Styl toskański, Jak urządzić salon, kuchnię i sypialnię w stylu toskańskim?
niedziela, 09 października 2022
Dom w stylu toskańskim to aranżacja pełna wakacyjnej magii, wiejskich akcentów, pachnąca świeżymi ziołami, domowym pieczywem. Wszystkie sprzęty, meble, a nawet ich ustawienie przywołują na myśl letni wiejski domek gdzieś na włoskiej prowincji. Zobacz, jak urządzić dom w stylu Toskańskim? Jakie barwy i materiały zastosować? Jakie meble i dodatki wybrać? Podpowiadamy, jak urządzić wiejski woski dom w Polsce.
Myślisz, że styl toskańskim w miejskim domu jest niemożliwy do uzyskania? Nic bardziej mylnego, nawet mieszkanie w bloku z wielkiej płyty można urządzić jak uroczą wielką chatę, spotykaną na toskańskiej prowincji. Duże okna, dobrze doświetlone wnętrza, prostota i zapach świeżych owoców, ziół oraz pieczywa to już połowa sukcesu. Postaw na prostotę i funkcjonalność, zastanów się, jak wygląda twój wymarzony wiejski dom na wakacje, a potem konsekwentnie rezygnuj z luksusowych mebli i dodatków na rzecz tych, które są proste w formie, najlepiej z naturalnych materiałów. Zapomnij o pałacowych żyrandolach i wykwintnych dodatkach, tutaj nie ma miejsca na wyszukane dekoracje, zastępują je piękne, utrzymane w sielskim stylu przedmioty codziennego użytku.
Styl toskański, zasady
Symbole Toskanii, czego nie powinno zabraknąć w toskańskiej aranżacji?
Jak każdy nurt w aranżacji wnętrz również ten ma kilka symboli, które determinują cały wystrój i są punktami wyjściowymi aranżacji całego wnętrza.
Wnętrze w stylu toskańskim jakie materiały?
Jakie kolory do wnętrza w stylu toskańskim?
Rustykalne barwny, choć występują w tym stylu i są one charakterystyczne dla południa Włoch, stosujemy je z umiarem. A jakie to dokładnie kolory, w zasadzie wszystkie barwy ziemi, ale w intensywnej tonacji, jak brąz to ciemny i głęboki, (nasycona) pomarańcza, beże, czerwienie i żółty wpadający w złoto. W omawianych aranżacjach będą one występować głównie na podłodze, w dodatkach, a także pod postacią surowego drewna. Prawdziwą sztuką będzie natomiast kompozycja rustykalnych odcieni z pastelami, które występują na ścianach i tekstyliach. Jeśli nie lubisz mocnych rustykalnych kolorów, możesz je zastąpić paletą ziemi, ale koniecznie połącz ją z delikatnymi pastelowym żółcieniem, błękitem, zielenią i mlecznym odcieniem beżu. Zapomnij o jednobarwnych nudnych tekstyliach. To na nich w tym stylu najwięcej się dzieje, o czym warto pamiętać. Dzięki połączeniu tekstur, barw i pasiastych oraz florystycznych motywów, wnętrze zyska wakacyjny charakter, będzie sielskie, przytulne i miłe. Urocze beże, pastelowe słodkie rozbielone żółcienie, błękit, pastelowa zieleń, rustykalna czerwień i brąz naturalnego drewna to kompozycja kolorystyczna, bez której trudno stworzyć aranżację w stylu włoskiej prowincji. Choć takie zestawienia mogą wydawać się trudne wprost niedorzeczne, tworzą wyjątkowo spójną całość.
