozostawionych na widoku.
Garderoba w kawalerce, czyli jak odciążyć pokój z aneksem?
Pokój z aneksem jest najczęściej zbyt mały, aby zmieścić w nim garderobę, ale po pozbyciu się ścian działowych na korytarzu, odzyskamy sporo miejsca i to właśnie na dawnym przedpokoju możemy zamontować jedną lub nawet dwie szafy wnękowe. Nie obawiaj się, że stanie się on ciasny, lustrzane fronty szafy niwelują to wrażenie, a poukładane dobrze zagospodarowane wnętrze będzie urocze i bardziej funkcjonalne. Wąskie przejście do sypialni nie będzie stanowiło najmniejszego problemu, ponieważ jedyne co w niej zmieścisz to prawdopodobnie łóżko i może ewentualnie półkę na książki. Z tego też powodu wystarczy przejście na szerokość drzwi do sypialni, czyli 80 lub 90 cm. Każdy centymetr powyżej można zagospodarować na schowki.
Wnęka w kawalerce za mała na sypialnię, ale idealna na kuchnię
Wnęka w pokoju w kawalerce najczęściej jest za mała, do urządzenia nawet komfortowej sypialni, ale wystarczająca na urządzenie funkcjonalnej kuchni. Meble kuchenne w jednej linii, a nawet litery L w pokoju w kawalerce to doskonały sposób na zagospodarowanie wnęki. Nawet malutki aneks kuchenny nie będzie ciasny, jeśli nie oddzielimy go ściankami działowymi. Kuchnia to strefa dzienna, więc możemy ją połączyć z pokojem, tworząc piękną otwartą strefę dzienną, które będzie bardziej funkcjonalna niż samodzielna, ale ciasna kuchnia i pokój dzienny, który w nocy zamieniamy na sypialnię. Wiele osób obawia się, że pokój z aneksem będzie mniejszy niż ten samodzielny. Jednak w kawalerkach do zagospodarowania jest wnęka, która najczęściej jest za mała do spania, więc pozostaje prowizorycznie wykorzystana. To właśnie w tej wnęce montujemy zabudowę kuchenną, a to oznacza, że część salonowa pozostaje bez zmian. Zakładając, że w dawnej kuchni powstanie sypialnia, salon będzie pełnił tylko funkcję telewizyjną i miejsce spotkań z przyjaciółmi. Nie potrzebujemy rozkładać w nim sofy, szukać miejsca na materac czy szafę na ubrania, a to oznacza, że wymagania metrażowe wobec niego są znacznie mniejsze niż poprzednio, a trata powierzchni żadna.
Sypialnia w kawalerce, czyli adoptujemy kuchnię na pokój do spania.
Przeniesienie kuchni do wnęki w pokoju sprawiło, że zyskaliśmy dodatkowe pomieszczenia na sypialnię. Wprawdzie mieści się w niej tylko łóżko i ewentualnie wąska półka na książki, ale będzie to samodzielna sypialnia, taka, w której bez względu na porę dnia i nocy będzie można odpocząć. Jest to również dodatkowy pokój, który zapewnia prywatność i żaden z domowników nie musi spędzać czasu w ciasnej kuchni, kiedy druga osoba śpi lub musi nadrobić zaległości w pracy i potrzebuje ciszy i spokoju.