Antresola w domu, co to jest antresola i co na niej urządzić?
Niby pół piętro pół, dodatkowa pół kondygnacja, a zmienia wszystko. Pozwala wykorzystać pustą i nieużywaną przestrzeń pod sufitem, wygospodarować dodatkowe kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów. Sprawia, że aranżacja staje się wyjątkowa a dom lub mieszkanie bardziej funkcjonalne. Antresola, czyli dodatkowe półpiętro, które może zmienić małe mieszkanie w komfortową przestronną przestrzeń, a zwyczajny dom zamienić w nowoczesny loft...
Antresola to pół kondygnacja otwarta na parter, fachowo nazywana stropem pośrednim, bez żadnych przegród i ścianek. Jest powierzchnia wydzielona pod sufitem, która w większości domów i mieszkań pozostaje niewykorzystana. Może być zbudowana, w przypadku gotowej konstrukcji zamontowana w gotowym już domu, choć coraz częściej jest ona zawarta już projekcie domu. Zobacz jakie wymogi formalne trzeba spełnić, żeby zbudować w domu i mieszkaniu antresolę. Jakie techniczne wymagania, musi spełniać pomieszczenie, żeby bezpiecznie użytkować pół kondygnację. Antresola co to jest? Antresola to jest pół kondygnacja zamontowana mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia, jest otwarta na to pomieszczenie i pozwala wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Ma mniejszy metraż niż pomieszczenie, w którym jest zbudowana. W klasycznej antresoli nie ma przegród i ścianek działowych, jeśli jednak pokój jest wystarczająco duży, można w nim zamontować dwie antresole obok siebie, wówczas wyglądają one jak jedna ze ścianką działową. Jako powierzchnia wydzielona z wysokości pomieszczenia właściwego jest widoczna z parteru, nie zapewnia więc prywatności, ale pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej. Może być stałym elementem budynku zawartym już w projekcie i połączyć z elementami konstrukcyjnymi budynku lub gotową konstrukcją zamontowana zgodnie z wytycznymi producenta. Antresole, które są częścią konstrukcji budynku, oraz te dobudowane w gotowym już pomieszczeniu regulują przepisy prawa budowlanego: z dnia 12.04.2020 (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn.zm.w § 3 pkt 19).
Antresola w domu a wysokość sufitu
Wysokość całkowita pomieszczenia | Wysokość parteru | Wysokość antresoli | Wysokość stropu |
430 cm | 200 cm | 200cm | 20-30cm |
400 cm | 200 cm | 170 cm | 20-30 cm |
350 cm | 200 cm | 120 cm | 20-30 cm |
270 cm | 120 cm | 120 cm | 20-30 cm |
Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie do montażu antresoli?
Większość z nas myśli, że do budowy antresoli jest potrzebne wysokie przestronne pomieszczenia, jednak nie jest to do końca prawdą. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać przestrzeń pod nią oraz jaką funkcję ma spełniać sama antresola. Jeśli ma być np. kuchnią na otwartym panie przestrzeni dziennej, a pod nią chcemy zamontować schowki niskie szafy itp., to można ją zrobić już w pomieszczeniu o wysokości 2,5 m. Podobnie w przypadku domowej mini biblioteki czy sypialni. Pokój dzienny to takie pomieszczenie, w którym pełnej wysokości potrzebujemy tylko w ciągach komunikacyjnych. Komoda RTV i telewizor nie potrzebują wysokiego sufitu, podobnie jak osoby siedzące na kanapie. A to oznacza, że pół kondygnację, można zamontować w większości pomieszczeń bez straty pomieszczenia właściwego.
Antresola w starej kamienicy to doskonały sposób na podwójny metraż
Cechą charakterystyczną przedwojennym kamienic są bardzo wysokie sufity od 3 metrów wzwyż, w zależności od budynku. Realnie patrząc na tak wysokie wnętrza, wykorzystujemy tylko ich część, czyli tą od podłogi do wysokości mniej więcej 2 metrów. A o reszcie zupełnie zapominamy, przypominając sobie, kiedy trzeba wymienić żarówkę w wysoko zawieszonym żyrandolu, rozprawić się z pajęczynami pod sufitem lub pomalować mieszkanie. W tak wysokich wnętrzach antresola jest wręcz wskazana, po pierwsze dlatego, że dzięki niej można realnie zwiększyć przestrzeń użytkową, a po drugie dlatego, że pomieszczenia z obniżonym sufitem łatwiej jest udomowić, a ściany pod sklepieniem nie straszą pustką. W starej kamienicy, w której sufi jest zamontowany średnio na wysokości 3 lub 3.30 metra, choć zdarzają się i „perełki architektoniczne” gdzie sufit znajduje się na 4 metrach. Jak już wspomnieliśmy do swobodnego przemieszczania się po domu, wystarczy nam wysokość 2 metrów. Nie będzie to oczywiście komfortowe wnętrze dla drużyny koszykarskiej, ale przeciętny Kowalski będzie spodnie użytkował pomieszczenie o takiej wysokości. Zakładając, że kuchnia ma taką wysokość, znajduje się w niej zabudowa kuchenna w kształcie litery U lub L i spiżarnia to nad nimi można urządzić uroczą mini jadalnię, lub domową kawiarenkę z niewielkim stolikiem i wygodnymi krzesłami. W większość kamienic pomieszczenia w tym kuchnią są obszerne, a to oznacza, że możemy w takiej kuchni urządzić salon z kuchnią, a na antresoli jadalnię. Inną możliwością jest aranżacja na powierzchni dotychczasowej kuchni salonu i kuchnia na antresoli. Kolejna możliwość to montaż antresoli w pokoju dziennym z sypialnią lub mini gabinetem na pół kondygnacji. W starej wysokiej kamienicy możemy zwiększyć powierzchnię użytkową o nawet 30-40% montują antresolę w każdym lub prawie każdym pomieszczeniu.