Palety drewniane na balkon, na schody i meble inspiracje

palety meble

Meble ogrodowe z palet, drewniana podłoga na balkon, kanapa, łóżko do spania, nowoczesny regał na książki, stolik, ławę, wezgłowie, a nawet łóżko do spania z palet drewnianych to doskonały sposób na tanie wykończenie i umeblowanie domu, balkonu, tarasu i ogrodu. Zobacz jak wykorzystać palet. Palety drewniane, czyli podesty z desek do przewożenie towarów można wykorzystać na tysiąc sposobów i zaoszczędzić sporo pieniędzy na wykończeniu i wyposażeniu domu oraz przestrzeni wokół niego.

Palety drewniane, czyli podesty z desek do przewożenie towarów można wykorzystać na tysiąc sposobów i zaoszczędzić sporo pieniędzy na wykończeniu i wyposażeniu domu oraz przestrzeni wokół niego. Wprawdzie trzeba je obrobić, przeszlifować i nadać im odpowiedni kolor, ale są znacznie tańsze niż jakiekolwiek inne drewno. Można wykorzystać te z odzysku lub kupić nowe, a nawet takie przeznaczone do budowy mebli i podestów. Euro palety mają wymiar 120 × 80, a cena jednej nowej palety zaczyna się od 12 zł. Oczywiście na meble warto wybrać te z wyższej półki i lepszego drewna, wówczas cena jednej sztuki może sięgać nawet 190 zł. Jednak zważywszy na ceny mebli i to, że nie w każdym przypadku musimy kupować palety z najwyższej półki, to przy odrobinie chęci i dysponując naprawdę podstawowymi narzędziami, możemy urządzić dom. Zobaczcie, jak można wykorzystać palety i jak łatwe są one w obróbce.

Palety drewniane to idealny materiał na meble, podesty, podłogę, schody i wiele innych przedmiotów.

Wystarczy, że popatrzysz na nie kreatywnie. Nie musicie ich wykorzystywać w całości, nie musicie też godzić się na ich pierwotny kształt i formę. Luki między deskami można wypełnić deskami z drugiej palety. Rozmiar palet można dopasować do naszych potrzeb, a największym ich plusem jest to, że mamy półprodukt, na którym pracujemy, a to oznacza, że nie musimy niczego budować od podstaw, co jest znacznie trudniejsze. W tym wypadku składamy je jak klocku lub modyfikujemy ich pierwotny wymiar i kształt. Prościej się nie da zrobić podłogi, mebli czy schodów. Jeśli przeraża was szlifowanie, malowane czy praca z wkrętarką warto pamiętać, że są to czynności, które trzeba wykonać nawet w przypadku zakupu nowych desek z tartaku czy marketu budowlanego. Drewno wymaga obróbki i nie da się tego uniknąć. Palety są o tyle wygodniejsze, że ich obróbka nie wymaga rysowania skomplikowanych projektów, dużego stołu stolarskiego do skręcania mebli czy wreszcie profesjonalnych narzędzi. Jedyne czego będziecie potrzebować to szlifierka kątowa, którą można zastąpić kostką z papierem ściernym lub arkuszem papieru ściernego o dwóch grubego do wygładzenia drzazg i nierówności, a także ewentualnego zaoblenia rantów oraz bardzo drobnego do ostatecznego wyszlifowania, wkrętarki i ewentualnie piły ręcznej do drewna lub wyrzynarki stolarskiej. To w zasadzie wszystko, czego potrzebujecie do obróbki palet.

