Betonoskop - co to za urządzenie i do czego służy betonoskop ultradźwiękowy

betonoskop

Artykuł sponsorowany

Podczas prac budowlanych potrzebnych jest wiele specjalistycznych sprzętów i urządzeń, dzięki którym możliwe jest profesjonalne wykonanie zadań. Jednym z nich jest betonoskop. Do czego służy i jakie ma zastosowania?

Betonoskop i jego zastosowanie

W budownictwie jedną z kluczowych kwestii jest bezpieczeństwo, dlatego przed rozpoczęciem prac konieczne jest wykonanie odpowiednich projektów i pomiarów. Od dokładności i precyzji zależy stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Jednym z istotnych aspektów jest pomiar właściwości betonu, aby zapewniał on właściwą nośność i wytrzymałość, gwarantując tym samym bezpieczeństwo. Jednym z urządzeń jest tzw. betonoskop.

Urządzenie, w zależności od modelu emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 24 kHz, 37 kHz, 54 kHz, a wybrane warianty także 82 kHz oraz 150 kHz. Fale emitowane przez urządzenie rozchodzą się po betonie, a istotą badania jest określenie prędkości zjawiska. W praktyce urządzenie wykorzystywane jest po to, aby ocenić jednorodność betonu oraz głębokość ewentualnych pęknięć, a także stopień sprężenia betonu. Dodatkowo betonoskop pozwala w sposób pośredni ocenić parametry, takie jak moduł sprężystości oraz współczynnik Poissona, zgodnie z obowiązującymi w prawie budowlanym normami.

Betonoskop, nazywany także tomografem wykorzystywany jest w szczególności do:

  • oceny spójności konstrukcji betonowych i żelbetonowych;
  • wykrywania nieprawidłowości w konstrukcji, takich jak wytrącenia, ubytki, rozwarstwienia, pęknięcia czy nieszczelności.
  • Wykorzystanie betonoskopów jest doskonałym sposobem na to, aby uzyskać precyzyjne informacje na temat

    Korzyści wynikające z wykorzystania betonoskopu

    Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z wykorzystania betonoskopu jest to, że pozwalają one na wykonanie badania bez ingerencji w konstrukcję obiektu. W przeciwieństwie do innych metod, nie ma potrzeby wykonywania odwiertów lub innych destruktywnych dla powierzchni czynności. Fale ultradźwiękowe wnikają w badaną powierzchnię, penetrując strukturę. Dzięki temu można szybko i prosto uzyskać informację zwrotną na temat ewentualnych dziur lub rozwarstwień w strukturze płyt. Metoda ta pozwala zatem dokładnie zbadać również te miejsca, do których dostęp jest szczególnie utrudniony.

    Wśród zalet betonoskopów wymienić należy również mobilny charakter urządzenia oraz jego trwałość. Dzięki temu, że gabaryty nie są duże można bez trudu przenosić sprzęt, a trwała obudowa sprawia, że ryzyko uszkodzenia jest znikome.

    Wykorzystując betonoskop wyniki prowadzonych pomiarów znane są w zasadzie od razu. Urządzenie w ciągu kilku sekund przetwarza uzyskany wynik, prezentując na wyświetlaczu otrzymane rezultaty.

    Urządzenia cechują się wysoką wydajnością oraz czułością. Atutem jest także to, że poddana badaniom powierzchnia nie wymaga wcześniejszego specjalnego przygotowania.

    Niektóre z urządzeń zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, pozwalające na wykonanie także skanu liniowego. Te dwa tryby, skan liniowy oraz ultradźwięki, pozwalają na wykonanie jeszcze dokładniejszej analizy.

    Złożenie wyników pozwala dokładnie wyznaczyć wytrzymałość elementu poddawanego analizie.

    Uzyskane wyniki można wygodnie i szybko porównać dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w wygodny i kolorowy ekran dotykowy. Jego zaletą jest to, że bez trudności można z niego korzystać nawet w bardzo trudnych i wymagających warunkach. Betonoskop ultradźwiękowy cechuje się dużą wydajnością, a czas pracy na baterii sięga nawet do 8 godzin przy założeniu normalnego trybu pracy. Cechy te sprawiają, że urządzenie jest często wykorzystywanym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie precyzyjnych pomiarów betonu. Profesjonalny sprzęt, znajdujący zastosowanie w branży budowlanej.