Salon z kuchnią. Aranżacje salonu z kuchnią. Inspiracje, pomysły

salon połączony z kuchnią

Podpowiadamy jak pięknie i praktycznie urządzić salon z kuchnią? Jak połączyć kuchenną przestrzeń roboczą z salonową elegancją i jak sprawić, żeby cała przestrzeń dzienna była spójna i praktyczna? Zobacz jak wkomponować w elegancką przestrzeń dzienną ultranowoczesne sprzęty i meble kuchenne.

Urządzając salon z kuchnią, wprowadź praktyczny podział na funkcjonalne strefy, które będą się przenikać i wzajemnie uzupełniać. Wkomponuj ultranowoczesne sprzęty kuchenne w nowoczesną minimalistyczną i elegancką zabudowę kuchenną i wystrój salonu. Urządzając salon z kuchnią, pamiętaj, że cała przestrzeń dzienna powinna być spójna i piękna. Nie zapomnij o zachowaniu właściwych proporcji przestrzeni dziennej.

 


Jak urządzić salon z kuchnią - Jak zachować proporcje na otwartej przestrzeni dziennej?

Podziel całą przestrzeń dzienną na funkcjonalne strefy, pamiętając o zachowaniu proporcji, czyli wprowadź podział na otwarte pomieszczenia (strefy) proporcjonalnie do ich przeznaczenia. Podobnie jak w klasycznym podziale na pomieszczenia, kuchnia na otwartej przestrzeni dziennej nie powinna zajmować więcej niż 25% całej powierzchni. Kolejne 25% to przestrzeń na jadalnię lub niewielki kącik jadalniany, pozostałych 50% powierzchni przeznacz na salon. Taki podział na strefy sprawi, że zachowasz odpowiednie proporcje i przestrzeń dzienna będzie piękna, komfortowa i harmonijna. Strefa, w której znajduje się salon, jest największa, ponieważ jest to gówna i reprezentacyjna część całej strefy dziennej. Ponadto salon jest pomieszczeniem, w którym spotyka się w jednym czasie najwięcej osób. W salonie powinno znaleźć się miejsce nie tylko dla wszystkich domowników, ale również dla zapraszanych do domu gości.

Jak urządzić modny salon z pełnowymiarową kuchnią?

Salon z dużą pełnowymiarową kuchnią powinien być spójną przestrzenią dzienną, w której wszystkie elementy do siebie pasują. Na dużej otwartej przestrzeni można wprowadzić podział na strefy przez zastosowanie mebli w dwóch lub nawet trzech różnych stylach np. salon w stylu glamour, kuchnia w stylu hi - tech i urocza ludwikowska jadalnia. Zastosowanie monochromatycznych barw sprawi, że strefy tak różne urządzone będą pięknie razem współgrać. W salonie z kuchnią nie powinno zabraknąć obszernej i wygodnej kanapy. Optymalnym rozwiązaniem są dwie kanapy, z których jedna jest ustawiona tyłem lub bokiem do otwartej kuchni. Inną możliwością jest piękny bardzo komfortowy narożnik w rozmiarze XXL, który oddziela strefę wypoczynkową od jadalni i kuchni. W salonie z kuchnią powinna również znaleźć się gustowna szafka RTV oraz jedne duży albo dwa lub nawet trzy mniejsze. Wygodny pikowany puf, który może służyć za podnóżek lub dodatkowy stolik kawowy. W salonie z kuchnią dobrym pomysłem jest również ustawienie za wypoczynkiem otwartej półki lub komody. Komoda za kanapą lub narożnikiem będzie zasłaniać mało atrakcyjną tylną część mebli tapicerowanych oraz może posłużyć do odłożenia książki, lub ustawić na niej niewielką lampę stołową, która uczyni salon po zmroku bardzo nastrojowym. Nawet w salonie z bardzo dużym narożnikiem lub dwiema kanapami powinien znaleźć się odrębny fotel, na którym będzie można poczytać, kiedy cała rodzina będzie oglądać telewizję, lub grać w gry planszowe. Urządzając salon z kuchnią na dużej powierzchni, możesz pozwolić sobie na pełnowymiarową kuchnię, taką, w której oprócz niezbędnych sprzętów znajdzie się dużo szafek i spora przestrzeń robocza. W pełnowymiarowej kuchni nie żałuj powierzchni na przestrzeń do przechowywania i blaty kuchenne. Duża przestrzeń robocza ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, a schowki pomagają utrzymać porządek w kuchni. Jeśli masz wystarczająco miejsca, jedną ze ścian przeznacz na szafę kuchenną, w której znajdzie się zabudowany ultranowoczesny sprzęt Agd. oraz spora spiżarnia. Dwie kolejne ściany przeznacz na zabudowę kuchenną z blatami roboczymi, pamiętając o kolejności sprzętów w ciągu kuchennym. W pełnowymiarowej kuchni nie powinno zabraknąć stołu lub dużej wyspy kuchennej. Nie od dziś wiadomo, że poranna kawa najlepiej smakuje właśnie w kuchni, a stół lub wyspa jest sercem tego pomieszczenia. Zadbaj o płynne przejście z kuchni do salonu, na granicy obu pomieszczeń ustaw stół, który będzie się doskonale komponował zarówno z zabudową kuchenną, jak i meblami w salonie. Inną możliwością jest elegancka wyspa kuchenna, która po stronie kuchennej pasuje do szafek kuchennych a od strony salonu do aranżacji pokoju dziennego. Na wyspie kuchennej koniecznie ustaw ultranowoczesny ekspres do kawy, który w 2021 nie jest sprzętem kuchennym, lecz salonowym, taki który podnosi komfort w strefie wypoczynku podobnie jak telewizor czy kino domowe.

