Turkuć podjadek największy owad w Polsce. Turkuć podjadek - zwalczanie

turkuć podjadek co to jest

Turkuć podjadek, czyli największy owad w Polsce już w natarciu! Co roku pod koniec maja i przez cały czerwiec, kiedy turkuć podjadek jest najbardziej aktywny, można usłyszeć charakterystyczny turkot, głośne cykanie lub stukot spod trawników i rabat kwiatowych. Jest to znak, że w ogrodzie pojawił się turkuć podjadek, czyli największy owad w Polsce. Turkuć podjadek mierzy nawet 7 cm długości, około 1 cm grubości i rozpiętości skrzydeł do 4 cm. Owad nie wygląda sympatycznie, a jego rozmiar często budzi strach i obrzydzenie. Najczęściej pojawienie się turkucia podjadka w ogrodzie zwiastuje obecność kolejnych niechcianych gości, którymi są pędraki i ślimaki, czyli ulubione pożywienie turkucia podjadka.

Co to jest turkuć podjadek?

Turkuć podjadek to jest największy owad w Polsce z rodziny świerszczowatych. Dorosły osobnik osiąga długość 6-7 cm, grubość około 1 cm i rozpiętość skrzydeł do 4-5 cm. Turkuć podjadek w Polsce występuje w trzech kolorach brązowym, brunatnym i szaro czarnym. Jak przystało na owada z rodziny świerszczowatych, wydaje charakterystyczny dźwięk, zbliżony do cykania świerszcza, jednak znacznie głośniejszy i słyszany spod ziemi. Turkuć podjadek to owad, który żyje pod ziemią, najczęściej pod trawnikami i rabatami kwiatowymi, gdzie drąży długie i szerokie tunele, w których może się swobodnie obracać. Turkuć podjadek lubi, podjadać korzenie traw i kwiatów, ale nie pogardzi też pędrakiem lub ślimakiem. Najczęściej pojawia się w ogrodach, w których można spotkać właśnie te szkodniki. Turkuć podjadek występuje nie tylko w Polsce, można go spotkać w północnej Afryce, zachodniej Azji, wschodnich Stanach Zjednoczonych oraz środkowej Europie. W Polsce wolne tereny od turkucia podjadka to Sudety Zachodnie, Tatry, Wzgórza Trzebnickie i Kotlina Nowotarska.

Gdzie najczęściej można spotkać turkucia podjadka? W jakiej glebie żyje turkuć podjadek?

Turkuć podjadek wybiera tereny podmokłe, lubi torfowiska i bagna, nie pogardzi też dobrze nawodnionym trawnikiem i rabatami kwiatowymi. Turkucia podjadka można też spotkać w sadzie, lesie i w przydrożnych trawiastych rowach.

Czym żywi się turkuć podjadek, czyli co zjada Turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest uważany za owada wszystkożernego, zjada korzenie roślin i traw, co nie oznacza, że jest owadem tylko roślinożernym, turkuć podjadek żywi się małymi bezkręgowcami, larwami innych owadów, a za przysmak turkucia podjadka uważany jest pędrak, ślimak oraz dżdżownica. Jeśli więc znajdziesz lub usłyszysz w swoim ogrodzie turkucia podjadka, warto po wyeliminowaniu tego szkodnika, poszukać pędraków i ślimaków. W Tym celu należy sprawdzić korzenie roślin, na których może żerować pędrak, gdyż owady te najczęściej pojawiają się w ogrodzie jednocześnie.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek jest największym owadem żyjącym w Polsce. Dorosły osobnik osiąga długość 6-7 cm a rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 6 do 7 cm. Ubarwienie tego owada jest zróżnicowane od ciemnobrązowego przez brunatne po ciemnoszare i prawie czarne. Turkuć podjadek ma silnie rozwinięte masywne przedplecze i długie przysadki odwłokowe oraz silne i długie przednie łapy o łopatowatej budowie z kolcami na końcach (to nimi drąży podziemne tunele), oraz krótkie tylne nogi. Turkuć podjadek równie sprawnie porusza się do przodu, jak i do tyłu.

