Jak czyścić płytę ceramiczną, gazową i elektryczną płytę grzewczą?

Sprawdź jak czyścić płytę grzewczą bez szorowania. Jak skutecznie czyścić tłustą i przypaloną płytę elektryczną, gazową i ceramiczną? Jak wyczyścić stare zabrudzenia na płycie grzewczej, czyli co zrobić, żeby płyta grzewcza zawsze wyglądała jak nowa. Poniżej znajdziesz proste sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić płytę grzewczą bez względu na jej rodzaj.

Płyta grzewcza elektryczna, gazowa i ceramiczna biała, z czarnego połyskującego szkła, matowa lub ze stali nierdzewnej to prawdziwa zmora do czyszczenia. Podczas gotowania potrawy parują, a na płycie grzewczej powstaje się tłusty osad, co gorsza nasze potrawy czasem kipią i przywierają do gorącej płyty do gotowania, szybko zamieniając się w twardą skorupę, trudną do usunięcia. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych porad jak czyścić przypaloną płytę elektryczną, jak usunąć stary zaschnięty tłuszcz z płyty gazowej i ceramicznej i indukcyjnej. Oczywiście najlepszą metodą jest zapobieganie, co bywa trudne i często wręcz niemożliwe, szczególnie jeśli posiłki przygotowujesz na ostatnią chwilę. Doskonałym sposobem na utrzymanie płyty grzewczej w czystości jest systematyczne przecieranie całej powierzchni po każdym gotowania (kiedy tylko ostygnie) za pomocą wilgotnej szmatki z mikro włóknami.

Płyta gazowa. Jak czyścić gazową płytę grzewczą ?

Płyta gazowa to prawdziwa zmora do czyszczenia, czarne błyszczące szkło lub połyskująca stal nierdzewna i liczne zakamarki wokół palników, w których zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, są bardzo trudne do czyszczenia. Zanim spiszesz swoją płytę gazową na straty, zobacz jak szybko i bez szorowania wyczyścić płytę gazową. Uwaga płytę grzewczą zawsze czyścimy w rękawiczkach ze względu na silne działanie preparatów czyszczących, które mogą spowodować podrażnienie skóry na dłoniach i osłabić paznokcie.

Jak czyścić płytę gazową - sposób pierwszy

Do wyczyszczenia płyty gazowej pierwszym sposobem będziesz potrzebować:

  • druciaka do czyszczenia teflonu
  • dobrego płynu do naczyń/li>
  • płynu do mycia okien na bazie alkoholu
  • ręczników papierowych
    1. Zacznij od usunięcia rusztów i palników, tak żeby do czyszczenia pozostała sama płyta gazowa szklana lub ze stali nierdzewnej.
    2. Szorowanie bez szorowania. Za pomocą wilgotnego druciaka do czyszczenia teflonu, czyli takiego, który nie rysuje powierzchni, ale doskonale usuwa zaschnięte zabrudzenia, potrzyj wszystkie zapalone, zdzierając wierzchnią warstwę, dzięki czemu detergent będzie mógł wniknąć w głąb zabrudzenia i rozpuścić je. Potem usuń tym samym druciakiem do teflonu mniejsze zaschnięte zabrudzenia.
    3. W niewielkim naczyniu np. w małej szklanej miseczce wymieszaj płyn do z płynem do mycia szyb, w następujących proporcjach 4 łyżeczki gęstego płynu do naczyń i 3 płynu do okien na bazie alkoholu, detergenty wymieszaj i za pomocą gąbki do naczyń zrób pianę i nałóż na całą płytę gazową. Pozostaw aktywną pianę na płycie na 1- 15 minut.
    4. Czystym druciakiem do czyszczenia teflonu, potrzyj najbardziej zabrudzone miejsca, zapalone potrawy, stary tłuszcz i inne zabrudzenia powinny być już rozpuszczone i miękkie.
    5. Ręcznikiem papierowym usuń rozpuszczony brud i pianę.
    6. Jeśli wokół palników nadal są widoczne ślady przypalonego tłuszczu, nałóż w tych miejscach wcześniej wykonaną mieszankę ponownie i odczekaj kolejne 15 minut, potem usuń wszystkie zabrudzenia najpierw druciakiem do teflonu, potem papierowym ręcznikiem.
    7. Całą kuchenkę umyj płynem do naczyń i dobrze ciepłą wodą.
    8. Spryskaj powierzchnię płyty gazowej płynem do okien, wypoleruj i gotowe.

