Okrągły stół do jadalni, perfekcyjny wybór dla rodziny

rodzinny stół

Już na dworze króla Artura rycerze zasiadali przy okrągłym stole. Ten kształt miał zapobiegać kłótniom o pierwszeństwo. Jeśli jesteś rodzicem co najmniej dwójki dzieci, jesteśmy przekonani, że Twoją uwagę właśnie przykuło słowo „kłótnie”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego okrągły stół to idealne rozwiązanie do Twojej rodzinnej jadalni! Zalety okrągłego stołu w jadalni

Artykuł zewnętrzny

Co odróżnia okrągły stół od kwadratowego lub prostokątnego? Nikt nie siedzi na rogu, przy dłuższej, ani krótszej krawędzi – każdy jest sobie równy. Koniec z kłótniami rodzeństwa o to, kto ma więcej miejsca na blacie, a komu właśnie trafił się róg! A może często rozgrywacie zacięte planszówkowe rozgrywki przy stole? Okrągły kształt sprawi, że istotnie wygra najlepszy, a nie ten, kto akurat siedział najbliżej planszy. Okrągły stół jest pełen symboliki bezpośrednio wywodzącej się z najsłynniejszego Okrągłego Stołu: tego u króla Artura i jego rycerzy, bohaterów słynnej bretońskiej legendy. Nie bez powodu stał się synonimem serdeczności – stawia wszystkich biesiadników na tym samym poziomie ważności. Przy okrągłym stole wszyscy siedzą naprzeciw siebie, co stwarza idealne warunki do prowadzenia długich, beztroskich rozmów w gronie najbliższych. Obłe kształty są też bezpieczniejsze dla rodzin z dziećmi: brak ostrych narożników to mniejsze ryzyko niefortunnych skaleczeń. Jest jeszcze jeden argument: obłości i zaokrąglenia od kilku sezonów święcą absolutne triumfy w segmencie wnętrzarskim. Dzięki nim przestrzeń staje się optycznie bardziej miękka, przytulna i przyjazna dla użytkowników.

Jaki okrągły stół wybrać do jadalni?

Oczywiście, że rozkładany! Okrągły stół ze sprytnie ukrytą we wnętrzu wkładką, poza wyżej przytoczonymi zaletami, ma jeszcze jedną. Na co dzień będzie zajmował minimalną powierzchnię, ale kiedy nadejdzie odpowiednia chwila, blat przekształci się w owal mogący pomieścić dodatkowe dwie, cztery, a nawet sześć osób. Jeśli szukasz mebla, który na co dzień będzie zajmował mało miejsca, ale sporadycznie da radę pomieścić do dziesięciu osób, sprawdź ofertę Salonów Agata. Niektóre okrągłe stoły wyposażono w specjalne wkładki, które zwiększają rozmiar blatu o dodatkowe dwa metry. Rodzinny obiad? Uroczysta kolacja wigilijna w szerokim gronie? Dzięki zaokrąglonym brzegom już nikt z gości nie zarzuci Ci braku przestrzeni na blacie ani miejsca siedzącego przy stole. Wyeliminujesz nawet odwieczny problem starszyzny rodowej: Twoja córka wreszcie nie będzie siedziała na rogu! Miejmy nadzieję, że dzięki temu w przyszłości znajdzie dobrego męża…

Jaki jest najlepszy materiał na rodzinny stół?

Nie ulega wątpliwości, że z największej trwałości słyną klasyczne, drewniane stoły. Takie meble nieraz migrują między domami, zmieniając tylko właścicieli na młodsze pokolenie. Naturalne drewno sprawia, że wnętrza nabierają oryginalnego i przytulnego charakteru i przenoszą nas w przeszłość, tworząc spokojną i nieco nostalgiczną atmosferę. Drewno fantastycznie nadaje się na okrągły stół do kuchni lub jadalni urządzonej w stylu rustykalnym, a połączone z metalem jest często wykorzystywane w aranżacjach loftowych. Stoły z litego drewna z reguły należą jednak do segmentu z wyższej półki cenowej. Są również ciężkie i mogą wymagać okresowej impregnacji. Istnieje kilka alternatyw, np. płyta meblowa laminowana czy melamina. Laminat jest łatwy w utrzymaniu czystości; do codziennej pielęgnacji stołu wystarczy wilgotna szmatka i delikatny środek czyszczący, co czyni go idealnym kandydatem dla rodzin z młodszymi dziećmi. Faworytem rodziców jest również słynąca z niebywałej odporności okładzina melaminowa, której używa się nawet w lokalach gastronomicznych.