Ściany w stylu toskańskim
Toskania kocha faktury i surowe wykończenia, dlatego w takim wnętrzu zapomnijmy o szpachlowanych gładkich niczym tafla szkła ścianach. W domach z tego regionu ściany są tynkowane gliną i mają bardzo nierówną fakturę, co trzeba przyznać, ma swój urok. W polskich aranżacjach można ją zastąpić tynkiem wapiennym, jeśli wnętrze powstaje w nowo budowanym domu. W domach, w których wykonujemy metamorfozę i ściany są już gotowe, możemy zastosować tynk strukturalny, pobawić się z betonem, który potem malujemy na wybrany kolor. Inną możliwością jest przyklejenie cegły lub kamienia ściennego, lub tapety z imitacją teksturowanych tynków. Warto zaznaczyć, że taka aranżacja, nie musi być idealnym odwzorowaniem autentycznego toskańskiego wystroju. Wystarczy wprowadzić do pomieszczenia kilka kluczowych i najbardziej charakterystycznych elementów oraz zachować kolorystykę.
Kolory ścian
Od złamanej antycznej bieli, przez kremy, beże i żółcienie, a także ciemniejsze odcienie jak brązy, choć te ostatnie są najczęściej malowane naturalnym lub udawanym kamieniem i tapetami. Najważniejsze w tym stylu jest to, żeby panował w pomieszczeniu, ciepły słoneczny nastrój. A najłatwiej można go uzyskać, stosując ciepłe lub te wybrane spośród barw ziemi.
Sufit w stylu toskańskim
Sufit to nie tylko oświetlenie, a w tym wypadku najważniejszym jego elementem są belki podsufitowe. Można je pozostawić w naturalnym odcieniu surowego drewna, pomalować ciemną farbą, nadając im jeszcze bardziej rustykalny charakter lub na biało, żeby wnętrze stało się jaśniejsze. Bez względu na to, jaką będą miały barwę, nie powinno ich zabraknąć w takiej aranżacji. Sklepienie może kolor biały, śmietankowy, kremowy lub beżowy, ale zawsze powinno być zakończone drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Co w nowoczesnych domach, a także mieszkaniach często wiąże się z koniecznością przyklejenia ich imitacji. Wówczas z pomocą przychodzą nam styropianowe listwy, które można kupić w całej gamie wymiarów i można je malować farbami ściennymi. Inną możliwością jest montaż drewnianych szerokich listew, ale tylko wówczas, gdy konstrukcja sufitu na to pozwala. Pamiętajmy, że drewno jest ciężkie i kilka takich belek może poważnie obciążyć sufit.
Oświetlenie w stylu toskańskim
Oświetlenie w stylu toskańskim to urocze retro żyrandole, lampy stołowe i podłogowe z uroczymi abażurami w pastelowych barwach lub subtelnym florystycznym motywem. Ponadto kinkiety, dzięki którym wieczorem można uzyskać klimatyczną atmosferę. Na tarasie oprócz stylizowanych na retro solarnych lamp oraz te autentyczne naftowe i olejne. Choć lampy są bardzo ważne w stylu toskańskim, równie ważne są święcie, które w letni toskański wieczór rozświetlają tarasy i werandy.
Kuchnia w stylu toskańskim. Jak urządzić toskańską kuchnię?
Kuchnia w stylu toskańskim to serce domu, pomieszczenie, w którym rozpalamy i podtrzymujemy domowe ognisko. Pachnie w niej świeżymi ziołami, owocami i domowych pieczywem. Drewniane urocze kredensy z uroczymi witrynami romansują z otwartymi półkami, a których znajdziemy piękne ceramiczne kubki, miseczki, a także całe mnóstwo świeżych i suszonych ziół. Na blacie i stole pierwsze skrzypce grają wiklinowe kosze z owocami, herbaciany imbryk, bańka z mlekiem, a także domowe ciasto. Nie ma tutaj dekoracyjnych pojemników kuchennych, ich miejsce zajmują natomiast doniczki ze świeżymi ziołami i całe mnóstwo akcesoriów kuchennych. Te ostatnie zawsze są na widoku, zupełnie jakby cały czas były w gotowości do przyrządzenia kolejnego przysmaku. Meble z surowego szczotkowanego drewna i wikliny, proste przyozdobione pastelowymi kwiecistymi tekstyliami współgrają z każdym elementem tego wnętrza. Nie oszukujmy się kuchnia w stylu toskańskim to wnętrze, które w znacznym stopniu kształtuje artystyczny nieład. Jednak uwaga nie znajdziemy tu ani jednego niepotrzebnego przedmiotu, jest to doskonały przykład na piękną funkcjonalność, prostotę i komfort użytkowania. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej meble kuchenne mają kolor biały i drewniany blat, dzięki czemu łatwiej jest poskromić artystyczny nieład i wprowadzić do wnętrza pastelowe tkaniny oraz wiklinowe i drewniane dodatki. Jednak uwaga nadal są meble, których główną dekoracją są przeszklone fronty na wzór urokliwych witrynek, a także całe mnóstwo odkrytych półek. Decydując się na zabudowę meblową, w tym stylu warto, pamiętać, że każdy jej element powinien nawiązywać do tego sielskiego stylu, od dresów na szafkach po uchwyty i to, co pozostawiamy na widoku w otwartych półkach i na blacie roboczym.
