Aranżacja ogrodu przydomowego - inspiracje. Jak urządzić ogród?

jak urządzić ogród

Mały ogródek przed domem może być równie piękną i komfortową przestrzenią dla całej rodziny jak ogród urządzony na dużej powierzchni. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja niewielkiej przestrzeni, maksymalne wykorzystanie każdego centymetra. Należy jednak pamiętać, żeby nie zagrać małego ogródka przydomowego. Duże meble i ogromne rośliny, sprawią, że w ogrodzie zapanuje chaos.

Aranżacja ogrodu przydomowego to spore wyzwanie, szczególnie jeśli mowa o małym ogródku, w którym musimy wygospodarować miejsce na roślinność, mini plac zabaw dla dzieci i miejsce relaksu dla całej rodziny. Nawet jeśli do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów kwadratowych aranżacja pięknego małego ogrodu jest możliwa. Najważniejsza kwestia to zachowanie proporcji, a więc kierujemy się podobną zasadą jak podczas urządzania wnętrza.

Mały ogródek - jakie rośliny wybrać do małego ogródka przydomowego?

Jeśli chcemy stworzyć spójne i harmonijne wnętrze należy zachować odpowiednie proporcje między powierzchnią a roślinnością. Dlatego do małego ogródka przydomowego wybieramy małe rośliny. Doskonale sprawdzą się równo przycięte bukszpany, trzmielina ukształtowana w niewielkie kule lub stożki, róże szczepione na pniu, czyli ozdobne rośliny, które zajmują niewiele miejsca, ale pięknie wyglądają. Jeśli marzy Wam się wszechogarniająca zieleń w małym ogródku, postawcie na zielone ściany. Siatka ogrodzeniowa obsadzona powojnikiem, bluszczem lub dzikim winem sprawi, że zieleni w małym ogrodzie nie zabraknie. Aranżując mały domowy ogródek, warto pamiętać, o tym, że nawet małe rośliny mogą sprawić, iż w ogrodzie będzie panował chaos. Dlatego, zanim przystąpicie do obsadzania ogródka, warto ustawić rośliny w doniczkach i sprawdzić jak będą się prezentować. Na małej przestrzeni doskonale sprawdzają się proste linie i symetria, wówczas ogródek zawsze będzie wyglądał pięknie i schludnie. Ponadto zielona ściana stworzy poczucie dali, a Wasz ogród będzie wyglądał na dużo większy, niż jest w rzeczywistości.

Jak rozmieścić roślinność w małym ogródku?

W małym ogródku najlepiej jest posadzić roślinność w takich miejscach, w których nie zmieszczą się meble ogrodowe ani kącik dla dzieci. W tym celu warto wykorzystać przestrzeń pod płotem, małe narożniki i inne miejsca, któreych w żaden inny sposób nie zagospodarujesz. Dodatkową przestrzenią do obsadzenia jest ogrodzenie, na którym możesz zrobić modny pionowy ogród. W tym celu zainstaluj na płocie pergolę, do której przyczepisz doniczki lub zamontuj półki, na których ustawisz skrzynki ogrodowe. Na zielonej ścianie najlepiej sprawdzą się pnące rośliny, które stworzą, zielony wodospad w ogrodzie. Pamiętaj, że roślinność w centralnym punkcie małego ogrodu będzie złym rozwiązaniem, ponieważ wizualnie pomniejszy i tak niewielką przestrzeń. Ponadto trudno będzie podzielić ogród na funkcjonalne strefy, a domownicy będą musieli omijać klomby i rabatki.

Krzewy owocowe i zioła do małego ogródka

Aranżując niewielkich rozmiarów ogródek domowy, warto zastąpić tradycyjne krzewy owocowe pnącymi, które można sadzić w wiszących donicach. Równie dobrym rozwiązaniem będą wiszące doniczki ze świeżymi ziołami. Pionowe ogrody są bardzo modne i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Instalacja pergoli przy płocie lub montaż wieszaka na kwiaty, który przy ziemi zajmuje zaledwie kilka centymetrów, a zmieści wiele doniczek z pnącymi krzewami owocowymi to doskonałe rozwiązanie do małego ogródka. Kolejna propozycja to świeże zioła wkomponowane w zieloną ścianę, którą może obrastać luźno puszczony powój lub posadzone w kilkunastu, a nawet w kilkudziesięciu doniczkach zioła i rośliny ozdobne.

Aranżacja małego ogródka dla całej rodziny - podział ogrodu na strefy.

Aranżacja małego rodzinnego ogródka nie jest łatwa i wymaga wielu kompromisów, dlatego warto spojrzeć na swój ogród z dystansem i podejść do jego aranżacji kreatywnie. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest podział ogródka na funkcjonalne strefy. Podział ogrodu na kilka mniejszych stref sprawi, że każdy z domowników znajdzie w ogrodzie miejsce dla siebie, a wspólne spędzanie czasu nie będzie oznaczało walki o przestrzeń. W pierwszej kolejności należy określić, jakie właściwie funkcje powinien pełnić nasz domowy ogródek. Potem zastanowić się jak rozmieścić strefy w ogrodzie, tak żeby nikt nikomu nie przeszkadzał.

