Jak wybrać zestaw kina domowego? Na co zwrócić uwagę kupując kino domowe?

kino domowe

Zestaw kina domowego to już nieodzowny element wyposażenia każdego salonu. Jednak w takim pomieszczeniu jak pokój dzienny oprócz samej technologii równie ważny jest design. Zobacz jak wybrać najlepszy zestaw kina domowego i gdzie można znaleźć taki, który będzie pasował do wystroju twojego wnętrza.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykładamy już nie tylko do jakości obrazu, równie ważny, jak nie ważniejszy jest dla nas dźwięk. To właśnie taki zestaw odpowiada za jakość dźwięku w domu. I nie ma co się oszukiwać, że kupując porządny telewizor, uzyskamy efekty jak w kinie. W tym wypadku zapewniamy sobie tylko piękny obraz, a co z dźwiękiem? Z tego też powodu, jeśli już inwestujesz w nowoczesnych telewizor, warto dokupić do niego zestaw kina domowego I tutaj wiele osób zastanawia się, czy zbyt wiele elektroniki w pomieszczeniu, nie zdominuje jego aranżacji. Jednak na rynku dostępne są głośniki i kolumny oraz całe zestawy, które bez problemu dopasujesz pod względem wizualnym do wystroju pokoju.

Czy zestaw kina domowego powinien pasować do aranżacji wnętrza?

Tak i jeszcze raz tak, wyobraź sobie, że w salonie w stylu retro lub klasycznym ustawiasz ultranowoczesny sprzęt. Nie tylko nie będzie on pasował do mebli i ścian, ale też szybko zacznie Cię irytować. Z tego też powodu warto poświęcić trochę czasu i poszukać takiego, który wtopi się w twoje wnętrze, a Ty będziesz się delektować cudownym dźwiękiem bez żadnych kompromisów. A zatem kino domowe w retro aranżacjach jak najbardziej tak, ale takie, których design jest do nich dopasowany. Dekoratorzy wnętrz uważają, że elektronika w domu jest równie ważna, jak meble, ale podkreślają, że dobrze dobrany często staje się nie tylko elementem wyposażenia, ale też ozdobą całego pomieszczenia.

Jakie funkcje spełnia kino domowe?

  • Przestrzenny czysty dźwięk. Podstawową i najważniejszą z nich jest dźwięk przestrzenny, czyli taki który otacza Cię z każdej strony i sprawia, że oglądając telewizję, przenosisz się w inny świat. To dzięki temu oglądając telewizję lub słuchając muzyki, masz wrażenie, że dźwięk otacza Cię z każdej strony. Jest to równie ważne podczas codziennego oglądania telewizji, a także podczas domówek i wieczornego relaksu w dźwiękach ulubionej muzyki.
  • Wsparcie dla graczy. Zestaw kina domowego podczas grania na konsoli na już absolutne must have to dzięki niemu usłyszysz absolutnie każdy dźwięk, a nawet najmniejszy szmer. Jeśli więc jesteś zapalonym graczem, pewnie wiesz, że dobry dźwięk to absolutne must have.
  • Dekoracja to kolejna bardzo ważna funkcja, szczególnie jeśli wybieracie kino domowe do salonu. I tutaj miłą niespodzianką jest fakt, że sprzedaży dostępne są nie tylko ultranowoczesne zestawy, ale też piękne stylowe eleganckie w drewnianej obudowie kolumny i głośniki. Takie, które nie tylko zdobią wnętrze, ale też idealnie wpisują w styl, w jakim został urządzony twój salon.

Z jakich elementów składa się zestaw kina domowego?

Zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia to zestaw składający się z kilku elementów i dopiero skompletowanie wszystkich zapewnia idealny dźwięk niczym w sali kinowej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu, wówczas będziemy mieć pewność, że uzyskamy idealne nagłośnienie w domu. Jeśli nie masz wygórowanych wymagań, a zależy Ci jedynie na czystym przestrzennym dźwięku, to wystarczający będzie zestaw zawierający:

  • Odtwarzacz Blu-Ray lub DVD to jest jeden z kluczowych elementów, który umożliwia podłączenie kina domowego i odtwarzanie przestrzennego dźwięku w telewizorze.
  • Zestaw głośników podłogowych lub ściennych, w zależności od zestawu może ich być kilka, a nawet kilkanaście. Rozmieszczamy je w różnych częściach pomieszczenia i to właśnie dzięki nim dźwięk staje się przestrzenny
  • Amplituner, na którym możemy dopasować dźwięk do naszych osobistych preferencji, zapewnia on również efekt przestrzennego dźwięku.

To jest w zasadzie taka podstawa dla początkującego kinomana pozwalająca na uzyskanie dobrego dźwięku w domowych warunkach. Oczywiście sprzedaży są dostępne bardziej rozbudowane zestawy, jednak te są już dedykowane do większych pomieszczeń.

Jak dopasować wielkość i moc kina domowego do pomieszczenia?

