Czarna sypialnia, jak urządzić sypialnię z czarnymi ścianami? Jakie meble i dodatki

aranżacje czarnej sypialniCzarna sypialnia to wnętrze, które do niedawna budziło nieuzasadniony lęk, obawy, że pokój do spania będzie ciemny, ponury i przytłaczający. Czarne ściany w sypialni budziły wiele obaw, dlatego zrezygnowano z nich z rzecz czarnym mebli tekstyliów i dodatków. Kolor ten został „odczarowany” kilka sezonów temu. Początkowo nieśmiało wkraczając na jedną tylko ścianę, lub jedynie sufit.

Obecnie czarna sypialni dosłownie oznacza cztery czarne ściany, najczęściej zestawione z białym sufitem. Zobaczcie, jak stworzyć uroczą i stylową aranżację pokoju nocnego z czernią w roli głównej.

Czarna sypialni to wnętrze niezwykle urocze, eleganckie i przyjazne użytkownikom, choć nadal niewiele osób decyduje na ściany w tak odważnym kolorze. Głęboka matowa czerń, nie zmniejsza wizualnie pomieszczenia, wręcz przeciwnie „oddala” od siebie ściany, tworząc iluzję większego, bardziej przestronnego wnętrza. Zestawiona z jasnymi równie neutralnymi barwami rozkwita, dające nieskończenie wiele możliwości aranżacji takiego wnętrza.

Czarna sypialnia, czyli ściany, które tworzą klimat

Czerń od zarania dziejów jest barwą, której przypisuje się magiczne znaczenie, tajemnicę, budzi podziw i lęk. Jest symbolem, elegancji, luksusu i ekstrawagancji. Kolor ten doskonale komponuje się ze wszystkimi mocnymi, soczystymi barwami, podkreślając ich głębie, oraz z jasnymi neutralnymi, przy których staje się spokojny, relaksujący i bardzo elegancki. Zestawiony ze srebrem, złotem i kryształami zyskuje luksusowy charakter. Podobnie jak sypialnia w tym odcieniu, raz pomalowane ściany, będą zmieniać charakter całego pomieszczenia, wraz ze zmianą tekstyliów, koloru mebli, a nawet dodatków. Czarne ściany w sypialni sprawiają, że jest to wnętrze bardzo klimatyczne, piękne i luksusowe, ciemna barwa pozwala wypocząć i naładować akumulatory na kolejny dzień. Odpowiednio podświetlone wprowadzają spokojną romantyczną atmosferę, zaś zestawione z pikowanymi tekstyliami są idealnym wnętrzem dla dwojga. Nie masz pomysłu na romantyczną, ale jednocześnie lekką aranżację sypialni? Zacznij od pomalowania ścian na czarny mat. Nie obawiaj się, że będzie w niej ciemno, ta barwa doskonale komponuje się bielą, szarością, popielatym, srebrem i złotem. Czyli z kolorami, które sprawią, że czerń przestanie być ponura, ożyje i stanie się dynamiczna.

Czarna sypialnia, jak udekorować ściany

Takie wnętrze nie wymaga zbyt wielu dekoracji a te, które się w nim znajdą, powinny być dobrze przemyślane i w odpowiednim kolorze. Odcień dodatkowy będzie stanowić o charakterze całej aranżacji. Z tego też powodu uważaj, żeby nie przesadzić z obrazami, zdjęciami, a nawet dekoracyjną tapetą. Ściany w tak intensywnej, a jednocześnie spokojnej barwie „przejmują” styl, charakter i energię przedmiotów, które się na nich znajdą. Zatem aranżując sypialnię w czerni, zapomnij o obrazach i plakatach w ciemnych kolorach lub – co gorsza – w ciemnych ramach. W tym wypadku nie tylko dobór barw dodatkowych jest ważny, równie duże znaczenie ma kształt, rozmiar i forma. Zatem przerażające i demoniczne obrazy, bibeloty, a nawet bardzo ciężki motyw na zasłonach czy pościeli, sprawią, że całe wnętrze będzie ciężkie i nieprzyjemne. Takie ściany trzeba „udomowić”, wyciągnąć z czerni jej elegancję i luksusowy wymiar. Porównajmy te ściany do małej czarnej sukienki, która zestawiona z poważnym żakietem i służbowymi butami oraz aktówką, będzie biznesowym strojem, pospolitym zwyczajny bez wyrazu. Jednak ta sama sukienka zestawiona z trampkami i jeansową kataną, stanie się dynamiczna i lekka, a jeśli założysz do niej czerwone szpilki i diamentowe kolczyki będzie idealnym strojem na bal. Taka też jest nasza czarna sypialnia. Jej ciemne i bardzo neutralne ściany to tylko baza, którą można dowolnie aranżować, nadając pomieszczeniu dowolny charakter. Zanim zaczniesz wybierać dodatki, zastanów się, w jakim stylu ma być całe pomieszczenie. Jaki chcesz uzyskać efekt i jak wystylizować czerń. Jeden niewłaściwy bibelot może zmienić cały wystrój.