    Czyszczenie płyty gazowej - Sposób drugi

    Do wyczyszczenia płyty gazowej drugim sposobem będziesz potrzebować:

  • 6 łyżeczek sody oczyszczonej
  • 50 ml octu spirytusowego
  • miękką szmatkę z mikro włókien
  • ręcznik papierowy
  • folia aluminiowa
  • płyn do naczyń
    1. Sodę oczyszczoną wymieszaj z 20 ml octu spirytusowego;
    2. Łyżeczką do herbaty nałóż papkę na najbardziej zabrudzone miejsca i przykryj folią aluminiową;
    3. Na pozostałej powierzchni płyty gazowej rozprowadź ocet z resztą mieszanki;
    4. Odczekaj 15-20 min;
    5. Ręcznikiem papierowym usuń ocet;
    6. Folią aluminiową zbierz papkę z octu i sody oczyszczonej;
    7. Miejsca, w których pozostały resztki zabrudzeń pocieraj delikatnie płaską niezgniecioną folią aluminiową;
    8. Potem całość umyj miękką szmatką nasączoną w ciepłej wodzie i płynie do naczyń.

    Czyszczenie płyty gazowej - Sposób trzeci

    Do wyczyszczenia szklanej płyty gazowej trzecim sposobem będziesz potrzebować: Ten sposób jest dedykowany tylko i wyłącznie do czyszczenia szklanych płyt gazowych, ponieważ na stali nierdzewnej mogą powstać smugi trudne do usunięcia.

  • Świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta 30 ml.
  • Waciki do demakijażu
  • miękka szmatka
  • płyn do naczyń
  • ręcznik papierowy
    1. Umyj wodą z płynem dokładnie całą płytę do gotowania
    2. 20 ml płynu do naczyń i 30 ml świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta dokładnie wymieszaj i nałóż na całą powierzchnię płyty gazowej.
    3. Pozostałym roztworem nasącz waciki do demakijażu i ułóż je wokół palników oraz w miejscach szczególnie zabrudzonych.
    4. Po upływie 15-20 minut usuń waciki, zbierając nimi rozpuszczone zabrudzenia, następnie przetrzyj całą płytę gazową ręcznikiem papierowym.
    5. Suchą miękką gąbką do naczyń usuń pozostałe zabrudzenia.
    6. Miękką szmatką nasączoną płynem do naczyń i ciepłą wodą umyj całą płytę gazową.
    7. Ręcznikiem papierowym wytrzyj do sucha i twoja płyta gazowa jest jak nowa.

    Jak wyczyścić ruszty i palniki w kuchence gazowej - 3 sposoby na czyste ruszty w kuchence gazowej?

    Sposób pierwszy:

    Z folii aluminiowej zrób kulkę o średnicy 10-15 cm, zmocz ją w ciepłej wodzie, pocieraj ruszty i palniki do usunięcia całego osadu z gotowania. Potem natrzyj palniki i reszta nierozcieńczonym płynem do naczyń. Po upływie 15 - 20 minut spłucz płyn do naczyń pod bieżącą gorącą wodą. Jeśli na rusztach nadal są ślady zabrudzeń, nową kulką z folii aluminiowej potrzyj je do całkowitego zniknięcia.

