Fajny pokój dla niemowlaka i przedszkolaka, inspiracje, aranżacje, porady

jak urządzić wygodny pokój dla niemowlaka

Chcesz, żeby twoje dziecko już od pierwszych dni życia pokochało swój pokój? Zobacz jak urządzić pokój dla niemowlaka i jakie barwy wspierają rozwój dziecka. Czy wiesz, że pastelowe kolory w pokoju niemowlaka to błąd, który popełnia większość rodziców? Podpowiadamy, jakie meble są niezbędne w pokoju niemowlęcym oraz jakie kolory wspierają rozwój małego dziecka na każdym etapie.

Pokój dla niemowlaka to zupełnie wyjątkowe wnętrze, więc jego aranżacja wymaga wiele kreatywności i odrobinę wiedzy fachowej. Większość rodziców urządzając pokój niemowlaka, wybiera barwy pastelowe, które w okresie niemowlęcym są niewidoczne dla dziecka. Liczne sprzęty i całe mnóstwo zabawek w pokoju małego dziecka to również spory błąd. Sprawdź, jak urządzić piękny i praktyczny pokój niemowlaka i jakie kolory są wskazane na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

Jakie meble i sprzęty są niezbędne w pokoju niemowlaka?

Aranżując pokój dla niemowlaka, warto zastanowić się, czego tak naprawdę będzie potrzebować dziecko w pierwszych miesiącach życia dziecka. Najczęściej jest to komoda na ubrania, przewijak, łóżeczko i wygodny fotel lub sofa do karmienia dziecka. Wybierając meble do pokoju niemowlaka, warto zainwestować w nieco droższy zestaw mebli wielofunkcyjnych, czyli taki który będzie rósł razem z dzieckiem i posłuży mu przez pierwsze kilka lat życia. Na rynku dostępne są wielofunkcyjne zestawy mebli. Wystarczy kilka szybki przeróbek, które przewidział producent i meble niemowlęce zamieniają się meble dla przedszkolaka. Komoda z przewijakiem, który potem można odkręcić, łóżeczko, które bardzo łatwo można zamienić w łóżko dla przedszkolaka, a nawet ucznia. W niektórych zestawach mebli dziecięcych przewijak zmienia się w biurko, co jest praktycznym rozwiązaniem. Wśród mebli, których nie powinno zabraknąć w pokoju niemowlaka, jest wygodny fotel lub mini sofa, na której komfortowo można karmić dziecko lub utulić do snu, a potem czytać kilkulatkowi bajeczki. Półki i schowki na zabawki do pokoju niemowlaka powinny mieć taką wysokość, żeby już raczkujące dziecko było w stanie z nich korzystać. Zdaniem psychologów dziecięcych każda zabawka i książka powinna być dostępna dla malucha. Niskie półki i komody z kolorowymi koszami na zabawki to rozwiązanie, dzięki któremu dziecko uczy się samodzielności i już roczny maluch jest w stanie odłożyć zabawki na miejsce. Oczywiście malutkie komódki z pokoju niemowlaka będzie trzeba, wymienić na nieco wyższe w pokoju ucznia, ale do tego czasu dziecko będzie już samodzielne i nauczy się zabawki odkładać na miejsce.

jakie meble do pokoju dla niemowlaka

Jakie meble wybrać do pokoju niemowlaka, jaki wzór i kolor mebli do pokoju dla niemowlaka?

Proste, najlepiej w neutralnych barwach, czyli takie meble, do których będą pasować wszystkie kolory i dodatki. Wybierając meble do pokoju nowo narodzonego dziecka, warto pamiętać, że jest to wnętrze, które przez pierwsze kilka lat będzie przechodziło wiele metamorfoz. Jeśli więc meble mają posłużyć dziecku przez kilka lub nawet kilkanaście lat, muszą pasować do dosłownie każdego koloru ścian i dodatków. Białe lub w kolorze naturalnego drewna meble do pokoju niemowlaka to najlepsze rozwiązanie. Takie meble nie tylko doskonale będą się komponować z każdym kolorem ścian, ale też, kiedy dziecko podrośnie, nie będzie narzekać, że ma „dzidziusiowe” meble. Wzór mebli do pokoju dla niemowlaka powinien być równie uniwersalny, jak kolor. Wybierając meble wielofunkcyjne, postawmy na proste komody z szufladami na ubrania, szafę z drążkiem i półkami, a także przewijak, który w kilka minut można zamienić na biurko. Komoda na zabawki powinna być niska i taka w której zamiast szuflad są wygodne i bezpieczne dla małego dziecka skrzynie i kosze na zabawki. Takie rozwiązanie sprawi, że dziecko chętnie będzie uczyć się samodzielności i nie przytnie sobie ręki, wyjmując zabawki. Dodatkowym atutem prostych mebli w neutralnym kolorze jest możliwość powiększenia zestawu mebli nawet po kilku latach np. kiedy dziecko pójdzie do szkoły.