jakie meble do czarnej sypialni

Klasyka w dobrym stylu, czyli czarna sypialnia z białymi meblami

Czarna sypialnia z białymi meblami może się wydawać rozwiązaniem nudnym, mało pomysłowym i oklepanym. Ale czy na pewno? Dotychczas biało czarna aranżacja oznaczała białe ściany i czarne meble, a więc proporcje kolorystyczne były zupełnie inne. W takim zestawieniu zawsze otrzymywaliśmy bardzo neutralne i lekkie pomieszczenie, a czasem nawet nijakie. Jednak przewaga czarnego koloru i zastosowanie go na ścianach, zmienia sposób postrzegania całej aranżacji. Zamiast kilku niewielkich w stosunku do metrażu elementów wyposażenia, mamy wszystkie ściany w tym kolorze. Kontrastujące, ale zachowane w równie neutralnej kolorystyce meble, będą je zdobić, sprawią, że ściany nabiorą lekkości, dynamiki i zostaną „udomowione”. Białe meble bez względu na formę i fakturę na takim tle zawsze będą niczym wisienka na torcie, będą zdobić, rozjaśniać i dodawać uroku. To one zdecydują, o tym, w jakim stylu będzie aranżacji twojej sypialni. Bez względu na to, czy będą to minimalistyczne kubistyczne komody, czy też fikuśne wyszukane meble z epoki. Zestawienie bieli z czernią to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody.

Uroczo i z pazurem, czyli czarna sypialnia i czerwone meble

Czerwone lub wiśniowe meble to kolejna bardzo stylowa propozycja do czarnej sypialni. Jednak uwaga takie zestawienie będzie się dobrze prezentować pod warunkiem, że będą one w połysku nie w macie. Zdecydowanie lepiej będą wyglądać te lakierowane i gładkie i niż fornirowane z sękami. Czarne ściany w sypiali są urocze, ale też bardzo wymagające. Jeśli więc czerwień to połyskująca, bez zbędnych zdobień i frezów, proste, minimalistyczne meble i koniecznie zestawione ze srebrem lub złotem. Taki duet kolorystyczny sprawia, że wnętrze jest bardzo stylowe i eleganckie, ale też nowoczesne. Ostrożnie należy dobierać do niego dodatki, raczej zrezygnujmy z kolejnego koloru na rzecz lampy, czy bibelotów z transparentnego szkła. Nie polecamy również stosowania wzorzystych i fakturowanych tkaniny. Ściana z łóżkiem może być natomiast udekorowana fototapetą przedstawiającą ogromną przestrzenną czerwoną różę lub mak. Element florystyczny nada tej aranżacji lekkości, sprawi, że będzie ona piękna, ale też bardziej przystępna.

Czarna sypialnia i meble w kolorze butelkowej zieleni

Jeśli butelkowa zieleń to koniecznie w połysku, przeciwieństwie do poprzednich te mogą być perełkami z epoki z uroczo wygiętymi nogami, zaokrąglonymi rogami oraz mosiężnymi, złotymi lub srebrnymi uchwytami. Również w tym wypadku zdecydowanie lepiej będą się prezentowały te w połysku, gładkie, odbijające światło, sprawiają, że pomieszczenie będzie luksusowe, ale wyjątkowo spokojne. Komody i szafa w kolorze butelkowej zieleni oraz głęboka czerń na ścianach potrzebuje miękkiego towarzystwa, dlatego wybierając łóżko, koniecznie zdecyduj się na to dużym tapicerowanym i pięknie pikowanym welurowym zagłówkiem również w kolorze butelkowej zieleni. Jego tkanina i faktura sprawią, że sypialnia stanie się przytulna i przyjemna. Ściana tuż za nim może zostać udekorowana modną tapetą z palmowymi liśćmi, fototapetą w stylu jungle lub z glamourowym motywem, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Dodatki, koniecznie kryształowe, złote lub srebrne, czyli takie, które sprawią, że wnętrze to nabierze blichtru i będzie pięknie połyskiwać w promieniach słońca, a także w klimatycznym nocnym oświetleniu. W takim wnętrzu podłoga powinna być miękka, miła w dotyku i koniecznie ciepła, ale też znacznie jaśniejsza od ścian i mebli. Biały lub popielaty dywan z długim włosem będzie wprost idealny.