    Sposób drugi:

      1. Zdejmij palnik
      2. Pod okrągłym denkiem palnika, w otworze na środku znajduje się malutki okrągły mosiężny element, to właśnie jest dysza gazowa. Na środku dyszy jest niewielki otwór, który często się zapycha.
      3. Długą i cienką igłę do szycia i przepchaj dyszę, wkładając igłę w otwór.
      4. Usuń wszelkie zabrudzenia znajdujące się wokół dyszy (najlepiej na sucho).
      5. Potem zamontuj palnik i odpal gaz, płomień powinien być duży i równomierny na całym palniku
      1. Wymieszaj 2 opakowania proszku do pieczenia (około łyżek stołowych) z 4 łyżkami proszku do pieczenia.
      2. Na przypalone miejsca nałóż łyżeczką papkę i przykryj folią streczową na 15-20 minut
      3. Następnie suchą miękką gąbką wcieraj w zabrudzone miejsca papkę, aż do całkowitego rozpuszczenia zabrudzeń.
      4. Ręcznikiem papierowym usuń papkę i razem z rozpuszczonym tłuszczem i resztkami przypalonego jedzenia.
      5. Czystą gąbką rozprowadź resztę mieszanki po całej płycie ceramicznej, delikatnie wcieraj, tam, gdzie zabrudzenia są zaschnięte.
      6. Usuń mieszankę ręcznikiem papierowym;
      7. Czystą gąbką z wodą i płynem do naczyń umyj całą powierzchnię;
      8. Wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym;
    1. Potnij flanelową szmatkę na kwadraty dwa raz większe niż reszta twoje płyty gazowej. Wykonaj papkę z 10 łyżek stołowych proszku do pieczenia i 10 łyżek octu spirytusowego. Następnie ułóż flanelowe kwadraty w szklanym naczyniu lub zlewozmywaku, nałóż na nie część wcześniej zrobionej papki. Połóż na kwadratach ruszta i pokryj je resztą mieszanki, następnie przykryj flanelą. Wszystko dokładnie przykryj folią, aluminiową lub zwykłym jednorazowym woreczkiem. Po upływie 30 minut przetrzyj starannie reszta flanelową szmatką, jeśli na palnikach i rusztach nadal są zabrudzenia, wyszoruj je druciakiem i płynem do naczyń. Rozpuszczony octem tłuszcz i resztki potraw powinny bez problemu się umyć.

      Sposób 3

      Trzeci sposób dobrze to babcina metoda na czyszczenie fajerek i przypalonych garnków. Suche ruszta zanurz w naczyniu z piaskiem, na dłonie nałóż gumowe rękawice, a następnie nabieraj na gąbkę piasek i pocieraj palniki i ruszt płyty gazowej. Ręczne piaskowanie działa jak peeling, delikatnie zdziera wszystkie zabrudzenia pozostawiając czystą powierzchnię.

      Jak rozpoznać, że dysze w kuchence gazowej są zapchane?

      Po zbyt małym lub nierównomiernym płomieniu poznasz, że dysze w kuchence gazowej są zapchane. Ponadto problem z odpaleniem palnika w kuchence gazowej lub niedziałający palnik płycie gazowej to znak, że dysza jest zapchana. Nie musisz od razu wzywać fachowca, dysze w płycie gazowej łatwo można wyczyścić za pomocą zwykłej igły do szycia. Uwaga, jeśli jednak to nie pomoże problem może być poważniejszy np. zepsuty reduktor, pęknięty wąż lub brak gazu. W ostatnim przypadku kup nową butlę lub w przypadku gazu ziemnego zgłoś problem u dostawcy gazu. W dwóch poprzednich dokładnie sprawdź wąż i reduktor, jeśli przyczyny nie widać gołym okiem, koniecznie poproś o pomoc fachowca.

      Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

      Ostatnią czynnością, jaką należy wykonać, jest przeczyszczenie dysz w kuchence gazowej, nie obawiaj się, nie jest to trudne, a większość zabrudzeń, jakie były widoczne na płycie gazowej, znajduje się również wewnątrz palnika.

      Płyta ceramiczna - Jak czyścić płytę elektryczną ceramiczną?

      Delikatnie i na bieżąco czyścić płytę ceramiczną używając wody i płynu do naczyń, mocniejsze zabrudzenia i przypalone resztki jedzenia, które wykipiało, czyść dedykowanym skrobakiem lub octem i sodą oczyszczoną. Poniżej znajdziesz trzy sposoby jak czyścić elektryczną płytę ceramiczną.

