Jak posprzątać dom w 30 minut?

Sprzątanie domu

Nie masz czasu na posprzątanie w domu, a niedługo mają zjawić się goście? Sprawdź jak doprowadzić dom do porządku w zaledwie 30 minut! Jednak pamiętaj, nie da się tym zamienić gruntownego sprzątania. Nie martw się na zapas, w sytuacjach awaryjnych te kilka porad sprawdzi się rewelacyjnie.

1. Korytarz i wejście - poświęć 5 minut

 • Buty - jeśli masz szafkę postaraj się jak najwięcej par butów do niej schować. Sprawi to, że nie będą one robić wrażenia bałaganu. Jeśli szafki nie masz postaraj się je poustawiać tak by wyglądały porządnie.
 • Odzież wierzchnia - duża ilość kurtek na wieszakach również powoduje, że korytarz wygląda na zabałaganiony. Schowaj większość rzeczy do szafy.
 • Brud - Przy drzwiach wejściowych do domu i w korytarzu zbiera się najwięcej brudu. Zwłaszcza w pochmurną i deszczową pogodę. Wszelkie zanieczyszczenia na podłodze usuń odkurzaczem. Daruj sobie mycie podłogi, goście i tak naniosą kolejną dawkę zabrudzeń.

2. Salon - 5 minut

 • Wytrzyj kurz - to kurz najczęściej powoduje, że dane miejsce wygląda na brudne. Po wszystkich widocznych elementach przejedź chusteczką do kurzu lub zwykłą ścierką z mikrofibry. To czego nie widać zostaw- posprzątasz wtedy gdy będziesz robić pełne porządki.
 • Usuń zbędne rzeczy - Wszystko co leży w salonie i nie jest na swoim miejscu po prostu z niego wynieś. Nie trać czasu na odkładanie tych rzeczy na miejsce, może to zająć wieki. Najlepiej weź dużą torbę i wszystko do niej schowaj, a następnie umieść ją w niewidocznym miejscu ( pod lub za łóżkiem, czy w szafie) na odkładanie rzeczy na miejsce będziesz mieć czas gdy goście pójdą do domu.
 • Poodkurzaj - nie masz czasu na zamiatanie ani mycie podłóg. Po wytarciu kurzy podkurzaj całe pomieszczenie.

3. Kuchnia - 10 minut

 • Zlew - jeśli nie ma w nim brudnych naczyń to wystarczy, że odświeżysz go za pomoc octu. Mycie zlewu octem sprawi, że będzie błyszczący i usunie z niego osad z kamienia. Jeśli jednak w Twoim zlewie piętrzy się sterta naczyń, a Ty nie posiadasz zmywarki to niestety, ale musisz je umyć. Spowoduje to, że wydłużysz czas sprzątania, ale na następny raz będziesz pamiętać by naczynia zmyć zaraz po ich użyciu.
 • Szybkie mycie - Użyj nawilżonej chusteczki lub ręcznika papierowego zmoczonego płynem do szyb do przetarcia blatów i kuchni.
 • Zbędne rzeczy - wszystkie zbędne rzeczy, które masz ustawione na blatach schowaj do jednej z szafek. Zobaczysz jak usunięcie ich z widoku spowoduje, że kuchnia będzie wydawała się czysta!
 • Podłogi - przede wszystkim poodkurzaj, większe plamy usuń ręcznikiem papierowym z płynem do szyb. Nie pozostawi on na podłodze smug, a widoczne zabrudzenia zostaną usunięte bez mycia podłogi.

4. Łazienka - 10 minut

 • Wyczyść lustro oraz zlew, wannę lub prysznic spryskaj płynem do szyb. Zacznij czyszczenie od lustra, następnie ręcznikiem papierowym wytrzyj z brudu zlew i wannę oraz prysznic. Płyn do szyb poradzi sobie z kurzem i lekkim osadem z mydła.
 • Toaleta - toaletę zalej środkiem do tego przeznaczonym Jeśli go nie masz możesz użyć płynu do naczyń.
 • Usuń pranie z widoku - jeśli posiadasz kosz na pranie to je tam włóż, jeśli nie to postaraj się całe pranie włożyć do pralki. Nie musisz go teraz segregować, gdyż nie będziesz go prać. Po prostu nieestetycznie wygląda brudna bielizna leżąca koło pralki, czy na koszu na pranie. To co do pralki się nie zmieści ładnie poskładaj i ewentualnie ułóż na koszu na pranie lub pralce. Postaraj się by na widoku nie pozostała Twoja bielizna.
 • Wróć do toalety - w trakcie kiedy zajmowałaś się praniem środek do czyszczenia toalet zaczął działać. Wyczyść toaletę szczotką, a następie spłucz wodę.
 • Poodkurzaj - tak jak w przypadku innych pomieszczeń po prostu poodkurzaj. Większe zabrudzenia na podłodze usuń płynem do szyb i ręcznikiem papierowym.

Jeśli posiadasz więcej pomieszczeń zamknij do nich drzwi, przecież goście nie będą spacerować po całym domu. To wszystko ! możesz usiąść i czekać na gości.

PS. Nie zapomnij, że i tak czeka Cię porządne sprzątanie!