Czarna sypialnia z szarymi meblami

To propozycja dla miłośników nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Czarne ściany zestawione z lekkimi kubistycznymi szarymi meblami na wysoki połysk lub w macie sprawią, że wnętrze będzie lekkie, dynamiczne, ale na tyle spokojne, żeby szybko w nim wypocząć. Do popielatych mebli pasują białe, błękitne, limonkowe, a także w kolorze butelkowej zieleni dodatki. Jeśli zdecydujesz się na nowoczesne minimalistyczne meble, taki też charakter będzie miała aranżacja. Zatem możesz do niej dobrać nowoczesne oświetlenie np. modny kubistyczny plafon, nowoczesną loftową lampę podłogową na trójnogu oraz łóżko z palet. Zasłony, pościel i dekoracyjne poduszki powinny podkreślać lekki charakter tego wnętrza, doskonale sprawdzą się nowoczesne przestrzenne w kilku odcieniach niebieskiego i białego. Toaletka, biurko i komody również powinny nadawać lekkości całej aranżacji, zrezygnuj zatem z ciężkich i stylowych na rzecz tych w stylu news scandi.

Czarna sypialnia i drewniane meble

To duet doskonały, lekki, przyjemny i bardzo lekki, ale pod warunkiem, że zdecydujesz się na jasne meble w kolorze naturalnego dębu, bielonej sosny. W takim zestawieniu najlepiej prezentują się lekkie meble w stylu skandynawskim i bardzo nowoczesne. Ciepły odcień drewna i neutralny, ale mocny odcień ścian, sprawią, że pomieszczenie stanie się oazą spokoju. Zasłony i wszystkie tekstylne dodatki powinny być utrzymane w barwach ziemi lub pastelach. A jeśli marzysz o udekorowaniu ściany za łóżkiem, postaw na lamele. Inną propozycją będą drewnopodobne panele ścienne lub biała cegła. W takie aranżacji czarne ściany prezentują się łagodnie i bardzo lekko. Dlatego w tej aranżacji możesz zastosować nawet 3-4 różne dodatkowe barwy. Pamiętaj jednak o zachowaniu proporcji, czerń to barwa bazowa, biel dodatkowa, wstępuje na suficie, ale możesz ją powtórzyć na kilku dodatkach, drewno to kolejna barwa, ale również bardzo stonowana i neutralna, dlatego nie będzie “rywalizować’ z trawiastą zielenią, granatem czy błękitem. W takim wnętrzu nie zaszkodzi również odrobina modnej jasne szarości, pamiętaj jednak żeby nie tworzyć „bloków kolorystycznych”, barwy dodatkowe rozproszyć po całym pomieszczeniu.

jakie oświetlenie do czarnej sypialni

Czarna sypialnia z loftowymi drewnianymi meblami

style="text-align: justify;">To propozycja dla miłośników industrialnych wnętrz, którzy lubią surowe proste aranżacje. Nasza propozycja to czarne matowe ściany, biały lub popielaty sufit. Drewniane meble z widocznymi sękami w metalowych czarnych ramach i na takich też nogach. Do tego duże przeszklone powierzchnie np. portfenetry oddzielające przeszkloną szafkę, toaletkę lub biurko. Łóżko w takiej sypialni powinno być niskie i proste, takie, którego prawie nie widać. W takim wnętrzu ściany ożywiamy plakatami, grafikami lub zdjęciami w chromowanych ramach. Przy tak ciężkiej i surowej aranżacji bardzo ważne jest oświetlenie, a to powinno być utrzymane w loft owej stylistyce. Najlepiej sprawdzą się zatem gołe ozdobne żarówki na długich kablach fantazyjnie przyczepione do sufitu oraz duża stojąca loftowa lampa na trójnogu w kolorze srebrnym, miedzianym lub w kolorze butelkowej zieleni