      Jak czyścić płytę ceramiczną - sposób pierwszy:

      Płytę ceramiczną czyść na bieżąco, po każdym gotowaniu, kiedy płyta ostygnie, przecieraj całą powierzchnię miękką szmatką lub gąbką z dodatkiem płynu do naczyń. Zaschnięte zabrudzenia usuwaj dedykowanym skrobakiem do płyt ceramicznych, który był dołączony do płyty (skrobaki do płyt ceramicznych są również dostępne w sklepach ze sprzętem agd.). Używając skrobaka, nie należy się obawiać, że porysujemy płytę, ale tylko wówczas kiedy skrobak jest czysty. Jeśli na jego powierzchni są okruchy, zeskrobane z płyty koniecznie je usuń, zanim porysują gładką powierzchnię.

      Jak czyścić płytę ceramiczną - sposób drugi:

      Mocno zabrudzoną płytę ceramiczną czyść octem spirytusowym i płynem do szyb. Jeśli twoja płyta ceramiczna jest mocno zabrudzona, a na jej powierzchni znajdują się trudne do usunięcia przypalone resztki z gotowania, postępuj zgodnie z instrukcją poniżej: Skrobakiem zdejmij wierzchnią warstwę przypalonego jedzenia, tak żeby ocet mógł je rozpuścić. Czystym octem spirytusowym namocz miękkie ściereczki, które ułożyć na płycie ceramicznej, przykryj folią aluminiową lub streczową, przygnieść np. kamionkowymi naczyniami lub kamieniem do pieczenia pizzy w miejscach najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Po upływie 15-20 minut, suchą miękką szmatką ściągnij zabrudzenia z płyty ceramicznej. Ewentualne pozostałości zabrudzeń czyść miękką szmatką, nasączoną w płynie do naczyń i ciepłej wodzie. W razie potrzeby czynność powtarzaj do skutku. Tak wyczyszczona płyta ceramiczna jest czysta i wygląda jak nowa!

      Jak czyścić mocno zabrudzoną płytę ceramiczną - sposób trzeci:

      Zabrudzoną płytę ceramiczna można czyścić papką z proszku do pieczenia i octu spirytusowego. Jeśli na płycie ceramicznej wykipiało Ci jedzenie, a następnie przypaliło się, do czyszczenia musisz użyć mocniejszego środka, na który przepis znajdziesz poniżej: Zamiast szorować i rysować płytę ceramiczną, stosuj sprawdzone i bezpiecznie sposoby na czyszczenia płyty ceramicznej.

      Płyta indukcyjna - Jak czyścić płytę elektryczną indukcyjną?

      Płytę indukcyjną podobnie jak ceramiczną czyść na bieżąco, unikaj silnych środków czyszczących, które mogłyby zmatowić powierzchnię. W tym wypadku najlepszą metodą jest systematyczność samodyscyplina. Płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu, na którym stoi garnek, dlatego zaraz po wykipieniu potrawy ją wytrzeć. Pamiętaj jednak żeby zawsze robić to gąbką nasączoną w dobrze ciepłej prawie gorącej wodzie. Jeśli jednak stoisz przed trudnym zadaniem czyszczenia mocno zabrudzonej i przypalonej płyty indukcyjnej, poniżej znajdziesz dwa niezawodny sposób jak czyścić płytę indukcyjną:

      Jak czyścić płytę indukcyjną - sposób pierwszy

      Zimną płytę ceramiczną, przetrzeć dokładnie bardzo ciepłą wodą, następnie nałóż płyn do naczyń bez rozcieńczania i pozostaw na 10 minut. Potem za pomocą miękkiej szmatki usuwaj płyn do naczyń wraz z rozpuszczonymi resztkami przypalonego jedzenia. Potem ciepłą wodą umyj całą płytę ceramiczną i wytrzyj do sucha.

      Jak czyścić przypaloną płytę indukcyjną - sposób drugi

      Skutecznie wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną dedykowanym skrobakiem. Bardzo ważne, żeby na bieżąco zdejmować większe zabrudzenia ze skrobaka, w przeciwnym razie porysujemy płytę. Po zdjęciu wszystkich przypalonych zabrudzeń przetrzyj miękką szmatką z płynem do naczyń całą powierzchnię płyty indukcyjnej, spłucz i wytrzyj do sucha.

    Komentarze