Jakie meble kuchenne do salonu z kuchnią?

Meble kuchenne do salonu z kuchnią powinny być piękne i maksymalnie funkcjonalne, takie, w których jest miejsce na wszystkie akcesoria kuchenne i mini agd. Pamiętajmy, że dobrze wyposażona kuchnia nie musi oznaczać zapełnionego blatu. W salonie z kuchnią, meble kuchenne powinny być równie reprezentacyjne, jak te w salonie, a wszelkie sprzęty i akcesoria pozostawione na blacie roboczym zaburzają aranżację i sprawiają że w kuchni panuje chaos. Zadbaj zatem już na etapie projektowania i odpowiednio dużą ilość schowków oraz zrezygnuj z otwartych półek i szafek ze szklanymi witrynami, w których często panuje chaos. Modne meble kuchenne do salonu z kuchnią powinny być oszczędne w formie, pozbawione elementów dekoracyjnych takich jak uchwyty czy ozdobne frezy. Gładkie fronty kuchenne i puste blaty zachwycają minimalizmem i prostą oszczędną formą. Dekoracją takiej kuchni jest bryła mebli, ekskluzywne materiały i perfekcyjne wykonanie zabudowy. Polecane fronty kuchenne to białe, czarne, szare lub beżowe lakierowane fronty meblowe na wysoki połysk, albo wprost przeciwnie z czarnej matowej lub satynowej płyty MDF, która doskonale komponuje się ze srebrną lub złotą armaturą kuchenną. W tegorocznych trendach znalazły się również meble kuchenne na wysoki połysk lub matowe wiśniowe, burgundowe, granatowe, oraz w kolorze butelkowej zieleni. Uzupełnieniem takich mebli jest szafa AGD i spiżarnia, w której zmieścimy wszystkie smakołyki i produkty spożywcze. Meble kuchenne do salonu z kuchnią nie muszą być jednobarwne. Doskonałym pomysłem jest szafa AGD w kontrastującym kolorze oraz wyspa kuchenna w kolorze mebli w salonie. Taka wielobarwna kompozycja kolorystyczna sprawi, że kuchnia będzie stylowym pomieszczeniem, które doskonale komponuje się z całą przestrzenią dzienną.

Jak urządzić modny salon z aneksem kuchennym?

Piękne i stylowo można urządzić salon z aneksem kuchennym, jeśli wszystkie meble i sprzęty będą do siebie pasowały. Zacznij od wyeksponowania niewielkiej powierzchni aneksu kuchennego np. kontrastującym kolorem ścian i zachwycającymi meblami kuchennymi. Aneks kuchenny powinien być praktyczny, piękny i bardzo dobrze wyposażony. Urządzając aneks kuchenny, pamiętajmy że na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Wybierz zatem meble, dzięki którym przestrzeń kuchenna będzie funkcjonalna i nie zakłóci aranżacji otwartej przestrzeni dziennej. Aneks kuchenny należy urządzić w taki sposób, żeby większość sprzętów i akcesoriów kuchennych była schowana, a na widoku pozostawione jedynie niezbędne przedmioty. Rangę salonu z aneksem kuchennym podkreślają nowoczesne sprzęty kuchenne oraz aranżacja aneksu w stylu hi-tech. Aranżacja salonu z aneksem kuchennym powinna być wyjątkowo spójna. Wybierając meble do salonu, warto zatem postawić na kolor i wzór korespondujący z zabudową kuchenną. Jeśli zabudowa kuchenna to minimalistyczne proste w formie meble kuchenne, takie też powinny być meble w salonie. Prosta, ale ekskluzywna komoda RtV oraz piękny stolik kawowy. Komody często spotykane w salonach można zamienić na nowoczesną minimalistyczną i wprost futurystyczną zabudowę meblową w kolorze ścian w salonie. Takie geometryczne kształty doskonale komponują się z lakierowanymi powierzchniami na wysoki połysk. Jeśli cała przestrzeń dzienna jest niewielka, można ją urządzić w stylu glamour, stosując wiele luster i błyszczących powierzchni, które powiększą salon z aneksem kuchennym. Styl glamour doskonale komponuje się z nowoczesnymi kuchniami „trąconymi” stylem hi - tech.