Turkuć podjadek rozmnażanie

Turkuć podjadek osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 lat, dojrzała samica na przełomie maja i czerwca po okresie godowym składa do 300 jaj na korzeniach roślin. Niestety, zanim złoży jaja dokładnie podgryza korzenie tych roślin i czekaj, aż uschną, wówczas składa w nich jaja, które są wrażliwe na promienie słoneczne. Po trzech tygodniach z jaj turkucia podjadka wylęgają się larwy i zaczynają żerować stadnie pod czujnym okiem samicy nas korzeniach roślin. Jest to prawdziwa próba dla ogrodu lub trawnika. 300 larw turkucia podjadka potrafi skutecznie zniszczyć nawet duży ogród. Samica turkucia podjadka opiekuje się młodymi do jesieni, potem młode są już gotowe do samodzielnego życia. Do kolejnego sezonu letniego przeżywa tylko część osobników, jednak pojawienie się tak licznej grupy szkodników jest poważnym zagrożeniem dla ogrodu. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie rozpoznanie i zwalczanie szkodnika. Kilkadziesiąt lat temu turkuć podjadek był jednym z głównych szkodników uprawnych w Polsce. Obecnie na skutek zanieczyszczenia gleby szkodnik ten rzadko występuje na polach uprawnych, atakując głównie ogródki przydomowe i trawniki.

turkuć podjadek zwalczanie

Jak rozpoznać, że w ogrodzie jest turkuć podjadek?

Jeśli z niewyjaśnionych przyczyn twoje rośliny zaczynają schnąć i marnieć, a Ty podczas przesadzania zauważasz, że ich korzenie są podejrzanie małe, lub prawie ich nie ma, prawdopodobnie w twoim ogrodzie zadomowił się turkuć podjadek. Inną możliwością jest obserwacja gleby, w ogrodach, w których mieszka turkuć podjadek na powierzchni, pojawiają się 2-3 cm kopczyki i otwory w ziemi lub wypukłe pęknięcia przypominające te, które robi kret, ale dużo mniejsze. Inną przyczyną schnięcia roślin i ubytków w korzeniach są pędraki chrabąszczowate.

Jak rozpoznać turkucia podjadka? Jak sprawdzić, czy w ogrodzie jest turkuć podjadek?

Turkucia podjadka najłatwiej jest rozpoznać po charakterystycznym dźwięku, jaki wydobywa się spod ziemi w okresie od maja do czerwca. Najgłośniejszy jest turkuć podjadek w okresie godowym na przełomie maja i czerwca, wtedy to spod ziemi można usłyszeć charakterystyczne terkotanie, cykanie lub stukanie. Ponadto turkuć podjadek w okresie godowym wychodzi na powierzchnię, rozpoznasz go więc po niewielkich kopczykach i uniesionych tunelach przypominających miniaturę krecich tuneli i kopców. Turkuć podjadek na powierzchni jest łatwy do zauważenia ze względu na duży rozmiar. Na pierwszy rzut oka przypomina ogromnego czarnego, brązowe lub brunatnego świerszcza z łopatkowymi przednimi nogami.

Turkuć podjadek larwa - jak wygląda larwa turkucia podjadka?

Larwy turkucia podjadka rozpoznasz po rozmiarze i perłowo sinym kolorze, który je odróżnia od larw chrabąszczowatych. Larwa turkucia podjadka ma kolor biały, przechodzący w odcień perłowy i potem siny, pędraki chrabąszczy natomiast są biało kremowe i znacznie mniejsze. Larwy turkucia podjadka są większe niż larwy chrabąszczowatych pędraków i gładkie w przeciwieństwie do prążkowanych larw chrabąszczowatych. Rozpoznanie larwy turkucia podjadka nie ma kluczowego znaczenia, ponieważ w celu uratowania roślin. Należy bowiem z korzeni i gleby usunąć bezwzględnie wszystkie pędraki (wszystkie larwy), jakie się w niej znajdują, gdyż większość larw żywi się właśnie korzeniami roślin. Larwy turkucia podjadka znajdują się najczęściej na korzeniach roślin, wystarczy więc wykopać roślinę wraz z ziemią i dokładnie przejrzeć korzenie. Larwa na tle czarnej ziemi będzie widoczna i bez problemu ją dostrzeżesz.

Jak rozpoznać jaja turkucia podjadka?