  • Strefa zieleni i zarazem najbardziej reprezentacyjna część ogrodu przed domem, powinna znaleźć się w takich miejscach, których nie można wykorzystać w żaden inny sposób. Ponadto roślinność powinna być widoczna z części wypoczynkowej.
  • Strefa dziecięca, która w małym przydomowym ogródku będzie niewielka, powinna znajdować się najdalej od miejsca relaksu rodziców, ale w takim miejscu, żeby pociechy były widoczne. Na niewielkiej przestrzeni najlepiej jest postawić na kompaktowe rozwiązania. Mały małpi gaj lub trampolinę i niewielką piaskownicę czy ściankę do wspinaczki, czyli sprzęty, które powinny zaspokoić potrzeby dzieci.
  • Strefa relaksu. Na drugim końcu małego domowego ogródka ustawiamy, wygodne fotele lub leżaki i niewielki stolik kawowy oraz parasol ogrodowy, pod którym schowamy się przed słońcem. Strefa relaksu wcale nie musi być duża, do wygodnego nic nierobienia nie jest potrzebny duży metraż. Nie przejmuj się, jeśli 90% strefy relaksu zajmują meble ogrodowe, to one są głównym elementem tej części ogrodu. Jeśli kochasz zieleń i kwiaty, ustaw fotele w taki sposób, żeby ze strefy relaksu obserwować roślinność.
  • Strefa dla całej rodziny. Na środku ogrodu, pomiędzy strefą relaksu i strefą dziecięcą, ustaw niewielki stolik, przy którym całą rodziną będziecie spożywać posiłki. Wspólne posiłki w ogrodzie są doskonałą okazją do rodzinnych rozmów i spędzania czasu z rodziną.
  • Meble ogrodowe do małego ogródka

    Meble ogrodowe do małego ogródka powinna być małe i wielofunkcyjne np. fotele rozkładane na wygodne leżaki, rozkładany stół, który można powiększyć na czas posiłków itp. Dobór mebli do małego przydomowego ogródka nie powinien być przypadkowym. Wówczas ogródek będzie nie tylko piękny, ale też funkcjonalny. Wybierając meble do ogrodu, pamiętaj, że wszystkie sprzęty powinny być nie tylko kompaktowe, ale też komfortowe. Ponadto, zanim wybierzesz się na zakupy, ustal priorytety, jedni lubią w ogrodzie spędzać czas na biesiadowaniu przy stole, inni wolą wygodnie rozsiąść się w fotelu, a jeszcze inni kochają wylegiwanie na leżaku. Najwygodniejsze meble wybieraj do strefy, w której spędzasz najwięcej czasu.

    Meble ogrodowe z odzysku

    Jeśli masz duszę artysty i zapał do majsterkowania, możesz własnoręcznie zrobić meble do ogródka. Stare drewniane krzesła, ławki i babciny stolik w ogródku mogą zyskać nowe życie. Wystarczy je pomalować, dodać poduszki zewnętrzne, czyli wykonane z tkaniny, która nie nasiąka wodą. Do takiego retro ogrodu doskonale pasują kwiaty posadzone w starych kamionkowych naczyniach, konewkach itp.

    Zestaw wypoczynkowy do małego domowe ogródka.

    Jeśli w twoim małym ogródku jest wystarczająco miejsca na rattanowy zestaw wypoczynkowy, a w strefie relaksu nie potrzebujesz wolnej przestrzeni na inne sprzęty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać do ogrodu wygodny i elegancki zestaw wypoczynkowy, nawet jeśli zajmie całą przestrzeń w tej strefie.

    Stół do małego ogródka

    Duży drewniany stół i krzesła do małego ogródka, początkowo mogą się wydać idealnym rozwiązaniem, jednak jeśli do zagospodarowania mamy naprawdę małą przestrzeń, warto zastanowić się nad bardziej kompaktowymi rozwiązaniami. Duży drewniany stół, choć pięknie wygląda, nie zastąpi nam wygodnego fotela czy leżaka. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem rozkładany stół, który w każdej chwili można powiększyć. A pomiędzy posiłkami nie będzie zajmował cennej przestrzeni.

    Stolik kawowy do małego ogródka

    Stolik kawowy do małego ogródka to prawdziwe must have w strefie relaksu. Mebel ten nie powinien być zbyt duży, może to być rattanowa kostka, niski drewniany, ale dobrze zaimpregnowany stolik lub drewniany pień, który doskonale będzie się komponował z zielenią w ogrodzie. Wybierając stolik kawowy do strefy relaksu w ogrodzie, możemy wybrać jeden większy lub dwa, a nawet trzy miniaturowe, które ustawimy przy każdym fotelu ogrodowym.

    Aranżacja ogródka na betonowym podwórku

    Betonowe podwórka, czyli przestrzeń ogrodzona betonową ścianą z betonowym lub kamiennym podłożem zamiast trawy to zmora miejskich mini ogródków. Jednak nawet tą na pozór surową przestrzeń można ciekawie urządzić. Wystarczy betonową ścianę zakryć pięknym powojnikiem, trzmieliną lub dzikim winem. Kwiaty w gruncie można zastąpić donicami z pięknie kwitnącymi krzewami i sezonowymi roślinami. Całość można uzupełnić nowoczesnymi drewnianymi meblami, uroczym kominkiem i gazowym grillem.