Jakie meble wybrać do aneksu kuchennego?

Gładkie minimalistyczne meble kuchenne z pięknymi pustymi blatami wybierz do aneksu kuchennego. Szafki pod sufit umożliwiające przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych oraz małego AGD. Blaty kuchenne w 2021 roku są subtelne i mniej masywne niż też modne do niedawna. Subtelne blaty robocze w kolorze zabudowy meblowej sprawiają że aneks kuchenny wygląda elegancko, jest dystyngowaną, luksusową przestrzenią kuchenną. W aneksie kuchennym doskonale prezentują się kontrastujące barwy, które eksponują niewielką przestrzeń. Modnym zwieńczeniem aranżacji aneksu kuchennego jest wyspa kuchenna na granicy kuchni i salonu, która łączy oba pomieszczenia i sprawia że cała aranżacja jest spójna. Modne meble do aneksu kuchennego charakteryzuje prosta minimalistyczna forma, której jedynym urozmaiceniem są ultranowoczesne sprzęty kuchenne oraz dodatki w stylu hi tech. Przestrzeń kuchenną w 2021 roku przypomina wnętrze będące połączeniem eleganckiego minimalizmu, stylu glamour i hi tech. Zestawienie tych trzech nurtów w aranżacji wnętrz sprawia że aneks kuchenny zachwyca funkcjonalnością elegancją i wyjątkowym designem. Wyspa kuchenna podobnie jak w przypadku pełnowymiarowej kuchni jest zwieńczeniem aranżacji aneksy kuchennego. W salonach z aneksem kuchennym modne są dwupoziomowe wyspy kuchenne, które dzięki zastosowaniu dwóch, a nawet trzech różnych poziomów podkreślają nowoczesny i elegancki charakter całej aranżacji.

Jak urządzić salon z jadalnią

Zachwycający salon z jadalnią urządzisz, zachowując odpowiednie proporcje pomieszczenia, a to oznacza, że stół i krzesła w otwartej jadalni nie powinien zajmować więcej niż 25% salonu. Jeśli jadalnia jest częścią ciągu przestrzeni dziennej i wchodzimy do niej bezpośrednio z kuchni stół, może być w kolorze mebli salonowych, a krzesła mogą nawiązywać do aranżacji kuchni. W salonie z jadalnią nie powinno zabraknąć choć jednej komody na serwety i odświętne sztućce, a w idealnej aranżacji salonu z jadalnią, w pobliżu stołu powinien się znaleźć gustowny kredens jadalniany lub stylowa serwantka. W salonie z jadalnią nie powinno również zabraknąć lampy nad stołem, która podkreśli charakter tej strefy.

Jaki kolor ścian do pełnowymiarowej kuchni i aneksu kuchennego?

Kolor kuchennych ścian w salonie z kuchnią może kontrastować lub delikatnie przechodzić w ciemniejsze tony. Pełnowymiarową kuchnię na otwartej przestrzeni dziennej traktujemy jako odrębne pomieszczenie, warunek jest jeden, aranżacja kuchni powinna być spójna z aranżacją całej przestrzeni dziennej. Zatem ściany w kuchni możemy pomalować na taki sam kolor jak ściany w salonie i stworzyć piękne jednobarwne monochromatyczne wnętrze lub wybrać kontrastującą barwę, ale taką, która będzie współgrać z aranżacją salonu. W przypadku innego koloru ścian w kuchni niż w salonie warto pamiętać, że wybrana barwa powinna korespondować ze ścianami w salonie. W przeciwnym razie pomieszczenia będą ze sobą konkurować, a otwarta przestrzeń dzienna nie będzie harmonijna.

Jaki kolor ścian do pełnowymiarowej kuchni w salonie z kuchnią?