Jaja turkucia przypominają bardzo malutki agrest, rozpoznasz je po szklistym żółtym zabarwieniu. Najczęściej w jednym miejscu znajduje się kilkaset jaj, a w pobliżu bytuje samica turkucia podjadka. Jaja turkucia podjadka znajdują się bardzo blisko siebie i mają charakterystyczny żółty szklisty kolor, trochę przypominają jasny kawior.

Czy turkuć podjadek niszczy rośliny?

Tak turkuć podjadek niszczy rośliny i to bardzo skutecznie. Po pierwsze dlatego, że podjada korzenie roślin, a po drugie dlatego, że niszczy wszystkie korzenie, które staną na jego drodze. Turkuć podjadek kopie tunele pod ziemią na głębokości około 5 cm, a to oznacza, że każdy napotkany korzeń na jego drodze, albo zostanie zjedzony, albo zniszczony podczas kopania, a korzenie, które uniknął zniszczenia, uschną pozostawione ziemi. Turkuć podjadek podczas jednego sezonu ogrodowego, czyli od maja do pierwszych przymrozków wykopuje około 30 długich tuneli, a to oznacza, że jest w stanie zniszczyć roślinność w ogrodzie równie skutecznie, jak nornice czy krety.

Turkuć podjadek zwalczanie

Leśnicy alarmują, że turkuć podjadek jest szkodnikiem, ale też pomaga pozbyć się z ogrodu ślimaków i pędraków chrabąszczowatych. Niestety turkuć podjadek i jego larwy mogą równie dużo szkód wyrządzić w ogrodzie, jak szkodniki, którymi się ten owad żywi. Zwalczanie turkucia podjadka należy zacząć od odpowiedniego rozpoznania. Na przełomie maja i czerwca warto obserwować glebę oraz trawniki, jeśli pojawią się miniaturowe kopczyki, opisane powyżej nie ma czasu do stracenia, zwalczanie turkucia podjadka trzeba rozpocząć jak najszybciej. Inną możliwością jest nasłuchiwanie dźwięków w ogrodzie, turkucia podjadka najłatwiej jest usłyszeć po południu, kiedy ptaki i inne zwierzęta już się wyciszają. Jeśli spod trawnika lub ogrodu kwiatowego dochodzi charakterystyczny stukot trochę przypominający malutkiego dzięcioła, lub głośnego kornika, z pewnością masz do czynienia z turkuciem podjadkiem. Jeśli nie chcesz zabijać szkodnika, możesz go zwabić go na powierzchnię, złapać w słoik i wywieźć do lasu.

Jak złapać turkucia podjadka?

Zacznij od znalezienia kopczyka lub otworu w ziemi, którym szkodnik wychodzi na powierzchnię, lub znajdź miejsce, z którego dochodzi turkuciowate terkotanie. Teraz przygotuj słoik z pokrywką, w której koniecznie zrób otwory, żeby turkuć podjadek mógł oddychać. Jeśli nie widzisz nigdzie otworu ani kopczyków turkucia, ale wiesz, skąd dochodzi terkotanie, wykonaj otwór patykiem w tym miejscu, wlej do otworu 2-3 łyżki miętowego płynu do naczyń i czekaj, bądź cicho, żeby nie spłoszyć szkodnika. Najczęściej turkuć podjadek potrzebuje od kilku do kilkunastu minut na wykopanie otworu w ziemi, którym wyjdzie, będzie on oddalony o kilka lub kilkanaście centymetrów od miejsca, gdzie wlałeś płyn do naczyń. Kiedy turkuć pojawi się na powierzchni, złap go to słoika. Czynność tą wykonuje ostrożnie, ponieważ owad ma skrzydła, z których może skorzystać w chwili zagrożenia. Złapanego szkodnika wywieźć do pobliskiego lasu i wypuść.

Co odstrasza turkucia podjadka?

Turkucia podjadka odstrasza olej jadalny! Turkuć podjadek nie lubi lepkich substancji. Wlej zatem do otworu, przez który wydobywa się na powierzchnię turkuć podjadek kilka łyżek oleju jadalnego i poczekaj chwilę. Po kilku lub kilkunastu minutach turkuć podjadek wykopie kolejny otwór i wyjdzie na powierzchnię, wtedy trzeba go złapać do słoika z otworami w pokrywce i wywieźć jak najdalej od ogrodu.