Fronty szafek kuchennych:
Fronty szafek kuchennych idealnie wpisujące się w ten nurt można wykonać z płyt meblowych:
Ściana nad blatem roboczym
Również ta przestrzeń wymaga specjalnego oprawy, do wyboru mamy klasyczne białe kafle, cegłę w naturalnym kolorze lub białą, a także urocze płyty meblowe, które z powodzeniem je zastąpią:
Wprawdzie nie są to oryginalne materiały ściągnięte z uroczej Toskanii, ale łatwo dostępne w polskiej rzeczywistości i znacznie tańsze. Efekt, jaki możemy uzyskać, stosując nowoczesne materiały, naprawdę będzie zaskakująco naturalny. A co najważniejsze utrzymanie w czystości w takiego wnętrza bardzo łatwe i wymagające znacznie mniejszego nakładu czasu i pracy. Podobne materiały możecie zastosować w innych pomieszczeniach jak salon, sypialnia czy łazienka, w każdym z nich będą się prezentować równie sielsko i uroczo
Jakie dodatki do kuchni w stylu toskańskim?
Sielskie, urokliwe i funkcjonalne, a zatem salaterki, ale nigdy puste, ceramiczne talerze, chochle, durszlaki, urocze butelki z mini uchwytami jak te z ekskluzywną oliwą z oliwek, dzbanuszki, imbryki, mini patelnie, drewniane deski do krojenia i kubeczki dekoracyjne doniczki na zioła i kwiaty. Trochę tego dużo jak na jedno wnętrze, ale żeby stworzyć toskański klimat, nie wystarczy jeden imbryk czy salaterka.
Salon w stylu toskańskim
To kolejne już wnętrze, w którym wprowadzenie południowo włoskiego klimatu wymaga wymiany podłogi, aranżacji ścian i doboru odpowiednich mebli. A te powinny być proste, lekkie i przywoływać na myśl wakacje i skąpaną w słońcu Toskanię. Tekstura na ścianach może być wykonana różnymi technikami. Od wyłożenia ich naturalnym kamieniem, białą cegłą, ale taką równiutka jak w nowoczesnych wnętrzach, ale wyglądającą jak ręcznie formowana, tynkiem strukturalnym, lub postawić na najmniej pracochłonne i kosztowne będzie przyklejenie tapety. Znacznie większym wyzwaniem będzie natomiast, który jest nieodzownym elementem każdego włoskiego salonu. I tutaj mamy dwie możliwości, możemy ograniczyć się jedynie do odpowiedniej aranżacji okna lub pójść o krok dalej wyeksponować i urządzić po toskański nawet niewielkie balkon. A jeśli go nie mamy? To go zróbmy, oczywiście nie w dosłownie, ale zawsze możemy na jednej ze ścian przykleić przestrzenną jak najbardziej naturalnie wyglądającą fototapetę przedstawiającą drzwi tarasowe i brakujący w naszym pokoju taras. Na suficie nad fototapetą montujemy karnisz, zawieszamy woalowe firanki i pastelowe zasłony w jasne pasy lub z subtelnym florystycznym motywem. Meble w takim salonie powinny być z naturalnego drewna lub płyty go imitującej, do tego kilka wiklinowych elementów np. bujany fotel i gazetnik lub wiklinowa ława ze szklanym blatem. Podłogi w toskańskich domach najczęściej nie są przykrywane żadnymi dywanami i takie też najlepiej się prezentują, Tym bardziej że powinna ona być wykończona naturalną deską, kamieniem, a nawet ręcznie formowaną i strukturalną terakotą cotta. A takiej podłogi przyznacie, że aż żal przykrywać. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć funkcjonalnej, ale utrzymanej w południowo włoskim klimacie szafki RTV, komody na obrusy i zastawę stołową i uroczego kredensu z piękną witryną, w której można wyeksponować włoską porcelanę lub uroczą ceramiczną zastawę stołową. Komody Włosi traktują jako dodatkowe półki na ramki z rodzinnymi zdjęciami oraz kwietniki na miniaturowe odmiany kwiatów. Kominek najlepiej obudowany półkami to kolejny element, który wprowadzi do salonu wakacyjny klimat. Ten rodem z Toskanii powinien mieć klasyczny kształt, być zwieńczony łukiem i obudowany półkami. A na nich możemy ustawić całe mnóstwo książek, ramek na zdjęcia, wspomnianą na początku figurkę srebrnego konia, oraz inne bibeloty kojarzące się południem Włoch.
Tekstylia w takim salonie to przede wszystkim meble wypoczynkowe, w jasnych pastelowych kolorach, delikatne pasy w barwach ziemi lub pastelowym delikatnym florystycznym motywem. Do gładkich kanap i foteli, które powinny być komfortowe i proste, koniecznie dodaj pastelowe poduszki dekoracyjne w krateczkę biało błękitną, w pasy w toskańskiej kolorystyce lub kwiaty, lub zioła. Zasłony, najlepiej prezentują się w jasnych barwach, gładkie lub z subtelnym motywem, ale zawsze długie i zwiewne. Jeśli nie dysponujesz dużym oknem tarasowy, to właśnie firanki i zasłony pomogą Ci je wykreować. Jeśli zamiast krótkich do parapetu, powiesisz gęsto marszczona długie firanki na całą ścianę lub sporą jej część, stworzysz iluzję szerokiego okna od sufitu aż do podłogi, czyli imitację swoich nieistniejących drzwi tarasowych.
Sypialnia w stylu toskańskim
To proste, ale komfortowe wnętrze, w którym znajdują się tylko absolutnie konieczne sprzęty. Duże drewniane łóżko, całe mnóstwo dekoracyjnych poduszek, oraz szafa. I tutaj większość dekoratorów staje przed dylematem, czy kupić gotową szafę wpisującą się w omawiany styl, czy też postawić na funkcjonalność i oszczędność przestrzeni i zamontować tą wnękową. Oba rozwiązania sprawdzą się równie dobrze, choć szafa na wymiar zajmuje mniej miejsca i będzie bardziej pojemna. Minusem tego rozwiązania będzie trudność dopasowania jej do stylu, w jakim urządzono pomieszczenie. Jednak zawsze można, zamiast klasycznym drzwi przesuwnych zamontować drzwi przesuwne z okuciami dedykowane do oddzielania pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu połączymy funkcjonalność nowoczesnej zabudowy garderobianej i nie umknie nam toskańskich charakter pomieszczenia. Okno w takiej sypialnia powinna być „ubrane” w woalowe lub koronkowe firanki i zwiewne długie zasłony w pastelowych barwach. W tym wnętrzu to prostotę formy i surowy minimalizm grają pierwsze skrzypce.
Łazienka w stylu toskańskim
W łazience królują naturalny kamień w odcieniach beży i czysta biel. Wolno stojąca wana na nogach w stylu retro i utrzymana w podobnej stylistyce umywalka. Zwieńczeniem całości są czarne lub złote baterie w stylu retro i okno, najlepiej półokrągłe ze szprosami i śnieżnobiałą woalową firanką. Jeśli meble to w kolorze naturalnego drewna lub pomalowanych na biało desek. To wnętrze wykreowane urokiem surowego fakturowanego kamienia, naturalnego drewna i subtelności śnieżnej bieli.