meble ogrodowe palety

Meble ogrodowe z palet, zobacz jak można wykorzystać drewniane palety

Meble ogrodowe z palet cieszą się tak dużą popularnością, że gotowe można już kupić na większości portali aukcyjnych. Jednak ich cena obejmuje nie tylko materiał i robociznę, najczęściej przewyższa ich koszt kilkakrotnie. Dlatego, jeśli dysponujecie kilkoma wolnymi dniami, warto zakasać rękawy i zrobić meble do ogrodu samodzielnie. Jak już wspomnieliśmy, największą zalet palet jest to, że mamy już stabilną bazę do dalszych działań. Możemy je dowolnie układać i łączyć ze sobą, zmniejszać, a także uzupełniać o brakujące elementy. Zawsze jednak „bawimy się” nimi jak klockami. Większość palet dobrze trzyma wymiar, nie są ani skoszone, ani krzywe, więc najtrudniejsza część pracy jest już za nami. Nie musimy martwić przycinaniem i skręcaniem desek, pilnowaniem przy tym, żeby odległości między nimi były równe, a konstrukcja stabilna. Jedyną nieco żmudną i męczącą czynnością, jaką absolutnie na pewno musimy wykonać, jest ich szlifowanie. Przeważająca większość palet ma ostre chropowate deski z widocznym drzazgami i to właśnie nad tym musimy popracować. Do wygładzenia i ewentualnego zaokrąglenia rantów możemy użyć szlifierki kątowej, kostki stolarskiej lub papieru ściernego. Pierwsze narzędzie znacznie przyspieszy naszą pracę, ale dwoma pozostałymi też możemy spokojnie to zrobić, niestety czas szlifowania będzie znacznie dłuższy.

Pracę zaczynamy grubego papieru ściernego, którym wygładzamy grubsze drzazgi i nierówności. Tak przygotowaną paletę wygładzamy drobnym papierem ściernym, aż deski zrobią się idealnie gładkie i śliskie. Kolejnym krokiem jest nadanie palecie odpowiedniego kształtu i wymiaru. W zależności od tego, co z niej budujemy, możemy połączyć kilka palet, przeciąć jedną na pół lub więcej części. Jeśli do waszej konstrukcji potrzebne są dodatkowe deski, można je pozyskać z drugiej palety. Na koniec drewno trzeba zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami. Możemy ją pomalować impregnatem, lakierem do drewna, natrzeć impregnującym olejem lub pomalować farbą do drewna. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Najbardziej naturalnie wygląda olejowane drewno, lakierobejce nadają kolor, ale nadal widoczne są słoje i sęki, natomiast farba daje kilka różnych możliwości. Można ją wcierać podobnie jak olej, wówczas będzie przez nią nieznacznie przebijać usłojenie. Ponadto może ona w 100% pokryć deskę, możemy też pomalować paletę i poczekać aż wyschnie farba. A potem drobnym papierem ściernym przetrzeć jej ranty, tworząc efekt starego dawno malowanego drewna.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Meble ogrodowe z palet to bardzo popularne i budżetowe rozwiązanie, ale pod warunkiem, że wykonamy je sami. Możemy zrobić kanapę z dwóch trzech palet i będzie ona już wystarczająco wygodna i duża. Dwie łączymy w całości, kładąc jedną obok drugiej, co da nam siedzisko. Kolejna przeciwnym w taki sposób, żeby uzyskać dwa płaskie oparcia. A więc obcinamy ją z wysokości, z tyłu pozostawiamy tylko trzy poprzeczne deski, które stabilizują jej konstrukcję. Jeśli zależy na siedzisku, które będzie nieco wyżej, możemy od spodu przykręcić drewniane klocki po dwa na każdym roku i dwa na łączeniu palet. Inną możliwością jest zrobienie siedziska z czterech palet, w taki sposób, układając jedną paletę na drugiej, wówczas siedzisko będzie już wyżej. W taki sposób możecie budować narożniki, a także kanapy w kształcie litery U, a także fotele ogrodowe. W przypadku foteli warto zastanowić się nad podłokietnikami.