Żywołapki na turkucia podjadka

Ustaw dedykowane żywołapki dostępne w sklepach ogrodniczych na turkucia podjadka w ogrodzie i poczekaj, aż szkodnik do nich wejdzie. Pamiętaj, że w taką pułapkę łapiesz żywego owada, więc musisz się go pozbyć. Najskuteczniejszą metodą jest wywiezienie turkucia do lasu lub na łąkę z dala od zabudowań.

Jak pozbyć się turkucia podjadka - turkuć podjadek zwalczanie

Zwalczanie turkucia podjadka można wykonać na kilka różnych sposobów. Zacznijmy od tych, które nie mają negatywnego wpływu na nasz ogród. Najlepiej jest pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu we wszystkich fazach rozwoju. Zacznij od wyłapania dorosłych osobników płynem np. za pomocą płynu do naczyń lub oleju.

Skuteczny sposób na turkucia podjadka

  • Pierwszy etap to złapanie dorosłego osobnika np. za pomocą płynu do naczyń lub oleju jadalnego. Potem do zwalczyć będziesz mieć już tylko jaja i pędraki, których warto się pozbyć przed kolejnym sezonem letnim.
  • Wykop każdą roślinę w okolicy miejsca, z którego wybawiłeś dorosłego turkucia podjadka. Obejrzyj dokładnie korzenie oraz ziemię wokół nich. Wszystkie napotkane larwy wyjmij i zniszcz. Pamiętaj, że oprócz larw musisz szukać również jaj. Wyłóż miejsce w pobliżu bytowania dorosłego turkucia podjadka folią, na którą wysyp obornik koński. Poczekaj do pierwszych przymrozków, potem wykop folię z obornikiem, ostrożnie przełóż do worka na śmieci. Larwy i młode turkucia podjadka z pewnością uznają obornik za najlepsze miejsce w ogrodzie do przezimowania.
  • Dzięki jeżowi i kotu skutecznie pozbędziesz się turkucia podjadka

    Turkuć podjadek jest przysmakiem kotów i jeży, Jeśli w twoim ogrodzie zamieszkał turkuć podjadek, koniecznie zaproś do ogrodu kota, który szybko i skutecznie wyłapie wszystkie dorosłe osobniki, a Ty będziesz musiał zwalczyć tylko larwy i jaja turkucia podjadka. Nie lubisz kotów, ale chcesz się pozbyć tego owada, zwab do ogrodu jeża.

    Masz w ogrodzie kreta, nie musisz obawiać się turkucia podjadka

    W ogrodach, w których pojawił się kret, nie musisz obawiać się turkucia podjadka, który jest krecim przysmakiem. Jeśli więc w twojej okolicy pojawiły się turkucie podjadki, a w twoim ogrodzie jest kret, zacznij odstraszać kreta dopiero w połowie sezonu letniego. Nie wcześniej niż pod koniec czerwca, czyli po złożeniu jaj przez samicę turkucia podjadka. Wbrew pozorom kret wyrządza znacznie mniejsze szkody i łatwiej jest się go pozbyć niż turkucia podjadka. Zwalczanie turkucia podjadka preparatami na ślimaki Chemiczne preparaty na ślimaki skutecznie zwalczają również turkucia podjadka. Niestety wszystkie chemiczne środki na ślimaki są szkodliwe dla ptaków oraz zwierząt domowych.

    Czy turkuć podjadek gryzie?

    Turkuć podjadek nie gryzie ludzi, ten największy w Polsce owad jest zupełnie niegroźny dla ludzi. Turkuć podjadek, mimo że wygląda dosyć groźnie, a jego rozmiary potęgują to wrażenie, najczęściej nie zbliża się do ludzi, więc nie musisz się go obawiać. Jeśli zdarzy Ci się przynieść z lasu lub łąki na obuwiu, lub ubraniu turkucia podjadka, nie musisz się go obawiać, ale najlepiej wynieś go jak najdalej od swojego ogrodu i trawnika.

    Komentarze

    ja12
    Ledwo wiosna się zaczęła a już słyszę pod trawnikiem turkucia, ten płyn to dobry pomysł ale ja mam chyba dużo tych obrzydliwych robali ... trochę mi się zejdzie zanim wszystkie wygonię