Konsola kominkowa, czyli atrapa kominka. Portal kominkowy w salonie?
piątek, 03 listopada 2023
Konsola kominkowa zamiast kominka z prawdziwego zdarzenia i świece, grafika 3D albo elektryczny kominy kominek to bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Mogą sobie na nie pozwolić osoby mieszkające w blokach, apartamentach, a także właściciele domów, którzy nie mają miejsca na prawdziwy kominek, lub nie chcą się brudzić podczas palenia w nim i sprzątać popiołu i kurzu, które wydostaje się z niego. Złośliwi twierdzą, że portale kominkowe, to symbol naszych czasów i droga na skróty, a fani tego rozwiązania nie mogą wyjść z zachwytu. Zobacz, jaka jest prawda o portalach kominkowych i jak je wkomponować do gotowej aranżacji.
Konsola kominkowa to alternatywa dla prawdziwego kominka, którego montaż wymaga podłączenia do komina, regularnego czyszczenia i a sam kominek zajmuje sporo czasu. A potem okazuje się, że palimy w nim od święta i przez większą część roku stoi nieużywany. Do tego dochodzi jeszcze czyszczenie popiołu, mycie obudowy kominka, konieczność przeprowadzania systematycznego przeglądu komina i całe mnóstwo kurzu w pomieszczeniu, w którym został on zamontowany. Ponadto o prawdziwym palenisku w domu nie mogą sobie pozwolić mieszkańcy blokowisk, a nawet nowoczesnych apartamentowców. W domkach jednorodzinnych bardzo często brakuje miejsca na kominek, które można zorganizować, przestawiając meble. Jednak budowa prawdziwego kominka to również konieczność podpięcia go do komina, a więc potrzebny jest niewykorzystany kanał kominowy. Z tego też powodu atrapy kominków cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko w mieszkaniach, ale też w domach. Zobaczcie, jak wyglądają najpiękniejsze konsole kominkowe, jak je zbudować samodzielnie i jak można wpleść imitację kominka w gotową już aranżację. Konsola kominkowa/portal kominkowy to prostokątna obudowa kominka, jego imitacja z gipsu, drewna lub naturalnego kamienia. Jest to obudowa, którą wykańcza się prawdziwy kominek, jednak równie dobrze prezentuje się jako element dekoracyjny. Pierwsze konsole imitacje domowego paleniska powstały na Wyspach Brytyjskich i za oceanem. Nieczynne kominki zaślepiano płytą g-k lub zwykłą sklejką, pozostawiając obudowę. W ten sposób z nieczynnego paleniska nie kurzyło się na dom, a zimny wiatr nie wpadał przez komin. Szybko jednak okazało się, że sama konsola jest równie atrakcyjna wizualnie, jak autentyczny kominek. Wkrótce zaczęto wstawiać do wnętrza portalu duże świece, które uatrakcyjniły ten element wyposażenia. Obecnie atrapy kominków są powszechnie spotykane w domach, w ich wnętrzu wstawia się świece, sztuczne drwa, a także elektryczne kominki, które imitują prawdziwy ogień. Jeśli dobrze poszukacie, można znaleźć również fototapety i naklejki 3D z imitacją płomieni, wklejone za szybą kominkową, wyglądają autentycznie i bardzo atrakcyjnie.
Imitacja kominka, czyli sztuczny kominek w blokach
Kominek w bloku? Do niedawna pozostał jedynie w sferze marzeń, ponieważ w domach z wielkiej płyty, a nawet nowoczesnych apartamentowcach nie ma gdzie podłączyć i nie otrzymamy zgody na niego. Jeśli jednak zrezygnujemy z autentycznego z paleniskiem, mamy całkiem sporo możliwości montażu sztucznego kominka. Pierwszym i najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest konsola, którą montujemy na ścianie i nie wymaga ona podłączania do komina. W jej wnętrzu możemy ustawić świece, a na półce nad „kominkiem” książki lub bibeloty. Na pierwszy rzut oka nikt nie zwróci uwagi, że to tylko atrapa, bo też nikt nie zagląda w cudzym domu do paleniska. Kolejna możliwość to portal kominkowy z paleniskiem z przyklejoną fototapetą lub naklejką 3D imitującą ogień. Odpowiednio oświetlony będzie do złudzenia przypominał prawdziwe palenisko. Atrapa kominka ze sztucznymi drwami, które można kupić na internetowych serwisach sprzedażowych. Wyglądają jak nadpalone rozgrzane do czerwoności kawałki drewna. Jeśli dodatkowo ustawić przed portalem szklany parawan kominkowy, nikt się nie zorientuje, że to tylko imitacji.
