Nowoczesne mieszkanie w bloku 40m2. Jak urządzić nowoczesny apartament w bloku?

mieszkanie 40 metrów inspiracje

Nowoczesne mieszkanie 40 m2 w bloku to mini apartament, który może być równie luksusowy i funkcjonalny a ten w nowo wybudowanym apartamentowcu. Oczywiście nie obejdzie się bez wyburzania ścian i wprowadzenia nowego podziału strefy. Kolejny krok to zmiana postrzegania tej przestrzeni przez jej właścicieli. Chcesz z mieszkania zrobić nowoczesny apartament, spójrz na niego jak na pustą kartkę papieru, przeczytaj nasz artykuł i do dzieła!!!

Największym mankamentem mieszkań w bloku jest metraż, który pozostawia wiele do życzenia, jednak jeszcze większym błędem ówczesnych architektów było dzielenie małej powierzchni na kilka ciasnych pomieszczeń, które wcale nie muszą być podzielone. Dla przykładu posiadanie ciasnej łazienki z jeszcze ciemniejszym WC, do których prowadzi ciemny wąski i bardzo ciasny dodatkowy korytarz, to czyste marnotrawstwo przestrzeni. Już same ściany działowe zajmują od kilkudziesięciu centymetrów do nawet metra. Dwa ciasne korytarze w małym mieszkaniu to kolejny niewypał architektoniczny spotykany w domach z wielkiej płyty wznoszonych w latach 50, 60 i 80 ubiegłego stulecia. Jednak najbardziej irytujące w takich mieszkaniach są wąskie, ciasne i nieustawne pomieszczenia. Z tego też powodu, jeśli chcecie zamienić 40-metrowe mieszkanie w piękny apartament, zacznijcie od spojrzenia niego jak na pustą kartkę papieru. Tylko wówczas możecie dostrzec jego potencjał i przearanżować dostępny metraż.

Funkcjonalny układ mieszkania w bloku 40 m2

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wydzielenie strefy dziennej, czyli powierzchni, jaką przeznaczymy na salon i kuchnię.

  • Jeśli twój pokój dzienny jest spory, możesz w jego części urządzić aneks kuchenny. Mniejszy połącz z kuchnią poprzez wyburzenie ścianki działowej. Mieszkasz w bloku, a więc funkcję wiatrołapu pełni klatka schodowa. A to oznacza, że możesz zrezygnować z klasycznego korytarza, wyburzyć część ścian otwierając strefę dzienną, również na dodatkowe kilka metrów przedpokoju.
  • Mała łazienka i jeszcze mniejsze WC to pomieszczenia, które przeważnie znajdują się przez ścianę, którą warto wyburzyć i z dwóch mikroskopijnych wnętrz, zrobić łazienkę, która dzięki pozbyciu się ścianki działowej będzie większa i bardziej ustawna. Dwa małe korytarze na 40 m2 to kolejny relikt minionej epoki. Jeśli jeden z prowadzi do salonu lub pomieszczenia, w którym będzie sypialnia. Zrezygnuj z niego, przesuń drzwi do sypialni, tworząc amfiladę między salonem i sypialnią, a w dodatkowym przedpokoju urządź garderobę.
  • Sypialnia dorosłych mieszkańców to jedyne pomieszczenie, które może być naprawdę małe, bo większe nie jest potrzebne. Przebywamy w niej przeważnie w nocy i najczęściej śpimy, a więc powierzchni powinna być wystarczająca na wstawienie łóżka szafy.
  • Pokój dziecięcy to kolejne pomieszczenie, które nie musi być bardzo przestronne, ponieważ dzieci lubią przytulne wnętrza, a możliwości ich aranżacji mamy wiele. Począwszy od łóżek piętrowych i antresol, dzięki którym przy jednej ścianie może ustawić łóżko, biurko i szafę oraz komody. Pokój dziecięcy podobnie jak strefę dzienną (kuchnia, salon) dzielimy na funkcjonalne strefy. Wówczas nawet niewielkie pomieszczenie będzie komfortowe i dobrze zorganizowane.
  • Salon z kuchnią w mieszkaniu 40 m 2, czyli przestronna przestrzeń dzienna w bloku w jasnych kolorach

