Antresola w domu, co to jest antresola i co na niej urządzić?

antresola co to

Niby pół piętro pół, dodatkowa pół kondygnacja, a zmienia wszystko. Pozwala wykorzystać pustą i nieużywaną przestrzeń pod sufitem, wygospodarować dodatkowe kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Sprawia, że aranżacja staje się wyjątkowa a dom lub mieszkanie bardziej funkcjonalne. Antresola, czyli dodatkowe półpiętro, które może zmienić małe mieszkanie w komfortową przestronną przestrzeń, a zwyczajny dom zamienić w nowoczesny loft...

Antresola to pół kondygnacja otwarta na parter, fachowo nazywana stropem pośrednim, bez żadnych przegród i ścianek. Jest powierzchnia wydzielona pod sufitem, która w większości domów i mieszkań pozostaje niewykorzystana. Może być zbudowana, w przypadku gotowej konstrukcji zamontowana w gotowym już domu, choć coraz częściej jest ona zawarta już projekcie domu. Zobacz jakie wymogi formalne trzeba spełnić, żeby zbudować w domu i mieszkaniu antresolę. Jakie techniczne wymagania, musi spełniać pomieszczenie, żeby bezpiecznie użytkować pół kondygnację. Antresola co to jest? Antresola to jest pół kondygnacja zamontowana mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia, jest otwarta na to pomieszczenie i pozwala wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Ma mniejszy metraż niż pomieszczenie, w którym jest zbudowana. W klasycznej antresoli nie ma przegród i ścianek działowych, jeśli jednak pokój jest wystarczająco duży, można w nim zamontować dwie antresole obok siebie, wówczas wyglądają one jak jedna ze ścianką działową. Jako powierzchnia wydzielona z wysokości pomieszczenia właściwego jest widoczna z parteru, nie zapewnia więc prywatności, ale pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej. Może być stałym elementem budynku zawartym już w projekcie i połączyć z elementami konstrukcyjnymi budynku lub gotową konstrukcją zamontowana zgodnie z wytycznymi producenta. Antresole, które są częścią konstrukcji budynku, oraz te dobudowane w gotowym już pomieszczeniu regulują przepisy prawa budowlanego: z dnia 12.04.2020 (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn.zm.w § 3 pkt 19).

Antresola w domu a wysokość sufitu

Wysokość całkowita pomieszczeniaWysokość parteruWysokość antresoliWysokość stropu
430 cm200 cm200cm20-30cm
400 cm200 cm170 cm20-30 cm
350 cm200 cm120 cm20-30 cm
270 cm120 cm120 cm20-30 cm

Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie do montażu antresoli?

Większość z nas myśli, że do budowy antresoli jest potrzebne wysokie przestronne pomieszczenia, jednak nie jest to do końca prawdą. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać przestrzeń pod nią oraz jaką funkcję ma spełniać sama antresola. Jeśli ma być np. kuchnią na otwartym panie przestrzeni dziennej, a pod nią chcemy zamontować schowki niskie szafy itp., to można ją zrobić już w pomieszczeniu o wysokości 2,5 m. Podobnie w przypadku domowej mini biblioteki czy sypialni. Pokój dzienny to takie pomieszczenie, w którym pełnej wysokości potrzebujemy tylko w ciągach komunikacyjnych. Komoda RTV i telewizor nie potrzebują wysokiego sufitu, podobnie jak osoby siedzące na kanapie. A to oznacza, że pół kondygnację, można zamontować w większości pomieszczeń bez straty pomieszczenia właściwego.