Jaka podłoga do czarnych ścian w sypialni

Podłoga w czarnej sypialni powinna korespondować z sufitu, choć trudno sobie wyobrazić aranżację tego pomieszczenia z białą podłogą, warto wybrać tą w jasnym neutralnym kolorze, lub ożywić ją kolorowym, ale koniecznie nowoczesnym dywanem. Ciemna, drewniana i ciężka w takim wnętrzu sprawi, że będzie ono ponure i nieprzyjemne. Doskonałym rozwiązaniem będą zatem panele w odcieniach szarości, miękkie wykładziny dopasowane kolorem do dodatków lub mebli, grube z długim włosem dywany sahggy oraz nowoczesne antyalergiczne z dynamicznym motywem. A wszystko zależy od tego, w jakim stylu zostało urządzone takie wnętrze. Miłośnicy naturalnego kamienia mogą postawić na czarny marmur lub inne ciemne, grafitowe, ale z jasnym motywem naturalne kamienie. W domach z ogrzewaniem podłogowy, równie dobrze sprawdzą się płytki podłogowe w kolorze mebli, ścian lub dodatków, ale w połysku, najlepiej ozdobione mieniącymi się drobinkami. Wyjątkiem jest czarna sypialnia w stylu nowoczesnym, w której klasyczne proste kafelki podłogowe będą idealnym rozwiązaniem.

Jaki sufit do czarnych ścian w sypialni

W czarne sypialni biały lub popielaty sufit to absolutne must have to dzięki niemu pomieszczenie nie będzie ponure i ciemne. Jeśli twoja czarna sypialnia ma być w stylu glamour lub bardzo nowoczesnym doskonałym rozwiązaniem będą lustra na suficie, jedno duże lub kilkanaście małych. Będą one odbijać i rozpraszać światło, dzięki czemu nie będzie w pokoju ciemno. Warto wówczas zastanowić się nad ciekawą aranżacją podłogi, która będzie się w nim odbijać. Inną możliwością jest przestrzenna tapeta na suficie z połyskującymi elementami, która sprawi, że pomieszczenie sufit stanie się wielowymiarowy, a cała aranżacja intrygująca. Doskonałym, choć nieco już oklepanym jest podświetlany wielopoziomowy sufit z konstrukcją z karton gipsu. Mimo że rozwiązanie to jest dedykowane do wnętrz dziennych, w tym tak stylowej aranżacji będzie, jak wisienka na torcie. Sprawi, że całe wnętrze nabierze charakteru i luksusowego wymiaru.

jaki sufit do czarnej sypialni

Jakie oświetlenie do czarnych ścian w sypialni

Oświetlenie w tak ciemnej aranżacji musi być dobrze przemyślane. Z pewnością jedno źródło światła nie wystarczy, dlatego warto dobrze przemyśleć jego usytuowanie, szczególnie jeśli pokój ten służy nie tylko do spania, znajduje się w nim toaletka, przy której będziemy wykonywać codzienny makijaż, lub biurko do pracy. Dobrze oświetlone czarne ściany będą nie tylko doskonale zrelaksować, sprawią, że wnętrze będzie lekkie i przyjemne do zasypiania i inspirujące do pracy. Oprócz centralnego oświetlenia powinna się w nim znaleźć duża stojąca lampa, a także dwie lampki nocne po jednej z każdej strony łóżka. W sypialni z toaletką lub biurkiem dodatkowa lampa, lub kinkiet w tej strefie.

Dodatki do czarnej sypialni

Tak odważna aranżacja wymaga odważnych zdecydowanych dodatków, nie muszą one być duże i masywne, ale z charakterem. Natomiast w sypialni w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się kubistyczne ramki na zdjęcia i otwarte półki, a także abstrakcyjne grafiki w odważnych kolorach. W glamurowej kryształowe, srebrne, złote lub lustrzane, duże i małe drobiazgi, które podkreślę charakter wnętrza w loftowej masywne industrialne np. wykonane z części samochodowych stoliki nocne, takie też dodatki. Pamiętaj czarna sypialnia to pomieszczenie, odważne i takie, które powinno być dopasowane nie tylko do twoich potrzeb, ale też jak najbardziej spersonalizowane.

Komentarze

Anka
Od dawna marzyła mi się taka ciemna sypialnia ale nie miałam na nią odwagi. W końcu zalane mieszkanie przez sąsiada z góry i konieczność remontu sprawiły że się,decydowałam . Jest piękna tylko jeszcze meble muszę wymienić z ciemnym dębem jest ponuro. A malował ktoś meble z płyty jak wyszły????