    Połączenie salonu z kuchnią, a w zasadzie wygospodarowanie kuchni w długim, ale wąskim salonie w bloku, pozwoliło na korektę proporcji tego pomieszczenia, oraz wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia. Inwestor potrzebował pokoju dziecięcego i nie chciał rezygnować sypialni. W ten sposób z dwupokojowego mieszkania o metrażu 40 m powstało nowoczesne wnętrze z samodzielnym korytarzem, w którym na każdej ścianie zamontowane szafy z lustrzanymi frontami. Strefa dzienna to pełnowymiarowa kuchnia, niewielki, ale funkcjonalny salon, oraz mini jadalnia. Biorąc pod uwagę metraż mieszkania, został w nim wykorzystany każdy centymetr kwadratowy. Tym razem metamorfoza była możliwa bez wyburzania ścian. Długi wąski i nieustawny pokój dzienny został podzielony na trzy użytkowe strefy. Kuchnię w jasnym odcieniu. Strefę jadalnianą z okrągłym stolikiem oraz część telewizyjną. W dawnej sypialni powstał pełnowymiarowy pokój dziecięcy, w którym stanęły aż dwie antresole z popularnej sieciówki meblowej. Pod nimi umieszczono biurka i komody. Na ścianie przy drzwiach zamontowane zostały półki na zabawki. W ten sposób każde z dzieci ma swoje łóżko, swoje biurko, komodę na książki i przybory do rysowania. Szafę z ubraniami dla dzieci, znajdziemy nieopodal na korytarzu, tuż obok szafy rodziców. Z tego też powodu inwestor zrezygnował z pół otwartego korytarza i połączenia go ze strefą dzienną. Po zamontowaniu szaf wnękowych po obu stronach przedpokoju wnętrze zrobiło się ciasne, ale lustrzane fronty „oddały” trochę przestrzeni, a rzeczywistość na tym korytarzu została całkowicie zakłamana. Dzięki złudzeniu optycznemu osiągnięte za pomocą luster wąski korytarz wydaje się przestronny i jest jasny. Na uwagę zasługuje mini salon, w którym znalazły się eleganckie zasłony, piękna tapeta w stylu glamour, urocza komoda RTV, wygodna trzyosobowa sofa i bardzo eleganckie oświetlenie w stylu glamour. Elementem łączącym część kuchenną i salon jest mini jadalnia, czyli okrągły stół z eleganckimi krzesłami. Dzięki przeniesieniu kuchni do pokoju dziennego inwestor zyskał dodatkowy pokój. W ten sposób nie tylko podniósł wartość 40-metrowego mieszkania, ale też sprawił, że życie w domu z wielkiej płyty na niewielkiej powierzchni stało się bardziej komfortowe.

    Nowoczesny salon z kuchnią w mieszkaniu 40 m 2, czyli przestronny nowoczesny apartament w bloku na 40 m2

    mieszkanie 40 m2

    Kolejna aranżacja przedstawia część dzienną w 40-metrowym mieszkaniu w bloku z wczesnych lat 60 ubiegłego stulecia. Mieszkanie składało się z dwóch ciasnych pokoi i wąskiej kuchni bez okna. Na wejściu witał nas wąski ciemny korytarz. Jedynym sposobem na uzyskanie przestronnej części dziennej, było wyburzenie aż dwóch ścian działowych. Oddzielającej kuchnię z mniejszym pokojem oraz tej między kuchnią i korytarzem. W ten sposób z trzech ciasnych pomieszczeń otrzymano jedno duże, przy czym kuchnia, korytarz i salon zachowały swoją funkcjonalność. Zyskały jednocześnie dobre oświetlenie i nowoczesny design. Duży pokój, który wcześniej pełnił funkcję salonu, został przerobiony na sypialnię i niewielki, ale komfortowy pokój dziecięcy. Ciasne nieustawne dwupokojowe mieszkanie zostało, przerobione na funkcjonalny nowoczesny apartament dla rodziny 2 + 1. Jedynie łazienka nie zmieniła swojego rozmiaru, pozostała ciasna, ale dobrze zorganizowana, dzięki czemu korzystanie z niej jest znacznie przyjemniejsze.

    mieszkanie 40m1

    Salon z kuchnią w mieszkaniu 40 m 2 w odważnych kolorach, czyli nowoczesny apartament w domu z wielkiej płyty

    Ostatnia aranżacja to salon z kuchnią, który został urządzony w dawnym pokoju dziennym i kuchni. Wyburzenie ścianki działowej, pozwoliło otworzyć kuchnię na pokój dzienny. Dzięki temu zabiegowi ślepa kuchnia jest widna i słoneczna. Domownicy nie przeciskają się między ścianami i blatem kuchennym. Takie rozwiązanie pozwoliło również na ustawienie wygodnego stołu. Ponadto otworzenie salonu na kuchnię, powiększyło również pokój dzienny. A to umożliwiło na „pożyczeni" niewielkiej powierzchni ze strefy telewizyjne na szafę wnękową na korytarzu. Wejście do strefy dziennej zostało poszerzone, dzięki czemu oba pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Ponownie lustra pomogły optycznie powiększyć przestrzeń i odczarować ciasne PRL- budownictwo. Na uwagę zasługują kontrasty kolorystyczne zastosowane we wnętrzu, które są widoczne w każdym pomieszczeniu. Pozwalają one wprowadzić podział na strefy i wizualnie oddalić je od siebie ściany. Zwróćcie uwagę, na białe szafki kuchenne, które wizualnie odsuwają ścianę, a więc tworzą iluzję większego wnętrza, niż jest ono w rzeczywistości. Podobny zabieg został zastosowany w części telewizyjnej. Zapożyczona przestrzeń to nasza ścianka medialna podkreślona nowoczesnym kolorem. Dla równowagi ściana naprzeciwko jest biała, a potem ponownie w odcieniu głębinowego niebieskiego. Kolorystyczny podział na strefy wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Każdy element strefy dziennej jest podzielony, ale całość tworzy całkiem spore i spójne wnętrze.