Jak urządzić pokój z Jacuzzi, aranżacja pokoju z jacuzzi
środa, 27 listopada 2024
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest podjęcie decyzji, gdzie właściwie chcemy mieć jacuzzi. Czy ma to być samodzielny pokój kąpielowy, odrębna przestrzeń, oaza spokoju relaksu, do której wchodzisz i zapominasz o bożym świecie? Czy też chcesz mieć pokój lub aneks kąpielowy połączony z główną sypialnią? Jeszcze inną możliwością jest montaż wanny z bąbelkami w łazience. Podjęcie tej decyzji będzie determinować szereg innych decyzji np. dotyczących wymiarów i koloru jacuzzi.
W samodzielnym pokoju kąpielowym będziesz mieć duże pole do popisu w kwestii aranżacji, możesz urządzić sobie w nim prawdziwe mini SPA. W łazience będzie to już trudne, ponieważ jest to pomieszczenie wielofunkcyjne. A w przypadku kilkuosobowej rodziny, trudno będzie wstrzelić się z długą relaksującą kąpielą. Jeśli ma oddzielną łazienkę przy sypialni i jest wystarczająco duża, to właśnie w niej możesz urządzić pokój kąpielowy, który jednocześnie będzie pełnił funkcję łazienki.
Jeśli masz wystarczająco dużą sypialnię, jacuzzi możesz wstawić właśnie do łazienki, wówczas od razu po relaksującej kąpieli wskoczysz do łóżka. Jest to niestety komfort, na który niewiele osób może sobie pozwolić.
Jakie warunki techniczne musi spełniać pomieszczenie, w którym będzie jacuzzi?
Niestety sama decyzja o montażu jacuzzi i wybór pomieszczenia to za mało, żeby je zamontować w domu. Pomieszczenie, w którym chcemy urządzić pokój kąpielowy, powinno spełniać odpowiednie warunki techniczne, których ze względów bezpieczeństwa lepiej nie należy bagatelizować. Zacznijmy do najważniejszej kwestii, czyli stropu, który powinien mieć odpowiednią nośność, stan techniczny i odporność na ciężar stropu powinien sprawdzić fachowiec, ponieważ nawet puste jacuzzi to bardzo duży ciężar. I to jest punkt wyjściowy do spełnienia marzeń o domowych SPA. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji inspektora budowlanego możemy zacząć na poważnie myśleć o wannie z masażem. Zanim przejdziesz do aranżacji, najpierw należy przygotować pomieszczenie od strony technicznej.
- Podłoga wokół jacuzzi powinna być wyłożona antypoślizgowymi płytkami lub żywicą epoksydową, jednym słowem musi być wodoodporna, tylko wówczas jej nie zniszczymy i pomieszczenia piętro niżej. Wymieniając podłogę warto również w pokoju z taką wanną zadbać o ogrzewanie podłogowe, co w znacznym stopniu podniesie nasz komfort.
- Sprawna wentylacja to kolejna bardzo ważna kwestia, podobnie jak w łazience tak i w pokoju kąpielowym będzie panować podwyższona wilgotność powietrza. Jeśli nie chcesz mieć wilgoci w swoim domowym SPA, musisz zadbać o naprawę porządną wentylację i systematycznie sprawdzać jej drożność.
- Izolacja akustyczna to kolejna kwestia, która na początku może nam się wydawać mało istotna. Jednak wanna z hydromasażem emituje spory hałas, który dla innych domowników może być irytujący.
- Elektryka to kolejna bardzo ważna kwestia, o którą należy zadbać już na początku, ponieważ musi spełniać wyśrubowane normy instalacji, które mają kontakt z wodą. Cała instalacja od kabli przez gniazdka elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, ponadto w pokoju kąpielowym powinien być wyłącznik różnicowoprądowy. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że jest to ochrona przed porażeniem prądem poprzez odcięcie prądu, kiedy takie zagrożenia nastąpi z powodu wystąpienia obwodzie nadmiernego prądu doziemnego.
- W pomieszczeniu z jacuzzi powinna być woda i odpływ, a także dodatkowy system odprowadzania wody do odprowadzania nadmiaru wody. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pokoju z jacuzzi powinno być źródło wody pitnej. Może to być zwykła umywalka z baterią w pobliżu wanny.
- Oświetlenie w domowym SPA jest bardzo ważne, w końcu to ono w dużym stopniu wpływa na klimat w tym pomieszczeniu. Jednak i tym wypadku nie będzie łatwo, ponieważ światło jest zasilane energią elektryczną, a więc i ono powinno spełniać wymogi. Oświetlenie do tego pomieszczenia powinno być przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Warto również zadać o regulację jego natężenia lub zamontować kilka różnych źródeł światła, którymi będziemy tworzyć nastrój w naszym domowy SPA.
Jakie jacuzzi wybrać do domu?