Gotowe drewniane elementy można kupić w marketach budowlanych i w sieci. Warto pamiętać, że każdą z palet należy połączyć z pozostałymi za pomocą wkrętów, a razie potrzeby dodatkowych desek. Gotowa kanapa i fotele wyglądają solidnie, ale są twarde i niekomfortowe, a więc potrzebne są miękkie poduchy, które możecie uszyć sami, lub kupić gotowe poduszki na palety. Są one dostępne w niektórych sieciówkach, a także na portalach sprzedażowych w sieci. Bardzo ważne, żeby wybierać te z tkaniny tapicerskiej zewnętrznej, która nie wyblaknie od słońca i nie nasiąka wodą. Szczegółowy poradnik jak wybrać najlepszą tkaninę tapicerską znajdziecie w naszym serwisie. Stolik ogrodowy również możecie wykonać z palety, tym razem można wykorzystać jedną lub dwie sztuki. W pierwszym przypadku trzeba zrobić nogi, na czterech narożnikach i podobnie jak w przypadku kanapy mogą one być zrobione z drewnianych klocków. Z odciętego brzegu palety (fragment z podwójną deską) albo ułożyć dwie palety jedną na drugiej.

Schody z palet

Bardzo ciekawym budżetowym i niewymagającym zbyt wiele pracy rozwiązaniem są schody z palet. Mogą to być schody prowadzące do domu lub taras, a nawet schody wewnętrzne prowadzące na wyższą kondygnację. W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, które powinno być idealnie równe i stabilne. W tym celu musimy wyrównać teren, ale nie na „oko”, lecz posługując się poziomicą. Następnie utwardzić, jeśli jest grząski, ubić lub utwardzić betonem. Potem układamy palety, w taki sposób, żeby powstały nam schody, wszystkie elementy przytwierdzamy do siebie. Jeśli nie chcemy, żeby stelaż palety był widoczny, możemy luki między deskami zamaskować deskami z innej palety. Bez względu na ile sztuk będziesz potrzebować, jest to sposób najtańsze drewniane schody.

Palety na balkon, czyli jak zrobić drewnianą podłogę z palet na balkonie i tarasie?

Marzysz o drewnianej podłodze na tarasie? Jednak koszt deski balkonowej Cię przeraża, szukasz tańszej alternatywy? Sprytnym rozwiązaniem są podesty z palet, które zapewnią odprowadzenie wody deszczowej. W tym celu układamy palety jedną obok drugiej, jeśli wymiar tarasy wymaga docinania palet, pamiętaj, o przyczepieniu na brzegu palety. Kolejnym krokiem jest zrobienie pełnej podłogi bez dziur między deskami, możesz wypełnić je deskami lub na takim podeście przykręcić płytę OSB. Pamiętaj, że paletę oraz płytę należy bardzo dokładnie zaimpregnować. Potem drewnianą podłogę można pomalować na dowolny kolor. W bardzo podobny sposób można zrobić taras, w tym wypadku, podobnie jak przy schodach, koniecznie jest wcześniejsze wyrównanie i utwardzenie terenu pod taras.

Meble domowe z palet. Jak zrobić meble do domu z palet?

Z palet można zbudować dosłownie wszystko, a ogranicza nas tylko wyobraźnia, od kanap, stolików kawowych, przez łóżko, półkę na książki, po wieszak na ubrania na korytarzu. Zobaczcie, jak tanim kosztem można umeblować dom meblami z palet. W domu możemy z palet zrobić łóżko do spania, łącząc ze sobą cztery palety, a kolejnych dwóch wykonać zagłówek. Palety bardzo dokładnie szlifujemy, imponujemy, malujemy i skręcamy, tak żeby powstał stelaż łóżka. Potem jeszcze jedna na zagłówek. Jeśli łóżko ma być wyższe niż grubość palety, wówczas stelaż pod materac robimy na dwóch lub trzech warstwach palet. Analogicznie ilość 4 sztuk mnożymy przez ilość warstw, wówczas otrzymamy ilość potrzebnych palet na stelaż, do której dodajemy jeszcze jedną na wezgłowie. Niektórzy zamiast kilku warstw, decydują się na kwadratowe lub prostokątne nogi, w pokojach nastolatek takie łóżko jest podświetlane lampkami choinkowymi lub Cotton balls, a w dorosłych sypialniach listwami Led. Bez względu na to, czy decydujesz się na wersję podświetlaną, czy też nie, konieczne staranne pomalowanie takiego mebla, ponieważ przy tej konstrukcji każdy zakamarek jest widoczny. Zagłówek możemy pozostawić drewniany lub tapicerować go, wówczas warto zamaskować szczeliny między deskami, lub tapicerować każdą deskę z osobna, co będzie znacznie trudniejsze.