Elektryczny kominek, czyli imitacja kominka dla bardziej wymagających
Jeśli nie lubicie symbolicznych rozwiązań jak konsola kominkowa zamontowana na ścianie, doskonałym pomysłem jest kominek elektryczny. Nie daje on ciepła, ale wygląda jak prawdziwy, oprawiony w drewniany lub murowany portal, będzie doskonale udawał palenisko w pokoju i zmyli niejedną osobę. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wykucia otworu w ścianie, w którym go umieścimy, oraz wykonanie profesjonalne obudowy. Do tego typu kominka najczęściej nie pasują gotowe konsole i są one za płytkie. Do wyboru macie kilka odcieni płomienia oraz różne wielkości paleniska. Elektryczny kominek może nie tylko imitować prawdziwe płomienie, ale też dźwięk, jaki słychać podczas spalania. Jeśli nie zamierzacie dogrzewać domu, jest to znacznie praktyczniejsze rozwiązania niż klasyczny kominek, który wymaga systematycznej konserwacji i kontroli oraz palenia i podkładania na ogień.
Kominek bez pozwolenia w blokach. Atrapa kominka, czyli konsola w salonie.
Konsola kominka w salonie lub jadalni wprawdzie jest tylko symbolem prawdziwego kominka, potrafi jednak odmienić całe wnętrze. O ile jeszcze kilka lat temu, a nawet kilkanaście miesięcy temu patrzyliśmy na ten trend z przymrużeniem oka i za wszelką cenę próbowaliśmy wypełnić przestrzeń imitującą palenisko. Obecnie nie ma nic złego w montażu konsoli, zamiast kominka, pozostawieniu „paleniska” pustego, ustawienia symbolicznych świec w miejscu paleniska. A nawet zawieszeniu lub położeniu w tym miejscu Cotton balls. Dekoratorzy wnętrz zwracają uwagę, na fakt, że najbardziej atrakcyjną częścią kominka jest jego portal, palenisko sprawia, że wnętrze staje się klimatyczne, ponieważ wnęka kominkowa jest rozświetlona. A efekt ten możemy uzyskać naprawdę małym kosztem, montując na ścianie konsolę i jednym z wyżej wymienionych sposób rozświetlenie sztucznego kominka. Takie rozwiązanie umożliwia montaż udawanego kominka, dosłownie w każdym wnętrzu. Nie trzeba podłączać go do przewodu kominowego, nie trzeba szukać ognioodpornej okładziny portalu i zabezpieczać podłogi na wypadek, gdyby z naszego paleniska wypadło rozżarzone drewno. Dobrą wiadomością jest to, że można je montować bez pozwolenia w blokach, apartamentowcach, starych kamienicach i dosłownie w każdym pomieszczeniu.
Jak samodzielnie zrobić portal kominkowy?
Portal kominkowy możesz wykonać samodzielnie, w dosłownie kilak godzin. Wystarczy, że wybierzesz do sklepu z artykułami stolarskimi, zajdziesz tam piękne tralki, słupki do balustrad i drewniane mini kolumny wieńczące balustradę. To będą boki twojego portalu, połącz je poprzeczną deską, nad którą potem zamontujesz półeczkę. Dwa boczne elementy docinamy pod kątem 45 stopni, podobnie jak deskę łączącą oba boki. Następnie łączymy te trzy elementy klejem montażowym, kiedy zastygną, doczepiamy do nich tym razem na kątownikach półeczkę, która powinna się znajdować nad poprzeczną deską. Górną dekoracyjną cześć najlepiej wybierz pięknie frezowaną stylową półkę, na której będzie można ustawić bibeloty lub ramki na zdjęcia. Wszystkie elementy szlifujemy po zespoleniu i związaniu kleju i malujemy na wybrany kolor. Czekamy, aż farba zastygnie i możemy przystąpić do przytwierdzenia ich do ściany. Możemy to zrobić za pomocą bardzo długich wkrętów lub kleju montażowego, na czas zastygania kleju warto unieruchomić i przygnieść portal do ściany. Jeśli chcesz stworzyć iluzję prawdziwego kominka, możesz zastosować szersze listwy boczne, tak aby „kominek” był głęboki, a miejsce, w którym powinno się znajdować palenisko okleić tapetą imitującą cegłę. Inną możliwością jest pomalowanie portalu na szaro, czarno lub biało, następnie za pomocą cienkiego pędzelka z rozwodnioną farbą w kontrastującym kolorze malujemy żyłki imitujące marmur. W tym celu należy nabrać do kubeczka odrobinę wody i za każdym razem przed nałożeniem farby, nakładać cienką warstwę wody na pomalowany fragment. Potem cienkim pędzelkiem rysujemy nieregularne kreseczki, które będą się rozmywać, tworząc żyłki charakterystyczne dla marmurowej skały.
Jaki kolor portalu kominkowego? Jak dopasować konsolę kominka do aranżacji?
Portal kominkowy warto wykonać w uniwersalnym kolorze, takim który będzie pasował do mebli, ścian i dodatków i nie będzie trzeba go zmieniać, kiedy aranżacja pokoju ulegnie zmiany.