Podziel pokój niemowlaka na strefy - funkcjonalność i porządek w pokoju dla niemowlaka

Doskonałym pomysłem na aranżację pokoju dla niemowlaka jest podział przestrzeni na funkcjonalne strefy. Taki podział pomaga utrzymać porządek w pokoju dziecka, a także nadaje dobowy rytm, który dla niemowlaka i małego dziecka jest bardzo ważny. Dziecko znajdując się w danej strefie, wie czego, od niego oczekujesz. Już po kilku tygodniach zacznie z tobą współpracować, np. znajdując się w strefie wypoczynku, będzie odprężone i szybko zaśnie, w strefie zabawy będzie szukać bodźców z zewnątrz, a zmysły malucha będą wyostrzone. Zabierając dziecko do określonych stref, wysyłasz mu sygnały np. czas na zabawę, czas na sen, czas na jedzenie itp. Zanim przystąpisz do dekorowania ścian i ustawiania mebli wydziel następujące strefy:

  • Strefa snu i wypoczynku to miejsce, które powinno być oddalone od wszelkich bodźców z zewnątrz, np. zabawek, kolorowych ścian i mebli, a także domowych hałasów. W tym miejscu ustaw łóżeczko, niewielką lampkę nocną. Aranżując strefę wypoczynku, pamiętaj, że łóżeczko nie powinno stać w pobliżu grzejnika innych źródeł ciepła. Suche powietrze jest najczęściej podawaną przyczyną infekcji układu oddechowego u noworodków i niemowląt.
  • Strefa karmienia, w pokoju niemowlaka to bardzo ważne miejsce, gdyż karmienie nowo narodzonego dziecka pochłania większą część doby. Strefa ta powinna znaleźć się możliwie blisko miejsca wypoczynku wówczas, zanim dziecko się wybudzi, czując głód, zdążysz zacząć je karmić. W tym miejscu niezbędny jest wspomniany już wcześniej wygodny fotel lub niewielka sofa, a także mały stolik, na który można odłożyć coś do picia lub butelkę, jeśli dziecko nie jest karmione piersią.
  • Strefa toaletowa, czyli miejsce do ubierania i przewijania dziecka. W tej części pokoju powinien znaleźć się przewijak, komoda na ubranka, z szerokim blatem, na którym ustawisz pieluszki, kosmetyki dla dziecka i wszystko, czego będziesz potrzebować. W tej strefie wszystko musisz mieć pod ręką, ponieważ dziecka nie można pozostawić na przewijaku nawet na sekundkę. Jeśli jesteś praworęczna, komodę ustaw po prawej stronie przewijaka, osoby leworęczne po lewej. W tej strefie na wprost oczu dziecka możesz przykleić lub powiesić zabawkę, lub inny atrakcyjny dla malucha element dekoracyjny, który sprawi, że dziecko podczas przewijania będzie miało na czym zawiesić wzrok. Dzięki temu trikowi, maluch będzie spokojnie leżał podczas toalety.
  • Strefa zabawy powinna być niewidoczna dla dziecka przebywającego w innych strefach. Nie musisz oczywiście budować ścianek działowych czy stawiać parawanów. Postaraj się jednak zaaranżować w takim miejscu tę strefę, żeby nie rozpraszała dziecka podczas zasypiania, jedzenia czy przebierania. Doskonałym pomysłem jest urządzenie kącika zabaw w jednym z narożników pokoju, dzieci lubią małe przytulne przestrzenie. W strefie zabawy ustaw niewielką dziecięcą komodę z kolorowymi skrzynkami na zabawki i niską półeczkę na książeczki. Takie przechowywanie zabawek uczy dziecko samodzielności i ułatwia odkładanie zabawek na miejsce.
  • podział na strefy w pokoju niemowlaka

    Idealne kolory do pokoju niemowlaka

    Kolory dedykowane do pokoju niemowlaka mogą być zaskakujące dla wielu rodziców, którzy marzą o pastelowym wielobarwnym pokoju dla swojej pociechy. Tymczasem noworodki i niemowlęta, nie widzą jeszcze wszystkich kolorów i barwy, które są atrakcyjne dla kilkulatków, nie sprawdzą się w pokoju dla niemowlaka. Wybierając kolory do pokoju malutkiego dziecka, odłóż na kilkanaście miesięcy foldery z pastelowymi pokojami dla dziecka, ponieważ niemowlę pastelowych kolorów nie widzi. Polecane kolory do pokoju niemowlaka to: Beże i cieliste odcienie różu, które niemowlakowi kojarzą się ze skórą matki. Niemowlęta otoczone cielistymi barwami szybciej zasypiają, są spokojniejsze i rzadziej płaczą. Soczysta głęboka czerwień to kolor, który wspiera rozwój niemowląt, ale uwaga tylko do 6 miesiąca życia. Potem barwa ta podobnie jak u starszych dzieci i dorosłych wzbudza agresję i podenerwowanie. Czerwień w pokoju niemowlaka najlepiej jest zastosować pod postacią dodatków np. poszewki na ozdobną poduszkę w kąciku zabaw czy tekturowego pudełka na zabawki. Kolor czarny, którego najczęściej brakuje w niemowlęcych aranżacjach pokoju, jest jedną z pierwszych barw, które widzi nowo narodzone dziecko. Jednak uwaga, podobnie jak czerwień wprowadzamy go pod postacią dodatków i koniecznie łączymy z innymi barwami. Kolorystyczne kontrasty np. biel lub beż i czerń są najbardziej atrakcyjnie dla niemowląt.