łóżko z palet

Jak zrobić półkę na książki z palety?

Postawa półkę poziomo, tym razem pracujemy na spodniej stronie, czyli tam tej z trzema poprzecznymi deskami. Dokładnie takie same deski odczepiamy od drugiej (niepotrzebnej palety) i przykręcamy je od spodu, na wykorzystując poprzeczki palety jako wsporniki. Dodatkowo możemy przewiercić otwory w każdej z półek na przeprowadzenie grubej liny żeglarskiej. Półeczki mogą mieć szerokość pojedynczej deski lub możemy zamontować kupne deski różnej szerokości. Wówczas najszerszą montujemy na dole, średnią pośrodku a największą na górze. Następnie nasz regał wieszamy na ścianie lub stawiamy przy ścianie, ale i tak warto go przymocować do ściany na kołkach rozporowych.

Jak zrobić wieszak na kurtki z palety?

Paletę stawiamy pionowo, odczepiamy od niej dolną poziomą deskę. Na górnej montujemy odczepioną z dołu pojedynczą deskę, tworząc półkę na czapki. Do górnej poprzeczki przyczepiamy wieszaki. Całość szlifujemy i malujemy, a następnie wieszamy na ścianie. Po tak wykonanym wieszakiem montujemy przeciętą na 3 części, w taki sposób, żeby wykorzystać węższą stronę palety jako półkę na buty. Pamiętajmy, że przecięta paleta powinna być zakończona z obu stron w taki sam sposób, a więc zawierać po obu brzegach deski, które poprzeczne.

Jak zrobić stolik kawowy z palet

Do wyboru mamy aż trzy możliwości. Pierwsza z nich to ustawienie dwóch wcześniej obrobionych i pomalowanych palet jedna na drugiej. Można je w taki sposób postawić, żeby ich narożniki schodziły się lub się mijały. Kolejna możliwość to przyczepienie po rogach nóżek np. drewnianych klocków, które możemy otrzymać z fragmentu palety, lub gotowych ze sklepu z artykułami meblowymi. Ostatnia to przykręcenie kółeczek meblowych, dzięki którym ławę będzie można przesuwać. Możecie na tym już zakończyć swoją pracę lub wypełnić deskami luki w blacie. Inną możliwością jest położenie na wierzchu transparentnego szkła, przez które będzie prześwitywać wzór, ale jego użytkowanie stolika będzie wygodniejsze.

Jak zrobić kwietnik z palet?

Kwietnik wykonasz w bardzo podobny sposób jak półkę na książki z tą tylko różnicą, że między 3 poprzecznymi deskami przyczepiamy jeszcze mniejsze deseczki na mniejsze doniczki. Możecie też przykręcić gdzieniegdzie wieszaczki lub wbić gwoździe na wiszące doniczki. Również kwietnik należy przytwierdzić do ściany, ponieważ równomiernie obciążona paleta nie będzie stabilna.

Jak zrobić regał na zabawki z palet?

Meble w pokoju dziecięcym są poddawane niejednej próbie, dlatego te pierwsze powinny być ładne, funkcjonalne, ale też niedrogie. Nasza propozycja to półka na zabawki z palet i drewnianych skrzynek po owcach. Obrobioną paletę odwracamy spodem w górę i przykręcamy do niej skrzynki w taki sposób, żeby dno było przytwierdzone do palety, a otwór tworzył półkę. Skrzynie możemy montować jedna obok drugiej lub w dowolnych odstępach. W miejscu, w którym nie ma skrzyni, można przyczepić długą tunelową półkę z siateczki na pluszowe zabawki dostępną w sieciówkach meblowych. Macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie palet? Wysyłajcie swoje propozycje w komentarzach, a my je opublikujemy w artykule :)