antresola

  • Antresola w salonie to doskonały pomysł na urządzenie domowej biblioteczki i kącika czytelniczego, a także aranżację domowego mini gabinetu. Oczywiście w przypadku mieszkania, w którym sufit jest zamontowany na wysokości 250 cm, jeden z poziomów będzie niższy, ale w tym miejscu można urządzić kącik telewizyjny. Telewizor wieszamy wówczas na wysokości oczu osób siedzących na sofie, a więc jego górna krawędź może nawet być na wysokości 50-60 cm. A zatem 250 cm - 60 cm i 20 cm podłogi daje na antresolę o wysokości 170 cm. Wprawdzie do spacerowanie nie będzie to komfortowa przestrzeń, ale dla osoby siedzącej przy biurku już wystarczająca. Na takiej wysokości można urządzić wygodny gabinet, sypialnię, domową biblioteczkę, a także mini jadalnię.
  • Antresola w pokoju nastolatka to idealnie miejsce na sypialnię naszej pociechy, nie musi być wysoka, można ją zamontować na wysokości od 120 cm do 140 cm. Przy takim podziale, żaden z poziomów nie straci na funkcjonalności. Pod taką mini sypialnią można ustawić biurko, telewizor lub komoda na zabawki. Plusem tego rozwiązania jest możliwość ustawienia kanapy młodzieżowej lub pufy dla dzieci, które odwiedzają naszą pociechę. Pozbywamy się również irytującego problemu, jakim jest siedzenie na pościeli dzieci po zabawie na dworze. A zatem łóżko naszego dziecka jest bardziej higieniczne, a w pokoju na pierwszy plan nie wysuwa się niepościelone łóżko.
  • Antresola w sypialni to doskonałe miejsce na część toaletową, można na niej urządzić mini buduar z toaletką, wygodnym fotelem, dużym lustrem i kącikiem relaksacyjnym dla Pani domu.
  • Antresola w kawalerce to jedyny sposób na wygospodarowanie sypialni lub garderoby. W mieszkaniach z przestronnym pokojem z wnęką, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Kuchnię można urządzić we wnęce, salon w pozostałej części salonu, a nad kuchenką lub kącikiem RTV zmieści się jeszcze antresola, na której można urządzić garderobę lub domową bibliotekę. Zaletą takiego układu jest samodzielna sypialnia w pomieszczeniu, które dotychczas było kuchnią.
  • Antresola w lofcie to pełnowymiarowe otwarte pomieszczenie, warto jednak zaznaczyć, że w loftowym mieszkaniu lub domu sufit sięga minimum 4 metrów, co daje duże pole do popisu podczas budowy i aranżacji antresoli. Na loftowej antresoli można więc urządzić, kuchnię, jadalnię, gabinet, sypialnię lub pokój dziecka, ale wówczas należy zabezpieczyć frontową ścianę, czyli tą, która powinna być otwarta na pomieszczenie, w którym jest zbudowana antresola.
  • Antresola w starej kamienicy to doskonały sposób na podwójny metraż

    Cechą charakterystyczną przedwojennym kamienic są bardzo wysokie sufity od 3 metrów wzwyż, w zależności od budynku. Realnie patrząc na tak wysokie wnętrza, wykorzystujemy tylko ich część, czyli tą od podłogi do wysokości mniej więcej 2 metrów. A o reszcie zupełnie zapominamy, przypominając sobie, kiedy trzeba wymienić żarówkę w wysoko zawieszonym żyrandolu, rozprawić się z pajęczynami pod sufitem lub pomalować mieszkanie. W tak wysokich wnętrzach antresola jest wręcz wskazana, po pierwsze dlatego, że dzięki niej można realnie zwiększyć przestrzeń użytkową, a po drugie dlatego, że pomieszczenia z obniżonym sufitem łatwiej jest udomowić, a ściany pod sklepieniem nie straszą pustką. W starej kamienicy, w której sufi jest zamontowany średnio na wysokości 3 lub 3.30 metra, choć zdarzają się i „perełki architektoniczne” gdzie sufit znajduje się na 4 metrach. Jak już wspomnieliśmy do swobodnego przemieszczania się po domu, wystarczy nam wysokość 2 metrów. Nie będzie to oczywiście komfortowe wnętrze dla drużyny koszykarskiej, ale przeciętny Kowalski będzie spodnie użytkował pomieszczenie o takiej wysokości. Zakładając, że kuchnia ma taką wysokość, znajduje się w niej zabudowa kuchenna w kształcie litery U lub L i spiżarnia to nad nimi można urządzić uroczą mini jadalnię, lub domową kawiarenkę z niewielkim stolikiem i wygodnymi krzesłami. W większość kamienic pomieszczenia w tym kuchnią są obszerne, a to oznacza, że możemy w takiej kuchni urządzić salon z kuchnią, a na antresoli jadalnię. Inną możliwością jest aranżacja na powierzchni dotychczasowej kuchni salonu i kuchnia na antresoli. Kolejna możliwość to montaż antresoli w pokoju dziennym z sypialnią lub mini gabinetem na pół kondygnacji. W starej wysokiej kamienicy możemy zwiększyć powierzchnię użytkową o nawet 30-40% montują antresolę w każdym lub prawie każdym pomieszczeniu.