  • Popielate ściany w kuchni i białe w salonie, te dwie barwy doskonale się uzupełniają, szarości podbijają biel, a ta z kolei sprawia, że kolor popielaty lub szary staje się elegancki i bardzo przyjazny. Odwrotna kombinacja też jest możliwa, jednak kuchnię w salonie z kuchnią traktujemy jako pomieszczenie dodatkowe, a biel będzie salon wysuwać na pierwszy plan.
  • Beżowe ściany w kuchni i o dwa tony jaśniejsze w salonie to kolejna możliwość zestawienia kolorystycznego, które nie zaburzy proporcji na otwartej przestrzeni dziennej.
  • Ściany w kolorze złamanej bieli w kuchni i o ton jaśniejsze w salonie sprawdzą się w monochromatycznych wnętrzach, w których ściany, wszystkie meble i dodatki są w różnych odcieniach bieli. Biała monochromatyczna otwarta przestrzeń dzienna to doskonały sposób na aranżację klasycznego salonu, a także w stylu glamour.
  • Ściany kuchenne w pastelowych barwach będą się z kolei doskonale komponować z szarymi lub beżowymi w salonie. Nie polecamy natomiast połączenie pastelowej kuchni z pastelowym salonem.
  • Żółte ściany w kuchni i szare w salonie to bardzo mocny trend w 2021 roku. Zestawienie mocnego odważnego koloru żółtego z równie odważnym szarym w kolorze ciemnego betonu jest idealnym wyborem do nowoczesnych energetycznych aranżacji salonu z kuchnią.
  • Z kolorem ścian w aneksie kuchennym możemy już bardziej zaszaleć, niewielka powierzchnia ścian w stosunku do całej przestrzeni dziennej będzie jedynie akcentem kolorystycznym ciekawym dodatkiem do całego wnętrza. Modne aneksy kuchenne malujemy na nieoczywiste kolory ścian takie, które kiedyś we wnętrzach były niedopuszczalna.

  • Ciemnoszare,
  • Grafitowe
  • Czarne ściany
  • Mocne zdecydowane ściany w aneksie kuchennym to jedne z najmocniejszych trendów na najbliższe kilka sezonów. Kolejną możliwością są mocne kolory, które w pełnowymiarowym pomieszczeniu byłby irytujące i męczące. Modne ściany w szlonych kolorach do aneksu kuchennego to:

  • Żółte
  • turkusowe
  • w kolorze butelkowej zieleni
  • różowe i w kolorze mocne funkcji
  • Tak odważne kolory ścian są polecane przez dekoratorów wnętrz do aneksu kuchennego w 2021 roku. Wybierając tak mocne kolory ścian, należy postawić na stonowaną kolorystykę zabudowy meblowej, która zrównoważy szalone ściany. Kolorowe i odważne ściany podkreślają aneks kuchenny, nie pozwalają mu zginąć na dużej przestrzeni dziennej.

    Jaki kolor ścian do salonu z jadalnią?

    Ściany w strefie jadalnianej do salonu z jadalnią mogą mieć ten sam kolor jak w salonie, a w przypadku jadalni urządzonej w jednym z narożników otwartej przestrzeni dziennej mogą mieć kontrastujący kolor ze ścianami salonu i kuchni. Pomalowanie ścian w jadalni na inną barwę, niż ta, która jest na ścianach w salonie, podkreśli rangę strefy jadalnianej i sprawi że otwarta jadalnia będzie sprawiała wrażenie odrębnego pomieszczenia, ale nadal pozostanie otwarta na całą przestrzeń dzienną.

    Jaka podłoga do salonu z kuchnią, aneksem kuchennym i jadalnią

    Podłoga na dużej otwartej przestrzeni może być jednolita i podkreślać duży metraż oraz wizualnie łączyć każdą ze stref. Innym rozwiązaniem jest kontrastująca podłoga w kuchni np. zestawienie ekskluzywnych płytek podłogowych z laminowaną lub drewnianą podłogą. Praktycznym pięknie wyglądającym rozwiązaniem natomiast jest wybór płytek podłogowych identycznych z drewnianą podłogą w salonie i jadalni. Jeśli chcemy optycznie powiększyć otwartą przestrzeń dzienną, warto zdecydować się na jednolitą podłogę. Jeśli natomiast chcemy wyodrębnić poszczególne strefy lub optycznie zmniejszyć powierzchnię, inna podłoga w każdej ze stref jest dobrym pomysłem.

    Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią?

    Dedykowane do każdej ze stref oświetlenie, czyli oświetlenie kuchenne do otwartej kuchni i aneksu kuchennego, lampa do jadalni do strefy jadalnianej i salonowe oświetlenie do części wypoczynkowej. Jeśli w salonie z kuchnią znajduje się wyspa kuchenna, koniecznie powinna mieć odrębne oświetlenie, najlepiej nowoczesne takie, które dobrze oświetla blat wyspy kuchennej i koresponduje z wystrojem salonu. Im więcej źródeł światła w salonie z kuchnią tym lepiej, dlatego oprócz oświetlenia sufitowego w otwartej kuchni lub aneksie kuchennym zamontuj ledowe oświetlenie nad blatem roboczym i dodatkowe, które subtelnie podświetla górną część zabudowy kuchennej. Na ścianie w otwartej jadalni zamontuj gustowny kinkiet, a w salonie ustaw jedną lub kilka lamp stołowych i koniecznie stylową pasująca do aranżacji salonu lampę podłogową.

    Komentarze