Jak odstraszyć przecinki, małe czarne robaczki, czyli zbożowe wciornastki?

Małe czarne robaczki, przypominające krótkie czarne niteczki, potocznie nazywane przecinkami to wciornastki. Są to kilkumilimetrowe owady, szkodniki, które pojawiają się w okresie kwitnienia zbóż i znikają po żniwach. Przecinki to mikroskopijne owady, które pełzają po skórze, łaskoczą i irytują, ale nie gryzą.

Małe czarne robaczki, owady, czyli wciornastki pojawiają się w okresie letnim i znikają po żniwach. Są wyjątkowo uciążliwe, przyciągają je soki roślin, mogą zniszczyć przydomowe ogródki, ale też sprzęt elektronicznych, gdyż ze względu na mały rozmiar bez problemu dostają się pod obudowy różnych urządzeń.

Robaczki przecinki czy gryzą?

Małe czarne robaczki, przecinki to owady, które nie gryzą, a jedynie nieprzyjemnie pełzają po skórze, łaskoczą i bardzo irytują. W okresie największego wylęgu w niektórych miastach można zaobserwować całe elewacje opanowane przez wciornastki. Przecinki, owady mikroskopijnych rozmiarów wchodzą również do domów. Jest to również czas, kiedy przecinki spadają na ludzi i trudno jest się przed nimi uchronić.

Co odstrasza przecinki, wciornastki, czyli małe czarne owady

Przecinki, czyli małe czarne robaczki odstrasza wilgoć, dlatego najczęściej można je zauważyć na skórze w upalne, słoneczne dni. Wieczorem, kiedy wilgotność powietrza jest większa, problem przecinków na skórze najczęściej znika. Jeśli chcesz odstraszyć przecinki, spryskaj skórę sprayem na komary lub kleszcze. Wciornastki nie lubią wilgoci, dlatego wybierają elewacje domów w nasłonecznionym miejscu, a potem ze ścian spadają na ludzi. Jeśli przecinki wchodzą przez otwarte okno, warto na parapecie ustawić miseczkę z wodą, lub rozłożyć wilgotny ręcznik. Piorunujący, ale krótkotrwały efekt przynosi również spryskanie środkiem owadobójczym parapetu i ramy okna. Niestety takie środki szybko parują i przecinki powracają do domu. Środki owadobójcze stosowane do oprysków na komary i kleszcze skutecznie rozprawiają się również z wciornastkami, ale tylko tymi, które zagnieździły się na podwórku. Niestety coraz częściej wciornastki, które przedostaną się do domów, zakładają gniazda w szczelinach między oknem a futryną lub w ubytkach fugi. W tym wypadku wciornastki pozostają w domu nawet po żniwach i dopiero pierwsze przymrozki skutecznie pomagają pozbyć się szkodników z domu. Jednak uwaga, jeśli w twoim domu znajdują się rośliny doniczkowe wciornastki będą miały pożywienie przez cały rok a to oznacza że trudniej będzie się ich pozbyć.

Czy przecinki są groźne dla człowieka

Małe czarne robaczki przypominające przecinki nie są groźne dla człowieka. Pełzają najchętniej po spoconej skórze, nie można ich odstraszyć ruchem ręki, spadają na człowieka z drzew i ścian budynków. Pełzają, delikatnie łaskocząc, wywołując swędzenie i uczucie poirytowania.

Wciornastki to szkodniki zbóż i roślin

Wciornastki nie są groźne dla człowieka, ale już dla roślin domowych i tych hodowanych w przydomowych ogródkach TAK. Wciornastki przenoszą na rośliny grzyby, bakterie i wirusy, które mogą uszkodzić całe uprawy. Ponadto przecinki to szkodniki, które żywią się sokiem roślin, więc niszczą liście, łodygi i tkankę roślin. Najczęściej wciornastki znikają tuż po żniwach. W Polsce jest około 220 gatunków tego owada, wszystkie są niegroźne dla człowieka i występują sezonowo, przyciągają je soki kwitnących roślin, znikają tuż po żniwach. Jeśli zaobserwowałeś na swoje skórze lub w domu małe czarne robaczki, przypominające przecinki, spokojnie to tylko wciornastki. Nie groźne dla człowieka owady. Prawdopodobnie występują na jednej z roślin w pobliżu twojego domu.