Bez względu na to, jaki zestaw wybierzesz i ile na niego wydasz, równie ważne, jak jakość kina domowego jest jego rozstawienie w pomieszczeniu. Po pierwsze wielkość zestawu i jego moc warto dopasować do powierzchni, na jakiej on będzie podłączony. I tak w mały pomieszczeniu wystarczające będą niewielkie głośniki i te o mniejszej mocy. W dużym warto zainwestować w większy zestaw o dużej mocy, w tym wypadku kino domowe dobieramy proporcjonalnie do powierzchni pokoju. Po pierwsze dlatego, że ten za mały nie będzie wystarczający dla zapewnienia idealnego dźwięku na dużym metrażu, a po drugie dlatego, że nowoczesne zestawy pełnią też funkcję dekoracyjną i podnoszą standard aranżacji. Jeśli więc kupisz zbyt mały, nie będzie wyglądał estetycznie, a zbyt duży zdominuje aranżację.

Jak rozstawić kino domowe w pomieszczeniu?

W tym wypadku design schodzi na drugi plan, ponieważ tylko prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych elementów kina domowego zapewni nam absolutnie zapomniane wrażenia akustyczne. Zatem podłączając kino domowe, należy zastosować złotą zasadę, która zawsze się sprawdza. Nawet jeśli będzie to oznaczać konieczność przestawienia mebli czy też drobnych bibelotów.

  1. Przednie głośnik zawsze ustawiamy po bokach telewizora, jeśli ściana tv jest szeroka, nie muszą one stać tuż obok, a możemy je rozstawić w odległości nawet kilkudziesięciu centymetrów. W małym wnętrzu możemy je ustawić dosłownie obok telewizora.
  2. Centralny głośnik, ustawiamy albo pod telewizorem lub pomiędzy głośnikami przednimi na równym z nimi poziomie. W tym wypadku wszystko zależy od naszych możliwości powierzchniowych, konstrukcji komody RTV oraz rekomendacji producenta.
  3. Dodatkowe głośni rozstawiamy lub rozwieszamy w strefie wypoczynku i relaksu, w której najczęściej oglądamy telewizję i słuchamy muzyki. Zatem mogą być one rozmieszczone wzdłuż ścian prowadzących do kanapy i na ścianie za nią. Wówczas dźwięk będzie nas otaczał z każdej strony. Inną możliwością jest ustawienie ich po bokach kanapy, pod nią lub za nią. Jeśli zależy Ci na prawdziwie przestrzennym dźwięku, obok rozmieszczenia równie ważna jest jakość zestawu kina domowego. Jednak ich ustawienie jest zawsze bardzo ważne i tutaj warto kierować się zasadą otaczającego dźwięku. Przedni i boczne głośniki zawsze ustawiamy w strefie tv, natomiast pozostałe wokół miejsca, w którym siedzimy, oglądając telewizję. Wówczas będzie mieć wrażenie, że jesteś w centrum wydarzeń, które właśnie oglądasz. A jeśli kochasz muzykę, takie rozmieszczenie głośników pozwoli Ci delektować się nią po królewsku.

Jak długi powinny być kable kina domowego? Jak ukryć kable od kina domowego?

Na tyle długi, żeby podłączyć do niego wszystkie niezbędne głośniki, ale na tyle krótki, żeby nie leżał luźny na podłodze. Im dłuższy przewód amplitunera, tym więcej strat dźwięku, tak przynajmniej twierdzą eksperci od jakości dźwięku. Zatem długość tego przewodu powinna być w sam raz.

Podłączenie wszystkich głośników może być problematyczne ze względu na ilość przewodów, jednak wprawni dekoratorzy albo stosują głośniki bezprzewodowe, albo też wtapiają je w aranżację w taki sposób, żeby były one prawie niewidoczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zasłonić je kwiatami, bibelotami lub poprowadzić pod meblami wypoczynkowymi. Jeśli w pomieszczeniu masz nowoczesne listwy MDF, większość z nich jest wyposażona w dedykowany tunel na kable i inne przewody. I to właśnie nim możecie przeprowadzić okablowanie od kina domowego przez cały pokój. Ponadto płyta wiórowa jest materiałem, w którym bez problemy możemy wywiercić lub wyciąć otwór na kabel, w miejscu, w którym łączy się ona z głośnikiem.

Jeśli planujesz zakup kina domowego, warto również inwestować w nowoczesną komodę RTV, która posiada odpowiednie przelotki na kable, by te znajdowały się za nią i nie szpeciły salonu. A jeśli twój tv jest powieszony na ścianie, wszystkie kable ukryjesz pod dedykowaną listą. Inną możliwością jest zamówienie u stolarza takiej, z której są wykonane meble w pokoju.

Inną możliwością jest przygotowanie dedykowanych tuneli w ścianie, które potem zaślepiamy listwą taką jak do ledów, lub nawet na przewód umieszczony w ścianie kładziemy listwę ledową, a potem zaślepiamy ją np. mleczną zaślepką. Możliwości jest wiele, a ogranicza Was tylko wyobraźnia i budżet.