    Najlepsze zestawienia kolorystyczne do pokoju dla niemowlaka to:

  • Biel 50%, soczysty żółty 30% i głęboka czerń 20%, ten zestaw kolorów doskonale sprawdzi się w strefie toaletowej.
  • Mocny niebieski 70% z czystą bielą 30% to barwy proponowane do strefy snu i wypoczynku. Kolor niebieski przyspiesza, zasypianie a biel pomaga się „odseparować” od domowego zgiełku.

  • Soczysty śliwkowy fiolet z zielenią to duet kolorystyczny dedykowany do strefy zabaw, fiolet wspiera 30% kreatywność, a zieleń 70% relaksuje.
  • Pomarańczowy i żółty w proporcjach 50% do 50% to kolory, idealne do strefy karmienia, obie barwy wzmagają apetyt i pobudzają zmysł smaku i węchu.
  • Warto jednak pamiętać, że już w pokoju 2-letniego dziecka soczyste barwy zamieniamy na spokojne pastele, które nie będą zanadto pobudzać dziecka, a aranżacja pokoju stanie się łagodniejsza.

    Bezpieczeństwo w pokoju niemowlaka

    Bezpieczeństwo w pokoju niemowlaka jest najważniejsze, pamiętajmy, że dziecko przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia intensywnie poznaje świat i większość przedmiotów, „ogląda” ustami. Dlatego też należy wyeliminować z pokoju niemowlaka wszystkie niebezpieczne przedmioty i oraz takie, które mieszczą się w ustach, ale są na tyle małe, że maluch może je połknąć.

  • Szuflady i szafki to zmora każdej osoby opiekującej się niemowlęciem. Dzieci z upodobaniem odsuwają i zasuwają szuflady, a także otwierają i zamykają szafki, przycinają sobie przy tym palce, ale nie rezygnują z tego zajęcia. Jeśli w pokoju niemowlaka są szuflady i szafki, warto je zabezpieczyć dedykowanymi zabezpieczeniami, które są dostępne w sieci.
  • Drzwi, przycięte paluszki całe ręce w drzwiach to kolejne niebezpieczeństwo, jakie czeka na małego odkrywcę. Warto zatem zanim dziecko zacznie raczkować, kupić specjalne stopery do drzwi.
  • Ostre narożniki, czyli ranty mebli, o które niemowlęta się ranią podczas nauki wstawania i chodzenia. W tym celu warto zabezpieczyć wszystkie meble specjalnymi silikonowymi nakładkami.
  • Gniazdka elektryczne to kolejne zagrożenie dla niemowląt, które próbują podczas odkrywania świata, mogą włożyć palec w kontakt lub inny przedmiot. W sprzedaży dostępne są specjalne zaślepki, do wyboru mamy podświetlane kolorowe, których nie polecamy, gdyż dzieci będą je dotykać i gniazdko stanie się przedmiotem, zainteresowań malucha, oraz gładkie białe, które nie są atrakcyjne dla dziecka.
  • Tekstylia w pokoju dla niemowlaka

    Tekstylia w pokoju niemowlaka odgrywają bardzo dużą rolę. Zarówno zasłony, jak i kolorowe ozdobne poduchy to doskonały sposób na wprowadzenie soczystych barw do pokoju niemowlaka. Tekstylne elementy łatwo jest wymienić na nowe, kiedy ze względu na wiek dziecka konieczna jest zmiana kolorystyki i są znacznie tańsze niż malowanie ścian czy wymiana mebli. Zasłony w pokoju dziecka powinny być mocno marszczone i koniecznie bajkowe, tak żeby ciemne okno zasłonięte nimi budziło pozytywne skojarzenia. Dywan do pokoju niemowlaka nie może mieć długiego włosa i przyjmować plam. W pokoju małego dziecko najlepiej sprawdzi się więc dywan zewnętrzny, który jest plamoodporny i antyalergiczny, oraz bardzo łatwy do utrzymania w czystości.

    Oświetlenie w pokoju niemowlaka

    Oświetlenie w pokoju dla niemowlaka nie może być zbyt mocne, ponieważ dziecko przez 9 miesięcy żyło w mroku, a jedyne światło, z jakim miałem kontakt to prześwitujące przez skórę matki. Ponadto w pokoju niemowlaka idealnym rozwiązaniem są dwa, a nawet trzy źródła światła. Pierwsze główne sufitowe, najlepiej osłonięte kolorowym lub mlecznym kloszem, nocna lampka w strefie snu i odpoczynku, oraz delikatne światło boczne w strefie karmienia. Takie rozmieszczenie oświetlenia bardzo ułatwia opiekę nad dzieckiem i nie drażni delikatnych i nieprzyzwyczajonych do mocnego światła oczu dziecka.