Kiedy już nasz pokój kąpielowy spełnia wszystkie wymagania i jest odpowiednio przystosowany do wstawienia wanny z bąbelkami, możemy wybrać się na zakupy. Ale również i na tym etapie zdrowy rozsądek powinien nami kierować, ponieważ wymiar jacuzzi nie jest równy powierzchni, jakiej potrzebujemy jego użytkowanie. Taka wanna wymaga odpowiedniego czyszczenia i konserwacji, a więc nie może być ustawiona w ciasnym rogu, ani zajmować całej powierzchni przeznaczonej na pokój kąpielowy. W tym wypadku musicie zachować czujność podczas zakupów i dopytać sprzedawcy, czy konserwacja urządzeń w niej zamontowanych wymaga dostępu po zewnętrznej stronie wanny, z której strony musimy mieć do nich dostęp itp. Jest to bardzo ważne dla dalszej aranżacji, ponieważ może być ona ustawiona tylko w miejscu, gdzie mamy dopływ i odpływ wody, oraz dedykowaną instalację elektryczną.
Wybieramy domowe jacuzzi
Na rynku jest dostępnych kilka modeli, dedykowanych do warunków domowych, różnią się designem, kolorem i funkcjami. Głównym kryterium wyboru będzie ilość użytkowników. Jeśli salon kąpielowy urządzamy w głównej sypialni i maksymalnie w jednym czasie będzie z wanny korzystać dwie osoby, możemy wybrać jeden z mniejszych modeli. W przypadku aranżacji domowego SPA dla kilku osób należy wybrać większy model, w którym zmieści się więcej niż dwie osoby. Współczesne jacuzzi mogą być wyposażone w różne funkcje, hydromasaż, masaż powietrzem, system audio, a także oświetlenie LED. Analogicznie do ilości funkcji będzie rosła cena tego sprzętu. Ponadto jacuzzi może być wykonane z akrylu, stali nierdzewnej, lub laminatu, co również wpływa na jego cenę.
Jeśli nie chcesz bez potrzeby wydawać pieniędzy, zastanów się, na których funkcjach najbardziej Ci zależy, który z materiałów najbardziej Ci się podoba. A potem wykonaj selekcję dostępnych modeli.
Jak urządzić pokój z jacuzzi, jakie kolory zastosować w pokoju z jacuzzi?
Pokój kąpielowy czy domowe SPA powinno być oazą spokoju miejscem, w którym szybko można się zrelaksować. Tego właśnie oczekujemy od tego pomieszczenia, dlatego wszystkie soczyste, ostre kolory będą nas drażnić i irytować. Jeśli chcesz stworzyć pokój z jacuzzi z prawdziwego zdarzenia, pomaluj go na barwy ziemi z przewagą beżowego, kremowego, piaskowego i dodatkiem spokojnego brązu i zieleni. Wybierając paletę barw do tego pokoju, warto, wziąć pod uwagę jak będą one wyglądały w świetle naturalnym, sztucznym i w blasku świec. To bardzo ważne, żeby w miejscu, w którym chcemy się zrelaksować, każdy element aranżacji harmonizował ze sobą.
Jak urządzić pokój z jacuzzi, jakie materiały do pokoju domowego SPA?
Naturalne materiały jak drewno kamień, a także dużo zielonych roślin sprawią, że będziemy czerpać siłę i spokój. Jeśli budżet, jaki zaplanowałeś na urządzenie tego pomieszczenia, jest pokaźny, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby naturalny kamień zastosować na podłodze, deski na ścianach. Jeśli masz ograniczone środki na urządzenie pomieszczenia z jacuzzi, równie pięknie będą się prezentowały płytki na podłodze i odporna na wilgoć tapeta imitująca deski. Natomiast naturalne drewno i kamień możemy zastosować na mniejszych elementach wystroju jak meble i dodatki.
Jakie wyposażenie do pokoju z jacuzzi jest potrzebne?
Zakładając, że chcesz urządzić prawdziwą oazę spokoju, powinieneś zgromadzić w tym pomieszczeniu wszystko, co poprawi jego funkcjonalność i komfort osób z niego korzystających. Oprócz samej wanny z masażem potrzebny więc będzie wieszak na ręczniki, które powinny być miękkie, puszyste i współgrać kolorystycznie z aranżacją pokoju.
Wieszak na płaszcze kąpielowe, a jeśli planujesz zapraszać do swojego domowego spa gości, warto zadbać o szafę z dodatkowymi ręcznikami i szlafrokami, oraz jednorazowymi kapciami. Kosmetyki do domowego spa to przede wszystkim sole do kąpieli, relaksujące olejki eteryczne, ekologiczne mydła, balsamy i olejki do ciała.
Jakie dodatki do pokoju z jacuzzi?
Świece duże i małe, zapachowe i bezwonne, które sprawią, że w pomieszczeniu będzie panował odprężający klimat. Ponadto naturalny kamień, który można wprowadzić pod postacią świeczników, mydelniczek czy innych drobiazgów, które zaznaczą obecność tego materiału w pokoju z jacuzzi.
Meble do pokoju z jacuzzi
Wszystko zależy czy jest to odrębne samodzielne pomieszczenie, czy też jest urządzone w łazience lub sypialni. W pierwszym przypadku warto zadbać o wygodny fotel, ale taki który jest odporny wilgoć. Ponadto w samodzielnym pomieszczeniu warto mieć takie meble jak szafa na ręczniki, półka lub szafka na kosmetyki. Prawdziwy relaks polega nie tylko na hydromasażu, ale na tym, że wszystko, czego potrzebuje mamy w zasięgu ręki. Wówczas nie myślisz o tym, co musisz zabrać do jacuzzi albo czego zapomniałeś zabrać, lecz o tym, jak miło spędzisz w nim czas.